BMC Regional Races External Results
Exeter
27 Apr 10
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.6   Michael Wilsmore PBSENMBristol & West/Royal Navy3:51.73:40.42-3.0 
24:00.9   Sam Petty PBU20MNorth Devon3:54.63:49.37-3.7 
34:03.1   Oliver Berry PBSENMExeter/Birmingham Uni/Taunton4:00.14:00.110.4 
44:03.4   James Ansell PBSENMNewquay & Par/Exeter4:03.43:56.9519.3 
54:04.0   Eliot Buckner PBU20MErme Valley/Exeter4:04.03:51.03-2.9 
64:04.9   Brett Halliwell PBU20MYate/Westbury3:59.133:54.087.4 
74:13.4   Jack Hutchens PBU20MNorth Devon4:13.43:54.13-0.6 
84:25.9   Gregg Halliwell  U20MYate4:12.64:02.0534.4 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.0   Ashley Humphreys PBSENMExeter4:12.04:12.09.2 
24:14.8   Nick Bennett PBU17MNorth Devon4:14.84:02.080.7 
34:17.3   Simon Cooper  U17MTaunton4:15.54:14.5036.0 
44:18.1   Josh Trigwell PBU20MExeter4:14.23:45.34-4.5 
54:18.8   Tom Stockley PBU17MSouth Devon/Newton Abbot4:18.84:18.836.0 
64:19.3   Zak Tobias PBU17MBristol & West4:13.394:06.98.3 
74:19.4   Samuel Harry SBU20MCornwall AC4:17.64:03.720.3 
84:21.2   Josh Bagnall  U20MBristol & West/Mendip4:13.24:13.236.0 
94:24.1   Alexander Hill PBU17MTeam Bath4:24.14:24.136.0 
104:28.2   Robbie Overney PBU20MNorth Devon4:28.24:25.1135.4 
114:29.3   Theo Stopard PBU20MErme Valley4:27.64:27.68.0 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:19.5   Hobie Martin PBU17MBristol & West/Newquay & Par3:59.53:55.8728.6 
24:20.0   Andrew Reed PBU20MErme Valley4:16.84:16.84.3 
34:21.7   Luke Jacobs PBU17MBristol & West4:16.254:11.6630.1 
44:26.1   Craig Bridges PBSENMTeam Bath4:26.14:22.041.3 
54:27.8   Ben Paddy PBU17MNorth Devon4:18.94:18.936.0 
64:28.2   Richard Drage SBV50MTavistock/South West Vets4:28.24:25.899.7 
74:31.4   Michael Gaunt  U17MNorth Devon4:29.94:07.6610.5 
84:31.9   Matthew Dickinson  U15MWells City/Yeovil4:22.94:04.294.5 
94:36.4   Zac Marsh PBU17MBristol & West4:31.04:31.036.0 
Mens 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:39.6   Pete Darton SBV35MWells City/Yeovil4:39.64:33.715.8 
24:41.7   Paul Blake T36/F36 PBU23MDorchester4:37.14:34.4214.7 
34:43.4   Owen Drage PBU20MTavistock4:43.44:41.47.6 
44:43.9   Alex King PBU17MBristol & West/Truro School4:26.04:26.033.8 
54:44.8   Blake Blackwood  U17MExeter4:34.94:30.236.0 
64:46.0   Daniel Bagnall PBU17MBristol & West4:30.64:30.635.9 
74:52.0   Ned Oliver  U15MBideford4:44.84:14.4435.5 
84:53.6   Simon Prior  V40MWells City/Yeovil4:47.04:47.023.0 
94:54.5   Simon Howard SBV35MNewquay & Par4:36.54:36.531.3 
104:56.4   Xan Wesolowski PBU15MNorth Devon4:52.44:22.7634.6 
114:58.8   Dave Stanfield  V45MWells City/Yeovil Town/South West Vets4:51.444:44.889.3 
125:02.0   Anton Williams SBU17MYate5:02.04:53.536.0 
135:03.9   Matthew Bull  U15MNorth Devon4:40.04:28.7336.0 
