BMC PB Classic External Results
Street
7 May 12
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.07   Andrew Worden PBU20MCornwall AC1:53.611:52.4311.6 
21:58.37   Naaman Morris PBU20MCardiff1:56.491:56.4931.4 
31:58.75   Rocky Harrison SBU20MYeovil1:54.921:54.2620.2 
41:59.74   Samuel Harry  U20MCornwall AC1:57.731:56.51-0.9 
51:59.94   Jamie Coles PBU20MTaunton1:59.941:59.2524.1 
62:00.60   Tom Hole PBU20MYeovil2:00.602:00.6027.5 
72:01.12   Adam Speake PBU20MBristol & West1:58.021:56.483.2 
82:03.09   Curtis Goodger  U20MNewport1:56.851:55.6517.3 
92:04.96   Nick Bennett SBU20MNorth Devon1:58.91:58.371.7 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.21   Connor Haywood PBU17MLeicester1:59.951:59.9530.3 
22:03.88   Nikita Neary PBU15MCarmarthen1:58.651:58.6517.6 
32:04.19   Thomas George PBU17MGloucester2:04.11:55.03-2.4 
42:04.49   Max Patch PBU17MTaunton2:03.152:00.4030.2 
52:04.67   Tyler Pritchard  U15MCwmbran2:02.042:02.0432.7 
62:04.93   Sam Harding  U20MWells City/Yeovil2:01.771:52.12-4.0 
72:05.11   Alex Simon SBU20MCardiff2:05.112:04.5736.0 
82:05.47   Kieran Rowe  U17MNewquay & Par2:03.52:02.4019.5 
92:09.76   Dominic Tutton  U17MGloucester2:04.072:00.9517.3 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.14   Tom Rawet PBU20MCornwall AC2:01.142:01.1435.8 
22:07.30   Declan Morris  U17MCardiff2:03.662:03.6633.8 
32:07.74   Danny Stuart SBU17MStroud2:07.742:03.921.4 
42:08.12   Ben Hawkins  U17MTaunton2:04.021:54.23-1.7 
52:10.15   Tom East PBU17MPoole Runners2:09.212:07.71.1 
62:10.53   Robbie Overney SBU23MNorth Devon2:10.532:07.6534.3 
72:11.54   Xan Wesolowski  U17MNorth Devon2:05.892:02.8829.1 
82:13.70   William Brennan  U17MWindsor Slough Eton & Hounslow2:04.71:59.6622.7 
92:17.33   Alex Price  U15MAberdare Valley2:10.882:00.00-1.4 
Men 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.85   Kyle Chapman  U20MNewquay & Par2:06.12:06.12.8 
22:12.37   Dominic Taylor PBU15MTaunton2:06.471:55.9013.9 
32:13.82   Alex McDowell  U17MCwmbran2:10.052:09.334.7 
42:15.18   Alexander Rogers PBU20MTaunton/Minehead2:12.102:10.0334.3 
52:15.21   Ciaran Lewis PBU17MCardiff2:15.212:04.58-2.4 
62:17.66   Henry Willis PBU17MTaunton/King's College Taunton2:07.712:00.8625.5 
72:21.18   William Rozier  U20MExeter2:14.802:14.8036.0 
82:26.52   Michael Peek SBU20MKing's College Taunton2:26.522:11.7734.9 
92:30.54   Ralph Lawson PBU17MTavistock/King's College Taunton2:28.032:28.0336.0 
Men 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.35   Dan Wilde PBU15MTaunton2:17.351:52.19-3.2 
22:18.98   Corey Haynes SBU15MBristol & West2:09.642:07.829.5 
32:20.09   Robert Howorth PBU13MTeam Bath2:15.001:54.49-3.4 
42:22.17   Stefan Barnett SBU15MTeam Bath2:22.172:14.725.3 
52:22.41   Edward Keeling PBU17MKing's College Taunton2:22.412:22.4136.0 
62:23.72   Daniel Solway PBU15MMendip2:12.662:12.6633.6 
72:24.78   Gareth Pike  U17MNorth Devon2:15.112:09.0618.0 
82:25.86   Lawrence Hayward  U15MNorth Devon2:17.262:17.2636.0 
92:37.05   Danyaal Mohamed  U15MCardiff2:24.422:24.4236.0 
