BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
21 May 11
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.53   Daniel Gurton PBU20MVale of Aylesbury1:54.591:52.6622.3 
21:57.85   Liam Dee  U17MHerts Phoenix1:56.251:50.66-4.6 
31:58.87   Sam Redding PBU17MMarshall Milton Keynes1:58.491:58.4925.0 
41:59.08   Luke Dawson PBU17MInvicta East Kent1:58.791:58.7934.8 
51:59.18   Kane Lee PBU17MYate/Westbury1:59.181:55.0414.9 
62:00.46   Chris McGahan SBU17MSale Harriers Manchester1:55.231:54.4727.6 
72:00.52   Patrick Taylor  U17MVale of Aylesbury1:56.781:50.33-4.7 
82:00.89   Tom Mead SBU20MLuton2:00.891:59.612.2 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.08   Tom Day PBU20MLuton2:01.081:57.936.0 
22:01.26   Ryan Nimmons  U20MCoventry1:59.21:59.236.0 
32:01.81   Dominic Chambers PBU17MDerby1:59.01:51.3716.7 
42:02.78   Thomas Ridding  U17MCoventry2:01.491:58.7135.5 
52:03.63   Daniel McKeown  U17MCoventry2:02.442:02.4436.0 
62:04.16   Edward Cherry PBU17MKettering2:03.512:03.036.0 
72:06.52   Nathan Udall  U17MCoventry2:01.812:00.4735.0 
82:06.56   Dan Thompson PBU20MKettering2:06.52:05.531.8 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.99   Guy Kendall PBU17MCambridge & Coleridge2:00.791:57.7935.1 
22:06.64   James Hancock PBU15MSutton & District2:06.641:57.52-1.8 
32:07.96   Harry Sutherland  U15MWycombe2:05.182:05.1833.9 
42:08.81   Katie Snowden SBU20WHerne Hill2:05.262:00.920.6 
52:10.22   Jamal Lewis  U15MLuton2:09.51:52.4525.3 
62:16.44   Connor Haywood  U17MLeicester2:03.61:59.9534.5 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.47   Archie Rippin PBU15MMarshall Milton Keynes2:09.591:58.339.4 
22:12.89   Gabrielle Kinney PBU17WRoyal Sutton Coldfield2:12.42:10.0230.2 
32:14.48   Loren Bleaken  U17WTeam Bath2:06.632:04.5934.0 
42:15.08   Mari Smith PBU15WLeicester2:11.812:02.34-1.0 
52:15.53   Charlton Kerr PBU15MMarshall Milton Keynes2:10.152:00.8925.6 
62:16.90   Holly Archer  U20WWest Suffolk2:13.122:07.270.0 
72:17.21   Megan Steer SBU17WSt. Albans AC2:17.212:10.159.1 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.66   Georgie Hartigan PBU17WCoventry2:14.32:05.870.0 
22:17.77   Sam Elliott  U15MLeicester2:17.12:10.434.4 
32:18.08   Caelidh Ross PBU15WMansfield2:17.572:06.6313.0 
42:18.10   Michael Bartram PBU15MWest Suffolk2:17.71:54.93-1.0 
52:19.84   Rebecca Marshall  U17WMarshall Milton Keynes2:19.82:17.9836.0 
62:21.31   Gemma Threlfall PBU17WMarshall Milton Keynes2:21.312:21.0915.7 
72:22.54   Rebecca Johnson  U17WEaling Southall & Middx2:16.432:16.432.2 
82:22.68   Zak Anderson  U17MLeicester2:15.792:08.7334.2 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.26   Thomas Blatch PBU15MCambridge & Coleridge2:19.42:10.330.6 
22:23.50   Helena Keenan PBU15WCorby2:20.892:16.365.5 
32:23.95   Bryony Wilson  U15WWindsor Slough Eton & Hounslow2:21.82:21.836.0 
