BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
3 Jun 19
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.95   Chris Parr  SENMJarrow & Hebburn3:45.783:42.13-4.7 
23:55.37   Adrian Bailes  SENMBirtley/Durham Uni3:50.843:50.84-3.7 
33:59.35   Matthew Linsley PBSENMGateshead/Northumberland Schs3:59.313:59.31-3.9 
43:59.61   Carl Avery PBSENMMorpeth3:59.613:59.61-5.0 
54:00.34   Andrew Milligan PBU23MNorth Belfast/Durham Uni3:56.093:56.09-4.0 
64:03.51   Henry Johnson  U17MHoughton Harriers3:57.733:57.73-3.7 
74:04.23   Dean Newton SBSENMNew Marske4:04.234:02.53-2.4 
84:10.88   Stephen Addison  U20MCorstorphine4:06.074:06.07-1.1 
94:11.55   Alistair Douglass  SENMMorpeth4:03.144:03.14-2.9 
104:11.94   Kieran Reay  SENMTyne Bridge/Leeds Beckett Uni3:58.783:58.78-2.1 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:01.46   Finn Brodie PBSENMTyne Bridge3:58.603:58.60-3.2 
24:02.37   Andy Wiles  SENMNew Marske3:58.733:43.47-3.1 
34:02.67   Sparrow Morley SBSENMTyne Bridge/Newcastle Uni4:02.393:59.82-2.6 
44:02.86   Jake Creasey PBU20MMiddlesbrough (Mandale)4:02.864:02.86-1.8 
54:03.73   Ben Palmer PBU20MMiddlesbrough (Mandale)4:03.734:03.73-1.5 
64:03.92   Ross Charlton PBU20MMorpeth4:03.924:03.92-1.6 
74:07.54   Luke Pickering SBU20MHoughton Harriers4:04.854:04.85-1.4 
84:08.93   David Addison  U17MCorstorphine4:04.574:04.57-1.7 
94:09.71   Adam Pratt SBSENMMorpeth/Trafford4:02.234:02.23-2.1 
104:10.56   Daniel Melling PBU20MMorpeth4:10.564:10.56-1.2Click your Clock logo
114:10.69   James Martin SBU20MHoughton Harriers4:10.694:10.4-1.2 
124:20.89   Cameron Thomas  U20MDurham4:09.824:09.82-0.9 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.46   Samuel Gibson PBU17MHoughton Harriers4:07.464:07.46-0.5 
24:07.83   George Lowry  SENMMorpeth/Loughborough Students3:59.793:59.79-3.3 
34:11.08   Adam Russell PBU17MDarlington H4:11.024:11.02-1.3 
44:11.70   Dominic Shipman PBU20MNew Marske4:11.704:11.700.1 
54:12.74   James Cripwell PBU23MGateshead4:12.384:12.38-1.7 
64:13.08   Joshua Blevins  U15MNorth Shields Poly4:07.644:07.64-0.9 
74:15.72   David Race  U17MGateshead4:04.174:04.17-2.1 
84:17.15   Aidan Pinkney  U20MTynedale4:16.214:16.21-0.1 
94:18.43   Charlie Daley PBU17MTynedale4:11.834:11.83-1.0Click your Clock logo
104:23.49   Cameron Grey  U20MTynedale4:15.964:15.961.0 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:15.24   Max Creasey PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:13.74:13.7-0.4 
24:18.93   Dylan Gooding  U17MMorpeth4:17.074:17.07-0.2 
34:19.91   Jonny Evans  SENMJarrow & Hebburn/Northumbria Uni4:17.354:17.35-1.2 
44:23.69   Tom Rutherford PBU20MDurham4:23.694:23.69-0.6Click your Clock logo
54:24.76   Danielle Hodgkinson SBSENWWallsend/Army4:18.714:18.71-0.4 
64:25.13   Rohan Teasdale PBU15MBillingham4:20.484:20.480.8 
74:25.98   Jack Brown  U23MJarrow & Hebburn4:22.894:22.89-0.8 
84:29.74   Paul Lowe SBV50MNorth York Moors4:29.743:51.10.7 
94:30.50   Oliver Douglass  U15MNorth Shields Poly4:30.144:30.141.5 
