BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
22 May 10
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Men 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:54.48William Gurton PBU17MVale of Aylesbury1:53.301:51.4923.3 
21:54.62Ross Franks PBU20MSt. Mary's Richmond1:54.131:54.13-3.3 
31:54.65Jason Prickett PBU20MInvicta East Kent1:54.651:53.2936.1 
41:56.95Jordan Bransberg  U17MSkyrac1:54.721:48.8216.4 
51:57.99Jonathan Hopkins PBU20MBridgend1:57.991:57.99-5.3 
61:59.19Joe Gaynor SBU20MHerts Phoenix1:58.801:58.806.9 
71:59.64Stewart Davis PBSENMEaling Southall & Middx/Antigua & Barbuda1:57.941:57.9437.6 
82:00.57Jake Waples SBU20MKettering1:59.51:58.936.5 
Men 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.44Hugo Fleming PBU17MWalton1:56.001:51.37-1.7 
21:58.20Scott Edwards  U17MDerby1:57.541:55.1945.9 
31:58.99Chris McGahan PBU17MSale Harriers Manchester1:58.991:54.4732.1 
41:59.50Sean Molloy PBU15MTonbridge1:59.171:47.76-5.1 
52:02.90Sam Hudson PBU17MInvicta East Kent2:02.901:59.0923.5 
62:07.02Jordan Smith SBU17MDudley & Stourbridge2:01.62:00.734.2 
Men 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.13Liam Dee PBU15MHerts Phoenix2:01.131:50.66-5.0 
22:01.71Ryan Nimmons PBU17MSolihull & Small Heath2:00.901:59.249.2 
32:04.28Jivendra Singh PBU15MSt. Mary's Richmond2:02.961:56.0831.1 
42:04.71Richard Hindley  U17MTrafford2:04.051:58.7048.3 
52:05.20Stanley Harrison PBU15MHighgate2:02.831:57.8918.9 
62:05.32Dominic Chambers PBU15MDerby2:05.321:51.3721.1 
72:05.69Simon Anetts  U17MSolihull & Small Heath2:04.722:01.695.2 
82:05.81Nathan Udall PBU15MCoventry2:05.812:00.4741.0 
Men 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.45Daniel McKeown PBU15MCoventry2:07.12:02.4448.8 
22:08.93Alex Johnson PBU15MChiltern2:08.932:08.9352.0 
32:10.46Ben Whitney PBU15MChiltern2:10.462:03.8150.6 
42:17.39Tobias Rankin PBU15MWest Suffolk/Hadleigh Hares2:15.932:09.618.4 
52:18.11Phillip Maddocks  U15MLeicester2:13.342:13.3410.3 
62:18.82Jack Anthony PBU17MWest Suffolk2:17.92:17.120.1 
72:20.59Daniel Lawton PBU15MStockport2:18.271:55.291.9 
Women 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.41Rebecca Weston SBU17WInvicta East Kent2:13.062:12.432.6 
22:15.68Megan Steer PBU17WSt. Albans AC2:15.682:10.157.0 
32:17.08Freya Vincent  U17WLeicester2:14.182:14.1819.2 
42:17.30Holly Archer SBU17WWest Suffolk2:16.142:05.84-1.0 
52:20.55Amy Griffiths PBU15WLeicester2:18.552:04.10-1.3 
Women 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:17.05Megan Bates PBU15WEden Runners/Team North Cumbria2:15.422:13.3126.4 
22:18.96Sadie Hambly PBU17WSolihull & Small Heath2:18.962:18.852.9 
32:19.84Ruth Myburgh PBU17WSouth London2:19.842:19.8454.0 
42:21.13Emily Ruane  U15WHerts Phoenix2:21.002:17.030.7 
52:21.30Megan Fairbrother  U17WLeicester2:20.012:20.0154.0 
