Glasgow AA/BMC Regional Races External Results
Glasgow
2 Aug 13
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.10   Tom Watson  U23MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:49.701:49.7010.3 
21:52.43   Grant Muir SBU23MGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:52.431:49.8-4.8 
31:52.86   Michael Ferguson PBU20MBanchory Stonehaven/Aberdeen1:52.861:51.78-4.1 
41:52.87   Sean Reilly PBSENMCentral/Forth Valley1:52.871:52.8726.2 
51:53.31   Jack Walker  U23MGiffnock North/Strathclyde Uni1:50.791:49.9010.0 
61:53.83   Lee Wilson PBU23MGiffnock North1:53.831:53.8326.4 
71:53.94   Matthew White PBU23MDundee Hawkhill/Dundee Uni1:53.941:52.514.1 
81:54.58   Graeme Oudney  SENMHarrow/Pitreavie/Dundee Uni1:51.821:47.7726.6 
91:55.07   Stephen Mackay PBU23MInverness1:55.031:50.39-1.7 
101:55.61   Mark Haskett SBSENMThames Valley/Aberdeen1:55.611:53.850.4 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.11   Alistair Campbell PBSENMCambuslang/Whitemoss1:54.111:53.43-0.9 
21:55.47   Callum Drummond PBU20MShettleston1:55.471:53.760.2 
31:55.90   Edward Dudgeon PBU23MEdinburgh AC1:55.341:52.7510.7 
41:56.08   Bruce Millar PBU20MFife1:56.081:56.0824.5 
51:56.50   Jonathan Currie  U20MTynedale1:55.831:52.772.4 
61:57.35   Dale Colley  U20MFalkirk/Central1:57.021:51.86-2.7 
71:57.54   Murdo MacKenzie PBSENMStornoway1:57.541:57.541.8 
81:57.62   Chris Thornton  SENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni1:57.061:57.06-0.6 
92:00.15   Scott Pilkington  SENMCorstorphine/Napier Uni1:58.961:52.351.6 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.46   Calum McKenzie PBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni1:55.91:55.9-4.4 
21:57.18   Ryan Thomson PBU20MCambuslang1:57.181:57.18-3.8 
31:57.34   Steven Murray PBU17MAberdeen1:57.341:57.34-1.7 
41:57.68   Cameron Mackie PBU23MKilmarnock/Strathclyde Uni/Ayrshire1:57.681:57.688.1 
51:57.81   Ben Potrykus PBU20MPitreavie1:57.811:51.06-4.6 
61:59.48   Josh Kerr SBU17MEdinburgh AC1:57.01:48.05-5.2 
71:59.72   John Ball PBU20MGlasgow Sch of Sport1:59.331:54.4721.1 
82:01.05   Adam Pratt  SENMTynedale1:58.201:56.7-1.7 
92:01.19   Aidan Gilbride  U17MEast Kilbride1:58.91:52.875.0 
102:01.73   Chris Ponton PBU20MEdinburgh AC2:01.732:01.7325.5 
112:02.46   Paddy Jumelle  V35MCorstorphine2:02.02:01.6625.0 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.73   Niall Walker PBSENMEast Kilbride1:59.731:59.736.0 
21:59.91   Rowan Marr PBU20MLasswade1:59.911:58.9926.9 
32:00.81   Callum Symmons PBU17MAberdeen2:00.811:56.891.3 
42:01.09   Andrew Clark PBU20MGiffnock North2:01.091:59.450.4 
52:03.39   Stephen Allen  V45MLaw/Scottish Vets H2:02.261:53.941.2 
62:04.36   John Cooke SBSENMInverclyde2:04.362:00.621.8 
72:04.43   Peter Cameron SBU20MEdinburgh AC2:04.431:56.20-2.8 
82:05.07   Stuart Michael  U20MInverness2:03.492:03.4920.7 
92:06.31   Stewart Millar  U15MAberdeen2:01.391:55.21-0.7 
