BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
30 May 12
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.4   Michael McKeown PBU20MCoventry1:57.41:57.436.0 
21:57.5   Tom Pye SBU23MEnfield & Haringey/Birmingham Uni1:55.191:51.4115.5 
31:58.8   Ben Sharman  SENMBirchfield H/Wolverhampton Uni1:56.391:53.5117.7 
41:59.2   Alistair Smith SBSENMCoventry1:58.361:56.40-2.1 
51:59.5   Daniel Strang SBSENMSolihull & Small Heath/Exeter Uni1:56.561:56.5613.9 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.7   William Paulson PBU20MStroud1:53.71:50.38-6.2 
21:54.0   Warren Frey  SENMBirchfield H1:51.431:49.3616.9 
31:56.6   Joseph Lancaster  U17MCity of Sheffield1:51.731:50.438.6 
41:56.8   David Banwell-Clode  U23MCwmbran/Warwick Uni1:53.131:50.847.3 
51:57.3   Luke Caldwell SBU23MDorking & Mole Valley/Oxford Uni/Kingston & Poly1:57.31:55.23-3.8 
61:58.3   Tom Holden SBSENMTipton1:58.31:51.18-1.0 
72:00.3   Adam Watt SBSENMBirchfield H2:00.31:53.0636.0 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.1   Frederic Tremblay SBSENMRoyal Sutton Coldfield/France2:01.11:56.62.3 
22:01.5   Nathan Staniford PBU17MChesterfield2:01.02:01.036.0 
32:01.9   Dominic Bill PBU17MHalesowen2:01.91:56.725.3 
42:02.0   Jeremy Barnes PBU17MCoventry1:58.021:51.421.0 
52:02.3   Campbell Menzies PBU17MChesterfield2:02.31:59.123.2 
62:02.7   Marc Turner  V35MHalesowen/Coventry Uni2:02.01:52.461.4 
72:03.5   Christopher Melbourne  SENMNeath/Warwick Uni2:02.532:01.752.3 
82:04.8   Samuel Nicholls  U17MCannock & Stafford2:02.42:02.435.8 
92:05.5   James Parrott SBSENMCoventry2:05.172:01.47-0.5 
102:07.7   Oliver Dane  U15MCity of Sheffield2:04.491:51.32-4.3 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.1   Theo Larcombe  U20MRoyal Sutton Coldfield2:06.482:06.234.8 
22:08.2   Thomas Randolph  U15MTamworth2:05.61:51.30-3.8 
32:09.1   George Bell  U15MLeicester2:04.902:04.9036.0 
42:11.9   Cameron Innes PBU15MCoventry2:10.372:06.633.2 
52:12.7   Sebastian Jones PBU15MCoventry2:10.392:03.825.5 
62:13.8   James Lake  U20MCannock & Stafford2:12.02:05.311.5 
72:15.2   Matt Griffiths PBU15MLeicester2:12.832:05.2726.9 
82:15.4   Zak Anderson PBU17MLeicester2:13.712:08.7334.2 
92:19.6   Luke Beeby PBU15MLeicester2:13.02:12.132.6 
102:21.5   Amrik Gill PBU15MLeicester2:19.32:02.77-1.0 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.4   Thomas Ridding PBU17MCoventry1:58.711:58.7135.5 
22:01.0   Daniel Rebeiro PBU20MSolihull & Small Heath2:01.02:01.014.9 
32:02.2   James Hatton  U17MLeicester1:59.831:58.0814.7 
42:02.6   Jack McMullen  U20MStratford-upon-Avon2:01.21:57.1125.8 
52:03.5   Nathan Udall  U17MCoventry2:00.472:00.4735.0 
62:03.9   Jack Villette PBU20MCoventry2:03.92:03.927.7 
72:05.3   Ashley Wickett SBU20MCannock & Stafford2:05.31:59.9231.2 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.3   Aimee-Louise Hargreaves PBU20WCity of Stoke2:18.32:18.35.3 
22:20.3   Kate Anderson SBU23WCity of Stoke/Birmingham Uni2:20.32:13.107.6 
32:25.9   Charlotte Peach PBU17WNewark AC2:25.92:25.031.1 
42:28.4   Beth Hawling  U20WCheltenham2:26.82:21.13.4 
52:29.5   Alice Porter PBU15WLeicester2:29.52:29.536.0 
62:34.6   Freya Vincent  U20WLeicester2:24.202:14.1832.2 
72:43.7   Shannon Anderson  U15WLeicester2:40.202:34.036.0 
82:46.0   Katerina Jackson PBU15WCoventry2:44.12:44.125.6 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.1   Gabrielle Kinney PBU20WRoyal Sutton Coldfield2:11.12:10.0230.2 
22:12.7   Becky Straw PBU20WCannock & Stafford2:12.72:12.70.6 
32:12.8   Iona Lake SBU20WCity of Norwich/Birmingham Uni2:12.82:10.70.3 
42:15.2   Elmena Saunders PBU15WRoyal Sutton Coldfield2:15.22:15.1735.6 
52:15.6   Lindsay Morgan  U17WChesterfield2:14.42:10.3630.4 
62:19.4   Lucy McDermott SBU20WStratford-upon-Avon2:16.592:13.0236.0 
72:19.9   Melissa Hawtin SBU20WOxford City/Birmingham Uni2:19.92:13.974.6 
82:22.2   Shelley Brace SBU23WCity of Stoke/Keele Uni2:15.302:12.76.8 
92:24.6   Rachel Atherton SBU23WCannock & Stafford/Leeds Beckett Uni2:21.742:14.084.3 
 
