BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
1 Jun 11
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.0   Sam Petty SBU23MNorth Devon/Birmingham Uni/Exeter1:52.661:49.06-4.0 
21:53.3   Ben Coldray PBU23MStroud/Gloucester1:53.31:49.187.4 
31:54.4   Mark Booth PBU23MWycombe1:54.41:54.42.3 
41:54.7   Tom Purnell  U20MStroud1:53.031:53.037.2 
51:55.1   Adam Watt  SENMBirchfield H1:54.291:53.0634.3 
61:55.6   Richard de-Camps PBU23MGloucester/Birmingham Uni1:55.61:54.04-3.2 
71:55.7   James Ansell  SENMExeter/Birmingham Uni1:54.711:52.311.8 
81:55.8   Ryan Cox SBSENMBirchfield H1:55.561:53.3219.5 
91:55.9   Dan Pidgeon SBU23MSwindon1:55.91:55.622.0 
101:56.0   Ben Sharman SBU23MBirchfield H/Wolverhampton Uni1:56.01:53.5120.1 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.4   Aaron Phelps PBU20MStroud1:57.01:54.24-4.0 
21:59.2   Ryan Nimmons PBU20MCoventry1:59.21:59.236.0 
31:59.3   Romain Adam  U23MBirmingham Uni/France1:58.231:54.7221.5 
42:00.2   Marc Turner SBV35MHalesowen/Coventry Uni2:00.21:52.46-0.3 
52:00.7   Jamie Taylor-Caldwell SBU23MEaling Southall & Middx/Birmingham Uni1:57.41:53.55-2.8 
62:05.4   Camron Wood  U17MBirchfield H1:59.01:59.031.0 
800m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.4   Gabrielle Kinney PBU17WRoyal Sutton Coldfield2:12.42:10.0224.3 
22:15.1   Lucy McDermott PBU17WStratford-upon-Avon2:13.022:13.0234.9 
32:15.3   Chloe Richardson PBU20WBirchfield H2:15.32:14.20.9 
42:23.6   Katie Ingle SBU17WRoyal Sutton Coldfield2:23.62:16.83.1 
52:24.2   Megan Blake PBU17WSolihull & Small Heath2:24.22:24.220.9 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.37   Luke Scarr PBU20MSolihull & Small Heath2:01.372:01.3736.0 
22:01.69   Simon Anetts PBU17MCoventry2:01.692:01.69-1.2 
32:05.70   Alison Lundy SBU23WBlackburn/Birmingham Uni2:04.222:00.083.9 
42:06.52   Theo Larcombe PBU17MRoyal Sutton Coldfield2:06.522:06.228.8 
52:07.69   Daniel Hillman PBU20MCoventry2:07.692:07.6936.0 
62:10.49   Jack Villette PBU17MCoventry2:05.782:03.921.7 
72:25.18   Daniel Villette PBU15MCoventry2:23.862:08.920.6 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:48.34   Nick Goolab PBU23MBelgrave/Birmingham Uni3:48.343:44.76-5.3 
23:49.67   Warren Frey SBSENMBirchfield H3:49.673:42.4310.9 
33:49.69   Mathew Jackson PBU23MWarrington AC/Birmingham Uni/Liverpool H3:47.003:46.82-0.9 
43:57.93   Ian Rawlinson  SENMTipton/Shaftesbury Barnet3:51.113:46.1218.2 
53:58.89   Christian Booker PBU23MHalesowen/Birmingham Uni3:58.893:58.8929.8 
64:01.80   Andrew de-Camps SBSENMGloucester/Swansea Uni4:01.804:01.55.4 
74:06.72   Alistair Smith SBSENMCoventry4:06.723:59.47-2.3 
84:11.29   Shane Robinson  U23MLincoln Wellington/Birmingham Uni/Scunthorpe4:07.103:53.01-3.3 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:11.07   Freddie Hessian PBU20MNotts4:07.433:50.62-4.0 
24:12.20   Phil Clamp SBV35MTipton/Birmingham Uni4:12.204:05.021.6 
34:12.58   Frederic Tremblay PBSENMRoyal Sutton Coldfield/France4:12.584:12.582.5 
44:13.42   Andrew Kaar T20/F20  SENMBirchfield H4:02.614:01.013.4 
54:14.54   Jake Boat PBU20MOwls Leicester4:08.54:04.9225.3 
64:17.36   Joe Shail PBU17MCoventry4:17.364:17.3636.0 
74:17.56   Jordan Smith SBU20MDudley & Stourbridge4:17.564:08.3424.0 
84:18.93   Dean Miller T37/F37 PBU23MBarrow & Furness/Birmingham Uni4:18.934:14.7816.7 
94:19.69   Thomas Ridding PBU17MCoventry4:19.694:14.3531.2 
104:20.99   Dave Nation PBSENMDudley & Stourbridge4:20.994:20.990.0 
114:23.22   Daniel McKeown  U17MCoventry4:17.384:17.3836.0 
124:24.78   Nathan Udall SBU17MCoventry4:24.784:13.230.7 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:19.21   Luke Jones PBU15MTamworth4:14.913:52.47-4.7 
24:23.36   Robert Donohue  U20MRavensbourne Sch/Birmingham Uni4:18.74:18.71.0 
34:24.72   Matthew Doyle PBU17MStroud4:15.114:09.221.1 
44:31.32   Harry Mahoney  U15MCheltenham4:21.104:13.2625.5 
54:38.19   Verity Ockenden PBU23WPoole Runners/Swansea Uni4:38.194:13.75-0.1 
64:39.43   James Whistler SBSENMRanelagh/Birmingham Uni4:39.434:36.101.5 
74:40.05   Josh Cara  U15MKettering4:35.24:10.80.0 
84:47.12   Jack Hope PBU15MKettering4:45.74:02.14-1.4 
94:48.24   Amber Watson SBU20WStroud4:40.64:32.147.1 
1500m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:54.96   Laura Muth  U20WBirchfield H4:53.24:53.236.0 
24:56.41   Megan McBrien  U17WRoyal Sutton Coldfield4:52.94:51.505.3 
34:58.72   Maisie Green PBU15WKettering4:58.724:58.7236.0 
45:01.26   Sian Harrison PBSENWBRAT4:59.064:59.0636.0 
55:01.61   Abigail Coleman  U15WKettering5:00.274:57.6327.2 
65:03.86   Catrina Thomas PBU15WLincoln Wellington4:54.794:25.02.2 
75:04.22   Ellie Welch  U15WCorby4:58.134:42.08.3 
85:08.52   Kayli Walford  U17WKettering5:04.214:53.0528.7 
95:09.43   Ella Shirley PBU15WMansfield5:04.24:35.184.6 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:11.40   Eloise Lee SBSENWBRAT5:05.164:57.56.9 
25:12.54   Hannah-Mai Amory PBU15WBirchfield H5:08.934:55.6928.3 
35:19.09   Gemma Vaughan  U15WKettering5:18.125:06.6535.8 
45:24.45   Alex Clegg SBU15MBRAT5:24.454:29.752.9 
55:29.75   Richard Carney  V45MBRAT5:23.855:10.7920.6