BMC PB Classic External Results
Tipton
14 Aug 10
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.95   Jarryd Dunn  U20MBirchfield H1:52.191:52.1936.0 
21:57.60   David Banwell-Clode PBU20MCwmbran1:56.851:50.840.8 
31:57.93   Elliot Giles PBU17MBirchfield H1:57.931:44.99-5.6 
41:58.53   Chris Charles PBU17MEaling Southall & Middx1:58.531:58.5336.0 
51:58.91   Jamie Taylor-Caldwell PBU20MEaling Southall & Middx1:58.061:53.55-2.9 
61:59.35   Joshua Lacey  U20MBirchfield H1:58.071:58.0736.0 
800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.66   Matthew Rose PBU17MCoventry1:59.661:57.8533.7 
22:00.97   Kyran Roberts PBU15MCarmarthen2:00.971:51.47-4.1 
32:03.84   Jordan Drummond  U17MBirchfield H2:00.72:00.736.0 
800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.59   Sam Bedwell  U17MBristol & West2:00.22:00.233.6 
22:03.23   James Cochrane PBU17MCambridge & Coleridge2:03.231:58.7326.2 
32:04.00   Jamal Logan  U17MBirchfield H2:03.222:03.2236.0 
42:06.14   Josh Burrows PBU15MTelford AC2:06.141:56.5911.6 
52:06.68   Andrew Keat  U15MBolton2:03.11:54.1211.6 
800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.77   Ben Ashcroft PBU15MShrewsbury2:07.772:07.777.7 
22:10.86   Robert Umeokafor PBU15MBirchfield H2:10.861:50.05-3.4 
32:13.34   Phillip Maddocks PBU15MLeicester2:13.342:13.342.9 
42:13.93   James Sloan PBU20MTipton2:13.932:13.9336.0 
52:14.89   Bradley Yates  U13MSale Harriers Manchester2:11.671:56.320.4 
62:16.14   Steven Wood PBU20MTipton2:16.142:16.1436.0 
72:18.94   Jeremy Barnes PBU15MCoventry2:18.941:51.42-3.3 
82:19.12   Jack Machin  U15MWolverhampton & Bilston2:17.882:10.7431.0 
800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.75   Cally Read SBU20WBirchfield H/Birmingham Uni2:12.752:05.9722.9 
22:13.13   Jade Williams  U20WAmman Valley2:11.92:04.394.3 
32:16.13   Freya Vincent  U17WLeicester2:14.182:14.1829.6 
42:19.68   Naomi Richardson  U17WCoventry2:18.62:14.6623.4 
52:19.97   Amy Griffiths  U15WLeicester2:18.552:06.170.4 
62:21.81   Katy Wood  U15WCity of York2:18.882:16.87.2 
72:24.15   Lora Roberts  U17WBridgend2:20.702:19.531.5 
800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.55   Hanifa Greenwood SBU20WBirchfield H2:21.552:15.027.9 
22:24.21   Lucy Hayes PBU17WCity of Stoke2:22.422:11.326.4 
32:24.94   Georgie Hartigan  U15WCoventry2:19.42:06.481.1 
42:27.59   Chloe Tillin  U15WNuneaton2:22.802:22.8036.0 
52:31.07   Sammey-Joe Daley-Davies SBU17WCity of Stoke/Poole AC2:31.072:26.436.0 
62:39.39   Sophia De Beer  U15WBirchfield H2:27.472:25.9035.7 
800m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:24.69   Tom Wood PBU13MCity of York2:24.692:10.7235.6 
22:31.55   Benjamin Boulter PBU13MBirchfield H2:31.552:03.827.7 
32:32.73   Annie Richardson PBU15WHalesowen2:32.732:24.533.9 
42:36.30   Daniel Villette PBU15MCoventry2:36.302:08.920.1 
52:37.24   Hannah-Mai Amory PBU13WBirchfield H2:37.242:23.6627.9 