42:24.03   Amy Botham PBU15WMarshall Milton Keynes2:22.762:18.0134.2 
52:24.25   Leah Harris  U15WWorthing2:20.292:18.51.9 
62:29.19   Charlotte Tara Murphy PBU15WCambridge & Coleridge2:28.342:17.37.4 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:31.34   Amy Pettitt PBU15WCambridge & Coleridge/Suffolk Schs2:28.42:28.436.0 
22:34.02   Jess Hall PBU17WMarshall Milton Keynes2:34.022:30.7236.0 
32:36.53   Tara Bage  U15WWorthing2:34.072:17.423.1 
42:38.97   Lucy Palmer SBU15WStilton2:30.422:30.4236.0 
52:48.90   Sophie Domingo  U13WLeicestershire Schs2:47.02:26.2920.9 
62:50.19   Christopher Blatch PBU13MCambridge & Coleridge2:43.82:31.336.0 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.78   James McMurray PBU17MSt. Albans AC3:46.513:40.52-5.8 
23:54.83   Kieran Reilly PBU20MInvicta East Kent3:52.363:45.99-5.0 
33:57.28   Tom Purnell  U20MStroud3:49.543:47.9913.2 
44:00.69   Matt Bergin  U20MBedford & County/Ireland3:50.473:44.84-5.2 
54:03.95   Sam Bennett  U20MLewes4:03.43:54.5023.0 
64:04.00   Tom Richardson SBU17MThurrock3:55.713:49.46-2.7 
74:07.60   Joseph Gill PBU20MNewham & Essex Beagles4:07.604:07.6036.0 
84:21.29   Stuart Ferguson  U20MRadley3:56.053:47.951.8 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:01.50   William Paulson PBU17MStroud3:55.403:36.86-6.2 
24:02.95   Jack Hutchens PBU20MNorth Devon4:02.953:54.130.1 
34:04.70   Aaron Phelps PBU20MStroud4:00.43:46.00-4.0 
44:04.81   Kyran Roberts PBU17MCarmarthen3:59.173:45.18-3.5 
54:06.15   Michael Harrison PBU17MBedford & County4:05.343:52.231.0 
64:07.08   Jack Williams PBU20MReading AC4:04.173:49.6610.3 
74:11.87   Tom Bains  U17MHallamshire4:04.743:55.46-3.0 
84:18.21   Stefan Ashman  U17MLeicester4:09.764:09.7636.0 
94:19.48   Bhavesh Soneji  U17MEaling Southall & Middx4:05.654:05.6517.4 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.51   Tom Hook PBU17MCity of Norwich3:53.793:43.16-2.4 
24:11.23   George Duggan PBU15MTonbridge4:08.463:44.88-3.5 
34:12.68   Josh Knight PBU17MMarshall Milton Keynes4:08.684:08.6836.0 
44:15.37   Alex Cloona SBU20MHerts Phoenix4:06.814:06.8113.8 
54:15.40   Nick Armstrong PBU17MBexley4:15.403:53.25-4.5 
64:18.84   Hugo Cayssials PBU17MThames Valley/France4:13.853:59.81-2.9 
74:19.89   William Bodkin  U20MGuernsey/Surrey Uni4:14.763:58.577.3 
84:19.93   Robert Male PBU20MRugby & Northampton4:19.294:03.453.7 
94:20.73   Cameron McKie  U15MWest Suffolk4:14.824:05.660.8 
104:24.65   Michael Goddard  U17MChiltern/Hertfordshire Schs4:10.454:03.214.8 
114:28.56   Jack Villette  U17MCoventry4:18.854:07.627.7 
1500m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.06   James Hatton PBU15MCharnwood4:19.174:11.9714.7 
24:23.00   Luke Jones PBU15MTamworth4:14.913:52.47-2.1 
34:23.50   Lewis Elsey  U17MBexley4:22.34:16.8425.0 
