North East Counties Athletics Championships External Results
Gateshead
12-13 May 12
800 1500 3000 5000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800 SW (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:16.76Emma Williams PBU23WNewcastle Uni2:14.42:14.449.2 
22:25.53Louise Smith SBSENWLeeds Uni2:21.62:21.652.4 
800 U20W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.65Sarah McDonald  U20WJarrow & Hebburn/Birmingham Uni2:09.291:59.911.5 
22:16.42Chloe Price  U20WDurham2:13.82:12.45.0 
800 U17W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:17.36Chloe Loredo  U17WNew Marske2:13.082:13.0843.1 
22:23.23Sophie Montgomery  U17WBlaydon/Blaydon & Elswick2:18.332:13.941.5 
32:25.80Georgia Hirst  U17WShildon2:20.82:20.850.4 
42:36.63Hannah Briggs  U17WJarrow & Hebburn2:33.22:28.835.7 
52:40.47Amy Fuller  U17WElswick2:38.842:38.13.1 
63:10.50Sarah Murray SBU17WDerwentside/Birtley3:09.13:09.143.4 
800 U15W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:23.49Philippa Chambers PBU15WGateshead2:22.522:19.427.3 
22:23.88Sophie Burnett PBU15WBirtley2:23.882:09.85.5 
32:26.30Olivia Bateman PBU15WBirtley2:26.302:26.3026.2 
42:28.65Eleanor Daglish  U15WHoughton Harriers2:27.522:20.46.4 
52:31.46Charlotte Fraser  U15WGateshead2:29.02:29.051.4 
62:33.03Ellie Mahon PBU15WGateshead2:30.22:17.324.5 
72:36.94Hannah Featherstone PBU15WSedgefield2:33.292:28.1920.3 
800 U15W h1 (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:29.78Eleanor Daglish  U15WHoughton Harriers2:27.522:20.46.4 
22:29.89Sophie Burnett  U15WBirtley2:23.882:09.85.5 
32:31.46Charlotte Fraser  U15WGateshead2:29.02:29.051.4 
42:31.79Ellie Mahon PBU15WGateshead2:30.22:17.324.5 
52:33.29Hannah Featherstone PBU15WSedgefield2:33.292:28.1920.3 
62:34.45Amelia Cassidy PBU15WElswick2:29.62:29.651.2 
72:43.28Cara Lloyd PBU15WGateshead2:43.282:37.444.4 
800 U15W h2 (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:31.94Philippa Chambers PBU15WGateshead2:22.522:19.427.3 
22:32.31Olivia Bateman PBU15WBirtley2:26.302:26.3026.2 
32:33.14Rosie Findlay  U15WShildon/Sedgefield2:24.82:22.452.5 
42:33.91Amber Leigh PBU15WGosforth2:28.72:21.227.9 
52:39.98Ruby McMillan PBU15WGateshead2:33.882:28.712.7 
62:40.63Jessica Richardson  U15WGateshead2:39.992:38.6023.5 
800 U13W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:33.55Rhian Purves PBU13WGosforth2:29.692:15.23.7 
22:34.27Rebekah Kitchener PBU13WMiddlesbrough (Mandale)2:31.22:23.4736.7 
32:35.42Lizzie Cramb PBU13WShildon2:35.422:17.326.5 
42:36.22Jessica Leslie SBU13WJarrow & Hebburn2:36.222:26.024.4 
52:45.77Laura Hand SBU13WSunderland2:38.62:29.642.4 
62:46.79Ella Burgess PBU13WChester-le-Street2:40.872:40.8752.4 
72:54.66Lizzie Rank  U13WMorpeth2:45.862:32.688.0 
82:55.18Lea Brown  U13WBirtley2:41.332:30.834.6 
800 U13W h1 (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:37.92Rhian Purves PBU13WGosforth2:29.692:15.23.7 
22:41.08Lizzie Cramb PBU13WShildon2:35.422:17.326.5 
32:44.80Ella Burgess PBU13WChester-le-Street2:40.872:40.8752.4 
42:45.86Lizzie Rank PBU13WMorpeth2:45.862:32.688.0 
52:46.96Laura Hand  U13WSunderland2:38.62:29.642.4 