102:07.72   Douglas Rathey  SENMGiffnock North2:05.41:59.032.3 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.11   Sam Burgess PBU20MAberdeen/Deeside Runners1:59.111:59.1125.7 
21:59.23   Euan Urquhart PBU17MVictoria Park City of Glasgow1:58.41:57.049.7 
31:59.53   Gary Turner SBU23MShettleston/Strathclyde Uni1:59.531:59.213.6 
42:01.10   Michael Cameron PBU20MEdinburgh AC/Durham2:01.101:58.4-1.9 
52:01.63   Matthew Kilner PBU17MAberdeen2:01.631:57.0620.5 
62:03.11   Andrew Mitchell PBU17MLivingston/Lasswade2:02.972:01.5813.6 
72:04.24   Euan Trout  U17MKilbarchan2:01.602:01.6017.0 
800m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.19   Roy Shankland PBU20MKilmarnock1:59.31:59.333.6 
22:02.86   Christopher Stewart  U17MGiffnock North2:02.201:56.8915.8 
32:03.38   Daniel O'Hear PBU17MShettleston2:03.382:03.3834.6 
42:05.45   Joseph Sheridan PBU20MCambuslang2:05.452:05.4534.6 
52:06.55   Calum McCormack PBU17MVictoria Park City of Glasgow2:06.552:00.5713.0 
62:07.24   Jenny Selman  U23WFife/Dundee Uni2:06.392:03.542.6 
72:07.66   Josephine Moultrie  SENWVictoria Park City of Glasgow2:07.542:07.313.4 
82:10.17   Liam Sleigh  U20MFife2:08.82:07.4510.7 
92:12.15   Liam Dale  U20MGlasgow Sch of Sport2:10.522:10.5234.9 
102:14.92   An Unknown SENM?    
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.78   Euan Brodie PBU17MGiffnock North2:08.32:03.9429.8 
22:08.81   James Adam PBU15MPitreavie2:08.811:56.36-0.7 
32:11.27   Max Pearson  U15MTynedale2:10.091:56.1-3.3 
42:12.33   Callum Clark  U20MLasswade2:09.392:04.349.9 
52:12.72   Liam McKeown PBU17MVictoria Park City of Glasgow2:12.722:12.7234.0 
62:16.35   Hannah Cameron  U17WEdinburgh AC2:14.722:07.87-0.2 
72:19.30   Katy Brown  U23WStewartry2:08.702:02.332.8 
800m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.77   Andrew Johnstone PBU17MInverness2:11.772:11.10-0.7 
22:12.82   James Geddes PBU15MInverness2:12.822:03.952.6 
32:14.19   Conor Thomson PBU15MKilbarchan2:14.192:04.721.1 
42:14.61   Stephie Pennycook PBU20WFife2:14.612:07.980.3 
52:14.62   Philippa Millage  SENWVictoria Park City of Glasgow2:13.382:05.132.6 
62:15.21   Jemma Reekie  U17WKilbarchan2:12.822:02.62-0.1 
72:18.71   Erin Wallace PBU15WGiffnock North2:18.712:06.591.6 
82:21.40   Struan Paton  U15MCambuslang2:19.032:05.544.4 
92:21.92   Sarah Eunson PBU15WGiffnock North2:19.462:10.2814.4 
102:25.46   Steven Martin  U13MAyr Seaforth2:20.992:20.9931.9 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.68   John Law  U15MVictoria Park City of Glasgow2:14.02:03.8111.4 
22:22.02   Kerry MacAngus  U15WKilbarchan2:21.752:10.770.5 
32:22.03   Heather Campbell PBU17WInverness2:22.032:17.798.1 
42:22.22   Daniel Martin  U13MAyr Seaforth2:21.622:02.145.0 
52:23.41   Steph Lawrie SBU23WNithsdale/Vale of Aylesbury/Edinburgh Uni2:23.412:20.146.0 
62:25.10   Danielle Kelly  U15WGiffnock North2:21.472:18.7315.7 
