BMC Gold Standard Races External Results
Watford
7 Aug 13
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Mens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:47.22Charlie Da'Vall Grice PBU23MBrighton Phoenix1:47.221:45.53-6.1 
21:49.56Zac Randall PBU23MShaftesbury Barnet/Bath Uni/Ealing Southall & Middx1:49.561:49.566.0 
31:49.60Sam Petty PBU23MNorth Devon/Birmingham Uni/Exeter1:49.061:49.06-1.3 
41:49.82Kris Gauson SBSENMBelgrave/Edinburgh Uni1:49.821:48.6420.7 
51:49.84Matt McLaughlin SBU20MWoodford Green Essex Ladies/Oaklands Col1:48.971:48.9734.6 
61:49.90Sean Molloy  U20MTonbridge1:49.151:47.76-4.3 
71:50.65Lewis Lloyd PBU20MHerne Hill/Cambridge Uni1:50.651:50.655.3 
81:51.70Alex Tovey SBSENMWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:51.701:50.31-3.5 
91:51.72David Banwell-Clode PBU23MCwmbran/Warwick Uni1:50.841:50.8413.9 
101:51.75Jonathan Hay SBU23MAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni1:51.751:49.97-1.1 
Mens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:52.19Chad Lambert SBU23MMarshall Milton Keynes/Birmingham Uni/Enfield & Haringey1:52.191:51.920.3 
21:52.43Carl Bradbury SBSENMReading AC/St. Mary's Uni1:52.431:52.4136.3 
31:52.53Tom Syckelmoore  U23MBasingstoke & Mid Hants1:50.791:49.87-3.5 
41:53.14Tom McKellar PBU23MBasingstoke & Mid Hants1:52.151:52.1531.8 
51:53.81Tom Pye  U23MEnfield & Haringey/Birmingham Uni1:53.391:51.4121.8 
61:53.94Jamie Taylor-Caldwell  U23MEaling Southall & Middx/Birmingham Uni1:53.551:53.55-2.8 
71:54.07Donald Carter  SENMInvicta East Kent/St. Mary's Uni1:53.381:52.596.8 
81:54.44Sam Mitchell  SENMNotts/Royal Air Force/Worcester1:54.291:50.423.5 
Womens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.52Shelayna Oskan-Clarke PBSENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:03.521:58.86-0.8 
22:03.56Alison Lundy  SENWBlackburn2:02.962:00.085.7 
32:04.61Adelle Tracey  U23WGuildford & Godalming/Bournemouth Uni/Herne Hill2:04.031:59.50-1.6 
42:04.88Montana Jones PBSENWAldershot, Farnham & District2:04.882:04.8823.4 
52:05.53Dawn Hunt  SENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:05.392:03.8920.1 
62:06.63Caelidh Ross PBU17WLeicester2:06.632:06.6319.0 
72:06.79Gemma Kersey SBU23WBasildon/Middlesex Uni2:06.792:06.110.1 
82:06.99Katie Snowden  U20WHerne Hill/Nottingham Uni2:04.992:00.92-1.8 
92:07.18Sophie Connor PBU23WShaftesbury Barnet/Warwick Uni2:07.182:05.9510.3 
102:08.82Julia Cooke  SENWCheltenham/Birmingham Uni2:07.842:05.063.0 
Womens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:09.13Emma Leask  U23WGuernsey/Shetland2:08.552:08.0018.4 
22:11.33Mari Smith  U17WLeicester2:09.672:01.460.0 
32:12.43Hollie Parker PBU17WCambridge & Coleridge2:09.412:07.404.8 
42:12.60Natalie Whitty  SENWGuernsey2:11.402:08.3719.2 
52:13.06Sophie Riches SBU20WChelmsford2:13.062:10.0722.6 
62:13.89Emily Moss  SENWWoodford Green Essex Ladies2:11.952:08.2729.2 
 
Mens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:43.48David Bishop  SENMBristol & West3:38.723:37.5119.3 
23:50.04Emmett Dunleavy SBSENMSligo/Ireland3:50.043:47.8914.1 
33:50.42Daniel Stepney PBSENMBrighton Phoenix/Brighton Uni3:50.423:50.424.5 
43:51.63Robbie Fitzgibbon  U20MBrighton Phoenix3:49.463:36.97-4.6 
53:51.66Paul Thompson  U23MBRAT/St. Mary's Uni3:51.003:51.0031.3 
63:51.81Gus Cockle PBU17MAldershot, Farnham & District3:51.813:51.81-3.5 
73:52.54Jonathan Davies SBU20MReading AC3:52.543:39.00-6.0 
83:53.62Adam Hickey  SENMSouthend3:47.543:45.97-6.5 
93:54.01Jack Williams  U23MReading AC/St. Mary's Uni3:53.883:49.6616.5 
104:00.71Tom Cox  U23MTonbridge3:53.533:53.536.8 
Mens 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:52.44Tom Hook PBU20MCity of Norwich3:49.053:43.162.8 
23:52.63Dave Ragan SBSENMBasingstoke & Mid Hants/Sheffield Hallam Uni3:52.633:47.82-4.0 
33:53.66Josh Trigwell PBU23MExeter3:53.663:45.34-3.5 
43:53.97Alex Carter PBU20MTeam Bath3:53.973:53.97-1.6 
53:55.63Matt Leach  U23MBedford & County/Cambridge Uni/North Herts3:54.853:44.65-6.0 
63:55.92Haran Dunderdale PBU20MLincoln Wellington3:55.923:48.32-0.5 
73:56.66Alex Dunbar PBU23MCity of Norwich/St. Mary's Uni3:56.663:53.11-1.6 
83:57.78John Eves  SENMBedford & County/Dundrum South Dublin/Herts Phoenix/Ireland3:57.393:53.70-3.7 
93:58.30Ben Sutherland  U20MWycombe/Warwickshire Schs/Rugby & Northampton3:57.093:54.7310.1 
103:59.55Tom Bowerman  SENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid 3:59.473:50.64-0.7 
114:01.74Jack Gregory  U23MReading AC/Southampton Uni3:58.213:58.21-1.9 
124:05.98Chris Lamb  SENMRugby & Northampton4:02.183:58.82-1.3 
134:08.74Damian Nevins  SENMHarrow4:05.633:56.7-1.8 
Womens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:17.13Sarah McDonald PBU23WJarrow & Hebburn/Birmingham Uni4:17.134:00.461.5 
24:19.54Emelia Gorecka SBU20WAldershot, Farnham & District/Royal Holloway Uni of London4:19.544:14.227.0 
34:21.47Tasha Vernon PBSENWAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:21.474:21.4719.1 
44:22.07Ceri Mitchell  SENWSouthampton4:20.454:20.2639.1 
54:24.70Emily Hosker-Thornhill PBU23WAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:24.704:14.401.2 
64:25.76Emily Pidgeon  SENWAldershot, Farnham & District4:24.644:13.5639.2 
74:27.35Becky Straw SBU20WBirchfield H4:27.354:22.423.9 
84:31.60Lily Partridge  U23WAldershot, Farnham & District4:23.834:23.11-1.1 
94:32.00Kelly Grant  SENWCity of Norwich4:30.514:25.1815.0 
104:38.28Bryony Proctor SBSENWAldershot, Farnham & District4:38.284:30.48.1 
114:40.07Nicola Rogers SBSENWColchester H4:40.074:27.1915.0 
124:41.11Grace Baker SBU20WAldershot, Farnham & District/Hastings AC4:41.114:29.412.2