Men 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.28   Ian Snow SBV60MTorrington/South West Vets/North Devon2:23.742:22.814.2 
22:27.55   Rory Howorth PBU11MTeam Bath2:27.401:57.30-1.4 
32:30.28   Anton Mills  U13MBristol & West2:27.831:58.574.0 
42:30.91   Billy Cochrane PBU15MBristol & West2:30.912:21.62.5 
52:34.61   Joseph Grogan Poulsen PBU15MMendip2:34.612:34.6136.0 
62:34.91   Thomas Bury PBU13MStroud2:32.51:58.97-1.2 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.71   Adelle Tracey SBU20WGuildford & Godalming/Bournemouth Uni/Herne Hill2:03.181:59.86-2.2 
22:10.88   Katie Snowden  U20WHerne Hill2:08.452:00.92-1.6 
32:13.19   Molly Long  U17WBristol & West/Truro School2:09.442:03.3217.7 
42:13.99   Rosie Chamberlain  U20WExeter2:07.332:04.190.5 
52:16.61   Charlotte Cayton-Smith SBU17WNewquay & Par2:11.912:05.735.6 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.78   Rachel Langbein PBU20WTaunton2:19.472:19.4719.5 
22:23.65   Gemma Shepherd PBU15WMarlborough & District Junior2:19.92:13.7510.7 
32:24.24   Amy Sweet  U20WNewquay & Par2:19.792:17.4325.1 
42:25.80   Katie Grinyer  U17WNorth Somerset2:17.482:17.4827.6 
52:25.93   Amalia Edwards  U15WLuton2:18.522:16.1326.2 
62:26.02   Lauren Ellis SBU20WYate2:24.12:24.121.5 
72:26.37   Sharon Hutchings  U17WWimborne2:18.02:18.08.9 
82:29.49   Sophie Nash SBU15WYate/Westbury2:28.32:20.1526.5 
92:31.03   Emily Bond  U13WInvicta East Kent/Thanet RR2:27.722:16.1322.0 
Women 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.80   Joanna Taylor PBU17WBristol & West2:22.802:20.5528.8 
22:25.31   Holly Bankes PBU13WStroud2:23.72:12.213.1 
32:27.20   Rosa Yates  U15WCardiff2:22.262:19.3333.5 
42:28.83   Lily England PBU15WNewquay & Par2:24.52:20.9214.5 
52:30.67   Alex Phillips PBU15WPoole Runners2:27.032:23.4623.7 
62:31.41   Kelly Leat SBU20WYate/Westbury2:31.412:22.835.6 
72:33.43   Bethan Evans  U15WPontyclun RR2:28.462:18.814.3 
82:34.45   Emma Jones SBU15WYate/Westbury2:31.22:29.4722.7 
Women 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.40   Emma Taylor PBU15WYate/Westbury2:32.402:24.221.7 
22:32.84   Jessica Monk PBU15WBristol & West2:26.802:26.8036.0 
32:33.63   Eve Rothwell SBU17WLewes2:33.632:28.935.1 
42:35.42   Holli Jehu  U13WAberdare Valley2:31.172:21.1011.7 
52:39.48   Natalia Ferreira SBU15WNorth Devon2:37.202:34.636.0 
62:40.38   Katie Jones SBU15WCornwall AC2:37.32:37.336.0 
72:46.46   Olivia Flanagan  U20WNorth Devon2:38.792:38.7936.0 
Women 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:35.95   Elena Evans PBU15WBristol & West2:35.952:35.9536.0 
22:36.81   Lucy Dennis PBU13WCardiff2:36.812:28.1435.1 
32:38.75   Yasmin Watling SBU15WTeam Bath/Wiltshire Schs2:38.752:20.6221.2 
42:43.20   Jessica Brown  U13WTaunton2:36.742:22.3216.3 
52:48.38   Elena Sidman  U11WMendip2:42.02:17.3117.2 
62:51.32   Elizabeth Sutton  U15WStroud2:35.32:35.334.5 
72:57.27   Joe-Dianna Grabham  U15WCardiff2:51.182:45.6836.0 
Women 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:38.08   Jenny Milburn  U11WTavistock/Armada2:33.842:15.917.9 
