BMC Gold Standard Races External Results
Watford
10 Aug 11
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:49.41   Abraham Chepkirwok PBSENMUganda1:49.411:49.4135.9 
21:49.49   Ben Wallis  U23MGuildford & Godalming/St. Mary's Uni1:48.61:48.630.3 
31:49.68   Matt Lincoln  SENMCanada1:48.731:48.7335.4 
41:50.27   Mark Berridge  SENMBasingstoke & Mid Hants1:48.841:48.366.9 
51:50.42   Daniel Stepney PBSENMBrighton Phoenix/Brighton Uni1:50.421:49.981.3 
61:51.10   Matt McLaughlin PBU17MShaftesbury Barnet1:51.061:48.9722.5 
71:51.59   Jonathan Hay SBU20MAldershot, Farnham & District1:50.41:49.97-5.2 
81:52.80   Gareth Wiltshire  SENMCardiff/Loughborough Students1:50.861:50.5412.9 
91:55.04   Rick Ward  U23MCity of Norwich/St. Mary's Uni1:49.501:48.0623.0 
Men 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.72   Oliver Aitchison PBU20MAldershot, Farnham & District1:51.361:48.142.2 
21:52.14   Toby Griffiths PBU23MOswestry/Loughborough Students/Shrewsbury/Border Olympians1:52.141:52.1425.4 
31:52.69   Michael Wilsmore SBSENMBristol & West/Plymouth Uni/Tamar1:51.431:49.80-5.6 
41:53.64   Sam Deathe PBU23MMarshall Milton Keynes/St. Mary's Uni1:53.641:53.6418.2 
51:54.40   Robert Hodges  SENMKingston upon Hull/Loughborough Students/Enfield & Haringey1:52.961:51.6211.3 
61:54.43   Snorri Sigurdsson  U23MIceland1:53.021:53.0236.0 
71:54.96   Matthew Sullivan  U23MShaftesbury Barnet/Loughborough Students1:53.001:52.1730.1 
81:55.35   Russell Bentley  SENMBlackheath & Bromley1:53.941:51.0-3.8 
91:57.63   Tom Mahon  U23MOwls Leicester/Nottingham Uni Cross Country &1:54.191:54.19-2.3 
Women 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.18   Jessica Judd  U17WChelmsford2:02.701:59.77-1.6 
22:05.56   Adelle Tracey PBU20WGuildford & Godalming/Herne Hill2:05.562:00.04-2.1 
32:07.32   Maddy Austin PBU17WGuildford & Godalming2:07.322:07.3213.0 
42:08.33   Gemma Kersey PBU20WBasildon2:08.332:06.110.9 
52:08.77   Vicky Fouhy SBU23WWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni2:08.772:05.557.6 
62:09.68   Hayley Beard SBSENWStevenage & North Herts2:09.682:04.7836.0 
72:11.58   Jenna Hill  SENWSale Harriers Manchester/St. Mary's Uni2:09.892:06.500.2 
Women 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.53   Molly Long PBU15WCornwall Schs2:10.312:03.3216.2 
22:11.26   Melissa Courtney SBU20WShaftesbury Barnet/Poole AC2:11.262:04.03-2.4 
32:11.41   Charlotte Gaughan PBSENWCardiff/LSE2:11.412:11.2711.1 
42:14.36   Emily Jenkinson  U17WSouthampton2:12.522:05.721.7 
52:14.59   Linzi Snow SBSENWWoodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni/Florida State Uni2:14.592:05.4936.0 
 
Men 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:47.17   Dale King-Clutterbuck PBU20MBasildon3:46.793:38.65-4.6 
23:48.65   Matthew Armstrong PBSENMCoventry/Warwick Uni/Blaydon3:48.653:48.3016.8 
