BMC Regional Races External Results
Exeter
29 Jun 10
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Men 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:54.5Tom Marley  SENMBristol & West/Cardiff Met Uni3:54.263:51.0025.9 
23:54.6Sam Petty PBU20MNorth Devon3:54.63:49.37-2.9 
33:54.9Michael Wilsmore  SENMBristol & West/Royal Navy3:51.73:40.42-4.6 
43:56.4Conor Robinson PBU17MCornwall AC3:55.13:55.132.3 
53:56.9Charlie MacLean  U20MTaunton/Yeovil3:56.123:49.3526.3 
63:58.4Ben Tickner  SENMWells City/Kent3:55.83:43.00-0.7 
73:58.7Blair Brown PBU17MTaunton3:58.43:57.5935.1 
84:00.6Johnathan Morgan  U23MNewport3:56.353:50.166.6 
94:02.1Steve Gallienne  U23MBideford/St. Mary's Uni3:58.03:58.0-2.7 
104:02.3Joe Dalgleish PBU23MYate/Westbury4:02.34:02.335.3 
114:03.5Nathaniel Lane  SENMCardiff4:01.34:01.39.3 
124:04.7Benedict Westhenry PBU17MWeymouth/Team Dorset4:04.73:52.39-1.5 
134:06.0Eliot Buckner  U20MErme Valley/Exeter4:04.03:51.03-0.6 
144:11.6Leif Chandler  U20MPoole Runners4:04.93:57.726.2 
Men 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:08.0Kurtis Gibson PBU20MMendip4:08.03:57.00-3.2 
24:09.5Callum Jones PBU17MCornwall AC4:09.53:48.31-4.2 
34:10.9Sam Bedwell PBU17MBristol & West4:09.44:09.445.2 
44:12.0Hobie Martin  U17MBristol & West/Newquay & Par3:59.53:55.8731.6 
54:13.2Jon James  V45MWells City/Yeovil4:10.754:10.75-0.3 
64:14.1Simon Anderson  V45MCity of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:08.694:03.32.6 
74:16.9Simon Cooper SBU17MTaunton4:15.54:14.5052.8 
84:18.3Zak Tobias  U17MBristol & West4:13.394:06.911.3 
94:19.5Jack Hutchens  U20MNorth Devon4:13.43:54.13-2.1 
104:21.6Tom Bloodworth PBU23MTaunton/Cardiff Met Uni4:17.94:17.927.2 
114:22.2Nick Bennett  U17MNorth Devon4:14.84:02.080.0 
124:22.8Adam Speake  U17MBristol & West4:14.13:53.4311.9 
134:24.2Andrew Reed  U20MErme Valley4:16.84:16.85.1 
Men 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:13.2Josh Bagnall PBU20MBristol & West/Mendip4:13.24:13.232.5 
24:16.4James Share PBU20MPoole Runners4:16.43:57.80-2.2 
34:17.8Chris Hine PBU17MTeam Bath/Race Hub4:17.84:09.900.4 
44:19.2Luke Jacobs  U17MBristol & West4:16.254:11.6637.1 
54:21.4Ben Paddy  U17MNorth Devon4:18.94:18.938.3 
64:22.2Ashley Smith PBU20MCity of Plymouth4:22.24:19.57.5 
74:23.5Paul William Davies PBSENMCardiff4:23.54:23.552.9 
84:24.2Rowan Preece PBU17MTaunton4:22.94:03.1514.7 
94:25.3Jake Waldron PBU23MExeter/Bath Uni/South West RR4:20.84:12.514.8 
104:27.6Theo Stopard PBU20MErme Valley4:27.64:27.67.1 
114:29.2Robbie Overney  U20MNorth Devon4:28.24:25.1145.5 
124:31.8Tom Austin  U17MWeymouth/Team Dorset4:29.43:53.72-4.1 
Men 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:23.2Oliver Friend PBU17MNorth Devon4:23.24:23.249.6 
24:24.8Ben Kelly U15MAustralia    
34:26.0Alex King PBU17MBristol & West/Truro School4:26.04:26.047.8 
44:26.5Matthew Dickinson  U15MWells City/Yeovil4:22.94:04.297.3 
54:28.0Alan Metcalfe  U23MBedford & County/Beds Uni4:25.04:21.188.5 
64:29.7Sam Heslop-George  U15MCornwall AC4:26.64:22.5329.3 
74:30.7Oscar Tully PBU17MNorth Devon4:30.74:30.745.4 
84:31.0Zac Marsh PBU17MBristol & West4:31.04:31.053.5 
94:32.0Oliver Fox PBU15MWells City/Yeovil/King's College Taunton4:32.03:51.98-2.4 
104:33.4Andrew Deamer SBV40MWells City4:33.44:28.429.0 
114:35.2Adnan Haq SBU23MCardiff Uni4:35.24:09.12.0 
124:35.5David Bedwell  V55MBristol & West/Midland Masters4:35.043:52.45.1 
Men 1500m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:30.1Liam Butler PBU20MTaunton4:30.14:30.154.0 
24:31.3Declan Toth PBU15MBournemouth4:31.34:26.5828.4 