44:25.64   Jamie Dee PBU15MHerts Phoenix4:18.003:49.94-4.9 
54:32.57   Nicholas Doyle  U17MHerts Phoenix4:31.14:18.713.8 
64:33.12   Sebastian Anthony PBU15MWest Suffolk4:23.83:51.79-4.6 
74:34.79   William Rawlinson PBU17MLeicester4:29.864:29.8622.9 
84:35.10   Benjamin James  U17MMarshall Milton Keynes4:24.764:24.7632.5 
94:36.29   Sam McGonigle PBU15MEaling Southall & Middx4:33.154:25.1336.0 
104:37.31   James Fradley PBU13MNewcastle (Staffs)4:29.074:03.04-0.3 
114:38.00   Harry Morton  U15MMarshall Milton Keynes4:29.774:19.0923.7 
1500m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:36.82   Josh Cara PBU15MKettering4:35.24:10.85.8 
24:37.15   Alex Rieley PBU15MMansfield4:34.583:49.75-2.0 
34:39.23   Toby Herdman-Smith PBU15MMarshall Milton Keynes4:35.604:28.8830.2 
44:40.82   Alfie Thompson PBU13MLeicester4:39.414:04.512.1 
54:41.33   Euan Nicholls PBU15MTonbridge4:33.954:10.551.3 
64:42.10   Josh Clifford PBU15MShaftesbury Barnet4:42.104:13.7131.0 
74:43.11   Will Perkin PBU13MChiltern4:43.113:50.02-5.1 
84:46.80   Louis Clarke PBU15MMarshall Milton Keynes4:46.804:07.0826.6 
94:49.08   Jack Hope  U15MKettering4:45.74:02.14-1.8 
104:50.63   Luke Beeby PBU15MLeicester4:41.374:39.7132.6 
1500m A (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.48   Olivia Sadler SBU20WBristol & West4:28.914:18.367.7 
24:34.02   Charlotte Taylor PBU20WNene Valley4:31.244:21.962.8 
34:36.10   Elizabeth Bird SBU17WHerts Phoenix4:33.314:18.094.7 
44:38.03   Laura Farrar PBU20WSt. Albans AC/Windsor Slough Eton & Hounslow/Oaklands Col/NW4:34.974:34.979.4 
54:44.78   Susan Shiel-Rankin  U17WAldershot, Farnham & District4:39.614:35.6612.7 
64:51.11   Amber Watson  U20WStroud4:40.64:32.146.7 
74:51.82   Amy Griffiths  U17WLeicester4:36.214:09.71-0.8 
1500m B (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:39.84   Elisabeth Hood PBU15WPoole AC4:39.844:33.4821.7 
24:45.37   Hollie Parker PBU15WCambridge & Coleridge4:34.984:19.370.2 
34:47.91   Lillie Bellamy SBU17WSwindon4:47.914:37.226.7 
44:54.37   Emily Ruane SBU17WHerts Phoenix4:52.24:29.762.2 
55:12.44   Lauren Hawtin  U17WOxford City4:48.484:41.186.0 
1500m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:49.89   Owen Seamark PBU15MMarshall Milton Keynes4:49.894:15.5427.4 
24:52.56   Connie Lewis PBU15WChiltern4:49.584:39.7635.6 
34:54.00   Abbie Donnelly  U15WLincoln Wellington4:53.684:32.250.4 
44:54.63   Amy Casey SBU17WNuneaton4:54.634:48.3536.0 
54:55.15   Sarah Griffiths  U20WWarrington AC/Birmingham Uni4:49.614:39.99.5 
64:55.46   Tory Mobley PBU15WBanbury4:53.184:51.0435.8 
74:57.16   Sophie Tooley PBU13WWest Suffolk4:47.844:29.7713.9 
84:59.21   Beth Armstrong PBU20WBexley4:59.214:40.2613.6 
95:00.51   Beth Hawtin  U15WOxford City4:56.444:53.7436.0 
105:01.45   Pascal Bouttier-Butler  U13MLeicester4:57.74:25.913.6 
