BMC Gold Standard Races External Results
Lee Valley
29 Aug 20
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Boys U13 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:18.84James McAllen PBU13MWaveney Valley2:11.52:11.51.8 
22:24.50Olly Buck  U13MKent2:19.02:18.212.6 
32:28.01Theo Ronchetti PBU13MMedway & Maidstone2:22.712:19.494.5 
42:30.55Billy Fudge  U13MLondon Schs2:29.492:29.497.4 
52:31.32Alexander Wilson  U13MHerne Hill2:24.442:22.175.0 
62:31.50Fred Hake  U13MHerne Hill2:24.272:24.275.1 
72:36.97Warren Wilson  U13MHerne Hill2:27.082:22.415.7 
Mens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:48.65Yusuf Bizimana  U23MVictoria Park & Tower Hamlets1:46.931:46.93-6.0 
21:49.29James West  SENMTonbridge/Oregon1:48.671:48.67-6.5 
31:51.76Joseph Morrison  U23MWest Cheshire/Chester Uni/Liverpool H1:50.671:50.67-5.1 
41:52.57Oliver Lill  U20MBasildon1:51.001:51.00-4.6 
51:53.40Ben Murphy  SENMTonbridge/Kent Uni1:51.061:49.79-4.7 
61:53.86Charlie Roberts  U20MSt. Helens Sutton1:52.651:52.65-4.2 
71:56.24Charlie Baldwin  SENMWorthing/St. Mary's Uni/Crawley1:52.551:51.70-3.1 
Mens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:52.86Jack Dickson PBU20MKingston & Poly1:52.861:52.86-3.9 
21:53.32Tyler Bilyard  U20MGreat Yarmouth/City of Norwich1:53.051:51.68-4.1 
31:53.47Oliver Hall PBU20MBracknell AC1:53.471:53.47-3.8 
41:53.50Harry Cox SBU23MChiltern/Cambridge Uni1:53.501:53.22-3.1 
51:54.80Liam Dee SBSENMShaftesbury Barnet1:54.801:50.66-5.0 
61:56.53Mark Burchett  SENMWorthing/Southampton Solent Uni1:54.931:52.74-2.4 
Mens 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:53.00Reece Sharman-Newell PBU20MBasingstoke & Mid Hants1:53.001:53.00-3.0 
21:54.59Paul Grange SBV40MIlford/Chelmsford/Barking1:54.591:53.46-3.8 
31:54.89Adam Day  U23MChiltern/Birmingham Uni1:54.491:54.49-3.9 
41:57.30Tom Gaunce PBU17MDacorum & Tring1:57.301:57.30-2.6 
51:58.28Isaac Brown SBU20MBasildon/Chichester Uni1:58.281:54.72-2.7 
62:01.12Jack Exley  U20MThurrock1:54.261:54.26-3.4 
Mens 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:59.82Edward Henderson SBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow1:59.821:57.41-2.2 
22:00.13Max McGarvie SBU20MChiltern2:00.131:59.1-1.1 
32:00.68Adam Ireland  U20MHillingdon1:59.301:59.30-2.1 
42:00.78Harry Sinclair  U20MTrafford/Altrincham1:58.251:58.25-2.6 
52:01.00Alexander Lakeland  U17MBasingstoke & Mid Hants1:59.01:59.0-1.2 
62:01.23Sam Wilkinson  U23MBrighton & Hove/St. Mary's Uni1:58.771:57.96-2.3 
72:04.93Jude Miranda  U20MShaftesbury Barnet1:59.761:59.76-1.2 
Mens 800m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:00.38Jamie Rashbrook SBU20MBasildon/Newham & Essex Beagles1:57.671:55.35-2.2 
22:01.80Taylor Newell  U20MThurrock1:59.981:59.98-2.0 
32:03.55Zachary Crowther PBU15MHerne Hill2:01.742:01.74-1.6 
42:05.78Luca Matharu  U17MHarrow2:00.152:00.15-1.8 
