BMC Regional Races External Results
Scotstoun
1 Jun 18
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:50.16   James Bowness  SENMTrafford/Ipswich Jaffa/Glasgow Caledonian Uni1:48.071:45.960.1 
21:50.70   Sol Sweeney PBU23MPerth Strathtay/Glasgow Uni1:50.021:50.02-4.6 
31:51.06   Ben Potrykus PBU23MPitreavie/Heriot-Watt Uni1:51.061:51.06-3.6 
41:51.83   Stephen Mackay SBSENMGlasgow City/Inverness1:51.831:50.39-5.0 
51:51.95   Grant Muir SBSENMGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:50.501:49.8-3.1 
61:52.21   Kane Elliott PBU17MFalkirk1:52.211:52.08-4.7 
71:52.59   Cameron Steven  U20MLasswade/George Mason Uni1:51.561:51.07-3.8 
81:52.98   Seumas MacKay PBU20MShetland1:51.221:50.52-4.6 
91:53.00   Connor Maclean PBU23MKilbarchan1:53.001:53.00-4.0 
101:53.03   Ewan Dyer PBSENMWoodford Green Essex Ladies/Heriot-Watt Uni/Pitreavie1:52.061:51.34-5.0 
111:54.46   Callum Drummond SBU23MShettleston1:54.461:53.76-0.3 
121:59.69   Oliver Dustin  U20MBorder1:49.741:46.84-5.5 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.85   Alex Johnston PBU20MPitreavie1:53.641:53.640.9 
21:54.94   Ross Whitelaw PBU17MVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport1:54.941:54.94-1.4 
31:55.71   Stewart Millar SBU20MAberdeen/Aberdeen Uni1:55.251:55.21-0.1 
41:56.82   Callum Hunter SBU23MInverclyde/Glasgow Uni1:56.821:56.542.5 
51:57.29   Anthony Addison SBU20MCorstorphine/Glasgow Uni1:57.291:57.011.9 
62:00.30   Rory Muir  SENMAberdeen/Aberdeen Uni1:56.381:51.5-3.5 
72:12.25   Christopher McLew  U17MCambuslang2:01.131:55.68-1.4 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.11   Lorn Webster PBU20MGarscube1:56.111:56.111.1 
21:57.78   Euan Hood PBU20MLasswade1:57.151:56.60-2.5 
31:59.09   Fabian Despinoy PBU17MEdinburgh AC1:59.091:56.92-3.5 
41:59.13   Luke Davidson PBU17MInverness1:59.131:57.56-2.9 
51:59.35   Kobe Stevens SBU23MMoorfoot1:59.261:57.454.0 
61:59.36   Josh Spence PBU20MFife1:59.361:59.3611.7 
71:59.44   Andrew MacAngus SBU20MKilbarchan1:59.441:59.04-2.8 
81:59.55   Ben Nelson PBSENMAberdeen/Stirling Uni1:59.551:59.55-1.7 
92:03.70   Andrew Clark SBSENMGiffnock North/West of Scotland Uni2:03.701:59.452.0 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.07   Jamie Burns PBU20MShettleston1:59.071:59.07-3.3 
22:00.24   Fraser Blackie PBU20MEdinburgh AC1:59.701:59.703.7 
32:00.52   Lewis Dow PBU17MCentral2:00.522:00.52-1.2 
42:00.64   Nicholas Tierney PBU20MAberdeen2:00.641:57.66-0.9 
52:06.72   Harry Nimmo  U20MGiffnock North2:04.742:04.744.8 
62:10.70   Jack Heathwood SBU20MBellahouston Harriers2:10.702:02.463.3 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.25   Harry Hall PBU17MAberdeen1:58.041:58.04-0.8 
22:01.02   Lewis Watt PBU15MAberdeen2:01.022:00.83-2.2 
32:01.73   Jacob Luc PBU15MGiffnock North2:01.732:00.71-1.1 
42:02.20   Eoghan MacNamara SBSENMAberdeen/Aberdeen Uni2:02.201:59.341.0 
52:02.88   Stuart Ferguson SBSENMBanchory Stonehaven/Aberdeen2:02.882:00.92.4 
62:03.47   Steven Bryce T20/F20 PBSENMVictoria Park City of Glasgow2:03.472:02.20-1.6 
72:03.96   Ben Nichol PBU17MInverclyde2:03.962:03.35-0.5 
82:05.96   Callan Hogarth PBU17MFalkirk2:05.962:05.96-0.4 
92:06.50   Lewis Blair PBU17MPitreavie2:06.502:06.504.1 
102:06.69   Lewis Hainey PBU15MInverclyde2:06.692:01.68-1.4 
800m F (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.62   Jemma Reekie PBU23WKilbarchan2:02.622:01.45-2.3 
22:07.06   Kelsey Stewart PBU23WAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven2:06.412:06.417.0 
32:07.75   Emma Jackson SBSENWChapel Allerton/Keele Uni2:07.751:59.379.9 
