BMC Gold Standard Races External Results
Watford
16 May 12
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:49.17   Jermaine Mays PBSENMKent1:49.171:49.173.3 
21:49.50   Jonathan Cook SBSENMWoodford Green Essex Ladies/Cambridge Uni1:48.901:48.653.3 
31:49.77   Ben Waterman PBU20MEaling Southall & Middx1:48.191:47.57-3.5 
41:49.96   Ed Aston  SENMCambridge & Coleridge/Birmingham Uni1:47.671:47.0215.2 
51:50.02   Ben Wallis SBU23MGuildford & Godalming/St. Mary's Uni1:50.021:48.631.9 
61:50.02   Rory Chesser PBSENMEnnis Track/Newham & Essex Beagles/St. Mary's Uni/Ireland1:50.021:50.02-3.6 
71:50.44   Oliver Heeks SBSENMWoodford Green Essex Ladies/Portsmouth Uni1:50.441:49.3529.2 
81:50.90   Rick Ward  SENMCity of Norwich/St. Mary's Uni/Shaftesbury Barnet1:50.541:48.0624.6 
91:52.45   Matt McLaughlin  U20MWoodford Green Essex Ladies/Oaklands Col1:49.651:48.9724.2 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.06   Matthew Fayers PBU20MHillingdon1:50.191:48.12-3.6 
21:51.59   Oliver Aitchison SBU23MAldershot, Farnham & District1:49.121:48.143.7 
31:53.20   Christopher Youell  U20MChelmsford1:52.531:52.534.9 
41:53.31   Ben Coldray  U23MStroud/St. Mary's Uni/Gloucester1:51.291:49.186.9 
51:55.27   Nick Duggan SBSENMCrawley1:54.401:50.4619.7 
61:55.87   Mitch White  U20MBracknell AC1:53.981:50.1633.5 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.41   Richard Charles  U20MShaftesbury Barnet1:49.351:47.285.1 
21:54.25   Kieran Reilly SBU20MInvicta East Kent1:53.41:52.13-3.9 
31:54.80   Dave Ragan SBSENMBasingstoke & Mid Hants/Sheffield Hallam Uni1:54.801:51.14-1.9 
41:55.96   Louis Rawlings PBU17MCambridge & Coleridge/France1:53.911:50.723.2 
51:56.32   Ben Tyler  SENMMedway & Maidstone/Brunel Uni London1:54.731:54.73-2.1 
61:57.14   Matt Bergin PBU20MBedford & County/Brunel Uni London/Ireland1:56.11:54.37-3.6 
71:57.99   Louis Walshe  U23MHerts Phoenix/St. Mary's Uni1:57.601:57.6012.3 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.55   Jessica Judd  U20WChelmsford2:00.961:59.77-2.1 
22:06.66   Rose-Anne Galligan  SENWGloucester/St. Mary's Uni/Ireland2:02.622:00.5810.5 
32:08.23   Montana Jones PBSENWAldershot, Farnham & District2:08.172:04.8813.0 
42:11.85   Bobby Clay SBU17WInvicta East Kent2:07.292:04.3210.7 
52:13.35   Lydia Hallam PBU17WHavering2:13.352:11.021.7 
62:13.40   Rebecca Weston  U20WInvicta East Kent2:13.302:12.4330.4 
72:15.35   Kathrine Foy SBU23WWoodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni2:15.352:12.7931.7 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:44.64   Adam Clarke PBU23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni/Hastings AC3:44.643:38.35-3.6 
23:45.47   Kieran Flannery PBSENMGateshead/Loughborough Students3:45.473:45.472.6 
33:45.50   Dale King-Clutterbuck PBU23MBasildon/St. Mary's Uni3:45.503:38.65-4.3 
43:46.05   Carl Bradbury PBSENMReading AC/St. Mary's Uni3:46.053:46.0525.8 
53:46.16   Zak Seddon PBU20MBracknell AC3:46.163:42.02-4.0 
63:46.68   Robbie Farnham-Rose PBU20MTonbridge3:46.683:41.64-2.7 
73:47.67   Ben Tickner SBSENMWells City/Kent/Brighton Phoenix3:47.673:43.00-0.8 
83:47.77   Luke Caldwell SBU23MDorking & Mole Valley/Oxford Uni/Kingston & Poly3:47.333:42.14-4.3 
93:49.14   Tom Phillips PBSENMWoodford Green Essex Ladies/Cardiff Met Uni3:49.143:46.820.5 
103:49.43   James McMurray  U20MSt. Albans AC3:47.663:40.95-2.4 
113:52.57   Marcin Fudalej SBV35MMarshall Milton Keynes/Poland3:52.573:47.1220.0 
123:53.16   Colin McCourt  SENMAldershot, Farnham & District3:45.213:37.064.6 
133:59.38   Michael Glowacki SBSENMMarshall Milton Keynes/Poland3:59.383:53.8312.7 
144:00.97   Chris Carter  U23MEnfield & Haringey/St. Mary's Uni3:49.073:49.0717.8 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.24   Frank Tickner SBSENMWells City/Kent3:53.243:45.2514.1 
23:53.38   Glen Watts PBSENMShaftesbury Barnet3:53.383:51.62-1.6 
33:54.14   Jack Goodwin PBU20MBedford & County/Bedfordshire Uni3:53.463:53.46-1.0 
43:54.56   Jack Tyler  SENMMedway & Maidstone/Brunel Uni London3:53.313:49.7819.8 
53:54.58   Bradley Goater PBU20MWindsor Slough Eton & Hounslow3:52.433:45.32-4.8 
63:55.08   Jason Prickett  U23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni3:49.133:49.1327.7 
73:55.11   Paul Erwood SBSENMMarshall Milton Keynes/Bournemouth Uni3:55.113:48.2327.5 
83:55.12   Paul Thompson SBU23MBRAT/St. Mary's Uni3:55.123:51.0020.8 
93:56.68   Nathan White PBSENMWindsor Slough Eton & Hounslow3:56.683:56.6826.0 
103:56.69   Paul Laslett SBSENMShaftesbury Barnet3:56.693:54.222.0 
113:57.76   Gavin Lewis SBU23MWoodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni3:57.763:51.873.6 
123:58.34   Tom Hook SBU20MCity of Norwich3:54.453:43.16-4.2 
134:03.46   Liam White SBU23MHercules Wimbledon3:59.403:51.3916.7 
144:04.39   Jack Williams  U20MReading AC/St. Mary's Uni3:59.153:49.666.5