115:03.79   Chevelle Baxter SBU17WMansfield4:58.14:56.136.0 
125:05.61   Molly Pocock  U15WAldershot, Farnham & District4:47.514:39.539.3 
135:09.14   Jade Leggett  U17WMarshall Milton Keynes4:50.004:50.0035.6 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:55.55   Ellie Hemming SBU17WMarshall Milton Keynes4:46.944:46.9436.0 
24:57.28   Demi Jakymelen SBU17WMansfield/Derbyshire Schs4:57.284:48.1836.0 
35:00.27   Abigail Coleman PBU15WKettering5:00.274:57.6333.2 
45:00.79   Maisie Green PBU15WKettering4:58.724:58.7236.0 
55:04.40   Fern Yull PBU17WMarshall Milton Keynes5:04.405:04.4013.0 
65:07.12   April Beeby  U17WLeicester4:55.764:55.7636.0 
75:12.20   Emily Bousfield SBU17WMarshall Milton Keynes5:09.435:01.324.1 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:00.05   AN Other         
25:00.93   Tamara Myall PBU15WAldershot, Farnham & District4:50.884:50.8836.0 
35:02.81   Jamie Philpott PBU13MHerts Phoenix4:47.034:05.8010.5 
45:04.73   Ellie Baker  U15WHerts Phoenix4:57.484:15.61-1.1 
55:10.72   Hannah Hull PBU17WSt. Albans AC5:07.455:07.0510.0 
65:15.62   Amy Mobley PBU15WBanbury5:15.625:15.6236.0 
75:15.97   Justine Anthony SBU20WWest Suffolk5:13.454:42.173.3 
85:16.60   Lucy Hacking SBU15WMarshall Milton Keynes5:16.605:12.4311.9 
95:18.12   Gemma Vaughan SBU15WKettering5:18.125:06.6536.0 
105:27.93   Emma Heath  U15WMansfield5:25.85:18.4136.0 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:35.84   Dale King-Clutterbuck PBU20MBasildon8:23.798:23.79-1.8 
28:43.29   Carl Bradbury  U23MReading AC/St. Mary's Uni8:37.88:28.1629.9 
38:48.10   Jonathan Davies PBU17MReading AC8:25.957:50.18-4.5 
49:00.05   Jeff Archer PBU20MCanada9:00.059:00.0536.0 
59:09.05   Ryan Isaacson PBU17MBedford & County8:49.888:49.8829.8 
69:19.91   Ben Alcock SBU17MBedford & County9:16.098:12.45-4.5 
79:25.13   Grant Webb  U23MBasildon/Oaklands Col8:53.08:50.119.5 
3000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:02.47   Luke Scarr SBU20MSolihull & Small Heath9:02.479:00.0136.0 
29:07.59   Macauley Delo PBU17MWest Suffolk9:00.338:30.4719.7 
39:20.98   Corey De'Ath SBU17MTonbridge9:00.268:21.23-4.6 
49:26.59   Joshua Asbrey  U17MLincoln Wellington9:15.89:15.833.2 
59:29.02   Xander Tansey SBU17MLeicester9:29.029:28.7435.7 
69:30.54   James West  U17MMedway & Maidstone9:15.67:51.19-6.1 
79:40.91   Joe Shail SBU17MCoventry9:22.79:19.1936.0 
89:44.92   Kristian Edwards PBU17MTamworth9:44.929:30.752.2 
99:46.74   Alice Wright  U17WWorcester9:39.989:26.42-1.3 
109:51.63   Matt Bray SBU17MBedford & County9:51.638:26.55-4.2 
1110:16.19   Joe Grant  U17MSwindon9:58.29:55.0336.0 
1210:42.85   Megan McBrien  U17WRoyal Sutton Coldfield10:34.6910:18.663.5 
1310:55.54   Emma Langdell  SENWRoyal Sutton Coldfield/Birmingham Uni10:40.410:04.436.0 
1411:16.36   Gemma Bridge  U20WRadley11:00.510:00.7715.5