22:46.24   Juliet Grogan Poulsen PBU13WMendip2:43.852:37.8624.6 
32:48.21   Katriona Brown PBU13WReigate Priory2:42.442:25.15.6 
42:49.18   Hannah Westhenry PBU15WWeymouth2:46.92:46.920.7 
52:50.51   Amelia Errington PBU13WStroud2:48.42:20.847.5 
62:51.80   India Bannister  U15WKing's College Taunton2:48.922:48.9234.9 
72:53.29   Hannah Sheridan  U11WMendip/Langport2:49.72:38.627.3 
82:53.75   Emily Jeffries SBU11WPoole AC2:53.752:33.0512.5 
92:55.50   Jeri-Lynne Grabham PBU13WCardiff2:55.502:29.479.6 
102:58.93   Morgan Tottle PBU15WKing's College Taunton2:58.932:58.9336.0 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:49.63   Luke Carroll  U20MCheltenham3:46.033:46.0322.7 
23:50.88   Tom Purnell  U20MStroud3:48.773:47.999.0 
33:55.25   William Paulson PBU20MStroud3:46.913:39.51-4.8 
43:57.01   Brett Halliwell PBU20MStroud/Yate3:54.083:54.081.9 
53:57.95   Alexander Teuten PBU23MCity of Portsmouth/Imperial College/Basingstoke & Mid Hants3:57.953:46.35-5.3 
63:59.60   Josh Trigwell PBU20MExeter3:57.403:45.34-4.8 
74:02.90   Benedict Westhenry  U20MWeymouth/Poole AC3:58.193:52.393.8 
84:03.32   Callum Jones PBU20MCornwall AC3:58.713:51.29-3.9 
94:03.62   Michael Ward PBU20MCardiff3:54.883:44.33-2.0 
104:05.37   Jack Hutchens  U23MNorth Devon4:03.373:54.130.1 
114:05.59   Matthew Edwards SBU20MBarry & Vale3:59.173:51.98-2.5 
124:11.00   Aaron Phelps  U20MStroud3:54.843:49.03-2.8 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.22   Nyle Clinton PBU20MSwindon4:00.193:51.56-0.2 
24:07.27   Alex George PBU17MGloucester4:03.13:42.340.3 
34:11.44   Matthew Dickinson PBU17MWells City/Yeovil4:11.444:04.29-0.7 
44:18.43   Harry Lane PBU20MYeovil/Wells City4:18.433:51.33-3.3 
54:19.52   Kieran Young PBU20MBristol & West/Mendip4:16.694:16.699.3 
64:21.53   Oliver Fox PBU17MWells City/Yeovil/King's College Taunton4:14.233:55.39-4.4 
74:22.52   William Thompson  U17MBrighton Phoenix4:15.604:15.6035.0 
84:22.70   Sam Sommerville PBU15MYeovil/Wells City4:21.983:56.18-1.9 
94:28.30   Ben Millar  U17MMendip4:24.74:24.730.4 
104:30.88   Sam Heslop-George  U17MCornwall AC4:22.534:22.5320.8 
114:31.32   Lewis Nightingale PBU17MBristol & West4:31.324:31.3236.0 
124:51.12   AN Other         
Men 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:34.93   Ellis Johnson PBU17MNorth Devon4:21.264:21.2614.5 
24:37.36   Luke Bloodworth PBU17MStroud4:32.04:32.034.6 
34:39.59   Jack Turner PBU15MStroud4:30.84:16.3-1.9 
44:40.05   Cameron Wassell PBU17MStroud/Wiltshire Schs4:30.94:13.3729.1 
54:40.53   Luke Prior PBU15MWells City/Yeovil4:33.313:56.37-3.5 
64:48.88   Jack Fawcett  U20MSwindon4:43.804:25.128.7 
74:49.06   Charlie Fraser PBU15MMendip4:44.254:44.2536.0 
84:50.54   John Howorth  U13MTeam Bath4:40.93:55.36-3.1 
94:53.05   Archie Banks PBU13MCharnwood4:49.14:04.07-2.0 
104:55.66   Hugh Sadler PBU13MBristol & West4:47.03:54.36-2.5 
114:56.41   Harry Davis PBU13MStroud4:52.24:27.421.7 
124:57.67   Nial Deasy PBU17MNorth Devon4:57.674:57.6736.0 
