BMC Regional Races External Results
Exeter
29 May 12
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.56   Michael Wilsmore SBSENMBristol & West/Plymouth Uni/Tamar1:50.381:49.80-2.1 
21:53.61   Andrew Worden PBU20MCornwall AC1:53.611:52.4318.1 
31:54.08   Josh Trigwell PBU20MExeter1:54.081:52.96-3.8 
41:54.17   Kurtis Gibson  U23MMendip/Belmont1:53.771:53.771.1 
51:54.23   Paul Green PBU23MPoole Runners/Bournemouth1:54.231:54.231.8 
61:54.94   Brett Halliwell SBU20MStroud/Yate1:54.941:54.48.5 
71:55.44   Richard Scott PBV35MExeter/South West Vets1:55.441:55.441.1 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.86   Sam Petty  U23MNorth Devon/Birmingham Uni1:52.671:49.06-3.1 
21:56.10   Patrick Tarry PBU23MStroud/Gloucester1:56.101:56.1036.0 
31:58.20   Jack Hutchens PBU23MNorth Devon1:58.201:54.31-2.6 
42:01.99   Adam Tofield PBSENMTavistock2:01.992:01.5428.5 
52:03.55   Samuel Harry  U20MCornwall AC1:57.731:56.511.1 
62:04.66   Dean Smith PBU17MTavistock/Cornwall Schs2:04.661:59.017.0 
72:04.70   Louis Kellaway PBU17MPoole Runners/Team Dorset2:04.702:04.7036.0 
82:05.79   Freddie Owsley PBU17MBristol & West2:05.792:05.7928.1 
92:05.89   Xan Wesolowski PBU17MNorth Devon2:05.892:02.8835.5 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.90   Matthew Dickinson PBU17MWells City/Yeovil2:04.902:03.45.5 
22:07.09   Dominic Taylor PBU15MTaunton2:06.471:55.9018.8 
32:08.72   Adnan Haq PBU23MCardiff Uni2:08.41:57.12.9 
42:11.58   Ellis Johnson  U17MNorth Devon2:08.392:03.7621.0 
52:11.97   Mark Turner PBV50MExeter2:11.952:11.9516.3 
62:12.40   Jamie Palmer  V40MExmouth/Exeter2:11.322:03.27.6 
72:14.80   William Rozier PBU20MExeter2:14.802:14.8036.0 
82:16.06   Simon Howard SBV35MNewquay & Par2:16.062:11.332.3 
92:18.79   Dan Wilde  U15MTaunton2:17.351:52.19-3.2 
102:20.32   Conrad Hall  U15MNorth Devon2:15.102:15.1036.0 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.74   Luke Prior PBU15MWells City/Yeovil2:17.742:04.7-3.8 
22:19.29   Gareth Pike SBU17MNorth Devon2:15.112:09.0624.5 
32:21.19   Martin Havill PBV55MExeter2:21.192:21.199.3 
42:22.36   Nathan Kitchen PBV35MCornwall AC/South West Vets2:22.362:22.367.9 
52:23.74   Ian Snow SBV60MTorrington/South West Vets/North Devon2:23.742:22.819.9 
62:26.98   Oliver Dickinson PBU15MWells City2:26.982:03.463.1 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.26   Lily Owsley SBU20WBristol & West2:09.952:09.9531.6 
22:16.97   Katherine Humphreys SBSENWExeter/Cardiff2:16.972:12.09.6 
32:17.48   Katie Grinyer PBU17WNorth Somerset2:17.482:17.4833.1 
42:19.22   Hayley Harvey PBU23WCity of Plymouth/Bath Uni/Armada2:19.222:14.663.1 
52:20.48   Rachel Langbein PBU20WTaunton2:19.472:19.4726.0 
62:21.54   Amy Sweet SBU20WNewquay & Par2:19.792:17.4331.6 
72:22.91   Joanna Taylor  U17WBristol & West2:22.802:20.5534.9 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.54   Katie Burns SBU20WCity of Plymouth2:26.542:25.9823.9 
22:26.91   Emily Ackford PBU15WCity of Plymouth2:26.912:21.9033.4 
32:28.23   Jessica Monk PBU15WBristol & West2:26.802:26.8036.0 
42:28.44   Jessica Bennett SBU17WNorth Devon/West Buckland2:28.442:22.536.0 
52:30.68   Alex Phillips  U15WPoole Runners2:27.032:23.4630.2 
62:37.20   Natalia Ferreira SBU15WNorth Devon2:37.202:34.636.0 
72:39.03   Katie Jones SBU15WCornwall AC2:37.32:37.336.0 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:49.77   Tom Purnell  U20MStroud3:48.773:47.9915.6 
23:53.57   Ander Russell SBSENMStroud/Birmingham Uni3:53.573:51.4029.1 
