BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
18 May 13
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Men 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.12Billy Kelsey PBU17MShaftesbury Barnet1:55.121:52.2317.6 
21:55.27Christian Von Eitzen PBU17MVale of Aylesbury/Germany1:53.371:46.88-3.3 
31:55.57Cameron Laleye PBU20MHerts Phoenix1:53.901:53.909.6 
41:55.96Spencer Thomas PBU17MBrighton Phoenix1:54.651:46.08-5.0 
51:57.21Billy White  U17MBrighton Phoenix1:54.521:54.525.7 
62:01.55Oliver Jones  U20MIpswich1:56.651:56.6525.8 
Men 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.18Elliott Stones PBU20MLincoln Wellington1:57.181:54.34-2.1 
21:57.46Timothy Cobden PBU17MCambridge & Coleridge1:53.381:52.5918.0 
31:58.88Jacob Rainier PBU20MAldershot, Farnham & District1:58.881:58.886.6 
41:59.72Dylan Love PBU20MLincoln Wellington1:57.391:57.3936.4 
52:00.97Matthew Stewart SBU20MKettering2:00.971:58.8937.6 
62:10.01Connor Haywood  U20MLeicester2:02.471:59.9538.9 
Men 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.53Samuel Jones PBU17MSt. Albans AC/St. Albans Striders1:57.531:52.50-1.9 
21:58.04Rhys Lewis PBU20MLuton1:55.671:52.2419.2 
31:58.36Archie Rippin PBU17MMarshall Milton Keynes1:58.361:58.3313.5 
41:59.01Robert Umeokafor PBU17MBirchfield H1:59.011:50.055.4 
51:59.12James Fradley PBU15MNewcastle (Staffs)1:57.011:50.9-1.5 
62:00.34Kai Gardner PBU17MLuton1:58.311:58.3134.4 
Men 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:02.30Lucas Clements PBU17MSouthampton2:01.311:58.4225.1 
22:03.22Matthew Simpson  U17MChiltern2:02.252:02.2535.2 
32:03.36Liam Kirk  U20MKettering2:03.072:03.078.8 
42:04.71Rob Huckle PBU15MCambridge & Coleridge2:03.251:58.910.8 
52:05.21Matthew Boxall PBU15MCrawley2:02.702:01.1814.5 
62:07.07Jacob Geraghty PBU17MSouth London2:05.572:05.5729.4 
Men 800m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.17Joseph Aherne PBU17MChiltern2:00.42:00.031.7 
22:06.87Oli Lum SBU20MMarshall Milton Keynes2:06.871:57.910.3 
32:09.04Daryl Geanga PBU17MBedford & County/Philippines2:06.22:05.8134.1 
42:13.26Ethan Mehmet PBU15MKettering2:12.992:01.4124.4 
Men 800m F
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:14.79Macaulay Moore  U17MLeicester2:14.562:14.5642.8 
22:16.59Alfred Yabsley PBU15MMarshall Milton Keynes2:16.591:53.83-2.2 
32:20.99Jordan Wood PBU15MCambridge & Coleridge2:20.671:58.90-3.2 
42:21.27Lordie Bevan  U15MPeterborough/Berkshire Schs2:15.941:58.5113.4 
Women 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.33Sophie Billington  U20WLuton2:09.862:07.9927.8 
22:10.42Sabrina Sinha PBU15WCambridge H2:10.422:05.481.0 
32:10.99Katy-Ann McDonald PBU15WHerne Hill2:10.992:03.20-0.1 
42:12.29Lucy Jones PBU15WCharnwood2:12.292:12.296.7 
52:12.36Megan Steer PBU20WSt. Albans AC/St. Albans Striders2:12.112:10.157.0 
62:15.52Rebecca Turton SBU20WBracknell AC2:15.522:14.795.4 
Women 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:17.84Helena Keenan  U17WCorby2:16.612:16.368.3 