135:00.40   Oliver Dickinson  U15MWells City4:56.134:17.30-0.2 
145:01.74   Alex Rowe PBU13MGuernsey5:01.744:07.07-2.4 
155:07.09   Finlay Marsh  U15MMendip5:04.65:04.635.8 
165:22.21   Oliver Guess  U15MKing's College Taunton5:19.055:09.3132.9 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.50   Becky Straw PBU20WCannock & Stafford4:22.424:22.421.6 
24:34.33   Olivia Sadler  U20WBristol & West4:23.384:18.364.5 
34:35.83   Alex Clay  U17WInvicta East Kent4:31.864:31.8620.0 
44:37.30   Ffion Price  U20WBrecon4:22.214:14.13-0.1 
54:37.51   Mari Smith  U17WLeicester4:32.974:19.63-1.2 
64:39.11   Elisabeth Hood PBU15WPoole AC4:33.484:33.4817.7 
74:43.15   Rhianwedd Price SBU20WBrecon4:26.364:09.56-0.2 
84:46.75   Abigail Ashbee-Simmonds SBU20WCrawley4:46.754:38.7632.0 
95:08.02   Grace Howie SBU20WPoole AC/Team Dorset5:08.024:40.3136.0 
Women 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:38.79   Imogen Wolsey PBU20WTeam Bath4:38.794:38.7910.3 
24:39.26   Katherine Turner PBU20WTeam Bath4:29.994:24.8611.1 
34:40.49   Katie Rowe PBU15WGuernsey4:35.534:34.924.1 
44:42.62   Niamh Brown PBU15WReigate Priory4:42.224:26.902.6 
54:44.61   Miranda Sadler PBU17WBristol & West4:37.484:26.725.0 
64:44.74   Lillie Bellamy PBU17WSwindon4:37.24:37.222.6 
74:51.26   Elin Davies PBU17WSwansea4:51.264:51.2615.9 
84:58.88   Ella Shirley PBU17WLeicester4:52.424:35.182.4 
94:59.55   Floren Scrafton SBU20WYate/Westbury4:44.784:27.012.4 
105:05.68   Alex Mundell  U17WCity of Salisbury4:54.644:37.162.6 
115:06.87   Catrina Thomas  U17WLincoln Wellington4:46.294:25.04.0 
125:08.71   Aoife Thorogood SBU20WMendip5:08.714:46.8926.4 
Women 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:52.78   April Hogg SBU20WEnfield & Haringey/Newquay & Par4:52.784:43.227.5 
24:57.91   Yvonne Chart PBU17WTruro School4:48.824:48.8233.5 
34:59.95   Lucy Campbell  U20WNorth Devon4:44.784:41.7535.4 
45:01.49   Africa Mason PBU20WPoole AC5:01.495:01.4933.2 
55:02.41   Kirsty Stanley PBU17WTeam Bath/BRAT4:58.954:58.9513.4 
65:02.67   Harriet Lord PBU15WTruro School4:54.764:54.7626.9 
75:03.64   Harriet Rogers PBU20WTaunton5:03.644:57.529.1 
85:06.01   Seren Allin  U15WCardiff4:55.214:48.157.0 
95:09.25   Zoe Wassell PBU15WStroud5:03.194:28.201.7 
105:11.99   Hannah Gaunt  U17WNorth Devon4:53.284:40.809.4 
Women 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:16.82   Amelia Evans PBU20WKing's College Taunton5:16.825:16.8236.0 
25:25.77   Yoyo Barnsley PBU15WCornwall AC5:08.934:32.9016.1 
35:27.01   Eloise Browne PBU13WBristol & West5:08.204:55.526.7 
45:30.12   Rachael Jeffries  U15WPoole AC5:24.05:12.213.3 
55:36.37   Grace Knapp  U13WStroud5:19.394:48.649.0 
65:48.09   Charlotte Williamson SBU20WNewquay & Par5:32.275:32.2736.0 
76:28.64   Tasha Mundell SBU13WCity of Salisbury6:28.645:17.915.8 
 
Men 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:17.13   Tom Russell SBSENMBristol & West/Bristol Uni8:17.138:11.4126.3 
28:17.33   Ander Russell PBSENMStroud/Birmingham Uni8:17.338:17.3322.6 
38:22.98   Charlie MacLean PBU23MBristol & West8:22.988:22.9817.8 