52:11.21Harry Prescott  U15MBracknell AC2:08.502:07.980.5 
Girls U13 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:26.58Dina Silverman  U13WShaftesbury Barnet2:25.462:20.047.3 
22:28.63Jemima Davey  U13WKettering2:25.562:25.565.0 
32:35.47Mia Rosen  U13WLondon Heathside2:25.052:25.055.4 
42:38.31Sienna Shipton  U13WChelmsford2:30.202:26.606.6 
52:39.87Edith Avowlanu  U13WCity of Norwich2:27.72:27.76.0 
Girls U13 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:32.43Luciana Smith PBU13WBlackheath & Bromley2:30.382:26.326.2 
22:32.45Florence East PBU13WCity of Portsmouth2:29.292:28.115.3 
32:33.22Elena Oliphant SBU13WS Factor2:29.162:27.286.1 
42:37.47Bella Taylor  U13WWest Suffolk2:30.502:25.757.1 
52:38.23Jorjia March  U11WBarnet2:37.482:32.976.9 
62:38.74Laila Hellyer PBU13WWorthing2:38.742:38.747.4 
72:39.62Lucy Wright  U13WHerne Hill2:25.712:24.745.7 
82:40.02Lillie Hellyer PBU13WWorthing2:40.022:40.027.3 
92:41.35Eva Barton  U13WCity of Norwich2:34.22:29.066.4 
Womens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.37Louise Shanahan  SENWLeevale/Cambridge Uni/Ireland2:03.172:01.67-1.3 
22:04.52Revee Walcott-Nolan  SENWLuton/St. Mary's Uni/Newham & Essex Beagles/Woodford Green E2:03.802:01.74-1.1 
32:05.08Khahisa Mhlanga  U23WHerts Phoenix2:01.912:01.91-1.2 
42:05.35Georgie Hartigan  SENWBirchfield H/St. Mary's Uni/Ireland2:02.992:01.48-1.4 
52:07.05Rachel McClay SBSENWBracknell AC2:07.052:04.011.2 
62:08.20Isobel Ives  U23WBasildon/Bath Uni2:08.142:04.460.0 
72:11.57Saskia Huxham  U23WHallamshire/Durham Uni2:09.862:07.890.6 
82:13.20Anna Clark  SENWWoodford Green Essex Ladies/Bath Uni2:10.242:08.460.9 
Womens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.76Abigail Ives  U17WBasildon2:11.332:10.621.5 
22:14.22Amarisa Sibley  U17WBlackheath & Bromley2:09.472:09.470.6 
32:15.95Holly Mills  U23WAndover/Brunel Uni London/Harrow2:12.322:10.841.4 
42:17.43Catherine Edwards  U20WBasingstoke & Mid Hants2:15.402:12.962.5 
52:19.09Claire Earls SBSENWSli Cualann/Ireland2:19.092:12.578.1 
62:19.74Indienne King  U17WWreake & Soar Valley2:10.922:10.921.4 
72:21.56Ella Fryer  U17WSt. Mary's Richmond2:14.452:13.482.0 
Womens 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:15.10Jayne Elvin PBU17WThurrock2:15.102:15.102.3 
22:16.49Shaikira King PBU13WWreake & Soar Valley2:14.752:14.751.9 
32:16.71Nicole McGovern  U15WHillingdon2:15.792:14.362.8 
42:18.61Milly Dickinson SBU20WBrighton Phoenix2:18.612:15.983.5 
52:19.39Joanne Miranda  U17WShaftesbury Barnet2:15.612:15.613.0 
62:19.97Emily Dunkley SBU17WCity of Portsmouth2:19.182:17.064.3 
72:19.99Charlotte Young  U20WMedway & Maidstone2:17.682:16.053.8 
82:22.38Scarlett Kent  U20WShaftesbury Barnet2:17.922:17.923.4 
92:26.50Olivia East  U17WCity of Portsmouth2:17.142:17.143.7 
102:28.22Kyra Sethna-McIntosh  U17WCroydon2:19.342:17.824.2 
 
Mens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:41.29Elliot Giles SBSENMBirchfield H3:41.293:36.90-7.1 