22:18.31Amalia Edwards PBU17WLuton2:16.132:16.1334.7 
32:18.43Francesca Ashworth SBU17WKettering2:18.432:13.4313.8 
42:18.78Heidi Davies  U17WBrecon/Powys Schs2:17.42:15.3812.1 
52:18.88Jess Gordon PBU17WKettering2:18.882:15.933.3 
62:19.38Alex Barbour PBU15WWindsor Slough Eton & Hounslow2:19.382:17.258.7 
72:20.35Amy Botham SBU17WMarshall Milton Keynes2:20.352:18.0138.5 
82:22.53Bethany Gordon PBU15WKettering2:22.532:22.5338.8 
Mixed 800m G
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:16.74Rebecca Lord PBU15WLeamington2:16.742:16.7437.4 
22:19.60Sebastian Mills PBU15MChiltern2:19.601:58.914.3 
32:24.82Hannah Willis SBU15WBracknell AC2:24.822:24.5121.8 
42:32.18Tara Bage SBU17WChichester2:24.012:17.422.1 
Mixed 800m H
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:22.71Dominic Clatworthy PBU13MCambridge & Coleridge2:22.592:08.415.7 
22:23.86Rebecca Daniel PBU13WWest Suffolk/Cambridgeshire Schs2:23.802:15.0220.8 
32:25.49Cameron Reid PBU13MChiltern2:22.411:52.42-2.1 
42:28.27Sandie Pohlman PBU13WChiltern/Cookham2:27.652:24.8114.5 
52:28.73Spencer Willis PBU15MBedford & County2:28.732:28.7329.5 
62:31.96Poppy Carmichael PBU13WRugby & Northampton2:30.772:19.2110.0 
72:33.04Emily Bousfield SBU20WMarshall Milton Keynes2:33.042:27.7911.2 
82:33.46Charlie Peters  U13WCannock & Stafford2:31.732:30.838.8 
Mixed 800m I
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:25.50Thomas Keen  U13MCambridge & Coleridge2:23.811:55.65-4.7 
22:35.13Rebecca Hughes SBU15WKettering2:32.692:25.1134.4 
32:36.06Jack Meijer PBU13MMarshall Milton Keynes2:32.871:55.92-3.8 
42:36.73Emily Williams PBU13WKettering2:30.802:06.222.2 
52:37.36Emma Mears PBU15WMarshall Milton Keynes2:33.052:21.6418.1 
62:42.83Serena Moore  U15WLeicester2:41.802:37.3549.2 
 
Men 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:56.72Michael Harrison PBU20MBedford & County3:56.723:52.233.3 
23:57.47Ben Alcock PBU20MBedford & County3:56.353:49.53-4.0 
34:00.69Andrew Revell SBU20MIpswich4:00.694:00.4031.2 
44:01.90Ross Tennant PBU20MIpswich4:01.433:50.0611.1 
54:02.16Toby Starling PBU20MAldershot, Farnham & District4:00.353:58.674.5 
64:04.30Nyle Clinton  U20MSwindon3:58.173:51.561.1 
74:06.82Tom Holden  U17MSouth London4:02.923:46.305.8 
84:09.77Michael Goddard  U20MChiltern/Hertfordshire Schs4:08.244:03.213.3 
Men 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:04.97Callum Charleston PBU17MChelmsford4:04.563:51.93-4.7 
24:06.20Jonathan Janes PBU17MBedford & County4:05.843:58.28-3.5 
34:07.26Cameron Shankly PBU17MBirchfield H4:07.264:07.210.9 
44:07.96Tom Dodd PBU15MBirchfield H4:07.873:45.56-4.9 
54:08.76Kieran Gilfedder SBU20MWycombe4:07.203:58.76-1.7 
64:09.52Will Richardson PBU17MBirchfield H4:08.263:48.54-4.4 
74:09.70Aedan O'Brien PBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:09.704:03.00-1.5 
84:10.28Sam Johnson PBU17MMansfield4:10.283:57.19-4.0 
94:11.42Lewis Hayes PBU20MKettering4:06.94:06.928.3 
104:12.42Bradley Wattleworth PBU20MIpswich4:12.423:57.08-1.8 