Mixed 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.9   Linton Taylor PBU20MNewark AC4:07.823:48.85-4.9 
24:08.2   Luke Jones PBU17MTamworth4:04.373:52.47-2.1 
34:09.2   Matthew Doyle PBU17MStroud4:09.24:09.222.3 
44:10.0   Kyran Hale PBU20MSevern4:08.54:08.515.4 
54:14.2   Alex Benfield PBU17MBurton4:14.24:04.815.0 
64:15.6   Phil Clamp  V35MTipton/Birmingham Uni4:09.834:05.021.1 
74:16.3   Eoin Corr PBU17MSolihull & Small Heath4:16.34:16.334.3 
84:16.7   Josh Coles  U17MKettering4:15.14:14.610.0 
94:17.2   Nick Corker  V35MRoyal Sutton Coldfield4:13.384:13.3819.6 
104:17.6   Declan McManus PBU17MWorcester4:17.63:58.81-1.4 
114:22.0   Josh Cara PBU15MKettering4:22.04:10.85.8 
124:24.0   Joe Allen T46  SENMTeam Bath4:14.874:14.8736.0 
134:25.2   Paul Thompson  V35MBournville Harriers4:16.974:16.70.7 
144:35.5   Sophie Connor  U20WShaftesbury Barnet/Warwick Uni4:32.424:13.743.9 
154:38.0   Richard Bayliss SBSENMBournville Harriers4:38.04:11.8-0.7 
Mixed 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.8   Isaac Akers PBU15MCorby4:26.63:57.82-4.3 
24:35.7   Mark Ince SBV35MBRAT4:35.74:24.1-1.9 
34:38.6   Emily Sales PBU20WLeicester4:38.24:38.236.0 
44:39.4   Tamara Armoush SBU23WBirchfield H/Birmingham Uni4:37.264:18.252.0 
54:44.7   Katie Ingle PBU20WRoyal Sutton Coldfield4:37.434:30.624.1 
64:47.8   Rebecca Robinson  U20WRoyal Sutton Coldfield4:43.924:38.0436.0 
74:48.6   Alex Ashfield  U17MDudley & Stourbridge4:47.54:47.525.7 
84:48.8   Molly Whitehouse PBU17WDudley & Stourbridge4:48.84:48.836.0 
94:49.9   Isabel Bradley SBU17WTelford AC4:49.94:38.87.0 
104:52.0   Miranda Sadler  U17WBristol & West4:37.484:26.727.5 
114:52.3   Megan McBrien PBU20WRoyal Sutton Coldfield4:51.504:51.503.5 
124:52.8   Sarah Griffiths SBU23WLeigh/Birmingham Uni4:52.84:39.99.5 
135:02.1   Lucy Marlow  SENWSolihull & Small Heath/Oxford Uni4:53.404:33.456.7 
Mixed 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:19.5   Zack Nolan PBU17MSolihull & Small Heath4:15.304:00.77-1.7 
24:20.5   Sam Johnson PBU17MMansfield4:19.394:00.94-3.0 
34:24.5   Dave Nation SBSENMDudley & Stourbridge4:22.884:20.990.2 
44:27.2   Hugo Milner PBU15MDerby4:23.63:54.220.7 
54:28.1   Tim Carter PBSENMBRAT/Birmingham City Uni4:26.374:23.143.4 
64:31.2   Olivia Sadler SBU20WBristol & West4:23.384:18.367.7 
74:31.6   Jack Hope PBU15MKettering4:31.64:02.14-1.8 
84:32.9   Amy Griffiths  U17WLeicester4:29.224:09.71-0.8 
94:34.7   Laura Riches  U20WLeigh/Birmingham Uni4:31.354:30.962.2 
104:37.5   Daniel Villette  U17MCoventry4:26.84:13.326.6 
Mixed 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:01.5   James Gooch  SENMBRAT4:53.634:53.6331.6 
25:05.5   Abigail Nolan PBU15WSolihull & Small Heath5:05.14:39.264.3 
35:09.5   Isobel Davis SBU15WLeamington5:09.54:59.163.7 
45:15.6   Jordan Waine PBU13WLeicester5:15.64:45.608.8 
55:22.2   Alice Collier  U15WSolihull & Small Heath5:17.105:08.234.0 
65:31.0   Gemma Vaughan  U15WKettering5:15.425:06.6536.0 
Mixed 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:52.5   Eloise Du Luart PBU20WStratford-upon-Avon4:52.54:52.519.0 
24:55.1   Olivia Mathias PBU15WNewark AC4:53.064:38.85.7 
34:57.6   Fintan Carey PBU15MCoventry4:57.64:46.4636.0 
44:59.5   Kayli Walford PBU17WKettering4:59.54:53.0534.4 
55:01.8   Megan Blake SBU17WSolihull & Small Heath4:54.54:52.926.9 
65:03.4   Abigail Coleman  U17WKettering4:57.634:57.6333.2 
75:05.2   Nicole Goulding  U15WMansfield4:57.74:55.4133.5 
Mixed 1500m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:45.9   Jonathan Hay SBU23MAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni3:45.033:42.01-4.8 
23:52.0   Tom Purnell  U20MStroud3:48.773:47.9913.2 
33:59.4   Jack Gray SBU20MBRAT/Birmingham Uni3:51.393:50.36-5.6 
44:01.2   Daniel Beier  SENMTipton3:57.293:53.211.4 
54:06.8   Stephen Morris T20/F20  SENMDSW Para Academy3:58.933:54.92-2.5 
64:12.7   Nick Hazelwood  SENMHalesowen4:02.684:02.685.5 
74:25.5   Jake Boat  U20MOwls Leicester4:12.874:04.9212.3