Derbyshire County Championships External Results
Nottingham
12-13 May 12
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800 SM (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:54.9Niall Maguire SBU23MDerby1:54.91:51.5241.2 
21:57.0Jordan Wildrianne  SENMTeam Derby Runner/Chester Uni1:55.571:54.9530.2 
32:14.0Peter Ivens SBV50MTeam Derby Runner/Tamworth2:14.01:59.7225.1 
42:15.0Robert White  V35MBuxton/Civil Service2:09.52:08.960.5 
800 U17M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.7Dominic Chambers  U17MDerby1:55.011:51.3721.1 
22:02.0Nathan Staniford PBU17MChesterfield2:01.02:01.043.4 
32:03.4Campbell Menzies PBU17MChesterfield2:02.31:59.122.8 
42:10.7Jack Bridle PBU17MDerby2:07.042:07.0441.5 
52:30.1George White PBU17MAmber Valley & Erewash2:30.12:30.153.4 
800 SW (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:15.6Natalie Weir  SENWDerby2:11.152:10.508.4 
22:19.8Sarah Harris PBV35WLong Eaton/Sale Harriers Manchester/Midland Masters2:19.82:19.822.6 
32:29.9Jacqueline Kind SBV40WSutton-in-Ashfield/Midland Masters2:29.32:12.932.1 
42:35.5Steph Spencer SBV35WDerby/Midland Masters2:33.02:2611.2 
800 U20W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:18.7Amy Mellor SBU20WCity of Stoke2:18.72:14.9411.4 
22:26.1Alex Robinson PBU20WDerby2:26.12:26.144.2 
800 U17W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:24.1Veleska Wills SBU17WDerby2:24.12:17.04.5 
22:26.0Emily Wass PBU17WChesterfield2:26.02:26.044.0 
32:35.2Lara Wisdish SBU17WDerby2:35.22:34.152.6 
42:37.1Freya Shipley SBU17WDerby/Chesapeake2:37.12:35.623.8 
800 U15W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:25.1Niamh Emerson PBU15WAmber Valley & Erewash2:20.542:09.749.9 
22:31.4Amy Stone SBU15WDerby2:30.42:24.4827.8 
32:33.1Jennifer Willison PBU15WDerby2:33.12:23.3032.3 
42:40.5Sophie Quince SBU15WChesterfield2:40.52:32.127.4 
52:41.5Steffi Edwards U15WAmber V    
62:43.1Bethan Hudson PBU15WDerby2:42.22:23.004.7 
73:07.1Kirsty Hessey PBU15WHeanor3:07.13:07.117.6 
800 U13W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:35.2Tamsin McGraw PBU13WAmber Valley & Erewash2:25.42:08.310.2 
22:38.8Jasmine Cooper PBU13WDerby2:32.72:17.14.2 
32:41.5Katie Lindley PBU13WChesterfield2:41.52:41.554.0 
42:41.6Emily Deeming PBU13WHeanor2:41.62:35.924.5 
52:44.2Lucy Berwick PBU13WAmber Valley & Erewash2:44.22:28.319.0 
62:50.3Hope Hanby PBU13WMatlock2:50.32:50.354.0 
72:51.5Alys Johns PBU13WDerby2:46.02:45.844.0 
82:58.3Lauren Bestwick PBU13WBlackwell2:58.32:58.354.0 
92:58.5Emily Croft PBU13WMatlock2:57.32:51.247.7 
103:00.3Lauren Sabin PBU13WBlackwell/Blackwell & District2:58.12:58.152.7 
113:02.3Lauren Kay  U13WChesterfield3:01.43:01.454.0 
123:03.6Cerys Lessiter PBU13WMatlock3:03.63:03.652.9 
800 U15M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:02.4Jethro McGraw  U15MAmber Valley & Erewash1:58.551:52.04-2.4 
22:16.2Matthew Ward PBU15MDerby2:12.11:53.613.6 
32:27.0Stephen Mellor PBU15MBuxton2:27.02:19.8746.0 
42:31.8Daniel Jones PBU15MAmber Valley & Erewash2:31.32:05.4420.0 
52:39.4Dylan Keenan Barnes U15MDerby    
62:47.1Thomas Barnes  U15MChesterfield2:42.82:11.822.3 
800 U13M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:30.8Jack Saxton PBU13MHeanor2:30.82:30.853.1 
22:30.9Todd Webster PBU13MDerby2:30.92:13.6623.3 
32:33.8Daniel Evans PBU13MDerby2:33.82:04.0718.9 
42:34.3Luke Ward PBU13MDerby2:34.32:01.035.6 
52:37.0Scott Ram PBU13MAmber Valley & Erewash2:32.222:02.351.0 
62:37.3Dexter Deaville SBU13MAmber Valley & Erewash2:37.32:10.2118.7 
73:00.4Anton Thomas PBU13MDerby3:00.43:00.454.0 
 