114:13.37Cameron Wassell PBU17MStroud/Wiltshire Schs4:13.374:13.3737.6 
124:19.94Owen Seamark PBU17MMarshall Milton Keynes4:18.204:15.5431.9 
134:21.13Robert Male SBU20MRugby & Northampton/Birmingham Uni4:21.134:03.457.6 
Men 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:10.57Ben Dijkstra PBU15MLeicester/Beacon Hill4:04.503:53.00.7 
24:14.49Lewis Ashmore PBU17MMansfield4:12.464:05.117.5 
34:16.34Archie Davis PBU15MBrighton Phoenix4:08.133:40.30-5.0 
44:16.64Isaac Akers PBU15MCorby4:14.503:57.82-4.5 
54:18.07Stan Willis PBU15MBedford & County4:17.13:57.1011.7 
64:18.59Will Perkin PBU15MChiltern4:15.463:50.02-1.7 
74:18.66Ryan Babcock PBU17MTrafford4:18.664:07.9321.8 
84:25.62Tom Angell PBU15MBedford & County4:19.694:09.9715.4 
94:25.85AN Other         
104:31.53Harry Reynolds  U15MKingston & Poly4:11.924:11.929.6 
Men 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:20.03Alfie Thompson PBU15MLeicester4:20.034:04.516.6 
24:20.18Archie Rayner PBU15MMansfield4:14.403:48.2611.1 
34:23.41William Mullins PBU15MBedford & County4:22.574:07.83-1.2 
44:25.50Aaron Farr PBU17MSt. Mary's Richmond4:23.674:17.123.0 
54:28.78Benjamin Boulter PBU17MBirchfield H4:28.784:02.018.7 
64:30.81Cameron Almand PBU15MWycombe4:22.914:16.317.9 
74:36.09Luke Crisp  U15MCambridge & Coleridge4:35.074:35.0734.7 
84:49.86Toby Herdman-Smith  U17MMarshall Milton Keynes4:39.774:28.8834.7 
94:54.35Dominic Murphy  U15MMarshall Milton Keynes4:49.694:42.8342.7 
Men 1500m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:37.16Bikram Singh PBU17MTamworth4:32.44:13.4612.8 
24:37.93Daniel James Hynes PBU15MMarshall Milton Keynes4:37.934:30.6719.9 
34:38.14Pascal Bouttier-Butler PBU15MLeicester4:30.344:25.913.5 
44:38.40Amrik Gill PBU17MLeicester4:33.454:07.742.9 
54:41.32Jacob Freeborough PBU15MWest Suffolk4:41.324:01.14-1.3 
64:42.22Matthew Murphy  U15MAldershot, Farnham & District4:38.14:21.032.1 
74:42.78Thomas Gostelow PBU15MCharnwood4:33.653:56.62-3.1 
84:43.82Luke Davies PBU13MBrecon4:40.184:24.9825.0 
94:44.52Charles Wheeler PBU17MMarshall Milton Keynes4:41.633:49.27-2.1 
104:44.54George Wheeler PBU17MMarshall Milton Keynes4:41.433:55.31-3.2 
114:48.52Elliot Dee  U15MShaftesbury Barnet4:40.243:58.404.9 
124:49.21Niall Ackroyd  U15MWest Suffolk4:44.84:12.087.3 
Women 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:35.04Ellie Baker PBU17WHerts Phoenix4:25.234:15.61-0.1 
24:36.95Alex Clay SBU20WInvicta East Kent4:36.954:31.8628.5 
34:38.71Sophie Tooley SBU15WWest Suffolk4:34.404:29.7716.0 
44:39.94Abbie Donnelly PBU17WLincoln Wellington4:35.214:32.25-1.4 
54:40.14Charlotte Tara Murphy PBU17WWest Suffolk4:39.824:32.3711.4 
64:44.25Jodie Judd SBU15WChelmsford4:44.254:21.502.3 
74:45.67Georgia Rafferty PBU15WCity of Stoke4:39.224:34.6124.1 
84:52.65Lara Philippart SBU17WSwansea4:52.654:42.0919.2 
94:56.44Siannah Rayment  U17WBracknell AC4:49.644:43.137.7 
105:19.49Jasmine Finlay  U20WMarshall Milton Keynes4:59.614:35.1242.3 
Women 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:44.25Ellie Welch PBU17WCorby4:44.254:42.017.1 
