BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
19 May 12
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.46   Liam Dee  U17MShaftesbury Barnet1:53.031:50.66-4.9 
21:55.75   Kyran Roberts PBU17MCarmarthen1:52.921:51.47-3.3 
31:56.37   Patrick Taylor  U17MVale of Aylesbury1:54.071:50.33-4.7 
41:57.48   Michael McKeown PBU20MCoventry1:57.41:57.433.4 
51:57.91   Tom Hook PBU20MCity of Norwich1:57.911:54.4-4.7 
61:59.87   Jivendra Singh  U17MWindsor Slough Eton & Hounslow1:56.081:56.0821.4 
72:00.00   Jordan Stokes SBU23MHerne Hill/St. Mary's Uni/North Down2:00.001:57.390.9 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.63   Thomas Ridding PBU17MCoventry1:58.711:58.7131.9 
21:59.68   Jonny Monk  U20MLeicester1:58.41:48.68-0.3 
32:00.67   Matthew Stewart PBU20MKettering1:58.891:58.8928.0 
42:00.89   Malik Ouzia PBU17MEaling Southall & Middx1:59.391:59.3920.5 
52:01.45   Karl Goodman  U20MVale of Aylesbury2:00.021:59.9029.5 
62:03.00   Matthew Kirby  U20MWreake Runners1:59.731:59.1132.8 
72:04.00   Bhavesh Soneji SBU20MEaling Southall & Middx2:04.002:00.4435.8 
82:08.82   Sam Hudson  U20MInvicta East Kent2:00.681:59.0914.1 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.55   Tom Day PBU20MLuton1:57.91:57.933.0 
22:00.94   Jethro McGraw PBU15MAmber Valley & Erewash1:58.551:52.04-4.1 
32:01.26   James Hatton PBU17MLeicester1:59.831:58.089.4 
42:01.40   Cameron McKie PBU17MWest Suffolk2:01.401:54.12-2.9 
52:01.77   James Downing PBU17MCambridge & Coleridge1:58.991:49.93-4.8 
62:03.34   Jamal Lewis  U15MLuton1:59.321:52.4520.0 
72:07.71   Connor Haywood  U17MLeicester1:59.951:59.9529.3 
82:09.88   Mukhtar Farah  U15MEaling Southall & Middx2:08.231:58.67-0.1 
Men 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.33   Michael Bartram PBU17MWest Suffolk2:02.441:54.93-1.3 
22:09.04   Jamie Brown  U15MReigate Priory2:05.901:58.420.5 
32:10.82   Jamie Finch PBU15MCity of Norwich/Waveney Valley2:09.912:09.9132.9 
42:10.84   Archie Rippin  U15MMarshall Milton Keynes2:06.231:58.3312.4 
52:11.45   Patrick Goffey  U15MSt. Mary's Richmond2:07.602:03.3312.2 
62:17.67   Tom Newton  U15MEaling Southall & Middx2:17.62:17.636.0 
Men 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.57   Matt Griffiths PBU15MLeicester2:12.832:05.2721.7 
22:16.16   Paul Notley  U15MWest Suffolk2:12.222:05.625.3 
32:21.01   Archie Banks  U13MCharnwood2:19.771:57.44-2.5 
42:23.01   Edward Baldwin PBU15MMarshall Milton Keynes2:23.012:23.0136.0 
52:23.27   Lordie Bevan PBU13MPeterborough/Berkshire Schs2:20.511:58.513.6 
62:25.79   Ethan Mehmet  U15MKettering2:19.72:01.4114.6 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.02   Mari Smith PBU17WLeicester2:08.512:02.64-1.6 
22:12.62   Amy Griffiths PBU17WLeicester2:12.622:04.56-1.1 
32:13.78   Caelidh Ross PBU17WMansfield2:13.782:06.637.8 
42:19.51   Holly Archer SBU20WWest Suffolk2:16.412:07.270.5 
52:19.79   Jasmine Finlay  U17WMarshall Milton Keynes2:17.362:11.032.7 
62:22.94   Molly-Kate Sharples  U17WAldershot, Farnham & District2:18.92:18.936.0 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.21   Ella Eadon  U15WCity of York2:15.172:15.177.2 
22:19.48   Lisa Ferguson  U17WReigate Priory2:17.572:17.5713.5 
32:21.92   Amalia Edwards  U15WLuton2:18.522:16.1325.1 
42:23.48   Francesca Ashworth  U17WKettering2:17.722:13.434.6 
52:23.57   Helena Keenan  U17WCorby2:17.562:16.363.1 
