BMC Regional Races External Results
Exeter
28 Aug 12
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.2   Andrew Worden  U20MCornwall AC1:53.611:52.439.5 
21:55.5   Alex Jones PBU23MEnfield & Haringey/Loughborough Students1:55.51:53.7410.1 
31:56.9   Jamie Taylor-Caldwell PBU23MEaling Southall & Middx/Birmingham Uni1:56.91:53.55-3.0 
41:57.9   Callum Jones PBU20MCornwall AC1:57.91:55.78-3.7 
51:58.8   Dominic Henry SBU23MYeovil/Birmingham Uni1:58.81:54.2423.0 
62:00.7   Graeme Tinkler  U17MNewton Abbot2:00.702:00.7018.7 
Men 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.43   Jonathan Atse Herrera PBSENMExeter/Spain2:01.432:01.4330.9 
22:02.32   Sam Harding  U20MWells City/Yeovil2:01.771:52.12-2.9 
32:02.72   Oscar Tully  U20MNorth Devon2:01.482:00.8934.2 
42:03.08   Adam Tofield  SENMTavistock2:01.992:01.5419.7 
52:04.07   Dominic Tutton PBU17MGloucester2:04.072:00.9515.1 
62:04.36   Dean Smith PBU23MCity of Plymouth2:04.361:54.91-2.2 
72:04.95   Dean Smith  U17MTavistock/Cornwall Schs2:04.661:59.011.7 
82:08.46   Ellis Johnson  U17MNorth Devon2:08.392:03.7612.5 
92:08.80   Craig Bridges PBSENMTeam Bath2:07.952:02.737.2 
102:13.84   Robbie Overney  U23MNorth Devon2:10.532:07.6533.8 
Men 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.59   James Scarth SBV35MBracknell AC2:08.591:52.518.9 
22:11.97   Ben Reynolds PBSENMExeter2:11.972:11.9735.2 
32:12.03   Alan Livingstone  V40MExeter2:09.792:09.7915.2 
42:13.75   Mark Turner  V50MExeter2:11.952:11.957.8 
52:15.86   Will Stockley PBU15MTeam Bath/Wiltshire Schs2:15.861:57.42-1.2 
62:17.11   Simon Howard  V35MNewquay & Par2:16.062:11.323.7 
72:18.15   William Rozier  U20MExeter2:14.802:14.8036.0 
Men 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.10   Conrad Hall PBU15MNorth Devon2:15.102:15.1035.9 
22:15.11   Gareth Pike PBU17MNorth Devon2:15.112:09.0616.0 
32:19.38   Tony Symons  V50MTavistock/South West Vets2:18.732:18.7320.0 
42:19.74   Steve Lang SBV55MSouth Devon/South West Vets2:18.762:08.47.7 
52:20.80   Glenn Balfour PBU13MBournemouth2:20.802:09.17.9 
62:26.02   Miles Rees  U13MNorth Devon2:25.352:14.2618.3 
72:27.00   Owen Coldwell PBU13MTorbay2:27.002:03.336.3 
82:40.71   Stephen Blackford PBV50MCity of Plymouth/Armada2:40.712:40.7115.1 
92:45.29   Harrison Roberts  U13MPlymouth H2:41.12:17.0812.4 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.83   Emily Bonnett  SENWYeovil/Southampton Uni/Southampton2:09.532:09.533.8 
22:12.07   Charlotte Cayton-Smith  U17WNewquay & Par2:11.912:05.733.6 
32:17.55   Emily Weeks  U23WExeter2:16.52:12.6119.1 
42:17.71   Lillie Bellamy  U17WSwindon2:15.82:12.0620.5 
52:26.19   Hayley Harvey  U23WCity of Plymouth/Bath Uni/Armada2:19.222:15.7711.0 
62:28.66   Alex Phillips  U15WPoole Runners2:27.032:23.4621.7 
72:38.58   Victoria Boylett SBU17WExeter2:38.582:29.1036.0 
82:42.27   Alice Hannan  U15WNorth Devon/Millfield Sch2:37.52:37.527.0 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.87   Alice Rogers PBU20WTavistock2:22.872:22.575.4 
22:23.83   Mia O'Connell SBU20WCheltenham2:23.832:11.715.9 
32:33.64   Annabel Heath PBU13WNorth Devon2:33.642:17.7221.1 
42:36.99   Jenny Milburn  U11WTavistock/Armada2:33.842:15.916.1 
52:37.79   Yoyo Barnsley PBU15WCornwall AC2:37.792:16.7614.1 
62:47.84   Laura-Jo Williams  U15WTorbay2:38.72:38.736.0 