23:41.50George Mills  U23MBrighton Phoenix/Brighton Uni3:36.723:36.72-6.1 
33:44.75Archie Davis  U23MBrighton Phoenix3:40.373:40.30-5.8 
43:45.99Joe Wigfield  U23MLiverpool H/St. Mary's Uni/Liverpool H3:40.853:40.85-5.4 
53:46.39Ian Crowe-Wright  SENMBrighton & Hove/New Mexico Uni3:41.303:41.30-5.6 
63:47.26Tom Mortimer PBU23MStroud/Loughborough Students3:47.263:47.26-5.9 
73:51.42Eoin Pierce  SENMNewham & Essex Beagles/Clonliffe/Ireland3:44.673:42.87-5.1 
83:55.60Christian Von Eitzen SBSENMNewham & Essex Beagles/Germany3:55.603:47.48-3.7 
Mens 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:52.59Josh Trigwell SBSENMNewham & Essex Beagles3:52.593:45.34-4.3 
23:53.92Charles Wheeler  U23MMK Distance Project3:49.273:49.27-5.2 
33:57.72Daniel Maud  U20MCharnwood/Birmingham Uni3:52.443:52.44-3.8 
43:59.16Dominic Nolan  SENMCroydon/Loughborough Students3:53.643:46.43-4.6 
53:59.77Will Barnicoat  U20MWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.393:55.33-4.1 
64:00.64Miles Weatherseed  SENMTonbridge/Oxford Uni3:50.213:47.14-4.6 
74:03.58Xavier O'Hare  U20MTrafford/St. Mary's Uni3:51.383:51.38-3.6 
84:06.95Max Jones  U23MBasildon/St. Mary's Uni/Havering3:59.853:52.99-3.1 
94:08.51Niki Faulkner  SENMHighgate/Imperial College/Thames Valley3:56.333:53.38-3.6 
Mens 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:54.24Alfred Yabsley PBU23MBedford & County/Swansea Uni3:54.243:54.24-3.7 
23:55.83Edward Dodd SBSENMCity of Portsmouth/Portsmouth Uni3:55.833:54.54-3.5 
33:56.31Leo Brewer PBU20MBrighton Phoenix3:56.313:56.31-3.8 
43:56.41Ethan O'Shea SBU20MCharnwood3:51.643:51.64-3.6 
53:57.00Peter Cameron  SENMEdinburgh AC/Cambridge Uni3:56.123:55.61-3.9 
63:59.04Thomas Archer  U17MLondon Heathside/Essex Schs3:51.573:51.57-3.8 
73:59.07Kieran Gilfedder  SENMWycombe/Kingston Uni3:57.343:57.34-2.8 
83:59.70Dylan Spencer  U20MWindsor Slough Eton & Hounslow3:54.733:54.73-3.9 
93:59.82Noah Bennett SBU17MRugby & Northampton3:57.003:57.00-2.9 
104:01.92Jackson Mountford  U20MNewport/Bath Uni3:58.633:57.66-2.7 
114:04.79Mike Cummings  V35MHerne Hill/Hardley3:57.033:53.81-3.3 
Mens 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:58.18Alex Melloy PBU17MCambridge & Coleridge3:54.403:54.40-3.7 
23:58.91Tomer Tarragano PBU20MBrighton & Hove3:52.033:52.03-4.4 
34:00.08Jack Woods  SENMWorthing/Crawley3:59.103:59.10-3.4 
44:01.14Henry Fisher PBU20MBlackheath & Bromley3:59.003:59.00-3.4 
54:05.92Harrison Tremain SBU20MAshford AC4:05.924:01.31-2.0 
64:06.21James Hancock  SENMCroydon/Exeter Uni3:57.383:57.38-3.3 
74:06.76Oliver Johnson SBU23MBrighton Phoenix/Birmingham Uni/Crawley4:06.753:58.20-3.1 
84:06.84Johnny Livingstone PBU20MExeter4:06.844:06.84-3.3 
94:12.09James Share SBSENMGuildford & Godalming/Poole Runners4:12.093:57.80-2.9 
Mens 1500m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:58.89OJ Parmenter PBU20MCambridge & Coleridge3:56.443:56.44-3.2 