62:23.74   Gemma Coe  U23WCambridge & Coleridge/Anglia Ruskin U2:17.12:12.4919.0 
72:37.22   Catrina Thomas  U17WLincoln Wellington2:22.12:13.863.0 
Women 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:28.88   Francesca Green  U13WLeicester2:28.12:23.331.1 
22:32.46   Courtney Marshall PBU15WEaling Southall & Middx2:31.602:25.2631.3 
32:32.94   Katie Scholey  U17WCambridge & Coleridge2:32.012:25.436.0 
42:34.40   Sophie Botham  U15WMarshall Milton Keynes2:31.092:15.893.1 
52:35.05   Emma Schaertlin Coffey PBU15WCambridge & Coleridge2:27.052:27.0512.3 
62:37.01   Jordan Waine PBU13WLeicester2:32.672:21.07.4 
72:38.16   Lucy Loughlan PBU15WCambridge & Coleridge2:32.12:32.136.0 
82:40.88   Mikela Gilmore  U15WLeicester2:33.02:33.019.0 
Mixed 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.2   Amy Botham PBU17WMarshall Milton Keynes2:18.012:18.0129.0 
22:25.0   Freya Vincent  U20WLeicester2:24.202:14.1830.2 
32:26.1   Alfred Yabsley SBU13MMarshall Milton Keynes2:20.51:54.60-3.7 
42:26.7   Jess Gordon  U17WKettering2:21.12:15.923.7 
52:29.2   Madeleine Perrins  U17WSwindon/Marlborough & District Junior2:27.42:27.435.7 
62:32.9   Harry Freeman  U15MCorby2:23.42:07.812.0 
72:36.7   Cameron Beazley-Clarke  U13MMarshall Milton Keynes2:34.62:22.7423.2 
Mixed 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:37.35   Serena Moore PBU15WLeicester2:37.352:37.3536.0 
22:39.49   Oliver Freer PBU15MFleckney & Kibworth2:35.751:56.7-3.1 
32:42.44   Katriona Brown PBU13WReigate Priory2:42.442:25.16.0 
42:43.57   Megan Newton PBU13WWest Suffolk2:38.42:24.43.8 
52:45.63   Mikayela Sealby  U13WWest Suffolk2:39.42:22.719.5 
62:48.94   Olivia Allum  U13WWest Suffolk2:43.712:13.005.9 
72:58.37   Elizabeth Shirley SBU15WMarshall Milton Keynes2:58.372:53.026.0 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:57.66   Edward Shepherd PBU20MWoodford Green Essex Ladies/Herts Phoenix3:57.663:47.51-4.6 
23:58.06   Tom Holden PBU17MSouth London3:58.063:46.303.5 
33:58.17   Harrison Curling PBU20MAldershot, Farnham & District/Isle of Wight3:58.173:58.1724.4 
44:00.35   James Stockings PBU20MWoodford Green Essex Ladies4:00.353:50.18-3.1 
54:00.50   Alex Carter PBU17MTeam Bath3:55.713:53.979.0 
64:00.85   James McCarthy PBU17MChiltern4:00.553:46.59-5.0 
74:02.15   Alex Goodall PBU20MWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.733:54.72-2.2 
84:02.61   Aaron Phelps SBU20MStroud3:54.843:49.03-3.5 
94:04.06   Jack Hutchens  U23MNorth Devon4:03.373:54.130.5 
104:04.79   Freddie Hessian PBU20MNotts4:01.553:50.62-3.5 
114:05.69   Nyle Clinton PBU20MSwindon4:00.193:51.56-1.2 
124:09.93   Tommy Bower SBU20MNewham & Essex Beagles4:06.064:06.067.3 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:06.49   Andrew Revell PBU20MIpswich4:00.404:00.4021.6 
24:08.01   Michael Goddard  U17MChiltern/Hertfordshire Schs4:03.214:03.217.8 
34:08.02   Thomas George PBU17MGloucester4:03.553:49.30-3.3 
44:08.33   Jamie Dee PBU15MShaftesbury Barnet4:08.333:51.18-2.2 
54:08.59   Nick Hardy PBU23MBirchfield H/York Uni4:07.873:58.13-2.3 
64:08.59   Ross Tennant PBU17MIpswich4:08.253:50.061.4 
74:09.77   Matthew Doyle PBU17MStroud4:09.24:09.221.9 
84:11.54   Dylan Love SBU17MLincoln Wellington4:05.564:02.5926.9 
94:13.05   Guy Kendall  U17MCambridge & Coleridge4:11.784:09.1431.6 
104:14.29   Luke Jones  U17MTamworth4:04.373:52.47-4.5 
Men 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:13.97   George Gillingwater  U20MChiltern4:08.354:07.743.4 