62:21.59Caelidh Ross PBU15WMansfield2:21.592:06.6317.0 
72:22.80Chloe Tillin PBU15WNuneaton2:22.802:22.8054.0 
82:23.45Emily Sales  U17WLeicester2:18.912:18.5348.1 
92:29.34Anna Madry SBU17WVale of Aylesbury2:27.72:21.2052.4 
Women 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:26.47Tory Mobley PBU15WBanbury2:23.772:21.5941.1 
22:29.10Lucy Hacking PBU15WMarshall Milton Keynes2:27.362:25.3114.1 
32:29.82Fern Yull PBU15WMarshall Milton Keynes2:29.822:27.3113.5 
42:31.35Nicola Isaacs SBU17WLincoln Wellington2:31.352:26.854.0 
52:34.21Sophie Tooley  U13WWest Suffolk2:28.92:09.9816.0 
62:43.65India Mitchell-Jarvis  U15WLeicester2:39.272:36.9654.0 
Mixed 800m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:21.43Sam Elliott PBU13MLeicester2:19.412:10.440.4 
22:21.77Michael Bartram PBU15MWest Suffolk2:21.771:54.930.4 
32:23.49Zak Anderson PBU15MLeicester2:21.392:08.7338.8 
42:24.90Laura Donnelly PBU17WLincoln Wellington2:24.902:24.9054.0 
52:25.67Chloe Allen  U15WChiltern/Buckinghamshire Schs2:24.82:24.854.0 
62:27.14Elana Dimmer SBU17WForest of Dean2:27.142:21.06.1 
72:27.32Luke Beeby SBU13MLeicester2:24.952:12.137.1 
82:28.28Lilly Coward PBU15WInvicta East Kent2:26.502:07.440.0 
92:32.62April Beeby  U17WLeicester2:24.982:22.1246.5 
 
Men 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:56.49James McMurray PBU17MSt. Albans AC3:56.493:39.02-5.6 
23:56.58Elliot Palmer PBU20MIpswich3:50.783:48.47-3.7 
33:57.08Matt Bergin PBU20MBedford & County/Ireland3:57.083:44.84-5.2 
43:58.15David Wilson PBU20MHerts Phoenix3:56.903:56.9051.1 
53:58.61Kieran Clements PBU17MIpswich/Ipswich Jaffa/Hadleigh Hares3:58.613:43.55-4.8 
63:59.42Liam White SBU20MHercules Wimbledon3:56.193:51.3921.2 
74:00.84Bradley Goater PBU17MSt. Mary's Richmond3:59.443:45.322.6 
84:03.45Jamie Taylor-Caldwell PBU20MEaling Southall & Middx4:00.63:49.15-1.0 
94:09.71Jack Killip PBU17MSt. Mary's Richmond4:06.883:59.8133.5 
104:11.38Stuart Ferguson  U20MRadley4:00.833:47.954.8 
Men 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:07.73Daniel Gurton PBU17MVale of Aylesbury4:07.733:55.4226.5 
24:08.09Ben Waterman PBU17MEaling Southall & Middx4:08.093:44.30-2.1 
34:09.03Edward Shepherd PBU17MHerts Phoenix4:09.033:47.51-4.9 
44:14.78Stefan Ashman PBU17MLeicester4:14.784:09.7649.6 
54:17.42Ben Alcock  U17MBedford & County4:17.23:49.53-4.0 
64:17.88Alex Carter PBU15MTeam Bath4:14.523:53.97-2.4 
74:18.81Adam Sixsmith PBU17MTrafford4:12.924:12.9241.6 
84:20.72Archie Allen-Jones PBU17MEaling Southall & Middx4:20.724:20.726.5 
94:21.03Daniel Hillman PBU20MCoventry4:21.034:21.0351.6 
104:23.88Nyle Clinton PBU17MSwindon4:23.883:51.561.1 
114:24.24Zack Bamber  U17MVale Royal4:17.754:10.118.7 
124:25.17Patrick Taylor  U15MVale of Aylesbury4:10.253:47.84-3.9 
Men 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:18.10Michael Harrison PBU17MBedford & County4:13.153:52.233.3 