23:59.29Liam Dunne PBU20MChichester/Crawley3:59.293:59.29-3.1 
34:03.05Henry Dover PBU15MColchester & Tendring4:03.054:03.05-1.8 
44:03.96Dafydd Jones PBU17MCarmarthen4:03.964:03.68-1.8 
54:05.76Sam Gentry PBU20MNorth Somerset3:59.623:59.62-2.1 
64:06.70Rowan Miell-Ingram PBU17MRadley4:04.834:04.83-2.8 
74:08.53Leo Freeland  U20MMarshall Milton Keynes4:02.794:00.15-2.8 
84:11.31Elias Ahmed  U20MEaling Southall & Middx4:07.74:05.97-2.9 
94:11.51Joseph Chamberlain  U17MDacorum & Tring3:59.723:59.72-2.5 
104:11.78Alfie Spear  U17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:09.354:07.91-1.0 
114:25.85Luke Hynes SBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:25.854:07.12-0.1 
Mens 1500m F
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:06.13Frank Morgan PBU17MCarmarthen/Dyfed Schs4:02.114:02.11-2.4 
24:07.28Luke Nuttall T46 PBU20MCharnwood4:02.774:02.77-2.3 
34:07.62Isaac Rothwell PBU17MCambridge & Coleridge4:06.544:06.54-2.2 
44:09.23James Peck PBU17MThetford4:09.234:09.23-1.3 
54:12.71Jak Wright  U20MIlford4:10.24:07.39-1.9 
64:12.76Adam Wilson T20/F20  SENMYate/Bristol & West4:07.254:07.25-2.3 
74:22.06Aidan Cahill  U17MColchester & Tendring4:11.594:11.21-0.8 
Mens 1500m G
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:07.49Thomas Bridger PBU20MCambridge & Coleridge4:01.974:01.97-2.8 
24:09.07George Keen PBU17MCambridge & Coleridge4:09.074:00.38-1.2 
34:12.20Christopher Hudson PBU17MHarrow4:10.204:10.20-1.7 
44:17.10Raphael Rivero-Stevenet PBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:13.144:12.19-1.2 
54:17.12Luke Birdseye  U17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:13.374:10.37-1.4 
64:19.31Ewan Maxwell PBU17MVale of Aylesbury4:19.314:19.31-0.1 
74:19.80Jamie Bailey SBU17MDacorum & Tring4:19.804:18.38-0.3 
84:20.39Oliver Emment PBU17MWindsor Slough Eton & Hounslow4:11.324:11.32-1.2 
94:27.96Aidan Dias PBU15MBracknell AC4:27.964:27.960.7 
104:38.94Quinn Miell-Ingram  U15MRadley4:30.504:23.14-0.3 
Womens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:12.62Adelle Tracey  SENWGuildford & Godalming4:07.474:07.47-2.2 
24:17.31Beth Kidger  SENWBrighton Phoenix/Crawley4:15.224:14.52-0.7 
34:20.16Gemma Kersey  SENWBasildon/Middlesex Uni4:16.344:13.54-0.8 
44:20.50Sabrina Sinha  U23WCambridge H/Birmingham Uni4:16.714:16.71-0.7 
54:20.78Ciara Everard SBSENWUniversity College Dublin/Ireland4:19.614:14.79-0.2 
64:21.01Lilly Coward SBSENWInvicta East Kent/St. Mary's Uni4:16.724:16.720.0 
74:29.38Almi Nerurkar  U20WBrighton Phoenix4:20.514:20.510.1 
84:31.59Shelayna Oskan-Clarke SBSENWWindsor Slough Eton & Hounslow4:31.594:20.40-1.5 
94:38.29Ellie Wallace SBU23WNorth Somerset4:38.294:25.171.6 
Womens 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:28.69Juliet Hodder PBU23WWirral/St. Mary's Uni/Wigan & District4:27.304:27.300.9 