24:14.83   Kieran Wood PBU17MCambridge & Coleridge4:00.323:43.13-5.2 
34:15.58   Joe Allen T46  SENMTeam Bath4:14.874:14.8735.8 
44:17.38   Cameron Shankly PBU17MBirchfield H4:12.414:07.22.1 
54:17.56   Matthew Parr PBU17MCheltenham4:11.84:11.833.4 
64:17.74   Robert Male PBU20MRugby & Northampton4:17.744:03.450.1 
74:23.04   Daniel Cade PBU17MCambridge & Coleridge4:18.674:18.6727.5 
84:23.72   Josh Cara PBU15MKettering4:22.04:10.80.7 
Men 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:27.1   Sam Elliott PBU15MLeicester4:27.14:27.130.5 
24:27.5   Joseph Aherne PBU17MChiltern4:27.54:13.4122.2 
34:31.8   Thomas Heylen  U15MCambridge & Coleridge4:29.314:29.3119.9 
44:32.3   Jack Hope PBU15MKettering4:31.64:02.14-1.5 
54:32.9   Hugo Milner  U15MDerby4:23.63:54.22-4.1 
64:33.3   Matthew Simpson  U17MChiltern4:26.554:16.3125.7 
74:34.7   Owen Seamark  U15MMarshall Milton Keynes4:29.544:15.5422.2 
84:37.4   Luke Paulley  U15M 4:27.74:27.735.4 
Men 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.75   Alex Rieley PBU15MMansfield4:30.93:49.75-3.8 
24:32.80   Henry McCann PBU15MReigate Priory4:31.14:27.6326.4 
34:34.12   Ben Eames PBU15MWest Suffolk4:32.014:14.2510.8 
44:35.24   Cameron Smith PBU17MMansfield/Derbyshire Schs4:27.694:04.39-2.5 
54:36.81   Rob Huckle PBU15MCambridge & Coleridge4:24.683:58.318.3 
64:38.25   Bill Hughes  U15MChiltern4:35.324:07.9310.5 
74:39.51   AN Other         
84:43.07   Matt Le Poidevin PBU15MSt. Edmunds Pacers4:39.884:35.67.0 
94:49.85   Amrik Gill PBU15MLeicester4:48.864:07.74-0.6 
104:55.91   Dominic Murphy  U15MMarshall Milton Keynes4:42.834:42.8333.1 
115:00.43   Zak Anderson SBU17MLeicester5:00.434:38.0329.1 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.38   Olivia Sadler SBU20WBristol & West4:23.384:18.364.1 
24:36.98   Elisabeth Hood PBU15WPoole AC4:33.484:33.4816.5 
34:38.00   Sophie Tooley PBU15WWest Suffolk4:35.084:29.778.8 
44:40.84   Elle Roche SBU20WMarshall Milton Keynes4:38.564:30.772.7 
54:42.22   Niamh Brown PBU15WReigate Priory4:42.224:26.902.2 
64:42.29   Laura Farrar SBU20WWindsor Slough Eton & Hounslow/Windsor Slough Eton & Hounslo4:42.294:34.9712.3 
74:43.85   Siannah Rayment SBU15WBracknell AC4:43.854:43.128.0 
84:43.92   Rebecca Robinson SBU20WRoyal Sutton Coldfield4:43.924:38.0436.0 
94:45.74   Lillie Bellamy  U17WSwindon4:37.24:37.221.5 
104:45.95   Nastassja Potgieter SBU20WCity of Norwich4:45.954:45.4430.3 
Mixed 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:41.95   Abbie Donnelly PBU17WLincoln Wellington4:40.924:32.250.1 
24:46.23   Jonty Wager-Leigh  U15MChiltern4:34.864:04.48.2 
34:47.31   Pascal Bouttier-Butler PBU15MLeicester4:42.234:25.911.7 
44:48.08   Connie Lewis PBU17WChiltern4:39.764:39.7634.6 
54:50.61   Gemma Shepherd PBU15WMarlborough & District Junior4:40.784:20.629.6 
64:52.42   Ella Shirley PBU17WLeicester4:52.424:35.182.2 
74:53.52   Hannah Morton  U15WChiltern4:50.64:44.3412.3 
84:54.06   Tory Mobley  U17WBanbury4:51.984:51.0431.5 
94:54.52   Charlotte Tara Murphy SBU15WCambridge & Coleridge4:40.864:32.372.7 
104:55.11   Susannah Reid SBU17WIpswich4:55.114:37.7011.0 
114:55.99   Melanie Wood  U20WRugby & Northampton4:39.954:25.835.7 
124:57.33   Rebekah Ward  U17WLincoln Wellington4:52.994:40.265.1 
134:59.22   Charlotte Gillard PBU17WCambridge & Coleridge4:59.224:59.2234.3 
145:12.03   Tamara Myall  U15WAldershot, Farnham & District4:59.054:50.8835.2 
