BMC Gold Standard Races External Results
Watford
8 Aug 18
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:48.61   Spencer Thomas  U23MBrighton Phoenix1:47.761:46.08-6.5 
21:48.97   Finley Bigg PBU23MBrighton Phoenix1:48.971:48.97-3.8 
31:49.00   Ahmed Bashir Farah PBU23MHillingdon/Sheffield & Dearne/Somalia1:48.981:48.48-5.3 
41:50.33   James McCarthy  U23MChiltern/Warwick Uni1:50.191:49.09-4.5 
51:50.33   Daniel Bebbington PBU23MPreston/Edge Hill Uni1:50.331:50.33-4.4 
61:51.18   Patrick Taylor SBU23MBirchfield H/Birmingham Uni1:51.181:49.86-4.9 
71:52.05   John Bird  SENMIpswich/Loughborough Students1:49.641:47.790.7 
81:52.29   Victor Nutakor  SENMNewham & Essex Beagles1:50.911:50.91-3.7 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.21   Yusuf Bizimana PBU20MVictoria Park & Tower Hamlets1:50.171:49.69-4.6 
21:51.27   Sam Blake PBSENMCardiff/Cardiff Uni/Australia1:50.681:50.68-0.6 
31:51.70   Christopher Thornley PBSENMBedford & County1:51.701:51.70-3.0 
41:51.78   Adam Wright SBU23MRugby & Northampton/Loughborough Students1:50.531:50.53-4.1 
51:52.62   Grant Anderson PBU23MStockport/Birmingham Uni1:52.621:51.95-3.7 
61:52.74   Nick Armstrong PBU23MNewham & Essex Beagles/Loughborough Students1:52.741:51.47-3.8 
71:52.79   Christian Byron  SENMBirchfield H/Nottingham Trent Uni1:51.811:50.51-4.7 
81:52.87   Harry Richardson PBU20MBasingstoke & Mid Hants1:52.871:52.43-3.7 
91:53.27   Caspar Eliot PBSENMBristol & West/Oxford Uni1:53.271:53.271.8 
101:54.71   Joseph Rogers PBU23MHalesowen/Nottingham Trent Uni/Blackheath & Bromley1:54.711:53.46-3.8 
111:55.56   Thomas Patrick  U20MShaftesbury Barnet1:53.831:53.08-2.7 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.88   Sarah McDonald PBSENWBirchfield H/Birmingham Uni2:00.881:59.91-2.2 
22:04.74   Revee Walcott-Nolan  SENWLuton/St. Mary's Uni/Woodford Green Essex Ladies2:01.782:01.74-1.4 
32:05.79   Amy O'Donoghue PBSENWEmerald/Ireland2:05.792:05.793.3 
42:06.48   Emily Dudgeon SBSENWEdinburgh AC/Dundee Uni/Team Edinburgh2:06.482:01.892.7 
52:08.28   Emily Hosker-Thornhill PBSENWAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni2:08.282:08.28-0.9 
62:08.33   Rachel McClay  SENWBracknell AC2:07.702:04.010.2 
72:08.74   Isobel Ives SBU23WBasildon/Bath Uni2:08.742:04.460.0 
82:08.92   Emma Haley  SENWRadley2:08.912:08.692.0Click your Clock logo
92:09.33   Holly Archer  SENWCambridge & Coleridge2:08.782:05.84-0.4 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.41   Emily Thompson  U20WBanbury2:09.302:06.710.6 
22:09.60   Tara Kafke  SENWRadley/Shaftesbury Barnet2:09.422:08.221.1 
32:09.79   Anna Clark  U23WWoodford Green Essex Ladies/Bath Uni2:09.562:08.460.4 
42:09.95   Isabelle Scott SBSENWMK Distance Project/Oxford Uni/Australia2:09.952:05.440.7 
52:09.97   Laura O'Connor PBSENWHarrow2:09.452:09.452.1 
62:10.15   Grace Maddox PBU23WPreston/Leeds Uni2:10.152:10.157.4 
72:14.41   Lia Radus  U17WShaftesbury Barnet2:13.712:13.712.4 
72:14.41   Sophie Tarver SBU23WWirral/Loughborough Students2:14.412:09.601.5 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:42.39   Jamie Williamson  U23MSpringburn/LAC Quelle Furth/Loughborough Students3:41.593:41.59-4.6 
23:42.77   Sol Sweeney PBU23MPerth Strathtay/Glasgow Uni3:42.773:42.77-4.3 
33:42.97   Andrew Smith  SENMPudsey & Bramley/York St John University/Blackheath & Bromle3:42.153:42.15-4.8 
43:43.13   Ossama Meslek  U23MLeeds City/Huddersfield Uni/Italy3:39.313:39.31-5.2 