104:32.79   Rob Everson  SENMDurham4:25.44:22.700.5 
114:36.75   India Pentland  U20WDarlington H4:26.944:26.941.5 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:30.32   Christopher Coulson PBU17MHoughton Harriers4:30.324:30.321.5 
24:31.73   Ines Curran PBU17WGateshead4:30.454:30.451.9 
34:34.92   Will Collinson PBU15MBlaydon4:32.24:32.22.0 
44:34.97   Bailey Spence PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:34.974:34.972.1 
54:35.43   Adam Middleton SBU20MHoughton Harriers4:35.434:29.22.7 
64:36.23   Ryan Robert Eden PBU17MNorth Shields Poly4:32.284:32.281.8 
74:37.32   Samuel Terry PBU15MDurham4:37.244:37.242.2 
84:37.46   Rory Graham PBSENMHoughton Harriers4:35.694:35.691.2 
94:37.94   Dylan Davies PBU17MMorpeth4:36.934:36.931.5 
104:38.87   Dillon Thomas Revell  U15MSunderland4:33.214:33.212.1 
114:41.01   Ryan Davies PBU15MMorpeth4:32.174:32.172.3 
1500m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:43.05   Emily Chong PBU17WChester-le-Street4:43.054:43.054.1 
24:43.83   Lucy Scothern PBU15WChester-le-Street4:35.874:35.872.6Click your Clock logo
34:44.57   Emily Strathdee SBSENWEdinburgh AC/Durham Uni4:44.574:42.03.8 
44:48.03   Brigid Dennehy PBSENWGateshead/Ireland4:48.034:48.034.4 
54:50.00   Chloe Wellings  U20WGateshead4:44.944:44.943.4 
64:53.09   Holly Peck  U17WMorpeth4:45.954:45.955.1 
74:53.96   Steven Johnson  V45MHoughton Harriers4:51.974:46.114.2 
84:54.25   Nicole Phillips SBU17WHoughton Harriers4:54.254:49.744.9 
94:55.65   Steph Lawrie SBSENWVictoria Park City of Glasgow/Vale of Aylesbury/Edinburgh Un4:49.764:47.654.3 
104:57.89   Katie Francis  U15WBirtley4:51.954:51.954.3 
1500m G (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:59.35   Rachelle Falloon PBSENWMorpeth/Cambridge Uni4:44.614:44.612.9 
25:00.37   Poppie Addison PBU15WMiddlesbrough (Mandale)5:00.375:00.376.9 
35:00.43   Holly Waugh  U15WNorth Shields Poly4:52.914:52.914.1 
45:01.66   Katie Lowe PBU15WMiddlesbrough (Mandale)5:01.665:01.666.2 
55:03.59   Eden Creasey PBU13WMiddlesbrough (Mandale)5:03.595:03.596.2 
65:05.96   Willow Morris PBU15WNorth Shields Poly5:02.155:02.156.6 
75:06.47   Isabel Herbert  U15WMiddlesbrough (Mandale)5:03.95:03.96.8 
85:09.07   Freya Clarkson  U15WChester-le-Street4:57.014:57.014.6 
95:14.88   Emma McNeill  U15WMiddlesbrough (Mandale)5:06.695:03.507.3 
1500m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:09.46   Joseph McGinley PBU13MHoughton Harriers5:09.335:09.336.6Click your Clock logo
25:10.19   Katie Joslyn  U15WNorth Shields Poly/Northumberland Schs5:07.355:07.356.6 
35:17.88   Gemma Harcombe-Moore SBSENWHartlepool5:17.885:07.26.1Click your Clock logo
45:22.38   Caitlin Flanagan  U15WNorth Shields Poly5:17.065:17.067.1 
55:28.03   Michelle Thompson PBV35WNorth Shields Poly/North East Vets5:20.85:20.86.8 
65:30.24   Gracie Davies  U15WNorth Shields Poly5:19.765:14.48.6 
75:30.81   Thomas Pigford  U13MHoughton Harriers5:20.935:20.939.0 
85:34.99   Tayla Murdy PBSENWMorpeth5:32.585:32.589.3