BMC Regional Races External Results
Exeter
31 Jul 12
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.67   Sam Petty SBU23MNorth Devon/Birmingham Uni1:52.671:49.06-4.0 
21:53.06   James Ansell  SENMExeter/Birmingham Uni1:52.811:52.311.8 
31:53.82   Kyran Roberts  U17MCarmarthen1:52.921:51.47-3.9 
41:54.02   Johnathan Morgan  U23MNewport/Cardiff Met Uni1:53.61:52.982.4 
51:55.15   Andrew Worden  U20MCornwall AC1:53.611:52.439.7 
71:56.61   Chris Prothero  SENMCardiff/Glamorgan Uni1:55.551:55.551.3 
61:56.67   Rocky Harrison  U20MYeovil1:54.921:54.2618.4 
81:57.36   Luke Jones  U17MTamworth1:57.171:51.09-4.7 
800m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.73   Samuel Harry PBU20MCornwall AC1:57.731:56.510.7 
21:58.02   Adam Speake PBU20MBristol & West1:58.021:56.481.4 
31:58.02   Patrick Tarry  U23MStroud/Gloucester1:56.101:56.1030.6 
41:58.35   Kane Lee PBU20MYate/Westbury1:58.351:55.048.9 
51:58.65   Nikita Neary PBU15MCarmarthen1:58.651:58.6515.6 
61:59.22   George Chapman PBU17MTeam Bath1:58.21:54.5618.8 
71:59.24   Jim Norris  U23MIpswich/Cardiff Met Uni1:58.491:58.4924.8 
82:01.16   Tom Hole  U20MYeovil2:00.602:00.6025.6 
92:05.25   Gio Moravcik PBSENMLytchett Manor2:05.252:05.2532.9 
800m C (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.69   Dominic Henry SBU23MYeovil/Birmingham Uni1:58.81:54.2423.2 
22:00.70   Graeme Tinkler PBU17MNewton Abbot2:00.702:00.7018.9 
32:01.48   Oscar Tully SBU20MNorth Devon2:01.482:00.8934.3 
42:01.77   Sam Harding PBU20MWells City/Yeovil2:01.771:52.12-3.3 
52:02.14   Daniel Bodman PBU23MAberdare Valley2:02.142:02.14-1.9 
62:02.41   Adam Tofield  SENMTavistock2:01.992:01.5420.0 
72:05.72   Max Patch  U17MTaunton2:03.152:00.4028.4 
82:12.04   David Munro  U23MWolverhampton & Bilston/Oaklands Col2:02.352:02.3521.3 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.78   Declan Toth PBU17MPoole Runners2:02.781:58.3517.9 
22:04.30   Sam Heslop-George PBU17MCornwall AC2:04.301:58.7318.8 
32:05.34   Alison Lundy SBU23WBlackburn2:03.372:00.083.9 
42:07.27   Paul Blake T36/F36  U23MDorchester2:06.812:06.1011.1 
52:08.45   Dominic Taylor  U15MTaunton2:06.471:55.9012.0 
62:09.21   Tom East PBU17MPoole Runners2:09.212:07.70.3 
72:09.57   Dean Smith  U17MTavistock/Cornwall Schs2:04.661:59.011.8 
82:12.74   Alex Price  U15MAberdare Valley2:10.882:00.07-0.2 
92:14.73   Alexander Rogers  U20MTaunton/Minehead2:12.102:10.0332.6 
800m E (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.39   Ellis Johnson PBU17MNorth Devon2:08.392:03.7612.5 
22:09.03   Craig Bridges PBSENMTeam Bath2:07.952:02.737.4 
32:09.65   Archie Stoneman PBU15MExeter2:09.652:00.5624.9 
42:09.79   Alan Livingstone PBV40MExeter2:09.792:09.7915.5 
52:10.74   Archie Walton PBU15MTaunton2:10.741:54.33-1.3 
62:15.00   Robert Howorth PBU13MTeam Bath2:15.001:54.49-3.3 
72:16.23   William Rozier  U20MExeter2:14.802:14.8036.0 
82:17.22   Gareth Pike PBU17MNorth Devon2:15.112:09.0616.1 
92:17.26   Lawrence Hayward PBU15MNorth Devon2:17.262:17.2636.0 