72:25.14   Anya Morrison SBU17WVictoria Park City of Glasgow2:25.142:24.6735.4 
82:26.64   Robert Ponton  U15MNithsdale2:22.92:04.4616.8 
92:27.59   Andrew MacAngus  U13MKilbarchan2:25.11:59.04-1.8 
800m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.33   Iona Crawford PBU13WPitreavie2:21.912:18.7520.0 
22:24.49   Emma Slevin PBU17WStratford-upon-Avon/Richmond Uni/United States2:24.492:24.4926.1 
32:24.77   Cameron Watson PBU13MInverclyde2:24.772:00.08-1.7 
42:26.80   Ewan Rae PBU15MVictoria Park City of Glasgow2:26.802:21.625.6 
52:26.93   Carolyn Cameron  U15WEdinburgh AC2:25.142:17.226.8 
62:27.64   Jack Cuthbertson PBU13MGarscube2:26.172:10.7111.1 
72:31.44   Gregor Chambers  U15MHelensburgh2:30.682:30.6835.5 
82:32.78   Rebecca Saxby  U17WGiffnock North2:26.72:26.734.6 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.31   Scott Sprang PBU13MAyr Seaforth2:27.312:08.562.9 
22:28.85   Lucy Muirhead PBU13WEast Kilbride2:28.852:19.9813.6 
32:30.08   Zaynah Aziz  U15WMoorfoot2:27.792:18.0113.2 
42:30.67   Michael Miller PBU13MHelensburgh2:30.672:06.770.3 
52:32.96   Rona Tytler  U15WKilbarchan2:28.42:26.6312.2 
62:33.05   Nicola Brechany PBU15WGarscube2:33.052:24.1527.1 
72:33.90   Ben Shaw PBU13MGiffnock North2:28.382:03.07-1.4 
82:37.24   Amy Bissett  U13WVictoria Park City of Glasgow2:36.32:26.2013.3 
92:37.57   Reuben Nairne  U11MGiffnock North2:37.172:19.5617.1 
102:38.81   Abbie Steggles  U13WFife2:35.072:35.0736.0 
800m L (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:37.89   James Cathro PBU13MGarscube2:37.892:28.429.2 
22:39.97   Aimee Scott PBU15WPitreavie2:39.972:39.9736.0 
32:40.90   Rebecca Martin PBU15WAyr Seaforth2:40.902:40.9036.0 
42:43.90   Jessica Noble PBU13WHelensburgh2:43.902:32.0022.9 
52:45.32   Elliot Bain SBU11MEast Kilbride2:45.322:22.3720.3 
62:45.52   Jenny Gillanders PBU11WPitreavie2:45.032:28.8416.9 
72:49.25   Clara Pollock PBU13WInverclyde2:49.252:42.6124.4 
82:58.54   Cara Marie Hogg  U13WInverclyde2:44.912:44.9136.0 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:43.37   Greig Oakley PBU13MAyr Seaforth2:39.42:25.416.1 
22:52.33   Duncan Crawford PBU13MPitreavie2:52.332:43.1932.1 
32:52.77   Jennifer Brydon PBU11WPitreavie2:45.72:23.8817.5 
42:56.52   Joseph Hagan SBU11MEast Kilbride2:56.522:37.0322.7 
52:57.25   Euan Sweeten PBU11MEast Kilbride2:57.252:57.2536.0 
63:11.79   Charlie Bridges  U13WHelensburgh2:53.42:49.335.2 
73:16.78   Aaron Gilbride SBU11MEast Kilbride3:16.782:25.8612.7 
 
3000m A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:00.63   Philip Hurst PBSENMElswick/Sunderland Uni8:00.637:51.117.9 
28:17.02   Andrew Butchart PBU23MCentral8:17.027:37.56-6.2 
38:30.78   Alexander Hendry SBU23MCentral/Forth Valley8:30.788:19.0710.4 
48:30.78   Dermot Cummins SBSENMWest Waterford/Corstorphine/Ireland8:30.788:19.76-0.4 
58:35.33   Howell Craske PBU23MDundee Hawkhill/Dundee Uni8:35.338:22.54-2.3 