34:33.0Jamie Coles PBU17MTaunton4:33.04:07.0032.5 
44:35.5Blake Blackwood PBU17MExeter4:34.94:30.250.8 
54:37.1Paul Blake T36/F36 PBU23MDorchester4:37.14:34.4213.7 
64:38.3Ben Hawkins PBU15MTaunton4:33.94:05.253.0 
74:40.3Michael Robbins  SENMExeter Uni4:38.94:16.530.9 
84:40.6Oscar Holdsworth PBU15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.054.0 
94:41.1Alexander Rogers SBU20MTaunton/Minehead4:41.14:34.4243.0 
104:42.9Isaac Taschimowitz  U17MTaunton4:38.394:19.5438.8 
114:43.0Ben Millar PBU15MMendip4:39.74:24.739.0 
124:44.7Daniel Bagnall  U17MBristol & West4:30.64:30.625.7 
135:02.7William Rozier SBU17MExeter5:02.74:46.4947.8 
Men 1500m F
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:43.2Ben Bennett PBU20MNorth Devon4:43.24:43.27.8 
24:43.4Sam Sommerville PBU13MYeovil/Wells City4:43.43:56.18-1.7 
34:46.0Lewis Nightingale PBU15MBristol & West4:45.74:31.3247.7 
44:47.7Bob Minting SBV60MBlackheath & Bromley/South West Vets4:47.74:30.213.4 
54:49.3Danny Old PBU15MNewquay & Par4:49.34:30.3850.4 
64:50.7Samuel Lane de Courtin  U15MCity of Plymouth/Cornwall Schs4:49.93:59.758.5 
74:50.8Simon Howard SBV35MNewquay & Par4:36.54:36.534.3 
84:53.0Henry Willis SBU15MTaunton/King's College Taunton4:53.04:21.0534.1 
94:53.1James Blackford  U15MCity of Plymouth/Armada4:43.84:11.9313.2 
105:02.3Charlie Bennett SBU15MNorth Devon5:02.34:44.3449.8 
115:04.3Ian Snow  V55MTorrington4:56.24:48.6620.1 
125:07.0Dean Smith PBU15MTavistock/Cornwall Schs5:07.04:15.7118.9 
135:10.6James Craddock PBU15MNewquay & Par5:10.64:56.331.3 
145:13.4Mike Erith SBV60MTavistock5:13.44:30.9950.9 
Women 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:33.0Hannah Alderson  U20WYate/Bristol & West4:30.64:30.65.6 
24:42.0Katie Knowles  U23WBristol & West/Birmingham Uni4:33.404:27.448.3 
34:45.2Emily Weeks PBU23WExeter4:45.24:39.7116.1 
44:47.5Grace Howie  U17WPoole AC/Team Dorset4:45.44:40.3151.3 
54:48.4Charlotte Davies  U23WHerts Phoenix/Exeter Uni4:46.014:40.276.3 
64:49.9Katherine Humphreys  SENWExeter4:39.94:33.9110.8 
74:51.1Naomi Speake SBU17WBristol & West4:51.14:44.454.0 
84:53.4Imogen Briscoe  U17WStroud4:47.764:47.6654.0 
94:55.8Emily Bliss  U20WExeter4:51.84:51.442.4 
105:02.4Anna Rust  U20WExeter4:52.04:52.020.5 
115:11.9Aoife Thorogood  U17WMendip4:46.894:46.8934.9 
Women 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:55.7Charlotte Cayton-Smith  U15WNewquay & Par4:55.34:33.340.7 
24:56.1Elisabeth Hood PBU13WPoole AC4:55.64:33.4826.0 
34:56.2Amy Cooper PBU15WMarlborough & District Junior/Millfield Sch4:56.24:49.6948.5 
44:59.0Zoe Fisher PBU15WCornwall AC4:57.964:57.9654.0 
54:59.0Rebecca Pierce  SENWTeam Bath4:55.14:48.696.1 
65:02.4Yvonne Chart PBU15WTruro School5:02.44:48.8242.2 
75:06.8Lucy Rogers  U23WWycombe/Exeter Uni5:05.644:50.764.6 
85:09.5Harriet Rogers  U17WTaunton5:06.04:57.537.6 
95:19.0Jessica Bennett  U15WNorth Devon/West Buckland5:15.25:15.253.0 
Women 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:13.4Rachel Langbein PBU17WTaunton5:13.44:44.7527.8 
25:14.9Charlotte Rogers PBU15WTaunton5:14.95:07.2645.4 
35:16.4Poppy Tank  U13WCity of Plymouth/Armada5:14.84:31.002.6 
45:17.5Georgia Timson PBU13WNewquay & Par5:17.55:17.554.0 
55:21.5Kate Vine  U15WExeter5:05.05:03.5951.3 
65:22.1Emily Ackford SBU13WTavistock5:22.14:42.9035.4 
75:23.1Xan Wesolowski  U15MNorth Devon4:52.44:22.7637.6 
85:23.6Alice Sayles  U17WSouth Devon5:18.115:16.254.0 
95:32.8Penny Guess PBU15WSomerset Schs/King's College Taunton5:32.85:32.823.9 
105:33.6Lowenna Hawkey  U13WNewquay & Par5:24.95:24.915.9