62:51.70Chelsea Williamson  U13WGosforth2:35.22:29.240.3 
73:05.21Macey Bradshaw PBU13WBirtley3:01.252:48.550.4 
93:13.25Rebecca Thorpe  U13WBlaydon3:05.263:05.2654.0 
800 U13W h2 (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:42.35Rebekah Kitchener  U13WMiddlesbrough (Mandale)2:31.22:23.4736.7 
22:44.73Jessica Leslie  U13WJarrow & Hebburn2:36.222:26.024.4 
32:49.17Lea Brown  U13WBirtley2:41.332:30.834.6 
42:50.51Holly Willis  U13WGosforth2:47.82:29.728.0 
52:51.14Robyn Bennett SBU13WElswick2:51.142:34.65.4 
62:51.58Lauren McGlen PBU13WGateshead2:43.72:43.749.2 
72:52.41Amy Jack PBU13WChester-le-Street2:43.82:43.823.3 
82:58.60Amy Carter SBU13WNew Marske2:58.602:41.749.2 
93:02.23Gabrielle Suffield  U13WShildon2:55.62:50.850.4 
800 SM (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:56.84Marc Elliott  SENMGateshead1:54.71:51.6116.7 
21:59.23Chris Parr  SENMGateshead1:55.551:51.53-4.5 
32:01.55Lewis Timmins  SENMMorpeth1:57.71:54.400.5 
42:02.68Thomas Walker  U23MGosforth1:57.051:56.29-1.0 
52:03.18Thomas West  U23MGateshead/Northumbria Uni1:56.011:56.0139.4 
62:03.75Matthew Burns  U23MLancaster & Morecambe/Northumbria Uni2:02.322:00.538.7 
72:04.32Iain Lynn SBU23MCity of York/Northumbria Uni2:04.322:00.233.5 
82:06.11Dean Crangle PBU23MGateshead/Northumbria Uni2:03.42:02.74.1 
92:09.19James Porteous  SENMGateshead/Sheffield Hallam Uni2:05.62:04.3711.2 
102:10.82Jason Stobbs  SENMGateshead2:08.72:08.221.2 
112:11.81Thomas Brannon  V40MNorth Shields Poly/VAA North East2:05.31:53.04.9 
122:36.99Andrew Featherstone SBSENMBillingham2:32.62:28.312.2 
800 U20M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:53.07Cameron Boyek  U20MShildon/Central1:51.61:49.2-4.4 
21:58.83Michael Bleasby  U20MShildon1:55.21:55.231.1 
32:00.10Shaun Barras SBU20MJarrow & Hebburn1:55.61:55.637.3 
42:00.84Barry Maskell  U20MGateshead1:58.761:56.321.7 
52:00.95Jack Reed  U20MGosforth1:58.11:57.3410.9 
62:03.97Simeon Greenwood  U20MGateshead1:57.711:54.9711.7 
72:12.00Adrian Bailes  U20MBirtley2:02.241:52.94-3.0 
800 U20M h1 (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:06.16Cameron Boyek  U20MShildon/Central1:51.61:49.2-4.4 
22:06.58Shaun Barras  U20MJarrow & Hebburn1:55.61:55.637.3 
32:06.86Simeon Greenwood  U20MGateshead1:57.711:54.9711.7 
42:08.70Daniel Johnson PBU20MGateshead2:08.701:59.68.0 
52:12.52Michael Todd  U20MSouth Shields2:06.21:59.525.9 
62:14.56Jack Hepple  U20MMorpeth2:13.152:13.1550.6 
800 U20M h2 (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.38Michael Bleasby  U20MShildon1:55.21:55.231.1 
22:03.75Barry Maskell  U20MGateshead1:58.761:56.321.7 
32:03.78Jack Reed  U20MGosforth1:58.11:57.3410.9 
42:04.36Adrian Bailes PBU20MBirtley2:02.241:52.94-3.0 
52:06.39Andrew Roen SBU20MGateshead2:06.391:53.187.0 
62:08.60David Wakefield PBU20MSouth Shields2:05.72:01.623.3 
800 U17M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:58.54Michael Wilson SBU17MSunderland1:58.541:48.27-4.0 
22:00.19Chris Waite PBU17MGateshead2:00.192:00.1943.2 
32:03.73Greg Chambers PBU17MGateshead2:03.732:03.7322.1 
42:06.08Philip Winkler PBU17MMorpeth2:02.511:56.56-2.9 