42:08.63   Erin Wallace  U20WGiffnock North2:07.722:06.34-0.2 
52:08.64   Hannah Cameron PBU23WEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:08.642:06.82-0.1 
62:09.53   Olivia Vareille  U20WFalkirk2:09.492:09.491.1 
72:11.11   Kerry MacAngus  U20WKilbarchan/Strathclyde Uni2:10.772:10.770.6 
800m G (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.70   Euan Wond PBU17MFalkirk2:05.802:02.96-0.8 
22:07.95   Harris Paterson PBU15MGiffnock North2:05.392:02.51-1.7Click your Clock logo
32:08.44   Eoghan O'Donnell PBU17MGiffnock North2:08.442:08.430.6 
42:08.81   Peter Scott SBU17MFife2:06.222:03.320.4 
52:09.25   Michael Miller PBU20MClydesdale2:07.712:06.37-0.5 
62:12.02   Lewis Roddis PBU15MCambuslang2:11.662:09.383.6 
72:12.69   Lewis Mitchell  U17MGiffnock North2:06.982:06.631.8 
82:14.06   Jim White  V40MMotherwell2:10.022:10.024.2 
92:15.97   Ben Johnston PBU15MPitreavie2:15.972:14.663.2 
800m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.70   Liam Casey PBU17MCumbernauld2:09.702:09.709.6 
22:15.38   Anna Mason PBU15WBorder2:15.382:15.33.0 
32:15.57   Lucy Somerville PBU20WCumbernauld2:15.572:15.573.7 
42:15.59   Daisy Cumming PBU17WDunfermline Track & Field2:15.592:15.593.7 
52:18.52   Ellie Hinks PBU17WGarscube2:18.522:18.529.5 
62:18.99   Valencia Wright PBU15WGiffnock North2:18.992:18.996.2 
72:19.41   Zoe Renfrew SBU17WInverclyde2:19.412:15.927.3 
82:20.61   Carolyn Cameron SBU20WEdinburgh AC/Edinburgh Uni2:20.612:17.225.0 
92:21.90   Nuala McCheyne  U17WInverclyde2:16.912:13.757.5 
800m I (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.36   Finlay Ross PBU13MHarmeny2:17.172:09.250.8 
22:19.28   Reuben Macdonald PBU15MGiffnock North2:16.582:07.11-0.4 
32:19.97   Fergus Currie PBU13MGarscube2:19.972:19.971.1 
42:20.95   Calum Charters PBU13MEast Kilbride2:20.952:15.973.1 
52:21.83   Caleb Mcleod  U13MPitreavie2:16.912:13.511.8 
62:23.22   Rory Elliott PBU13MCumbernauld2:23.222:23.228.8 
800m J (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.38   Rachel Muir PBU15WKilbarchan2:15.382:15.388.5 
22:19.91   Holly Little  U20WVictoria Park City of Glasgow2:16.832:16.832.9 
32:20.09   Lauren McCulloch PBU20WCentral/Stirling Uni2:20.092:20.093.8 
42:20.88   Katie Johnson  U15WEdinburgh AC2:14.042:09.631.0 
52:21.02   Rhiannon Hedley PBU15WMorpeth2:21.022:20.994.5 
62:21.03   Orla Lang  U17WGiffnock North2:18.952:18.955.3 
72:21.27   Louise Hastie PBU15WKilbarchan2:20.802:16.943.0 
82:23.14   Emma Frew SBU17WAyr Seaforth2:23.142:20.228.1 
92:25.91   Lauren Blair SBU17WPitreavie2:25.912:22.1211.3 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.28   Jamie Eyton-Jones PBU15MCorstorphine2:19.282:19.286.0 
22:20.14   Kyle Macfarlane PBU15MPitreavie2:18.52:14.353.4 
32:21.67   Zoe Flower PBU15WGiffnock North2:21.672:18.272.7 
42:21.91   Kian Mcconville PBU15MGiffnock North2:21.912:11.412.7 
52:24.05   Isla Scott PBU15WGiffnock North2:24.052:23.194.6 
62:26.81   Chloe Cameron PBU15WKilbarchan2:26.812:22.744.8 
72:27.19   Alicia Paton PBU23WCumbernauld/Glasgow Uni2:27.192:23.895.2 
82:33.96   Chloe Cheyne  U17WInverness2:26.312:23.9612.5 
800m L (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:25.23   Aiden Bradley  U15MEdinburgh AC2:23.52:23.511.3 
22:25.84   David Woods PBU15MShettleston2:22.672:16.963.3 
32:26.24   Abby Thomson PBU15WGiffnock North2:26.242:26.245.9 
42:27.97   Robbie Anderson PBU17MTeam East Lothian2:25.942:18.262.9 
52:30.10   Sarah Forbes PBU15WKilbarchan2:30.102:30.1011.2 
62:30.45   Katie Christie  U15WFalkirk2:25.962:20.183.9 