68:37.39   Tom Cornthwaite SBSENMNorthumberland Fell Runners/Blackburn/Salford H8:28.628:28.62-3.3 
78:37.85   Stephen Trainer PBSENMGreenock Glenpark/Belgrave8:37.858:37.85-1.4 
88:40.21   Craig Ruddy SBSENMCentral8:40.218:23.46-4.0 
98:42.21   Jonathan Glen PBU17MInverclyde8:42.218:24.49-3.5 
108:44.29   Michael Wright PBSENMCentral8:44.298:33.11-2.9 
118:47.58   Sean Chalmers PBU20MInverness8:47.588:47.58-3.5 
128:47.94   Callum Matthews PBU20MKilbarchan8:47.948:47.940.0 
138:49.31   Chris Smith PBSENMNotts/Leeds Uni8:49.318:49.31-2.0 
148:52.85   Max McNeill PBU23MLothian/Falkirk8:52.858:29.95-3.2 
159:00.43   Scott McKay PBU17MVictoria Park City of Glasgow9:00.438:37.478.1 
169:01.25   Kevin Brydon PBSENMTrafford/Shettleston9:01.258:58.521.5 
179:03.37   Moray Anderson PBV35MCorstorphine9:03.379:03.37-1.1 
189:06.47   Aidan Thompson  U17MPitreavie9:01.518:16.47-3.4 
199:07.90   Guy Bracken  V50MNorth Shields Poly/VAA North East8:59.48:52.38-0.4 
209:08.81   Craig Jardine PBU17MVictoria Park City of Glasgow9:08.818:42.46-0.8 
219:09.24   Jack Kerr PBU17MCentral9:09.249:09.24-2.6 
229:11.28   Tyler Hutchinson SBU15MCity of York9:11.288:58.702.5 
239:11.77   Brian McGarrity SBSENMShettleston9:11.779:07.80.5 
249:11.97   Beth Potter PBU23WShaftesbury Barnet/Loughborough Students9:10.108:53.940.5 
259:22.55   An Unknown SENM     
269:24.09   Michael Houston  U20MInverclyde9:17.288:48.26-3.1 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:28.43   David Henderson SBSENMGreenock Glenpark9:28.438:53.71-0.1 
29:35.78   Neil McLaughlin PBV35MInverclyde9:35.789:35.781.6 
39:45.48   Sol Sweeney  U15MPerth Strathtay9:42.687:56.78-4.7 
49:48.50   Joshua Houston PBU17MInverclyde9:48.509:48.5027.4 
59:56.71   Bruce Carse SBSENMBellahouston RR9:56.719:39.252.1 
69:58.07   Kathryn Pennel PBU23WPitreavie/Glasgow Uni9:58.079:58.074.2 
79:59.64   Gary Mckendrick PBV45MInverclyde9:59.649:54.554.1 
810:07.10   Kathryn Gillespie SBU17WCentral/Team West10:07.109:37.162.0 
910:09.19   Gwen Gillham PBU17WKilbarchan10:09.1910:09.1914.1 
1010:10.67   Kara Tait PBSENWKilmarnock/Law10:10.6710:06.8613.9 
1110:14.44   Katy Whiteoak  U15WStockport10:14.339:56.693.2 
1210:14.97   Laura Stark SBU15WKilbarchan10:14.979:47.7510.1 
1310:18.38   Katie Bristow PBU23WGlasgow Caledonian Uni/Cambuslang10:18.389:58.557.1 
1410:18.96   Annabel Simpson PBU17WFife/Kingdom Athletics10:18.969:30.960.9 
1510:20.24   Jessica Brydon PBSENWTrafford/Glasgow Uni/Shettleston10:20.2410:20.2416.5 
1610:22.23   Rhian Dawes PBU23WVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Uni10:22.2310:02.076.3 
1710:29.21   Kirstin Oakley  U17WAyr Seaforth10:20.479:48.234.0 
1810:49.43   Mhairi MacLennan PBU20WInverness10:49.439:17.06-1.1 
1911:04.53   Heather Langham  SENWEdinburgh Uni Hare & Hounds/Edinburgh AC10:39.8610:39.187.3 
2011:53.16   Tony McGale PBV40MSpringburn11:53.1611:53.164.7 
2112:25.58   Kenneth Hislop  SENMCentral12:16.1511:29.9614.1