52:08.10Tom Goulding PBU17MBirtley2:05.31:58.1-1.1 
62:09.25Jonathan Currie  U17MTynedale2:00.431:52.775.4 
72:11.25Joseph Walker  U17MElswick/Blaydon2:09.12:07.043.5 
82:12.61James Cripwell  U17MGateshead2:08.92:02.1-0.7 
92:14.65Elliot Kelly PBU17MMorpeth2:11.072:02.98.9 
800 U15M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.88Ryan Green PBU15MMorpeth/St. Mary's Uni2:00.51:50.5613.1 
22:07.58Markhim Lonsdale PBU15MGateshead2:05.81:46.97-3.3 
32:10.27Patrick Wilson PBU15MNew Marske2:09.92:06.040.8 
42:11.19Jared Lewis PBU15MMorpeth2:11.192:05.4538.5 
52:13.88Joe Armstrong PBU15MGateshead2:11.01:54.2-4.0 
62:17.11Jacob Hopkins PBU15MMorpeth2:14.82:06.722.7 
72:21.41Lewis Morgan PBU15MBirtley2:17.52:17.550.9 
82:25.34Jed Russell  U15MGosforth2:22.802:22.8034.7 
800 U13M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:28.97Kieran Hedley PBU13MMorpeth2:23.101:55.78-2.1 
22:31.69Tom Cowperthwaite PBU13MChester-le-Street2:28.62:28.645.9 
32:35.83Kieran Pinkney PBU13MChester-le-Street2:34.302:34.3050.5 
42:36.59Matthew Bunney  U13MGateshead2:36.022:36.0254.0 
52:40.32Aleck Haddon PBU13MGateshead2:40.322:18.925.6 
62:43.49Freddie Reed  U13MGosforth2:39.22:39.240.7 
72:43.99Ryan Arthur  U13MChester-le-Street2:34.002:05.423.0 
 
1500 SM (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:59.58Richard Morrell  SENMNew Marske3:47.663:43.8423.2 
23:59.61Andy Wiles  SENMNew Marske3:50.633:43.47-0.7 
34:00.65Ryan Stephenson  SENMGateshead3:51.393:49.8719.3 
44:01.49Matthew Nicholson  SENMMorpeth3:51.333:48.7928.7 
54:02.53Lewis Timmins  SENMMorpeth3:56.783:48.920.5 
64:19.18Dean Crangle  U23MGateshead/Northumbria Uni4:13.44:08.84.1 
74:23.13Thomas Brannon SBV40MNorth Shields Poly/VAA North East4:23.133:46.74.9 
84:23.47James Porteous SBSENMGateshead/Sheffield Hallam Uni4:12.94:12.911.2 
1500 U20M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:07.01Michael Bleasby SBU20MShildon4:02.63:59.531.1 
24:09.74Shaun Barras  U20MJarrow & Hebburn4:04.94:04.937.3 
34:10.07Barry Maskell  U20MGateshead4:03.393:56.5321.7 
44:11.69Oliver James PBU20MSunderland/City of Sheffield3:59.263:46.812.9 
54:14.78Patrick Crombie PBU20MSunderland4:13.74:13.744.8 
64:15.49Matthew Coulthard PBU20MShildon4:15.494:15.4945.3 
74:17.76Jonathan Baines  U20MDurham4:16.884:06.619.3 
84:18.16Jonathon Boyd PBU20MGateshead4:18.054:18.0544.4 
94:20.66Adrian Bailes  U20MBirtley4:10.03:50.84-3.0 
104:21.24Daniel Johnson PBU20MGateshead4:11.94:00.578.0 
114:25.05Kieran Reay SBU20MChester-le-Street4:25.053:56.96-2.2 
1500 U17M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:06.42Charles Pasco PBU17MNew Marske4:00.183:55.326.8 
24:13.12Greg Chambers PBU17MGateshead4:13.124:13.1222.1 
34:23.86Philip Winkler  U17MMorpeth4:13.34:00.45-2.9 
44:25.48Tom Goulding SBU17MBirtley4:16.14:02.43-1.1 
54:34.19Elliot Kelly PBU17MMorpeth4:22.94:15.78.9 
64:43.86Joseph Walker  U17MElswick/Blaydon4:32.64:29.943.5 
75:09.56Lewis Thompson PBU17MHoughton Harriers5:09.564:51.544.6 
1500 U15M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:25.07Markhim Lonsdale PBU15MGateshead4:17.43:48.92-3.3 
24:28.85Joe Armstrong PBU15MGateshead4:25.73:49.62-4.0 
