BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Jul 19
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Mens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:53.61Dan Wilde  U23MTaunton/Loughborough Students1:53.191:52.19-1.2 
21:56.51Dean Smith SBSENMCity of Plymouth1:56.511:54.77-0.8 
31:57.27Liam Dunne  U17MChichester1:55.81:55.8-2.3 
41:58.50Otis Mondir  SENMBristol & West/UWE Bristol1:55.881:55.88-1.2 
51:59.47Andrew Smith  U23MPoole Runners/Loughborough Students1:57.631:55.43-0.8 
62:01.01Will Bond  U17MExeter1:59.641:58.640.9 
72:03.45Joshua Olawunmi  U20MCambridge H1:56.961:56.96-1.0 
82:03.92Alberto Beltran  SENMBristol & West1:59.431:59.430.6 
92:04.78Adam Wilson T20/F20  U23MYate/Bristol & West2:03.972:00.78-2.0 
Mens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.73Michael Biss  U23MWells City/Yeovil1:59.291:59.29-0.2 
22:02.60Louis Chamberlain  U17MExeter2:02.102:02.100.7 
32:04.98Callum Choules  U23MNorth Devon/Brunel Uni London/Harrow2:04.692:04.69-0.8 
42:05.65Oliver Woodmason PBU17MCity of Plymouth2:04.962:04.961.1 
52:06.50Martin Flook SBV35MBristol & West/Mendip2:06.501:52.3611.6 
62:07.06Henry Cullen  U17MDoncaster2:03.832:01.04-1.0 
72:14.79Patrick Chesser PBSENMNewham & Essex Beagles/Ireland2:14.792:14.795.5 
Mens 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:06.94Archie Coates PBU15MYeovil/Dorset Schs2:06.942:06.94-0.4 
22:06.98Adam Leworthy PBU17MNorth Devon2:06.982:06.980.3 
32:07.59Leo Stockham PBU17MWells City2:07.592:07.591.7 
42:08.05Charlie Cook PBU17MWells City2:08.052:08.052.6Click your Clock logo
52:09.39Hamish James SBU20MNorth Devon2:09.392:07.77-0.8 
62:09.61Oliver Capps PBU15MExeter2:09.612:09.612.9 
72:11.48Thomas Humprey PBSENMSouth West RR2:11.482:11.484.1 
82:21.36Bernard Mealing  U17MWells City/Yeovil2:15.022:15.026.5 
Mens 800m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.15John Cooper  V35MPlymouth H2:05.792:05.792.4 
22:14.62Craig Bridges SBSENMTeam Bath2:10.402:02.732.9 
32:15.24Luke Mallon PBU15MExeter2:15.242:15.245.3 
42:16.77Dylan Dayman PBU17MNorth Devon2:16.772:16.771.3 
52:18.53Christopher Oliveira  U13MNorth Devon2:16.182:16.181.7 
62:26.63Ewan Dix PBU15MTavistock2:26.632:26.633.0 
72:28.77Christopher Kirwin  U17MTorbay2:24.672:24.678.0 
82:28.84James Larkin  U15MTorbay2:25.842:25.846.6 
92:34.58Liam McQueen-Mason PBU13MTorbay2:32.772:32.776.8 
102:35.46Ben Osmond PBU15MTorbay2:35.462:35.465.9 
Mens 800m E
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:28.59Peter Mountain  V60MBristol & West/South West Vets2:20.632:18.066.1 
22:33.54Finn Tolson  U15MBideford2:31.822:31.825.8 
32:34.12Tithecott Jack PBU13MNorth Devon2:34.122:34.1215.3 
42:34.41David Bedwell  V65MBristol & West/Midland Masters2:30.171:56.375.1 
52:36.05Ben Tolson PBU15MBideford2:35.62:35.65.7 
62:43.93Malcolm Cowton SBV55MBristol & West/South West Vets2:43.932:15.8316.1 
72:45.02David Cooke  V60MYeovil/South West Vets2:35.362:35.3610.7 
Womens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.26Elise Thorner  U20WWells City/Yeovil2:10.762:08.951.6 
22:18.84Hayley Smith  SENWCity of Plymouth2:14.662:14.664.6 
32:19.58Susannah Reid  SENWCambridge & Coleridge/Exeter Uni2:16.612:12.862.9 
42:23.34Tilly McDowell  U17WTavistock2:22.032:22.037.4 
52:24.81Kirsten Fraser  U13WBracknell AC2:24.102:24.105.7 
62:25.02Heidi Taylor  U17WPoole AC2:21.702:20.316.4 
72:27.05Jade Kinsey SBU23WTavistock2:27.052:25.4911.8 
Womens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:27.05Martha Neal PBSENWNewton Abbot/Southampton Uni2:27.052:27.053.0 
22:28.68Millie Ayres PBU17WNorth Devon2:28.682:28.688.5 
32:31.60Ella Isaias  U15WErme Valley2:28.932:26.608.6 
42:33.40Sophie Land  U13WNorth Devon2:31.402:31.409.4 
52:33.49Olivia Travers  U17WErme Valley2:30.232:28.0510.9 
62:33.90Ashleigh Steer  U17WNewport2:30.662:28.358.8 
72:35.64Emily Wilcox PBU17WNewport2:35.642:35.6410.7 
82:37.11Sophie Wren PBU15WNorth Devon2:37.112:37.1111.0 