33:53.59   William Paulson  U20MStroud3:46.913:36.86-4.8 
43:59.00   Aaron Phelps PBU20MStroud3:54.843:46.00-3.7 
53:59.06   Blair Brown SBU20MTaunton3:59.063:57.5933.1 
63:59.24   Matthew Emery PBSENMRugby & Northampton/Bath Uni3:59.073:59.0713.7 
74:00.45   Nathan Young SBU23MBristol & West/Mendip4:00.454:00.1310.2 
84:00.50   Callum Jones PBU20MCornwall AC3:58.713:48.51-3.5 
94:04.29   William Christofi PBU20MBristol & West3:59.783:47.73-3.2 
104:06.39   Nick Bennett PBU20MNorth Devon4:06.394:02.081.3 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:06.03   Rowan Preece PBU20MTaunton4:03.154:03.1512.7 
24:06.35   Joe Walton PBU17MTaunton4:05.753:59.65-0.8 
34:08.06   Andrew Ingle  SENMBideford4:06.703:48.872.8 
44:09.08   David Weir PBU17MCity of Plymouth4:07.674:02.375.1 
54:09.78   Ian Habgood PBSENMBournemouth4:09.784:09.7830.6 
64:09.99   Simon Anderson  V45MCity of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:09.014:03.33.3 
74:10.03   Jamie Coles PBU20MTaunton4:10.034:07.0030.6 
84:10.85   Michael Gaunt PBU20MNorth Devon4:10.144:07.6611.5 
94:12.20   Max Patch PBU17MTaunton4:12.204:12.2035.7 
104:13.36   James Blackford PBU17MCity of Plymouth/Armada4:11.934:11.9313.9 
114:31.86   Isaac Taschimowitz  U20MTaunton4:19.544:19.5435.4 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:16.69   Kieran Young PBU20MBristol & West/Mendip4:16.694:16.6915.9 
24:26.01   Sam Heslop-George  U17MCornwall AC4:22.534:22.5327.3 
34:26.03   Paul Allen PBSENMYeovil Town4:21.874:21.8716.6 
44:34.32   John Wisely PBV35MEpsom & Ewell4:30.194:30.1918.0 
54:35.11   Craig Bridges SBSENMTeam Bath4:35.114:22.041.2 
64:35.26   Oliver Friend SBU20MNorth Devon4:35.264:23.236.0 
74:35.37   Stephen Burns PBV45MCity of Plymouth4:35.374:32.872.5 
84:41.19    UNKNOWN SENM     
94:42.24   Harrison Baker  U17MTavistock/Armada4:38.724:38.7235.0 
104:44.10   Tony Symons  V50MTavistock/South West Vets4:41.674:37.7628.7 
114:53.00   Nick Daniels PBV35MChard4:53.004:50.594.3 
125:12.57   David Rickwood PBV45MOkehampton/Tavistock5:12.575:12.5736.0 
135:24.48    UNKNOWN SENM     
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:34.29   Rosie Chamberlain PBU20WExeter4:32.114:31.032.4 
24:36.11   Charlotte Cayton-Smith PBU17WNewquay & Par4:33.534:33.341.2 
34:42.67   Emily Weeks PBU23WExeter4:39.714:39.7118.3 
44:45.17   Emily Smith SBU17WYeovil/Wells City4:45.174:34.393.8 
54:46.67   Lucy Campbell SBU20WNorth Devon4:44.784:41.7536.0 
64:48.82   Yvonne Chart PBU17WTruro School4:48.824:48.8236.0 
74:49.75   Ellie Wallace PBU15WNorth Somerset/Avon Schs4:49.754:25.172.2 
84:50.98   Floren Scrafton SBU20WYate/Westbury4:44.784:27.011.5 
94:54.76   Harriet Lord PBU15WTruro School4:54.764:54.7632.0 
105:04.40   April Hogg  U20WEnfield & Haringey/Newquay & Par4:52.784:43.226.8 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:53.08   Anna Allen PBV35WUnattached4:53.084:53.0836.0 
24:53.28   Hannah Gaunt PBU17WNorth Devon4:53.284:40.8014.8 
35:07.50   Harriet Rogers  U20WTaunton5:03.644:57.535.6 
45:08.10   Alice Davies  U13WNorth Somerset5:07.024:42.9117.4 
55:09.60   Yoyo Barnsley PBU15WCornwall AC5:08.934:32.9022.7 
65:09.87   Alice Rogers  U20WTavistock5:01.394:48.25.7 
75:13.13   Bess Bickel PBU13WPoole Runners5:09.035:00.429.1 
85:17.07   Michelle Ellis PBSENWExeter5:17.075:17.0732.9 
95:22.61   Catherine Harman PBV40WExeter5:22.615:16.8615.9 
105:32.27   Charlotte Williamson PBU20WNewquay & Par5:32.275:32.2736.0