BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
29 May 13
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Men 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.86Sam Furey  U20MCorby2:03.92:03.926.2 
22:08.32Ciaran Lewis PBU17MCardiff2:06.152:04.58-4.1 
32:11.90Zak Anderson PBU20MLeicester2:08.732:08.7340.8 
42:12.15Daniel Villette PBU17MCoventry2:12.12:08.932.8 
52:30.19Stuart McCaw  U23MRoyal Sutton Coldfield1:59.21:59.232.7 
Men 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.18Stuart Ferguson PBU23MRadley/Birmingham Uni1:54.841:52.761.3 
21:58.75Naaman Morris SBU23MCardiff1:58.751:56.4941.9 
31:58.80Owen Haswell PBU23MCardiff/Cardiff Uni1:54.961:54.964.3 
41:59.09Marc Turner SBV40MHalesowen/Coventry Uni1:59.091:52.461.1 
51:59.16James Hatton PBU17MLeicester1:58.081:58.0821.0 
61:59.45Chris Lamb  SENMRugby & Northampton1:57.351:52.86-1.3 
Men 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:00.82Alex Burrows PBU17MTelford AC1:58.461:53.54-3.0 
22:01.35Josh Burrows SBU20MTelford AC2:01.351:56.5924.6 
32:01.50Christopher Brown PBU17MTrafford1:59.091:58.9321.3 
42:01.84Matthew Stewart  U20MKettering2:00.971:58.8939.6 
52:04.29Dominic Tutton  U17MGloucester2:00.952:00.9527.8 
62:04.54Xan Wesolowski  U17MNorth Devon2:02.882:02.8839.6 
72:06.24Declan Morris SBU20MCardiff2:06.242:03.6644.4 
Men 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:00.46Sam Efiong PBU17MHalesowen1:59.41:56.5724.4 
22:00.50Andrew Smith PBU17MPoole Runners2:00.501:55.430.2 
32:00.76Declan McManus PBU17MWorcester2:00.762:00.76-1.9 
42:00.90Frederic Tremblay SBV35MRoyal Sutton Coldfield/France1:57.031:56.60.0 
52:05.22Alex Rieley PBU17MMansfield2:05.221:58.811.2 
62:06.25Scott McIntyre  U17MCorby2:03.22:03.031.9 
Women 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.87Sophie Tyers  U23WRadley/Bath Uni2:09.102:05.0129.2 
22:11.54Laura Langowski SBSENWCoventry/Birchfield H2:11.542:07.838.7 
32:19.71Bethan Griffiths SBSENWCardiff2:11.542:11.5425.0 
42:20.85Kate Anderson  U23WCity of Stoke/Birmingham Uni2:15.242:13.1011.9 
52:21.42Francesca Ashworth  U17WKettering2:18.432:13.4315.2 
62:23.95Hannah Delaney  U17WLiverpool H2:20.872:18.088.4 
72:25.56Abigail Coleman  U17WKettering2:21.52:21.539.6 
82:29.49Lucy McDermott SBU20WStratford-upon-Avon2:29.492:13.0248.4 
92:47.19Gemma Vaughan  U17WKettering2:43.22:34.649.4 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:58.09Philip Wilson PBU23MTipton/Exeter Uni/Cornwall AC3:57.343:56.984.0 
23:58.39Thomas George PBU20MGloucester3:55.883:48.70-5.1 
33:58.67Doug Musson PBU20MNotts3:58.673:46.14-5.3 
43:59.50William Gray  U23MBrighton & Hove/Birmingham Uni3:52.823:50.677.9 
53:59.53Adrian Holliday SBSENMTipton3:59.533:52.372.0 
63:59.56Richard de-Camps  SENMGloucester/Birmingham Uni3:56.93:55.71-2.9 