62:39.06   Holly Smith PBU15WMansfield2:39.062:33.0536.0 
72:42.91   Max O'Brien PBU13MBirchfield H2:42.912:42.9136.0 
82:48.99   Katie Roberts  U15WBridgend2:37.92:37.918.0 
 
1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:03.19   Joe Gratton  U20MHallamshire3:54.613:51.676.3 
24:06.71   Daniel Hallam  U20MOwls Leicester4:02.973:51.61-4.5 
34:11.09   Alex Edwards  U20MCwmbran4:07.744:07.5836.0 
44:11.22   Sean Bowden  U20MBromsgrove & Redditch/Border Olympians4:05.114:02.699.6 
54:14.30   Harvey Brown  U17MHalesowen4:07.214:07.2128.9 
64:17.84   Zak Tobias  U17MBristol & West4:13.394:06.90.5 
74:30.58   Camron Wood  U17MBirchfield H4:19.624:13.030.5 
1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.6   Luke Jacobs  U17MBristol & West4:16.254:11.6626.3 
24:23.5   Jacob Kench PBU17MLeicester4:23.54:11.736.0 
34:25.2   Guy Kendall  U15MCambridge & Coleridge4:23.04:09.1430.3 
44:25.8   Tom Holden  U15MSouth London4:20.23:46.302.2 
54:30.1   Bhavesh Soneji  U17MEaling Southall & Middx4:19.134:05.6534.9 
64:31.3   Maximilian Nicholls  U15MTonbridge4:20.504:04.23-4.7 
74:33.4   Jamie Cozens  U17MSphinx4:18.564:18.5613.9 
1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:22.58   Lee Whitehouse PBU20MTipton4:22.584:22.5834.9 
24:26.00   Bradley Wattleworth PBU15MIpswich4:26.003:57.081.2 
34:26.53   Catherine Blew PBU20WTaunton4:26.534:22.7623.8 
44:27.67   Jack Villette PBU17MCoventry4:27.674:07.621.2 
54:29.78   Kate Holt  U20WCity of Stoke4:26.494:14.360.2 
64:32.41   Alex Benfield  U15MBurton4:29.04:04.88.6 
74:33.41   Nathan Udall  U15MCoventry4:22.094:13.230.2 
84:35.03   Luke Jones  U15MTamworth4:30.003:52.47-4.6 
1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:30.5   Theo Blundell PBU15MBirchfield H4:30.53:53.65.9 
24:35.1   Liam Burthem  U15MWarrington AC4:30.643:54.35-3.0 
34:36.4   Charlotte Taylor PBU17WNene Valley4:36.44:21.96-0.6 
44:43.8   Sam Johnson PBU15MMansfield4:43.84:10.28-2.1 
54:45.9   Alex Burrows  U13MTelford AC4:45.03:51.91-1.3 
64:46.5   Andrew MacArthur PBU17MBirchfield H4:46.54:46.536.0 
74:47.1   George Bell  U13MLeicester4:41.044:21.6034.7 
84:48.6   Chloe Richardson  U17WHalesowen4:39.884:25.661.0 
94:49.0   Euan Nicholls  U13MTonbridge4:43.484:10.551.5 
1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:49.5   Sarah Livett PBU17WMenai4:48.264:38.883.2 
24:53.4   Clara Evans PBU17WHereford4:53.44:51.01.0 
34:54.4   Harriet Preedy  U15WAldershot, Farnham & District4:45.664:45.6635.4 
44:55.6   Elisabeth Hood PBU13WPoole AC4:55.64:33.4815.2 
54:56.5   Leigh Chapman  U15WAldershot, Farnham & District4:53.194:53.1936.0 
64:57.3   Cerian Lancaster SBU20WTelford AC4:57.34:42.0636.0 
75:02.0   Hannah Bethwaite SBU15WEllenborough/Team North Cumbria5:02.04:56.136.0 
85:02.6   Holly Climo SBU17WBirchfield H5:02.64:58.836.0 
95:04.0   Chevelle Baxter  U15WMansfield4:56.14:56.136.0 