33:48.71   Ian Williamson  SENMBirchfield H/Edinburgh AC/Loughborough Students3:46.843:43.389.3 
43:49.28   Luke Caldwell PBU23MDorking & Mole Valley/Oxford Uni/Kingston & Poly3:47.423:42.14-5.2 
53:51.53   Steven Phillips  SENMSouthampton3:51.363:51.36-2.3 
63:51.86   Shaun Collins SBU23MEnfield & Haringey/Kingston Uni3:51.863:51.451.2 
73:52.43   Nick Samuels  SENMSale Harriers Manchester/Loughborough Students3:44.853:44.2-2.4 
83:52.52   Kieran Clements PBU20MIpswich/Hadleigh Hares3:52.523:43.55-5.7 
93:54.52   James Ellis SBSENMNewham & Essex Beagles3:54.523:52.7616.4 
103:54.66   Elliot Palmer  U23MIpswich3:48.473:48.47-1.9 
113:56.18   Alex Cornwell SBU23MWoodford Green Essex Ladies/Birmingham Uni3:54.063:43.3416.0 
123:56.55   Alex Bruce-Littlewood  U23MBlackheath & Bromley/Hercules Wimbledon3:47.673:44.070.4 
133:59.06   Liam White  U20MHercules Wimbledon3:51.393:51.3915.4 
143:59.83   Gary O'Hanlon  V35MClonliffe/Ireland3:56.493:51.216.4 
154:01.12   James Tydeman  SENMBasildon3:50.223:50.167.1 
164:05.37   Olafur Konrad Albertsson PBU23MIceland4:05.374:05.3736.0 
Men 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:52.87   William Gurton PBU20MVale of Aylesbury3:52.873:52.8713.1 
23:54.70   Ben Harding PBSENMBlackheath & Bromley/Brunel Uni London3:54.703:51.19-3.6 
33:54.83   Andrew Monaghan PBU20MLagan Valley3:53.423:50.684.9 
43:54.92   Tom Frith SBU20MSouthend/Oxford Uni3:54.923:47.68-3.6 
53:55.20   Alex Robinson PBU23MHercules Wimbledon/Durham Uni3:55.203:52.15-2.9 
63:56.16   Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par3:55.873:55.8721.6 
73:56.94   Daniel Cheeseman  U20MCity of York3:55.233:44.382.3 
83:57.03   Nick Earl PBSENMCity of Norwich/East Anglia Uni3:57.033:55.43-4.8 
93:57.57   Charlie Joslin-Allen PBU17MTonbridge3:57.573:54.19-3.8 
103:57.84   Jonathan Henderson SBSENMHerne Hill/Edinburgh Uni3:55.103:54.9121.7 
113:57.94   Mark Ryall SBSENMVictoria Park & Tower Hamlets3:57.943:57.52-1.1 
124:07.85   Mitch White  U20MBracknell AC3:56.813:56.8131.7 
134:16.08   Nathaniel Quigley SBU23MLuton/Birmingham Uni4:16.083:53.7022.3 
Women 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:20.88   Faye Fullerton SBSENWHavering4:20.884:10.24-0.7 
24:21.68   Philippa Aukett PBSENWShaftesbury Barnet4:21.684:21.205.1 
34:22.29   Lauren Deadman PBSENWHavering/Loughborough Students4:22.294:13.914.0 
44:22.48   Lucy Dowsett PBU23WCambridge & Coleridge/Birmingham Uni4:21.384:21.389.2 
54:24.93   Emelia Gorecka  U20WAldershot, Farnham & District4:20.294:14.22-1.3 
64:27.67   Emily Wicks  SENWAldershot, Farnham & District/Surrey Uni4:25.204:24.616.4 
74:27.98   Rosie Clarke PBU23WEpsom & Ewell/Bath Uni4:27.984:07.69-1.5 
84:35.12   Jasmine Finlay PBU17WMarshall Milton Keynes4:35.124:35.1232.3 
94:37.62   Bryony Proctor SBSENWAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:37.624:30.46.8 
104:39.74   Leigh Lattimore  U23WHarrow/St. Mary's Uni4:32.454:32.454.6