24:45.69Eloise Davison PBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:45.694:39.7025.2 
34:46.04Lily Carmichael PBU15WRugby & Northampton4:46.044:44.023.4 
44:46.09Mary-Alice Davison PBU20WWindsor Slough Eton & Hounslow4:46.094:44.0825.7 
54:51.30Diana Chalmers SBU17WCambridge & Coleridge4:51.304:48.508.4 
64:51.91Hannah Novakovic  U17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:51.854:44.935.7 
74:54.34Jordan Waine  U15WLeicester4:48.084:45.6013.2 
84:56.40Philippa Bowden PBU20WBracknell AC4:56.404:22.772.8 
95:12.00Hannah Thear  U15WChiltern4:44.634:44.6317.0 
Women 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:47.06Holly Davies PBU15WWest Suffolk4:46.864:38.0810.2 
24:51.02Zoe Wassell PBU15WStroud4:51.024:26.882.8 
34:51.04Nella Walters PBU15WWest Suffolk4:50.284:50.2839.6 
44:55.59Abigail Saker PBU15WHalesowen4:47.74:46.619.4 
54:55.69Hannah-Mai Amory PBU17WBirchfield H4:55.694:55.6938.8 
64:55.97Karys Amory PBU15WBirchfield H4:50.694:40.379.0 
74:57.15Alice Newcombe PBU15WCambridge & Coleridge4:53.114:43.953.0 
84:58.25Remi Flavell PBU15WBirchfield H4:58.254:49.429.0 
95:01.32Ella Hughes PBU17WMansfield4:55.534:31.1824.2 
105:04.30Isobel Davis  U15WLeamington4:59.164:59.165.9 
115:06.10Sophia Cliffe SBU17WMarshall Milton Keynes5:06.104:57.116.6 
125:19.23Lauren Murphy  U15WWest Suffolk4:58.334:40.227.3 
Mixed 1500m F
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:52.31Callum Gardner PBU15MLuton4:40.404:38.928.5 
24:59.43Demi Jakymelen SBU20WMansfield/Derbyshire Schs4:59.434:48.1848.2 
35:00.09Emily Thompson PBU15WBanbury4:57.344:24.661.5 
45:00.35Orla Fawcett PBU15WChiltern5:00.355:00.3511.3 
55:01.17Thomas Mansfield PBU15MBirchfield H5:01.174:37.929.9 
65:02.00Abigail Coleman SBU17WKettering5:02.004:57.6337.6 
75:05.32Leah Epton PBU15WLincoln Wellington4:55.744:55.7433.5 
85:17.13Fern Yull SBU20WMarshall Milton Keynes5:15.365:04.4013.6 
95:29.97Alison Curtis SBU13WLeicester5:29.975:17.0749.7 
 
Men 3000m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:27.69Jac Hopkins PBU17MSwansea8:27.698:05.22-4.5 
28:36.71Macauley Delo PBU20MWest Suffolk8:36.718:30.4724.2 
38:45.90Jamie Dee PBU17MShaftesbury Barnet8:45.908:04.19-3.9 
48:47.54Sam Eglen PBU20MAldershot, Farnham & District8:42.458:42.45-4.1 
58:49.65Jack Rowe PBU20MAldershot, Farnham & District8:49.657:51.00-5.5 
68:54.42Sebastian Anthony PBU17MWest Suffolk8:52.548:52.54-3.9 
79:26.68Jack Hope PBU17MKettering9:18.18:32.62-2.5 
810:07.14Nicholas Doyle SBU20MHerts Phoenix10:07.149:38.6818.2 
910:15.52Claire Wilson PBU17WCambridge & Coleridge/Cambridge TC10:06.909:45.0924.6 
Mixed 1500m G
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:22.86Gemma Vaughan  U17WKettering5:21.675:06.6547.4 
25:23.36Rhiannon Troop PBU15WLincoln Wellington5:21.625:17.4230.0 
35:24.27Hannah Wardley  U20WChiltern5:18.075:00.106.4 
45:24.31Cameron Ackroyd PBU13MCambridge & Coleridge/Cambridgeshire Schs5:19.54:08.94-0.8 
55:37.26Grace Smith SBU13WLeicester5:37.264:48.457.1