24:30.08Alex Eykelbosch PBSENWDacorum & Tring4:24.804:24.801.7 
34:31.05Leah Harris SBSENWWorthing/Crawley4:31.054:29.741.6 
44:32.97Maisie Grice  U23WAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni/Harrow4:28.14:28.10.7 
54:36.86Holly Dixon  SENWCambridge H4:32.444:32.440.2 
64:44.52Scarlett Livingstone SBU15WExeter4:44.524:37.502.8 
Womens 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:40.48Martha Collings PBU20WWoking4:40.484:37.121.8 
24:44.36Ellie Farrow  U20WCity of Portsmouth4:35.24:34.391.8 
34:45.66Amy Young SBU20WWindsor Slough Eton & Hounslow4:45.664:41.323.3 
44:45.98Ruby Vinton SBU15WShaftesbury Barnet4:45.984:39.272.5 
54:48.45Jasmine Young SBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:48.454:38.982.3 
64:54.80Aimee Callow  U20WCardiff4:52.684:44.794.8 
74:58.85Hannah Clark  U17WBlackheath & Bromley4:56.814:44.663.8 
Womens 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:45.10Shen Wigfield-Turner PBU17WHallamshire4:38.214:38.211.9 
24:47.83Poppy Palmer-Malins PBU17WBrighton Phoenix4:47.834:47.833.9 
34:48.11Molly Shorey PBU15WCity of Plymouth4:48.114:48.113.4 
44:48.49Holly Watson PBU15WChelmsford4:48.494:41.063.0 
54:57.70Sarah Bourne SBU15WDerby4:57.704:52.883.9 
65:04.38Jessica Hatch SBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow5:04.384:50.755.5 
75:06.23Charlotte Ragan  SENWBasingstoke & Mid Hants4:54.234:52.472.7 
85:08.30Abigail Clouston SBU17WThetford5:08.304:59.876.4 
95:18.71Sienna Richardson  U17WBasingstoke & Mid Hants4:59.24:54.65.0 
 
Mens 3000m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:15.91Henry McLuckie PBU20MShaftesbury Barnet8:15.918:15.91-5.4 
28:17.31Robbie Fitzgibbon SBSENMBrighton Phoenix8:17.317:59.64-3.4 
38:21.03Blake Moore PBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow8:21.038:21.03-4.3 
48:22.34Dylan Evans  SENMShaftesbury Barnet/Australia8:18.628:18.62-5.4 
58:26.03Phillip Crout SBSENMShaftesbury Barnet/Cambridge Uni8:26.038:00.49-4.3 
68:27.32Rory Leonard  U20MMorpeth8:22.958:18.80-5.0 
78:38.99Daniel Mulryan  SENMThames Valley/Imperial College8:26.18:17.38-4.1 
88:46.89Charlie Eastaugh  SENMHercules Wimbledon8:20.78:20.7-4.1 
98:47.38Robert Warner SBSENMBlackburn/Loughborough Students8:47.388:14.92-5.1 
Mixed 3000m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:28.92Tom Butler SBU23MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni8:28.928:27.61-4.9 
28:31.53Roger Poolman  SENMCambridge Uni/Highgate8:18.98:11.63-4.5 
38:32.56Charlie Brisley PBU20MInvicta East Kent8:32.568:29.37-4.0 
48:35.70George Watson  U23MLoughborough Students8:24.338:20.12-3.8 
58:40.62Sam Johnson SBSENMBirchfield H/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District8:40.628:30.71-4.1 
68:43.37Dom James PBSENMCheltenham8:43.378:43.37-4.5 
710:01.04Alice Garner  U20WAldershot, Farnham & District9:48.819:40.861.7 
810:04.22Annabel Morton PBU23WHorsham Blue Star10:04.2210:04.221.0