102:18.24   John Howorth  U13MTeam Bath2:15.71:53.66-3.4 
112:20.02   Steve Lang SBV55MSouth Devon/South West Vets2:18.762:08.46.9 
800m F (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.73   Tony Symons PBV50MTavistock/South West Vets2:18.732:18.7320.3 
22:21.31   Tom Blackford PBU15MCity of Plymouth/Armada2:21.312:12.605.3 
32:22.32   Bob Minting SBV60MBlackheath & Bromley/South West Vets2:22.12:01.59.2 
42:24.80   Jac Smith  U15MAberdare Valley2:24.72:00.07-2.0 
52:25.35   Miles Rees PBU13MNorth Devon2:25.352:14.2618.7 
62:25.52   Nick Daniels SBV35MChard2:25.522:18.713.9 
72:25.67   Ian Snow  V60MTorrington/South West Vets/North Devon2:23.742:22.813.0 
82:26.85   Nathan Kitchen  V35MCornwall AC/South West Vets2:22.362:22.3612.2 
92:27.67   Owen Coldwell PBU13MTorbay2:27.002:03.336.3 
102:29.74   Harry Herdman  U13MTavistock2:28.92:25.5434.4 
112:32.66   Finley Mclear SBU13MExeter2:32.661:54.61-1.3 
800m A (womens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.59   Loren Bleaken PBU17WTeam Bath2:04.592:04.5928.0 
22:07.33   Rosie Chamberlain PBU20WExeter2:07.332:04.19-0.7 
32:09.53   Emily Bonnett PBSENWYeovil/Southampton Uni/Southampton2:09.532:09.533.7 
42:11.91   Charlotte Cayton-Smith PBU17WNewquay & Par2:11.912:05.733.9 
52:15.41   Katherine Turner SBU20WTeam Bath2:15.412:12.309.2 
62:22.79   Lilly Hawkins  U17WYeovil/Wells City2:22.612:15.685.4 
72:29.01   Phoebe Rochford  U17WAndover2:23.552:21.035.7 
800m B (womens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.42   Alice Rogers PBU20WTavistock2:22.872:22.575.6 
22:24.71   Yvonne Chart PBU17WTruro School2:24.712:24.1331.7 
32:25.73   Rebecca Pierce PBSENWTeam Bath/Walton2:25.732:20.94.4 
42:26.76   Harriet Rogers PBU20WTaunton2:26.762:25.8927.2 
52:27.03   Alex Phillips PBU15WPoole Runners2:27.032:23.4621.7 
62:28.24   Emily Ackford  U15WCity of Plymouth2:26.912:21.9025.1 
72:30.14   Charlotte Rogers PBU17WTaunton2:30.142:30.1434.8 
82:30.62   Harriet Lord  U15WTruro School2:29.72:29.725.1 
92:32.63   Jessica Bennett  U17WNorth Devon/West Buckland2:28.442:22.536.0 
102:39.53   Alice Hannan  U15WNorth Devon/Millfield Sch2:37.52:37.527.0 
112:40.48   Polly Rochford  U13WAndover2:32.762:32.7619.6 
122:40.87   Katie Jones  U15WCornwall AC2:37.32:37.335.9 
800m c (womens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:31.17   Holli Jehu PBU13WAberdare Valley2:31.172:21.109.9 
22:33.84   Jenny Milburn PBU11WTavistock/Armada2:33.842:15.916.3 
32:34.22   Helen Swinton PBU15WEnfield & Haringey2:34.222:34.2236.0 
42:34.22   Bess Bickel PBU13WPoole Runners2:34.222:29.524.1 
52:35.71   Florence Livingstone PBU15WExeter2:35.712:26.8322.0 
62:37.49   Imogen Keeling PBU15WTaunton2:37.492:34.2332.4 
72:38.79   Olivia Flanagan PBU20WNorth Devon2:38.792:38.7936.0 
82:39.90   Jessie Flanagan PBU17WNorth Devon2:39.902:39.9035.0 
92:40.45   Yoyo Barnsley PBU15WCornwall AC2:37.792:16.7614.2 
102:40.77   Laura-Jo Williams PBU15WTorbay2:38.72:38.736.0 
112:42.94   Tessa Worbey  U15WTaunton2:41.752:41.7536.0 