53:43.63   Archie Davis  U23MBrighton Phoenix3:43.093:40.30-5.4 
63:43.87   Lewis Lloyd PBSENMHerne Hill3:43.873:43.870.9 
73:44.20   Robbie Fitzgibbon  U23MBrighton Phoenix3:39.373:36.97-4.0 
83:44.33   Kieran Clements SBSENMShaftesbury Barnet3:44.333:43.55-5.7 
93:46.21   John Fitzsimons PBU23MIreland3:46.213:46.21-4.8 
103:46.30   Josh Carr  SENMThames Hare & Hounds/Cambridge Uni3:44.193:40.70-4.8 
113:46.77   Josh Trigwell  SENMNewham & Essex Beagles3:45.343:45.34-4.1 
123:47.81   William Fuller  U23MBlackheath & Bromley/Loughborough Students3:43.003:43.00-4.4 
133:48.07   Alexander Teuten  SENMSouthampton/Southampton Uni3:46.863:46.35-5.2 
143:51.17   Philip Sesemann  SENMBlackheath & Bromley3:40.933:40.93-5.7 
153:55.37   Jonathan Hay  SENMAldershot, Farnham & District3:42.013:42.01-4.1 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:45.18   James Gormley SBU23MSheffield & Dearne/Birmingham Uni3:42.763:42.39-4.8 
23:47.84   Rowan Axe SBSENMCardiff/St. Mary's Uni3:47.053:38.12-4.4 
33:48.15   Ryan Driscoll  SENMTonbridge/San Francisco Uni3:47.473:46.29-3.8 
43:48.68   Alex Brecker  SENMCity of Stoke/Warwick Uni/Birchfield H3:47.033:47.03-3.0 
53:49.46   Ricky Lutakome PBU20MSutton & District/Blackheath & Bromley3:49.463:49.46-4.1 
63:50.16   Phillip Crout  SENMShaftesbury Barnet/Cambridge Uni3:47.253:46.93-4.7 
73:50.39   Luke Duffy SBU20MMansfield3:50.393:48.26-4.1 
83:50.91   James Vincent PBU20MCardiff3:50.913:50.91-3.1 
93:51.20   Jayme Rossiter  SENMNewham & Essex Beagles/Clonliffe/Loughborough Students/Irela3:50.743:49.12-3.1 
103:51.45   Joe Wilkinson  U23MLincoln Wellington/Loughborough Students3:48.123:47.06-4.2 
113:52.10   Robert Warner  SENMBlackburn/Loughborough Students3:48.453:48.45-4.6 
123:52.66   Jack Gray SBSENMCambridge & Coleridge3:52.663:50.36-5.4 
133:52.88   Benjamin Davies  U20MBedford & County3:49.073:46.38-4.2 
143:53.20   Eoin Pierce  SENMNewham & Essex Beagles/Clonliffe/Ireland3:50.073:42.87-4.3 
153:54.92   Stephen Morris T20/F20 PBSENMCardiff/DSW Para Academy3:54.923:54.92-3.5 
163:55.39   Oliver Fox PBU23MWells City/Yeovil/Cambridge Uni3:55.393:51.98-4.7 
173:56.14   James Downing  U23MHarrow/Brunel Uni London3:49.743:49.74-1.6 
184:01.29   Max Jones  U20MBasildon/Havering3:53.283:52.99-3.6 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:18.68   Claire Tarplee  SENWSolihull & Small Heath/Dundrum South Dublin/Loughborough Stu4:17.844:10.65-0.1 
24:19.86   Kate Avery  SENWShildon4:15.424:15.42-0.3 
34:24.50   Dani Chattenton PBU23WMK Distance Project4:15.534:15.35-0.5 
44:27.03   Christina Toogood SBSENWNorway4:27.034:24.638.7 
54:28.03   Julia Cooke  SENWBirchfield H/Birmingham Uni/Run Fast4:23.834:12.490.6 
64:28.38   Chloe Bradley  SENWWoodford Green Essex Ladies/Loughborough Students4:26.894:25.591.2 
74:29.80   Rachel Gibson  SENWNorth Down4:27.014:23.891.0 
84:30.95   Leah Harris  U23WWorthing4:29.744:29.742.9 
94:31.42   Emily Ruane  U23WHerts Phoenix/Cambridge Uni4:29.764:23.120.6 
104:33.10   Niamh Bridson Hubbard  U23WBlackheath & Bromley/Cambridge Uni4:32.314:23.551.1 
114:34.53   Sarah Chapman  U23WWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni4:30.994:24.061.0 
124:37.85   Gemma Kersey  SENWBasildon/Middlesex Uni4:27.144:13.540.1 
134:40.65   Tara Bage  U23WBrighton Phoenix/UCL/Highgate4:33.714:32.381.9 
144:41.66   Yasmin Goater  SENWHighgate4:31.064:31.061.7