72:50.46   Hannah Sheridan  U11WMendip/Langport2:49.72:38.625.3 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:58.97   Josh Trigwell  U20MExeter3:57.403:46.65-4.3 
23:59.78   William Christofi PBU20MBristol & West3:59.783:47.73-4.3 
34:01.41   Richard de-Camps  SENMGloucester/Birmingham Uni3:58.713:56.00-3.1 
44:03.68   Hugo Fleming PBU20MWalton4:03.683:58.98-4.5 
54:03.85   Philip Wilson PBU23MTipton/Exeter Uni/Cornwall AC4:03.853:57.34-3.0 
64:04.32   Anupam Das PBSENMHillingdon/Bristol & West/Team Bath4:04.324:04.3217.0 
74:05.50   Sean Ledger PBSENMMansfield/Oxford Uni4:05.504:05.507.8 
84:05.75   Joe Walton PBU17MTaunton4:05.753:59.65-1.5 
94:08.96   Nick Bennett  U20MNorth Devon4:06.394:02.082.0 
104:15.47   Jamie Coles  U20MTaunton4:10.034:07.0022.1 
114:30.56   Ben Pointing  SENMTaunton4:13.884:10.3022.6 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:19.54   Isaac Taschimowitz PBU20MTaunton4:19.544:19.5428.3 
24:20.94   Ned Oliver  U17MNorth Devon4:17.244:14.4428.0 
34:23.39   Philip Bridge  U17MYeovil/Wells City4:19.14:07.29-2.2 
44:25.98   Samuel Ley SBU17MExeter4:25.984:17.7227.5 
54:27.07   Declan Toth SBU17MPoole Runners4:27.074:26.5817.7 
64:29.70   Ben Hawkins  U17MTaunton4:21.374:05.25-1.1 
74:31.20   Howard Bailey PBSENMExeter4:31.204:31.202.1 
84:31.99   Daniel Sheldrick SBSENMRunning Forever/Taunton4:31.994:23.5227.4 
94:34.42   Alexander Rogers PBU20MTaunton/Minehead4:34.424:34.4232.5 
Men 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.87   Matthew Dowell  U17MExeter4:30.134:06.9613.7 
24:35.00   Archie Stoneman SBU15MExeter4:35.004:21.4424.6 
34:39.25   Tom Blackford PBU15MCity of Plymouth/Armada4:39.254:21.865.1 
44:41.83   Toby Grice PBV35MGuernsey4:41.834:37.658.0 
54:49.55   David Bedwell  V55MBristol & West/Midland Masters4:38.593:52.45.2 
64:50.04   Shaun Roberts SBV35MPlymouth H4:50.044:34.414.6 
75:00.30   Jamie Price PBU15MTaunton5:00.304:31.6224.4 
85:01.80   Martin Havill PBV55MExeter5:01.805:01.809.5 
95:10.68   Nathan Kitchen PBV35MCornwall AC/South West Vets5:10.684:49.912.1 
105:11.51   Angus Smith  U13MExeter5:07.784:52.3634.6 
115:12.34   Alfie Oliver PBU15MNorth Devon5:12.345:12.3436.0 
125:17.06   Callum Choules PBU13MNorth Devon5:17.064:10.89-1.3 
135:25.10   Graham Smith U15Mexeter    
145:25.56   Ian Snow  V60MTorrington/South West Vets/North Devon4:54.664:48.6612.9 
155:31.22   Jim Durston SBV45MSouth West RR5:31.225:29.217.7 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:50.29   Diana Davis PBSENWUnited States4:50.294:50.2935.5 
25:01.14   Rachel Langbein  U20WTaunton4:47.374:44.7517.8 
35:11.22   Lily England  U15WNewquay & Par5:05.65:05.615.0 
45:12.34   Harriet Rogers  U20WTaunton5:03.644:57.527.0 
55:16.57   Lilly Hawkins  U17WYeovil/Wells City4:58.704:37.165.3 
65:16.65   Yasmin Watling PBU15WTeam Bath/Wiltshire Schs5:16.654:41.3719.1 
75:16.76   Amelia Vance  U13WTaunton/Somerset Schs5:06.474:55.2015.8 
85:17.42   Anna Rust SBU20WExeter/Bedfordshire Uni5:17.424:52.023.0 
95:18.33   Holli Jehu  U13WAberdare Valley5:12.624:55.689.8 
105:25.07   Bess Bickel  U13WPoole Runners5:09.035:00.423.8 
115:28.20   Sophie Jones  U13WTaunton/Queens Coll (Taunton)5:07.534:57.307.6 
125:30.14   Olivia Rowlings PBU15WNewton Abbot5:30.145:24.021.9 
135:38.53   Catherine Harman  V40WExeter5:22.615:16.8611.0