48:23.50   Ieuan Thomas SBSENMCardiff/Cardiff Met Uni8:23.507:56.31-4.5 
58:26.62   Kevin Heywood PBSENMBideford8:26.628:26.6231.5 
68:28.33   Carl Bradbury  SENMReading AC/St. Mary's Uni8:28.168:28.1625.8 
78:31.77   Jonathan Davies  U20MReading AC8:27.017:50.18-4.8 
88:33.54   Hobie Martin SBU20MBristol & West/Newquay & Par8:33.548:32.2723.1 
98:37.12   Tommy Davies SBSENMCardiff8:37.128:14.8311.6 
108:42.45   Johnathan Morgan PBU23MNewport/Cardiff Met Uni8:28.898:28.89-2.0 
118:45.80   Blair Brown  U20MTaunton8:36.98:36.926.6 
129:00.93   Alexander Hill PBU20MTeam Bath8:58.538:58.5334.9 
139:22.34   Matthew Emery  SENMRugby & Northampton/Bath Uni8:51.378:51.3710.1 
Men 3000m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:31.13   Jack Bancroft PBSENMWells City/Exeter Uni8:31.138:25.3-3.7 
28:48.75   Matthew Revier PBSENMSouthampton8:29.478:29.47-2.4 
38:49.71   Matthew West PBSENMWinchester8:44.588:38.506.1 
48:52.03   Dan Nash PBU20MEast Cornwall/Newquay & Par8:52.038:23.15-3.9 
58:52.81   Andrew Ingle SBSENMBideford8:52.818:28.001.3 
68:56.02   Rowan Preece PBU20MTaunton8:47.638:43.856.1 
78:59.11   Matthew Doyle PBU17MStroud8:59.118:59.1122.9 
89:01.58   Joe Walton PBU17MTaunton9:01.588:39.580.0 
99:02.84   Gareth Klepacz SBSENMSouthampton/Southampton Uni9:02.848:33.82.6 
109:03.28   Ellis Cross PBU17MTamworth8:54.978:11.33-4.6 
119:06.10   Luke Grenfell-Shaw PBU20MAvon Schs/Bristol & West9:06.109:06.108.0 
129:06.48   Adam Davies PBSENMNewport9:06.488:44.964.8 
139:06.61   Matt Hibberd SBSENMSouthampton8:40.968:40.96-0.2 
149:13.41   Martin Johnson SBSENMSouthampton/Corby9:13.418:41.3116.8 
159:15.21   Michael Gaunt PBU20MNorth Devon9:15.218:51.555.1 
169:26.07   Luke Jacobs SBU20MBristol & West9:26.078:59.427.9 
179:29.74   Ned Oliver SBU17MNorth Devon9:13.219:13.2130.1 
189:30.53   Fergus O'Reilly SBU20MAldershot, Farnham & District9:30.538:47.0836.0 
Mixed 3000m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:14.89   Ben Priddle PBU17MReading AC9:14.898:45.6316.1 
29:33.22   Andrew Sweeney PBSENMSouthampton9:33.229:33.2234.0 
39:40.38   Isaac Taschimowitz PBU20MTaunton9:21.549:21.5430.3 
49:42.51   Joanna Musk PBSENWCoventry9:42.519:42.518.4 
59:44.29   Steven Underwood PBSENMSouthampton9:44.299:31.140.4 
69:48.99   Miranda Heathcote PBV35WNewquay & Par/Newquay RR/South West Vets9:45.49:45.422.5 
79:53.91   Dani Barnes-Heeney SBSENWNewquay & Par/Windsor Slough Eton & Hounslow9:53.919:24.402.7 
89:58.31   Victoria Kenny PBU20WBristol & West9:58.319:58.3131.6 
910:13.51   Bethan Griffiths PBSENWCardiff10:13.5110:01.8014.4 
1010:14.16   Katherine Humphreys SBSENWExeter/Cardiff10:14.1610:06.1210.6 
1110:20.18   Alex Stainthorpe  U20WTeam Bath10:00.6910:00.6936.0 
1210:23.57   Isabel Steele PBU17WFalmouth/Unattached/Cornwall AC10:10.010:10.021.0 
1310:38.93   Nick Daniels PBV35MChard10:38.9310:28.964.4 
1410:39.06   Ruth Haynes SBU20WAldershot, Farnham & District10:39.069:40.195.7 
1510:51.30   Hannah Drewett PBU23WCity of Salisbury10:44.810:06.6416.2