BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
3 May 10
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.31   Gareth Beech SBSENMBournemouth1:53.471:53.4736.0 
21:55.31   Tom Phillips  U23MDerby1:53.801:53.0430.4 
31:56.05   Joe Gratton PBU20MHallamshire1:55.791:52.9215.1 
41:59.17   Jonny Pearson SBU23MGateshead/Oxford Uni/Blaydon1:59.171:57.935.5 
52:00.98   Andrew Constable  U20MIpswich1:56.151:52.6228.8 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.64   Scott Edwards PBU17MDerby1:57.541:55.1936.0 
22:01.67   Andrew Downing SBU20MCoventry2:01.671:56.6436.0 
32:02.58   David Freeman PBU23MCoventry2:02.582:02.5836.0 
42:04.29   Steve Waldron SBSENMCity of Plymouth2:02.41:58.523.3 
52:08.06   Jordan Smith SBU17MDudley & Stourbridge2:01.62:00.731.7 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.50   Richard Bowman  U20MCoventry2:01.842:00.8636.0 
22:06.76   Camron Wood  U17MBirchfield H2:04.761:59.036.0 
32:09.16   Andrew Freeman PBSENMBromsgrove & Redditch2:09.162:08.63.5 
42:15.32   Xander Brown SBU17MStroud2:15.322:07.535.3 
52:17.30   Rachel Atherton SBU20WCannock & Stafford2:15.862:14.085.1 
62:19.20   Sarah Waldron SBU23WShaftesbury Barnet/Birmingham Uni2:19.202:14.836.0 
72:28.57   Emily Sales  U17WLeicester2:18.912:18.5336.0 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:05.27   Chris Perrin  U20MCannock & Stafford3:59.103:55.22-2.0 
24:07.70   James Perrin  U20MCannock & Stafford4:02.003:59.491.9 
34:15.69   Andrew Kaar T20/F20 SBSENMSolihull & Small Heath4:09.314:01.016.3 
44:19.64   Phil Clamp SBV35MTipton/Birmingham Uni4:11.734:05.021.5 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.34   Ryan Nimmons PBU17MSolihull & Small Heath4:13.294:10.1536.0 
24:27.59   Paul Thompson SBV35MSparkhill4:27.594:16.72.5 
34:38.01   Nathan Udall  U15MCoventry4:22.094:13.235.4 
44:39.20   Ben Ashcroft  U15MShrewsbury4:23.224:16.940.8 
54:41.28   Luke Jones  U15MTamworth4:30.003:52.470.0 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:35.57   Daniel Saether SENMUnattached    
24:36.58   Mark Ince  V35MBRAT4:32.24:20.09-1.7 
34:40.54   Phil Handy PBSENMNew Forest Runners4:40.544:40.5436.0 
44:46.42   Chloe Richardson PBU17WHalesowen4:39.884:25.660.5 
54:53.10   Lauren Scott PBU23WNorth Down/Birchfield H/Birmingham Uni4:31.464:30.9426.0 
64:56.11   Jade Burke SBU20WHalesowen4:52.54:49.536.0 
75:03.23   Abayomi Adedimeji SBSENMBRAT5:03.234:27.161.2 
85:14.72   Hannah Sharkey PBU15WHalesowen5:05.25:05.234.0 
95:17.33   Richard Carney SBV40MBRAT5:17.335:10.7923.8 
105:18.24   Thomas Eustace PBU15MCannock & Stafford5:16.15:02.4836.0 
115:18.53   Anne Kenchington PBU15WBRAT5:13.55:13.53.4 
125:22.41   Amelia Ridgway  U15WCannock & Stafford5:11.55:11.536.0 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:48.1   Ben Connor SBU20MDerby8:23.977:54.01-6.5 
29:05.7   Matthew Rose PBU17MCoventry8:43.168:43.1636.0 
39:24.0   Michael McKeown SBU17MCoventry9:24.09:03.1536.0 
49:38.0   Joe Shail  U17MCoventry9:19.199:19.1936.0 
59:45.2   Jamie Cozens SBU17MSphinx9:45.29:44.9918.6 
69:58.7   Daniel Hillman SBU20MCoventry9:58.79:45.3136.0 
710:01.6   Daniel McKeown SBU15MCoventry10:01.69:35.336.0 
810:03.2   Alex Teagle  U17MSolihull & Small Heath9:57.599:36.8136.0 
910:04.9   Francis Handy  SENMNew Forest Runners/Birchfield H10:00.839:53.23.3 
1010:23.7   Jack Pegler SBU17MCoventry10:23.79:54.78.6 
1110:50.8   Theo Larcombe SBU17MRoyal Sutton Coldfield10:50.810:04.1335.9 
3000m A (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:40.5   Rebecca Robinson  U17WRoyal Sutton Coldfield10:25.210:25.236.0 
211:33.7   Megan McBrien  U17WRoyal Sutton Coldfield10:45.610:18.664.0 
311:57.9   Charlotte Foxall  U17WBirchfield H11:41.1711:32.010.9 
412:28.1   Jessica Saunders PBU20WBRAT12:13.612:13.63.5 
512:41.5   Sarah Price PBSENWBirmingham Running & Triathlon Club/BRAT12:00.812:00.811.8