122:45.28   Georgie Lane PBU15WYeovil2:45.282:29.234.1 
 
3000m A (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:33.97   William Paulson PBU20MStroud8:24.918:17.92-5.5 
28:36.91   Harry Carter  U23MCity of Portsmouth8:36.258:35.3130.2 
38:37.22   William Christofi PBU20MBristol & West8:37.228:16.23-4.3 
48:37.56   Benedict Westhenry PBU20MWeymouth/Poole AC8:37.568:24.351.9 
58:38.70   Paddy Radley PBU23MOwls Leicester/Bath Uni8:38.708:25.2312.6 
68:40.23   Blair Brown PBU20MTaunton8:36.98:36.924.7 
78:40.55   Oliver Berry PBSENMExeter/Taunton8:40.558:40.553.1 
88:40.81   Brett Halliwell PBU20MStroud/Yate8:30.888:30.250.4 
98:41.08   Shaun Antell SBSENMBristol & West/North Devon RR8:41.088:25.56-3.3 
108:41.12   Josh Trigwell PBU20MExeter8:41.128:13.47-4.5 
118:45.01   Sean Ledger PBSENMMansfield/Oxford Uni8:45.018:43.647.0 
128:46.45   Zak Tobias  U20MBristol & West8:44.838:32.71.0 
138:47.42   Callum Jones PBU20MCornwall AC8:47.428:33.92-3.7 
148:47.63   Rowan Preece PBU20MTaunton8:47.638:43.854.3 
158:49.66   Anupam Das PBSENMHillingdon/Bristol & West/Team Bath8:49.668:49.0517.1 
168:53.38   Ian Habgood SBSENMBournemouth8:53.388:49.4422.2 
179:01.79   Joe Walton  U17MTaunton9:01.588:39.58-1.4 
189:15.70   Nick Bennett  U20MNorth Devon9:05.308:50.82.2 
3000m B (Mens)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:00.81   Ben Wilson PBU17MPoole Runners9:00.818:47.1111.0 
29:06.01   Jack Hutchens PBU23MNorth Devon9:06.018:44.101.4 
39:09.96   Harry Lane PBU20MYeovil/Wells City9:01.548:26.06-2.8 
49:12.93   James Blackford PBU17MCity of Plymouth/Armada9:12.939:12.9315.0 
59:13.21   Ned Oliver PBU17MNorth Devon9:13.219:13.2128.4 
69:13.69   Anthony Glover PBV35MWestbury9:13.699:13.690.9 
79:14.47   Declan McManus  U17MWorcester9:11.478:27.81-2.3 
89:21.54   Isaac Taschimowitz PBU20MTaunton9:21.549:21.5428.3 
99:21.92   David Long  U20MBournemouth9:18.398:40.07-3.5 
109:22.69   Philip Bridge PBU17MYeovil/Wells City9:22.698:47.10-2.2 
119:34.14   Sam Sommerville PBU15MYeovil/Wells City9:34.148:58.63-1.6 
129:41.88   Paul Allen PBSENMWells City/Yeovil9:41.379:41.3716.3 
139:48.40   Howard Bailey PBSENMExeter9:48.409:48.402.2 
149:55.11   Catherine Blew  U23WTaunton/Birmingham Uni9:34.489:28.8524.3 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:38.03   Emma Stepto PBV40WCornwall AC9:32.89:32.81.6 
29:38.14   Steven Sims PBU20MEast Cornwall9:38.149:07.763.0 
39:49.82   Tim Hardy PBU20MSouth Devon9:49.829:49.8229.9 
49:50.50   Russell Cleave PBSENMTorbay9:50.509:50.5035.5 
510:01.18   Jamie Palmer  V40MExmouth/Exeter9:44.29:21.59-0.3 
610:02.74   James Best PBU17MTavistock10:02.749:39.49.8 
710:42.92   Lucy Rochford  U15WAldershot, Farnham & District/Andover10:39.5010:38.1511.9 
810:43.04   Anna Allen PBV35WUnattached10:43.0410:43.0435.8 
910:56.59   Martin Havill  V55MExeter10:52.9110:52.919.5 
1011:17.20   Charlotte Baker  U15WYeovil/Wells City11:00.311:00.38.9 
1111:33.27   Jill Harrison SBV50WYeovil/South West Vets11:26.679:05.1424.9