24:18.16Joe Shail PBU17MCoventry4:17.994:17.3649.1 
34:18.35George Gillingwater PBU17MChiltern4:18.354:07.747.8 
44:18.56Jamie Cozens PBU17MSphinx4:18.564:18.5619.3 
54:18.57Kyran Roberts PBU15MCarmarthen4:18.043:45.18-1.0 
64:19.26Jack Walker PBU17MChiltern4:19.264:19.2637.5 
74:20.33Scott Greeves PBU15MCity of Norwich4:20.333:45.73-1.7 
84:20.50Ryan Isaacson PBU15MBedford & County4:17.104:00.3834.5 
94:21.33Michael Goddard SBU15MChiltern/Hertfordshire Schs4:21.334:03.213.3 
104:25.81Bhavesh Soneji PBU17MEaling Southall & Middx4:19.134:05.656.7 
114:28.46Patrick Stuart SBU20MBedford & County4:28.464:26.341.3 
Men 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:21.30Corey De'Ath PBU15MTonbridge4:19.923:51.66-4.8 
24:25.56Thomas Ridding SBU15MCoventry4:25.564:14.3541.6 
34:26.14Nicholas Doyle PBU15MHerts Phoenix4:22.114:18.718.2 
44:27.40Maximilian Nicholls PBU15MTonbridge4:20.504:04.23-5.2 
54:33.91Joe Grant PBU15MSwindon4:33.914:33.9153.1 
64:37.71William Rawlinson PBU15MLeicester4:37.714:29.8627.3 
74:41.28James McCarthy PBU15MChiltern4:38.13:46.59-2.7 
84:41.78Oscar Holdsworth PBU15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.054.0 
94:41.96Cameron McKie PBU15MWest Suffolk4:40.74:05.665.1 
104:43.41Jimmy Davies PBU15MChiltern4:43.414:20.4243.8 
Men 1500m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:45.74Sam Knee-Robinson  U15MBedford & County4:38.23:54.35-0.4 
24:46.05Euan Nicholls PBU13MTonbridge4:43.484:10.550.2 
34:46.92Alex Rieley PBU13MMansfield4:43.853:49.75-0.2 
44:48.76George Bell PBU13MLeicester4:41.044:21.6045.5 
54:51.16Louis Clarke PBU13MMarshall Milton Keynes4:51.164:07.0831.1 
64:56.39Sebastian Anthony PBU15MWest Suffolk4:52.043:51.79-3.9 
75:01.79George King PBU15MMansfield5:01.794:51.754.0 
85:05.38Daniel Villette PBU15MCoventry5:05.384:13.330.8 
Women 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:39.70Rosanna Stewart PBU15WAldershot, Farnham & District/Alton4:39.704:39.7053.6 
24:41.43Loren Bleaken  U15WTeam Bath4:39.464:38.0538.3 
34:43.91Lucy Farnell  U20WBirchfield H4:39.304:36.253.9 
44:44.61Lauren Hawtin PBU17WOxford City4:41.184:41.187.3 
54:45.54Rebecca Robinson PBU17WRoyal Sutton Coldfield4:43.254:38.0448.1 
64:49.36Helen Wilson PBU17WSouth London4:49.264:49.2636.6 
74:54.44Rebecca Howard  U15WAldershot, Farnham & District4:50.304:35.075.0 
84:54.56Alanah Harris  U15WBedford & County4:52.464:39.106.6 
94:58.46Clara Evans  U17WHereford4:53.44:51.0-1.4 
Women 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:51.34Hollie Parker PBU15WCambridge & Coleridge4:46.024:19.372.8 
24:51.75Amy Casey PBU15WNuneaton4:48.354:48.3554.0 
34:53.40Rebecca Killip PBU15WSt. Mary's Richmond4:46.304:33.9614.1 
44:54.67Mari Smith PBU15WLeicester4:47.454:19.63-0.8 