105:05.6   Sian Whittingham SBU17WBirchfield H5:05.65:02.6036.0 
115:08.8   Sally Hogan  U17WBromsgrove & Redditch5:05.84:47.964.9 
1500m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:57.05   James Fradley  U13MNewcastle (Staffs)4:45.04:03.04-0.3 
24:57.29   Will Richardson  U13MHalesowen4:55.13:49.91-4.3 
35:11.69   James Bell SBU13MLeicester5:11.694:57.3736.0 
45:21.05   Luke Bloodworth SBU15MStroud5:21.054:32.032.9 
55:49.17   Elliot Dunn  U13MBirchfield H5:22.45:22.436.0 
1500m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:04.44   Ellie Howat  U15WBirchfield H4:58.04:57.236.0 
25:07.83   Megan Blake  U15WSolihull & Small Heath5:00.94:52.920.4 
35:10.47   Ailish Craig  U15WTipton5:00.74:55.819.8 
45:17.38   Jessica Freeman  U17WBirchfield H5:03.774:54.136.0 
55:19.35   Tilly Birkin SBU13WMansfield/Derbyshire Schs5:19.355:16.9736.0 
65:19.66   Meredith Cox  U15WSolihull & Small Heath5:13.65:04.2336.0 
75:20.71   Ella Shirley  U15WMansfield5:15.54:45.345.5 
85:27.28   Sheridan McWilliam  U17WLincoln Wellington5:21.815:21.816.8 
95:36.59   Charlotte Davies  U17WTipton5:24.15:24.136.0 
105:38.77   Olivia Bloodworth SBU13WStroud5:38.775:13.135.6 
115:47.10   Victoria Greenwood  U17WBirchfield H5:35.905:35.9036.0 
125:53.51   Elvie Cox  U13WSolihull & Small Heath5:33.165:09.529.8 
136:00.55   Sophie Hill  U15WTipton5:58.85:44.136.0 
146:07.31   Georgia Holden  U13WSouth London5:46.035:05.0025.0 
 
3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:16.86   Tom Humphries SBSENMCannock & Stafford/Birchfield H8:16.867:54.7922.6 
28:19.56   Ian Rawlinson SBSENMTipton/Shaftesbury Barnet8:19.568:08.7317.7 
38:26.99   Tom Russell  SENMBristol & West/Bristol Uni/Shaftesbury Barnet8:11.418:11.4124.1 
48:40.63   Tom Madden PBU23MCoventry/Coventry Uni/Wirral8:40.638:33.7315.3 
58:43.58   Nick Lyster PBU23MCoventry8:43.588:43.5836.0 
68:44.84   James Griggs PBSENMCoventry8:44.848:44.84-0.5 
78:47.43   Christopher Bannon PBU23MCoventry/Cambridge Uni/Kingston & Poly8:47.438:29.3913.6 
88:51.62   Toby Spencer  U23MCoventry8:39.78:39.7-1.3 
98:53.89   Mike Buntin  SENMTipton8:40.718:40.7120.5 
108:57.20   Matt Granger  SENMKidderminster & Stourport8:48.908:48.907.4 
119:06.46   Luke Scarr  U17MSolihull & Small Heath9:00.019:00.0136.0 
119:06.46   Kyran Hale PBU17MSevern9:06.469:00.412.0 
139:25.56   Phil Clamp SBV35MTipton/Birmingham Uni9:25.568:56.172.0 
3000m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:24.16   Naomi Taschimowitz PBU23WTaunton/Cambridge Uni/Enfield & Haringey9:24.169:12.66-0.1 
29:26.38   Laura Parker PBU23WWells City/Yeovil/St. Mary's Uni/Enfield & Haringey9:26.389:26.3834.2 
310:06.80   Frances Briscoe  SENWCoventry9:45.649:45.6425.2 
410:22.64   Alison Lavender SBU23WOswestry/Loughborough Students10:22.649:31.742.5 
510:31.86   Matthew Daniels PBU17MBirchfield H10:31.8610:31.8636.0