1500 U20M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:18.2Terah Hooley PBU20MDerby4:18.24:13.2731.8 
24:30.0Joseph Wilkinson PBU20MDerby4:30.04:30.023.7 
1500 U15M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:14.0Jethro McGraw PBU15MAmber Valley & Erewash4:12.03:49.46-2.4 
24:38.0Matthew Ward PBU15MDerby4:32.13:57.893.6 
35:02.6Stephen Mellor PBU15MBuxton5:02.65:02.646.0 
45:14.0Daniel Jones PBU15MAmber Valley & Erewash5:04.94:41.420.0 
55:16.7Dylan Keenan Barnes U15MDerby    
65:24.8Thomas Barnes  U15MChesterfield5:12.64:24.9022.3 
75:47.7James Raine U15MC'field    
1500 U13M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:08.7Jack Saxton PBU13MHeanor5:08.75:08.753.1 
25:11.0Daniel Evans PBU13MDerby5:10.04:15.0018.9 
35:12.8Fergus Hernon  U13MAmber Valley & Erewash5:10.75:02.0746.7 
45:14.9Luke Ward SBU13MDerby5:14.94:10.965.6 
55:24.4Joseph Hallas SBU13MMatlock/Chesterfield5:24.44:18.9019.4 
65:28.3Dexter Deaville SBU13MAmber Valley & Erewash5:28.35:10.218.7 
75:33.5Scott Ram PBU13MAmber Valley & Erewash5:26.64:25.701.0 
1500 SM (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:09.0Jordan Wildrianne  SENMTeam Derby Runner/Chester Uni3:57.193:57.1930.2 
24:11.8Joshua Bull  U23MDerby/Nottingham Uni4:02.393:55.228.3 
1500 U17M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:06.9Dominic Chambers PBU17MDerby4:06.93:53.2221.1 
24:18.0Nathan Staniford PBU17MChesterfield4:18.04:18.043.4 
34:19.8Daniel Haymes PBU17MDerby4:17.13:54.98-3.1 
44:38.9Jack Bridle  U17MDerby4:25.74:22.341.5 
54:49.7Joel Herbert PBU17MDerby4:49.74:49.713.1 
1500 SW (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:20.0Steph Spencer  V35WDerby/Midland Masters5:10.04:55.811.2 
1500 U20W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:41.1Amy Mellor SBU20WCity of Stoke4:32.764:30.6311.4 
25:21.2Emma Erskine SBU20WDerby5:21.24:56.526.0 
1500 U17W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:07.6Veleska Wills SBU17WDerby5:07.64:40.474.5 
25:08.0Tasmin Boam PBU17WChesterfield4:58.34:58.341.9 
35:12.2Emily Wass SBU17WChesterfield5:04.14:58.644.0 
45:21.9Lauren Davies-Beckett  U17WChesterfield5:07.74:55.365.0 
55:38.2Lara Wisdish  U17WDerby5:30.435:20.152.6 
65:38.8Rebecca Herring PBU17WChesterfield5:31.95:12.9227.6 
1500 U15W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:08.9Niamh Emerson PBU15WAmber Valley & Erewash4:56.804:45.119.9 
25:14.0Amy Stone  U15WDerby5:03.95:03.927.8 
35:17.3Jennifer Stevenson SBU15WDerby5:11.15:08.646.8 
45:33.0Steffi Edwards U15WAmber V    
55:46.5Sophie Critchlow  U15WChesterfield5:34.85:23.2149.9 
1500 U13W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:20.8Jasmine Cooper SBU13WDerby5:20.84:37.134.2 
25:30.9Tamsin McGraw PBU13WAmber Valley & Erewash5:22.64:35.040.2 
35:54.7Hope Hanby PBU13WMatlock5:54.75:54.754.0 
45:58.3Katie Lindley PBU13WChesterfield5:58.35:58.354.0 
 
3000 U17M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:21.5Joel Herbert PBU17MDerby10:21.510:21.513.1 
3000 M50 (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:00.1Andy Wilton SBV50MStaffordshire Moorlands10:00.18:12.222.5 
3000 U20W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:45.0Amy Mellor PBU20WCity of Stoke9:45.09:45.011.4 
210:44.3Kirsty Shipman PBU20WDerby10:44.310:44.338.8 
3000 U17W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:44.0Tasmin Boam PBU17WChesterfield10:44.010:44.041.9 
210:54.3Lauren Davies-Beckett PBU17WChesterfield10:54.310:21.45.0 
312:26.7Rebecca Herring PBU17WChesterfield12:07.611:16.4527.6 
3000 W35 (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
112:57.0Alison Booth PBV45WDerby12:57.012:57.016.5 
3000 U20M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
111:15.4Jonathan Owen SBU20MDerby11:15.410:57.113.4 
3000 M35 (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:54.0Tim Clayton PBV45MNorth Derbyshire/Midland Masters9:54.09:54.05.4 
211:12.8Terry Fowler  V45MStaffordshire Moorlands/Buxton10:40.6710:40.678.0 
3000 M50 (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
210:52.9Steve Bennett  V50MNorth Derbyshire10:50.6710:44.8314.1 
312:04.5Rob Cockayne SBV55MSutton-in-Ashfield12:04.510:53.049.1 
 
5000 SM (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
117:55.8Robert White  V35MBuxton/Civil Service17:26.416:24.190.5