34:43.84Jacob Hopkins PBU15MMorpeth4:43.844:24.6022.7 
44:46.50Adam Weightman PBU15MAlnwick4:42.294:22.231.0 
54:51.85Ewan Cassidy PBU15MElswick4:40.84:40.2944.2 
64:53.03Lewis Morgan PBU15MBirtley4:53.034:53.0350.9 
74:54.71James Wood PBU15MDarlington H4:50.94:43.126.3 
84:57.23Jed Russell  U15MGosforth4:56.24:56.234.7 
94:58.71Alex Brown  U15MHoughton Harriers4:42.03:56.14-4.8 
105:08.73Jacob Jardine SBU15MMiddlesbrough (Mandale)5:03.35:00.152.7 
115:10.11Josh McMillan PBU15MNew Marske5:10.114:30.139.0 
125:18.48Oliver Daniels PBU17MGosforth5:18.485:18.4822.2 
1500 U13M (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:45.37Josh Allen  U13MMiddlesbrough (Mandale)4:36.93:55.75-1.2 
24:51.92Callum Foster PBU13MShildon4:50.44:50.451.5 
34:57.72Kieran Hedley PBU13MMorpeth4:47.53:56.80-2.1 
45:01.96Isaac Suleman PBU13MMiddlesbrough (Mandale)4:58.664:58.6652.8 
55:11.07Tom Cowperthwaite  U13MChester-le-Street4:56.54:56.545.9 
65:14.72Harrison Whitfield PBU13MDurham5:13.74:57.625.6 
75:15.12Kieran Pinkney PBU13MChester-le-Street5:15.125:15.1250.5 
85:16.04Matthew Wakefield  U13MSouth Shields5:05.74:48.821.4 
95:20.45Adam Mcmillan PBU13MNew Marske5:18.75:08.745.9 
105:21.64Alex Whellans PBU13MChester-le-Street5:17.04:33.433.2 
115:28.01Ryan Arthur PBU13MChester-le-Street5:00.14:22.7223.0 
125:38.64Aleck Haddon  U13MGateshead5:23.44:38.025.6 
136:15.09Rowan James SBU13MSunderland6:15.095:29.210.6 
1500 SW (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:20.75Kate Avery PBU23WShildon4:15.974:15.42-0.6 
24:25.02Ashley Gibson SBSENWMorpeth/Gateshead4:18.724:18.724.8 
34:43.85Emma Williams  U23WNewcastle Uni4:34.794:34.7949.2 
44:49.08Bobbi Phillips PBU23WNew Marske/Newcastle Uni4:44.84:29.3236.6 
55:47.16Charlotte Ellis  SENWNew Marske5:45.565:34.09.3 
1500 U20W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
16:14.38Hazelle Webster-Costella  U20WJarrow & Hebburn5:53.805:35.68.1 
1500 U17W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:41.03Chloe Loredo SBU17WNew Marske4:41.034:35.943.1 
25:0.8Sophie Montgomery  U17WBlaydon/Blaydon & Elswick4:38.794:32.441.5 
35:19.55Alison Brown  U17WMorpeth5:06.965:06.9615.3 
1500 U15W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:54.18Philippa Stone  U15WMiddlesbrough (Mandale)4:40.04:19.440.2 
24:55.94Philippa Chambers  U15WGateshead4:43.274:39.227.3 
34:57.62Sophie Burnett  U15WBirtley4:55.44:25.695.5 
45:2.83Eleanor Daglish PBU15WHoughton Harriers4:54.34:52.16.4 
55:3.23Olivia Bateman PBU15WBirtley5:00.44:50.326.2 
65:10.58Florence McPate  U15WGosforth5:01.15:01.136.4 
75:15.07Amelia Cassidy  U15WElswick5:11.55:11.551.2 
85:19.99Amelia Leslie PBU15WJarrow & Hebburn5:19.995:19.9932.5 
95:23.14Helen Blades PBU15WGosforth5:23.145:23.1420.9 
105:44.82Danielle Coulson  U15WBirtley5:34.15:13.514.4 
1500 U13W (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:18.72Rhian Purves PBU13WGosforth5:04.94:36.23.7 
25:20.74Libby Hedger PBU13WMiddlesbrough (Mandale)5:17.94:53.726.2 
35:22.62Jessica Leslie PBU13WJarrow & Hebburn5:22.375:04.5624.4 
45:39.56Chelsea Williamson  U13WGosforth5:08.35:03.240.3 