73:59.68Paddy Clark PBU20MNotts3:59.533:53.782.7 
84:04.10Luke Vine SBU20MTipton4:00.83:54.8-0.3 
94:04.61Andrew Kaar T20/F20 SBSENMBirchfield H4:04.614:01.013.8 
104:06.22Alex Benfield PBU20MBurton4:06.224:04.818.4 
114:06.47Nick Hazelwood  V35MHalesowen4:06.44:02.683.4 
124:08.74Chris Thornton  SENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni4:05.864:02.670.0 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:10.20Oliver Dane PBU15MCity of Sheffield4:10.203:51.99-1.7 
24:15.78Harry Foster PBU20MNotts4:15.784:05.170.8 
34:17.82Hugo Milner PBU15MDerby4:16.523:48.55-6.5 
44:18.39Isaac Akers  U15MCorby4:14.503:42.75-5.2 
54:18.96Kristian Edwards PBU20MLeicester4:18.964:18.966.9 
64:19.31Alan Smith SBV45MRedhill RR/Mansfield4:19.313:46.928.2 
74:19.52Cameron Smith PBU17MMansfield/Derbyshire Schs4:16.513:57.37-4.5 
84:20.00Phil Clamp  V40MTipton/Birmingham Uni4:18.94:05.024.0 
94:22.46Jack Bonser PBU17MWolverhampton & Bilston4:19.433:58.5-2.4 
104:23.12Dean Miller T37/F37  SENMBarrow & Furness/Birmingham Uni4:18.314:14.7828.9 
114:25.28AN Other         
124:29.78Ryan Ashforth  U15MCannock & Stafford4:19.24:10.110.7 
134:31.06Ben Goldie  U15MCoventry4:19.14:15.1924.1 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:27.49Stan Willis  U15MBedford & County4:17.13:57.107.9 
24:28.86Xander Tansey SBU20MLeicester4:28.864:19.345.4 
34:33.89Matt Griffiths PBU15MLeicester4:33.894:33.8933.3 
44:44.90Alice Burgin  U20WBedford & County/Birmingham Uni4:43.164:39.22.8 
54:45.11Niamh Emerson PBU15WAmber Valley & Erewash4:45.114:45.1111.9 
64:45.31Jack Machin SBU20MWolverhampton & Bilston4:45.314:35.244.0 
74:45.74Catrina Thomas PBU17WLincoln Wellington4:45.744:25.013.1 
84:46.96Naomi Richardson PBU20WCoventry4:45.734:45.7325.2 
94:49.24Yvonne Chart SBU17WTruro School4:49.244:48.8244.2 
104:49.55Jordan Waine PBU15WLeicester4:48.084:45.6015.2 
114:50.61Isabel Bradley SBU17WTelford AC4:50.614:38.86.6 
124:50.79Heidi Davies PBU17WBrecon/Powys Schs4:42.754:35.9513.9 
134:50.95Sally Mccarthy  SENWCardiff/Ireland4:48.674:37.3548.0 
144:53.23Caitlin Roper PBU15WLeicester4:53.234:53.1022.5 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:57.48Reece Ashfield PBU15MDudley & Stourbridge4:57.484:22.03-1.2 
25:00.43Katie Ryder SBU15WBirchfield H4:58.84:57.041.7 
35:00.44Hayley Silver PBU20WMansfield5:00.445:00.4434.1 
45:00.72Abigail Saker  U15WHalesowen4:47.74:46.617.7 
55:03.14Robert Dowse  SENMBRAT4:55.184:52.3810.2 
65:06.32Eloise Lee  SENWBRAT5:02.44:57.57.1 
75:11.71Hannah Campion SBU17WWolverhampton & Bilston5:11.715:07.242.6 
85:16.46Willis Spencer U15MBedford    
95:17.50Claudia Nevett  U15WKettering5:13.154:50.508.1 
105:20.90Ellie-May Hathaway  U15WCorby5:15.95:09.836.2 
115:23.92Georgia Smith PBU15WLeicester5:23.925:23.9250.5