BMC Regional Races External Results
Exeter
31 Aug 10
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Men 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.7Josh Bagnall PBU20MBristol & West/Mendip1:57.71:57.732.5 
21:58.1Paul Green  U20MPoole Runners/Bournemouth1:56.51:54.233.6 
31:58.3Alex Jones PBU20MEnfield & Haringey/Oaklands Col1:58.31:53.7420.6 
41:58.8Jack Bancroft  U23MWells City/Exeter Uni1:56.91:56.9-3.7 
51:59.4Tom Stockley PBU17MSouth Devon/Newton Abbot1:59.41:59.451.4 
62:04.2Nick Bennett  U17MNorth Devon2:03.81:58.370.0 
72:06.4Rocky Harrison PBU17MYeovil2:05.11:54.2628.8 
82:08.1Robbie Overney PBU20MNorth Devon2:08.12:07.6545.5 
92:08.8Ben Bennett PBU20MNorth Devon2:08.82:08.87.8 
102:09.4Oscar Tully  U17MNorth Devon2:07.22:00.8945.4 
112:10.4Alex King  U17MBristol & West/Truro School2:07.12:07.147.8 
Men 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:09.4Craig Bridges SBSENMTeam Bath2:09.42:02.732.9 
22:11.6Paul Blake T36/F36  U23MDorchester2:11.092:06.1013.7 
32:13.8Matthew Dickinson PBU15MWells City/Yeovil2:13.82:03.47.3 
42:17.2Daniel Bagnall  U17MBristol & West2:10.32:10.325.7 
52:23.2UNKNOWN UNKNOWN SENM     
Men 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:16.2Joe Walton SBU15MTaunton2:16.22:03.50-0.8 
22:19.1Xan Wesolowski  U15MNorth Devon2:18.72:02.8837.6 
32:20.1Tony Symons PBV45MTavistock2:20.12:18.7330.7 
42:21.1Dean Smith PBU15MTavistock/Cornwall Schs2:21.11:59.018.9 
52:21.5Allan Herdman PBV55MTavistock2:21.52:18.617.1 
62:22.6Matthew Neyle-Opie  U15MCity of Plymouth2:21.42:16.1450.7 
72:22.8Ian Snow PBV60MTorrington2:22.82:22.820.1 
82:24.8Charlie Martin  U15MWells City/Yeovil/Millfield Sch2:21.72:09.4136.4 
92:32.7Mike Erith  V60MTavistock2:30.42:08.9150.9 
Women 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.9Lily Owsley  U17WBristol & West2:12.122:09.9523.7 
22:13.5Jade Williams  U20WAmman Valley2:11.92:04.391.0 
32:16.8Rose Penfold  U20WMendip/Cambridge Uni2:15.962:15.322.4 
42:20.6Jessica Burns  U20WCity of Plymouth/Loughborough Students/Armada2:18.12:10.544.3 
52:25.3Steise Hodgson  U15WNorth Devon2:21.42:21.3554.0 
62:26.1Molly Long  U15WCornwall Schs2:16.762:03.3213.3 
72:29.6Kelly Leat  U17WYate/Westbury2:22.82:22.848.5 
Women 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:27.3Katie Burns  U17WCity of Plymouth2:25.982:25.9826.0 
22:30.6Alice Rogers  U17WPlymouth Coll2:30.12:22.575.5 
32:31.8Lottie Jose  U15WCornwall AC2:29.52:24.754.0 
42:32.9Jordanna Morrish PBU15WCornwall AC2:30.52:23.9615.5 
52:33.5Rachel Langbein  U17WTaunton2:31.042:19.4722.7 
62:34.1Poppy Tank  U13WCity of Plymouth/Armada2:33.12:17.542.6 
72:40.3Sophie Berry  U17WNorth Devon2:38.32:38.326.0 
82:42.5Billie Williams  U17WBristol & West2:33.82:33.854.0 
92:42.9Alex Phillips  U13WPoole Runners2:36.12:23.4632.2 
102:47.1Olivia Flanagan  U17WNorth Devon2:41.22:38.7953.8 
 
Men 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:51.7Michael Wilsmore PBSENMBristol & West/Royal Navy3:51.73:40.42-4.6 
23:55.4Sam Petty  U20MNorth Devon3:54.63:49.37-2.9 
33:55.4Owen Walpole PBU23MExeter/Durham Uni3:55.43:49.1011.0 
43:57.7Chris Discombe  SENMLes Croupiers/Cardiff/Australia3:48.953:48.9546.4 
53:58.4Blair Brown PBU17MTaunton3:58.43:57.5935.1 