Mixed 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:56.06   Ellie Welch PBU17WCorby4:52.64:42.09.2 
24:56.60   Ellie Baker PBU15WHerts Phoenix4:47.424:18.20-1.0 
34:57.63   Abigail Coleman PBU17WKettering4:57.634:57.6328.0 
44:59.57   Nicole Goulding PBU15WMansfield4:57.74:55.4128.3 
55:01.76   Hannah Willis  U15WBracknell AC4:56.674:50.515.2 
65:01.96   Alice Porter PBU15WLeicester5:01.965:01.9636.0 
75:02.09   Niamh Brown SBU15WCambuslang4:58.404:58.4034.7 
85:15.00   Fern Yull  U17WMarshall Milton Keynes5:12.445:04.4028.2 
Mixed 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:58.81   Christy Williams SBU15MWest Suffolk4:58.814:10.991.0 
25:05.37   Holly Davies  U15WWest Suffolk4:52.384:38.088.4 
35:11.24   Jazzmin Kiffin  U13WCharnwood5:10.95:10.920.9 
45:11.44   Jordan Wood PBU15MCambridge & Coleridge4:56.684:00.871.2 
55:13.59   Alice Newcombe  U15WCambridge & Coleridge5:07.04:43.959.6 
65:13.66   Beth Tooley SBU17WWest Suffolk5:13.665:11.7325.5 
75:13.76   Hannah Thear  U15WChiltern4:51.824:44.638.2 
Mixed 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:06.02   Charles Wheeler SBU15MMarshall Milton Keynes5:06.023:58.22-2.5 
25:07.39   George Wheeler SBU15MMarshall Milton Keynes5:07.394:05.97-2.3 
35:10.60   Peony Myall PBU15WAldershot, Farnham & District5:03.24:55.5634.9 
45:14.85   Jess Hall SBU17WMarshall Milton Keynes5:14.855:14.7035.5 
55:15.66   Isobel Davis SBU15WLeamington5:09.54:59.165.0 
65:16.95   Justine Anthony SBU20WWest Suffolk5:16.954:42.173.6 
75:20.32   Gemma Vaughan SBU15WKettering5:15.425:06.6536.0 
85:20.94   Tabatha Walford PBU13WKettering5:20.944:36.985.0 
95:21.36   Lauren Murphy PBU13WCambridge & Coleridge5:01.004:40.217.8 
105:21.48   Alison Curtis PBU13WCorby5:17.075:17.0736.0 
115:21.57   Faye McLellan  U17WCambridge & Coleridge5:12.65:09.4136.0 
125:22.94   Katie Duncan PBU20WWest Suffolk5:22.945:22.9434.9 
135:43.20   Lauren Mehmet SBU17WKettering5:43.205:39.518.5 
 
Men 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:32.55   Jonathan Davies  U20MReading AC8:27.017:50.18-5.5 
28:53.70   Alex George PBU17MGloucester8:53.707:55.51-0.7 
38:53.79   Luca Russo  U20MTonbridge8:39.188:17.690.9 
48:56.13   James West PBU17MTonbridge8:56.137:51.23-6.0 
58:56.47   Macauley Delo  U20MWest Suffolk8:53.728:30.4714.7 
69:01.13   Philip Wilson PBU23MTipton/Exeter Uni/Cornwall AC8:54.48:31.7-3.0 
79:05.37   Gus Cockle PBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow9:05.378:10.01-4.1 
89:06.74   Ellis Cross  U17MTamworth8:54.978:11.33-5.0 
99:10.20   Max Parker PBU17MHalesowen9:10.209:10.2021.7 
109:14.69   Corey De'Ath  U17MTonbridge8:49.488:21.23-4.0 
119:28.17   Tom Mead SBU23MLuton/Brunel Uni London9:28.179:00.497.2 
Mixed 3000m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:16.06   Sebastian Anthony PBU17MWest Suffolk9:05.858:52.54-4.1 
29:36.31   Nathan Meredith PBU17MReading AC9:36.319:36.3127.3 
39:58.36   Katie Ingle PBU20WRoyal Sutton Coldfield9:58.369:44.342.2 
410:00.27   Alice Burgin PBU20WBedford & County10:00.279:57.52.6 
510:02.13   Laura Gent  U20WAldershot, Farnham & District9:46.259:34.381.5 
610:03.30   Alex Stainthorpe PBU20WTeam Bath10:00.6910:00.6936.0 
710:18.76   Sophie Foreman PBU17WTonbridge10:18.769:56.7419.9 
810:21.17   Claire Wilson PBU17WCambridge & Coleridge/Cambridge TC10:16.859:45.0914.9 
910:52.52   Alice Cheverton  U17WCity of Norwich10:50.610:50.613.5