54:55.54Leigh Chapman PBU15WAldershot, Farnham & District4:53.194:53.1954.0 
64:56.26Olivia Connell PBU17WTruro School4:56.264:56.2654.0 
74:58.99Jade White PBU17WMarshall Milton Keynes/MK Distance Project4:58.994:50.0015.8 
85:00.12Sophie Foreman  U15WSouth London4:58.304:40.1710.2 
95:00.67Sophia Cliffe PBU15WMarshall Milton Keynes4:57.14:57.116.6 
105:01.04Chevelle Baxter  U15WMansfield4:56.14:56.154.0 
115:02.09Connie Lewis  U15WChiltern4:58.304:39.7645.6 
125:02.51Emily Bousfield PBU15WMarshall Milton Keynes5:01.35:01.311.2 
135:10.72Siobhan Harrison  U20WAldershot, Farnham & District5:07.54:42.0715.7 
Women 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:59.35Beth Hawtin PBU15WOxford City4:53.744:53.7443.7 
24:59.90Abbie Donnelly PBU15WLincoln Wellington4:57.14:32.25-1.4 
35:08.84Chloe Ward PBU15WNuneaton5:08.845:08.8449.2 
45:09.72Anna Weston PBU13WInvicta East Kent/St. Mary's Uni5:09.724:48.145.6 
55:13.95Naomi Prosser  U20WHereford5:12.845:12.848.5 
65:18.41Emma Heath PBU15WMansfield5:18.415:18.4152.3 
75:37.08Sophie Quince PBU13WBuxton5:34.85:21.427.4 
 
Men 3000m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:31.17Ben Connor PBU20MDerby8:23.977:54.01-7.0 
28:38.76Robbie Farnham-Rose PBU17MTonbridge8:26.337:57.023.3 
38:44.19Alex Dunbar PBU20MWest Suffolk8:40.248:13.82-2.2 
48:45.26Darrell Bellinger PBSENMOxford City8:45.268:45.2624.1 
58:56.47Luca Russo PBU17MTonbridge8:48.798:17.698.3 
68:56.72James Taylor PBU20MTonbridge/Judd School8:45.138:45.13-1.4 
78:59.07Alex Robinson  U20MHercules Wimbledon8:29.678:29.674.9 
89:00.01Luke Scarr PBU17MSolihull & Small Heath9:00.019:00.0149.3 
99:02.20Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par8:46.108:32.2731.6 
109:02.87Daniel Bradley PBSENMTonbridge/Aldershot, Farnham & District9:02.878:48.53-1.2 
119:13.09Ryan Driscoll PBU17MTonbridge9:09.478:04.86-4.2 
129:20.57Thomas Atkins  U17MVale of Aylesbury9:17.429:17.342.3 
139:29.20Dominic Thackery PBU20MWest Suffolk9:29.209:29.2049.3 
149:32.85Tom Cox  U20MTonbridge9:03.718:36.974.8 
159:39.64Jack Villette PBU17MCoventry9:39.649:08.3532.2 
169:47.86Jonathan Barnes  U20MHereford/Wye Valley9:40.79:17.80.6 
Women 3000m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:44.92Annabel Gummow SBU17WBristol & West/Mendip9:44.929:30.06-0.2 
210:15.64Frances Briscoe  SENWCoventry9:45.649:45.6436.0 
310:16.98Tamara Armoush SBU20WAmber Valley & Erewash/Team CDAV10:16.989:25.643.7 
410:17.75Melanie Wood SBU17WMarshall Milton Keynes10:05.359:58.158.5 
510:25.10Melissa Hawtin SBU20WOxford City10:25.109:45.712.5 
610:34.82Elle Roche SBU17WMarshall Milton Keynes10:05.919:49.132.3 
710:49.90Pandora Banbury PBU17WTonbridge10:45.210:45.28.4 
811:19.10Sophie Cowper  U23WLincoln Wellington/South London10:45.749:29.712.5 
911:47.75Sheridan McWilliam  U17WLincoln Wellington11:18.311:18.35.6