63:59.5Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par3:59.53:55.8731.6 
74:00.1Oliver Berry PBSENMExeter/Birmingham Uni/Taunton4:00.14:00.113.3 
84:00.6Jamie Taylor-Caldwell PBU20MEaling Southall & Middx4:00.63:49.15-1.0 
94:01.3Nathaniel Lane PBSENMCardiff4:01.34:01.39.3 
Men 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:10.1Luke Scott PBSENMTaunton4:10.14:03.0519.5 
24:10.8Adam Thrall PBU17MGloucester4:10.84:10.854.0 
34:11.6Stephen Morris T20/F20 SBU23MAberdare Valley4:11.63:54.92-1.8 
44:14.2Josh Trigwell PBU20MExeter4:14.23:45.34-4.3 
54:15.2Andrew Kaar T20/F20  SENMBirchfield H4:09.314:01.013.0 
64:17.9Tom Bloodworth PBU23MTaunton/Cardiff Met Uni4:17.94:17.927.2 
74:20.8Jake Waldron PBU23MExeter/Bath Uni/South West RR4:20.84:12.514.8 
84:27.7Andrew Reed  U20MErme Valley4:16.84:16.85.1 
Men 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:21.1Sam Chamberlain PBU17MExeter4:21.14:21.153.2 
24:22.9Rowan Preece PBU17MTaunton4:22.94:03.1514.7 
34:28.0Ben Wilson PBU15MPoole Runners4:28.04:14.3121.2 
44:33.6Jamie Coles  U17MTaunton4:33.04:07.0032.5 
54:33.9Ben Hawkins PBU15MTaunton4:33.94:05.252.3 
64:34.5Oliver Fox  U15MWells City/Yeovil/King's College Taunton4:32.03:51.98-2.4 
74:35.5Michael Gaunt  U17MNorth Devon4:29.94:07.6613.2 
84:37.6Declan Toth  U15MBournemouth4:31.34:26.5828.4 
94:37.9James Hunt PBU15MBridgend4:37.94:22.45-6.1 
Men 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:32.8Matthew Bradley SBSENMCity of Plymouth4:32.84:04.570.2 
24:34.9Blake Blackwood PBU17MExeter4:34.94:30.250.8 
34:36.5Simon Howard PBV35MNewquay & Par4:36.54:36.534.3 
44:38.0Oscar Holdsworth PBU15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.054.0 
54:43.8James Blackford PBU15MCity of Plymouth/Armada4:43.84:11.9313.2 
64:44.9Isaac Taschimowitz  U17MTaunton4:38.394:19.5438.8 
74:45.4Aaron Jose PBU17MCornwall AC/Mounts Bay4:45.44:31.3943.2 
84:45.5Sam Sommerville  U13MYeovil/Wells City4:43.43:56.18-1.7 
94:50.1Matt Harding PBU20MTavistock4:50.14:50.151.2 
105:10.1Luke Prior  U13MWells City/Yeovil5:00.403:56.37-5.1 
115:26.1Tom Blackford PBU13MCity of Plymouth/Armada5:26.14:21.862.4 
Women 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:40.4Natasha Cockram  U20WCwmbran4:35.804:35.80-0.7 
24:43.4Olivia Sadler  U17WBristol & West4:32.784:18.369.8 
34:46.6Rosie Chamberlain  U17WExeter4:39.84:31.034.8 
44:47.4Miranda Sadler PBU15WBristol & West4:47.44:26.729.8 
54:47.4Katherine Humphreys  SENWExeter4:39.94:33.9110.8 
64:48.0Alex Mundell PBU15WCity of Salisbury4:48.04:36.042.9 
74:49.5Lucy Campbell PBU17WNorth Devon4:49.54:41.7545.4 
84:54.4Emily Bliss  U20WExeter4:51.84:51.442.4 
Women 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:58.3Felicity Elliott  SENWSouth West RR4:56.834:53.1920.8 
25:00.5Elisabeth Hood  U13WPoole AC4:55.64:33.4826.0 
35:05.0Kate Vine PBU15WExeter5:05.05:03.5951.3 
45:06.0Yvonne Chart  U15WTruro School5:02.44:48.8242.2 
55:16.2Victoria Boylett  U15WExeter5:10.95:10.953.7 
65:23.6Zoe Fisher  U15WCornwall AC4:57.964:57.9654.0 
75:27.0Daniella Jewell  U15WBideford5:10.55:10.550.3 
85:31.1Hannah Gaunt SBU15WNorth Devon5:31.14:40.8016.9 
95:31.7Emma Jones  U13WYate/Westbury5:30.425:15.126.7 
105:40.0Lauren Ellis  U17WYate4:57.634:57.130.3