55:40.65Amy Jack PBU13WChester-le-Street5:40.655:26.723.3 
65:54.92Lea Brown  U13WBirtley5:35.05:13.734.6 
75:55.94Lola Tindle SBU13WBirtley5:55.945:46.142.3 
 
3000 U17W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:39.11Lydia Turner  U17WBirtley10:29.299:21.255.5 
210:49.77Amy Etherington  U17WShildon10:48.8910:41.38.6 
311:31.94Bethan Thomas PBU17WBlaydon11:26.511:26.554.0 
411:38.27Abie Hearmon PBU17WSedgefield11:38.2711:06.315.5 
512:22.82Meriel Smithson PBU17WSunderland12:22.8212:22.8233.7 
612:30.88Anna Robinson PBU17WSunderland12:30.8812:30.8849.6 
3000 U15W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
111:19.81Danielle Elliott PBU15WSunderland11:19.8111:19.8143.6 
211:38.14Amelia Leslie PBU15WJarrow & Hebburn11:38.1411:38.1432.5 
311:59.36Charlie Hedley SBU15WBlyth11:59.3611:05.847.8 
3000 U17M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:06.45Charles Pasco  U17MNew Marske8:48.818:38.4326.8 
29:26.08Luke Clark PBU17MSouth Shields9:18.18:52.726.0 
39:45.74Joel Jones  U17MSunderland9:25.59:13.040.9 
410:02.38Liam Emmett  U17MSouth Shields9:29.099:12.59.8 
510:21.02Adam Ewart PBU17MGosforth10:21.0210:21.025.2 
610:25.38Daniel Leng PBU17MAlnwick10:25.389:43.5810.3 
710:40.77Daniel Cartwright PBU17MGosforth10:38.510:28.6614.1 
3000 U15M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:27.43Alex Brown PBU15MHoughton Harriers10:27.438:21.11-4.8 
210:36.08Charlie Race PBU15MMiddlesbrough (Mandale)10:32.29:44.3920.9 
310:43.49Ewan Cassidy PBU15MElswick10:43.4910:43.4944.2 
411:5.86Thomas Mount SBU15MGateshead11:5.8611:00.62.9 
 
5000 SM (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
114:31.26Dan Garbutt  SENMDurham/Leeds Beckett Uni14:05.4914:05.490.0 
214:36.33Peter Newton  SENMMorpeth14:35.1214:31.011.9 
315:02.06Daniel Bradford PBSENMManchester Uni/Sale Harriers Manchester14:55.9014:55.90-3.6 
415:05.25Stephen Hepples  SENMNewham & Essex Beagles/Loftus & Whitby14:52.3313:54.3934.8 
515:26.50Kevin Calvert PBSENMSunderland15:26.5015:26.5014.8 
615:28.82Michael Dawson  SENMMorpeth15:23.8815:10.899.2 
715:46.39Ross Floyd SBSENMMorpeth15:46.3915:13.04-2.5 
815:49.70Jon Archer SBSENMLow Fell/Gateshead/VAA North East15:43.4615:20.7133.1 
915:52.56Guy Bracken PBV50MNorth Shields Poly/VAA North East15:52.5615:26.30.0 
1025:21.24Barry Murray PBV45MBirtley25:21.2425:21.2441.2 
5000 SW (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
117:16.40Josephine Park SBU23WMiddlesbrough (Mandale)17:16.4016:52.476.6 
217:32.20Alex Sneddon PBSENWJarrow & Hebburn17:32.2017:24.303.7 
317:55.10Claire Simpson SBV35WJarrow & Hebburn17:55.1016:49.6017.3 
418:28.50Kristina Grant SBU23WMiddlesbrough (Mandale)/Tees Valley Tigers18:28.5018:06.037.8 
5000 U20W (12 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
119:58.70Harriet Buswell SBU20WGosforth19:58.7017:34.229.1 
220:51.70Hannah Rank SBU20WMorpeth20:51.7019:47.386.3 
5000 U20M (13 May)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
116:26.16Jonathan Baines  U20MDurham16:16.315:49.919.3 
217:01.31Patrick Crombie PBU20MSunderland17:01.3117:01.3144.8 
317:21.74Jonathan Wilkinson D  U20MDurham17:15.816:30.304.8