145:11.1   Oscar Holdsworth  U15MBristol & West/Truro School4:38.04:38.036.0 
Mens 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:50.1   Samuel Lane de Courtin PBU15MCity of Plymouth/Cornwall Schs4:49.93:59.755.3 
24:50.2   Lewis Nightingale PBU15MBristol & West4:45.74:31.3236.0 
34:56.2   Ian Snow PBV55MTorrington4:56.24:48.6619.3 
44:57.9   Sam Wordley PBU15MNorth Devon4:57.94:57.936.0 
55:00.3   Reuben Grice PBU20MTavistock5:00.35:00.328.9 
65:01.4   Adam Wilson T20/F20  U15MYate/Westbury4:57.74:08.42-1.9 
75:07.8   Luke Prior PBU13MWells City/Yeovil5:00.403:56.37-3.8 
85:23.5   Cameron Souter Frost PBU13MExeter5:23.55:23.536.0 
95:24.9   Bob Chapman  V60MRoyal Navy/South West Vets5:14.984:41.714.9 
105:26.5   Alfie Oliver  U13MNorth Devon5:18.895:12.3436.0 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:39.6   Bethan Griffiths  SENWCardiff/Cardiff Met Uni4:36.684:32.4919.9 
24:39.8   Rosie Chamberlain PBU17WExeter4:39.84:31.031.5 
34:39.9   Katherine Humphreys SBSENWExeter4:39.94:33.919.5 
44:43.7   Olivia Sadler  U17WBristol & West4:32.784:18.368.6 
54:51.3   Emily Weeks  U23WExeter4:45.24:39.7117.4 
64:51.8   Emily Bliss SBU20WExeter4:51.84:51.432.3 
74:52.0   Anna Rust PBU20WExeter4:52.04:52.021.4 
84:52.5   Lucy Campbell PBU17WNorth Devon4:49.54:41.7536.0 
94:57.0   Julie Stroud PBSENWRoyal Navy4:57.04:57.013.3 
104:57.9   Carie Robertson PBU15WErme Valley/Armada4:57.94:57.936.0 
114:59.8   Jo Meek  SENWTavistock4:56.34:46.44.6 
125:00.5   Lauren Ellis SBU17WYate4:57.634:57.127.0 
Womens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:56.9   Jo Meek  SENWTavistock4:56.34:46.44.6 
24:59.1   Rebecca Pierce PBSENWTeam Bath4:55.14:48.694.6 
35:05.6   Helen Smith PBU17WExeter5:05.65:05.636.0 
45:14.2   Olivia Connell PBU17WTruro School4:56.264:56.2636.0 
55:16.4   Jessica Bennett PBU15WNorth Devon/West Buckland5:15.25:15.236.0 
65:17.1   Yvonne Chart PBU15WTruro School5:02.44:48.8236.0 
75:19.2   Poppy Tank  U13WCity of Plymouth/Armada5:14.84:31.000.2 
85:20.6   Alice Sayles SBU17WSouth Devon5:18.115:16.236.0 
95:31.9   Chloe Regan  U15WNorth Devon5:24.95:17.036.0 
Womens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:19.2   Dulcie Atkinson PBU17WCornwall AC5:18.55:18.536.0 
25:19.4   Caitlin Mulroy PBU17WCornwall AC5:19.45:19.416.4 
35:21.5   Zoe Fisher PBU15WCornwall AC4:57.964:57.9636.0 
45:29.9   Kate Vine  U15WExeter5:05.05:03.5936.0 
55:31.0   Freya Glover SBU17WCornwall AC5:31.05:01.4136.0 
65:31.1   Francesca Waters  U13WCornwall AC/Truro School5:27.55:06.536.0 
75:36.1   Victoria Boylett  U15WExeter5:10.95:10.936.0 
85:38.2   Sarah Thomson PBU20WExeter5:38.25:38.236.0 
95:54.1   Rebecca Spear SBU15WNorth Devon5:54.15:33.7034.8 
106:41.3   Erin Lynch PBU15WSouth Devon6:41.36:41.336.0