92:39.00Lucy Acott  U15WMendip2:36.322:36.3210.1 
102:41.23Grace Fielder  U15WTaunton2:31.752:31.758.6 
 
Mens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:08.53Owen Locke PBU23MCardiff/Loughborough Students4:08.534:08.53-1.3 
24:09.47James Alcock PBU20MTorbay4:09.474:09.470.7 
34:10.28Daniel Bodman SBSENMAberdare Valley4:10.284:09.50-2.1 
44:12.50Harris Mier  U20MCornwall AC/Truro School3:59.133:58.78-0.5 
54:16.63Spencer Smith  U20MNewport4:13.174:13.170.5 
64:17.16Luke Hamley  U17MNorth Devon4:15.414:15.41-0.9 
Womens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:05.83Helen Allen PBV40WMaiden Newton/Wells City/South West Vets4:59.064:59.065.6 
25:09.15Mackenzie O'Dea  U15WYeovil/Wells City5:06.325:06.327.1 
35:14.31Isla Bryson PBU13WExeter5:14.315:14.318.0 
45:15.00Freya Woodhead PBU13WBideford5:12.815:12.814.5 
55:19.06Natalya Smith  U17WCity of Portsmouth5:18.05:18.07.7 
65:25.66Eliza Banbury  U17WNorth Devon5:18.545:18.549.0 
75:28.18Charlotte Tilney  U17WTavistock5:24.345:24.349.9 
85:41.10Charlotte Walker  U15WTavistock5:27.025:27.028.0 
Mens 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:13.60Joseph Donworth PBV35MFrome/City of Salisbury4:13.604:13.60-1.0 
24:16.53Michael Robbins PBSENMNewbury4:16.534:16.530.9Click your Clock logo
34:16.56Sean Byrne SBSENMTipton/Army/City of Salisbury4:16.564:09.3-1.0 
44:18.98Ryan Symington PBU17MPoole AC4:18.984:18.980.2 
54:20.12Martin Edwards PBSENMBideford4:15.304:15.30-0.2 
64:20.61Isaac Murray PBU17MCornwall AC4:20.614:20.61-1.0 
74:21.65Sam Mills  U15MExeter4:21.154:21.150.1 
84:22.33Joe Beaton  U20MTavistock4:20.574:20.571.4 
94:30.06Dan Parkin PBU17MNorth Devon4:20.094:20.092.1 
104:31.20Jack Wilkinson  U20MNorth Somerset4:19.614:19.612.1 
114:31.67James McKibbin T20/F20  U23MNorth Devon4:29.614:29.61-0.5 
124:43.29Liam Hallows  U23MErme Valley4:26.484:26.483.0 
Mens 1500m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:27.86Daniel Maydew PBU17MWells City/Yeovil4:26.354:26.350.9 
24:30.19Iwan James Smith PBU17MAberdare Valley4:30.194:30.192.6 
34:31.12Archie Pierce PBU17MSwindon4:31.124:31.121.9 
44:32.62Cameron Bryson PBU17MExeter4:31.644:31.643.8 
54:32.87William Pengelly PBU15MNorth Devon4:32.874:32.870.7 
64:33.20Charlie Hague PBU13MExeter4:31.974:31.971.4 
74:34.46Ollie Campbell  U15MNorth Somerset4:31.284:31.282.9 
Mixed 1500m D
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:39.59Owen Astington PBSENMWells City4:37.214:37.212.0 
24:43.27Paul Barlow SBV45MGloucester/Northern Masters4:36.594:19.84.1 
34:44.75Thomas Jones  U15MCity of Plymouth4:40.194:40.190.9 
44:45.29Simon Tithecott  V45MNorth Devon4:44.274:44.274.0 
54:46.56Jack Harvey  U15MWells City/Yeovil4:39.224:39.222.6Click your Clock logo
64:53.69Madeline Cooper PBU17WSouthampton4:53.694:53.696.3 
74:54.17Courtney Howard PBU20WExeter4:52.974:52.972.8 
84:54.87India Barwell  U15WLincoln Wellington4:46.674:46.674.5 
95:01.69Alanah Hill  U17WCardiff Archers4:49.954:47.874.6 
105:09.42Alice Bridger-Morales  U17WNorth Somerset5:05.64:58.807.7 
115:19.30Nathan Hill  U13MCardiff Archers5:03.735:02.896.3 
 
Mens 3000m A (Inc SW Champs)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:24.02Callum Jones PBSENMBristol & West8:24.028:24.02-3.4 
28:27.42Kurt Taylor  SENMBristol & West8:26.478:26.47-3.9 
38:27.94Jack Millar  SENMBristol & West/Oxford Uni8:25.218:25.21-5.4 
48:28.68Harry Allen PBSENMBristol & West8:28.688:28.68-3.4 
58:39.41Jack Bancroft  SENMWells City/Bristol & West/Bristol & West8:38.888:25.3-3.5 
68:39.82Joshua Moody  SENMBristol & West8:37.168:37.16-2.7 
78:46.83Oliver Smart PBU17MTavistock Run Project8:46.838:46.83-3.5 
88:50.39Will Stockley PBU23MBelgrave/St. Mary's Uni8:50.398:50.39-2.5 
98:58.19Jed Bartlett PBSENMBristol & West8:57.58:57.5-2.7 
109:05.81Andrew Watt PBSENMBristol & West/Stroud/Nottingham Uni9:05.819:05.81-3.6 
119:14.59Jack Williams PBU23MSouthampton9:14.599:14.591.2 
129:58.33Shaun Pinch SBU20MUnattached/Aberdare Valley9:58.339:54.202.3