72:38.86   Cameron MacDonald  U15MEast Kilbride2:35.512:32.509.5 
82:41.29   Nicole MacGilp PBU15WKilbarchan2:39.542:37.3710.3 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:29.03   Louis Sharp PBU15MVictoria Park City of Glasgow2:29.032:19.252.9 
22:29.89   Kenzie Macintosh PBU15WClydesdale2:29.892:29.897.7 
32:29.95   Kevin Durnian PBV35MMotherwell2:29.952:29.9510.1 
42:30.74   Ella McGregor PBU15WGiffnock North2:30.742:27.186.5Click your Clock logo
52:33.26   Maria Malley  U17WWhitemoss2:26.362:23.128.6 
62:35.41   Nuala O'Donnell  U15WGiffnock North2:35.292:32.679.0 
72:35.49   Kate Paul PBU15WGiffnock North2:34.852:30.756.1 
82:36.20   Belle Mccormack PBU15WKilbarchan2:36.202:34.8110.2 
92:37.69   Leila Hickey-Fugaccia  U17WGiffnock North2:35.572:35.5713.6 
102:38.71   Clare Barr  V50WMotherwell/Scottish Vets H2:34.662:33.0110.9 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:16.34   Logan Rees PBU23MFife/Edinburgh Uni8:16.348:16.341.1 
28:18.04   Carl Avery PBSENMMorpeth8:18.048:10.81-5.0 
38:22.66   Michael Ferguson PBSENMAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven8:22.668:22.66-4.1 
48:29.90   Lachlan Oates SBSENMShettleston/Glasgow Uni8:29.908:16.53-3.9 
58:30.38   Marc Brown PBSENMSalford H8:30.388:30.38-3.1 
68:31.50   James Donald PBU23MDundee Hawkhill8:31.508:23.43-4.4 
78:33.48   Samuel Charlton PBU17MWallsend8:33.488:19.65-3.6 
88:35.45   Aidan Thompson  U23MCentral/Stirling Uni8:31.708:16.47-1.7 
98:36.15   Callum Symmons PBU23MAberdeen/Edinburgh Uni8:36.158:36.153.3 
108:39.76   Owen Miller T20/F20 PBSENMFife8:36.908:36.90-3.4 
118:40.10   Tom Martyn PBSENMHunters Bog Trotters/Corstorphine8:40.108:40.10-3.7 
128:43.72   William Mackay SBSENMBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:43.728:39.47-3.5 
138:49.07   Scott MacAulay SBSENMGlasgow City/Kilbarchan8:49.078:44.541.6 
148:52.31   John Bell PBSENMInverclyde8:52.318:52.31-3.2 
158:55.79   Stephen Trainer SBSENMGreenock Glenpark/Belgrave8:55.798:37.85-0.2 
169:09.35   Gordon Robertson SBV35MCambuslang9:09.358:53.401.2 
179:09.92   Ross Gray SBU23MInverclyde9:09.928:57.42-0.4 
189:12.13   Fearghas Thomson  SENMAberdeen/Aberdeen Uni9:07.19:07.10.7 
199:35.02   Alistair Gudgin  SENMFife9:09.009:09.00-2.1 
3000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:45.51   Jamie MacKinnon PBU20MCambuslang8:45.518:45.51-3.7 
28:46.32   Lewis Raeburn PBU20MShettleston8:40.898:24.63-3.7 
38:47.46   Christian Graham  U20MLasswade8:45.458:43.74-2.1 
48:54.46   Max Milarvie  U20MVictoria Park City of Glasgow/Edinburgh Uni Hare & Hounds8:44.388:44.38-3.3 
58:55.75   Morgan Mitchell PBSENMFife/St. Andrews Uni8:55.758:55.75-1.4 
68:57.63   John Fergusson PBSENMEast Kilbride/Strathclyde Uni8:52.888:52.88-1.5 
78:59.43   Robert Sparks PBU20MFife8:59.438:57.30-2.2 
89:00.62   Drew Pollock PBU20MCambuslang9:00.629:00.62-1.3 
99:01.25   Derek Rae T46 PBSENMFife9:01.259:01.25-3.1 
109:03.40   Sam Fernando T20/F20 PBU23MFife9:03.409:03.40-1.2 
119:03.98   Kerry-Liam Wilson  V45MCambuslang/Scottish Vets H9:02.238:59.06-1.6 
129:04.45   Thomas Berry PBU20MGarscube9:04.458:52.59-1.2 
139:05.26   Magnus Tait PBU20MLasswade9:05.269:00.66-2.7 
149:17.72   Cody Stevenson PBU20MGarscube9:17.729:17.72-1.1 
159:21.69   Jack Gillespie SBU20MAberdeen9:21.699:10.783.1 
169:22.48   Stephen Addison SBU20MCorstorphine9:22.489:04.99-1.5 
179:30.31   Jamie Clements  SENMEast Kilbride9:02.959:02.95-0.6 
189:36.41   Aaron Odentz  U20MAberdeen/Aberdeen Uni9:26.499:11.95-1.9 
199:45.07   Cameron Allan  U20MHoughton Harriers8:48.388:39.3-3.4 
3000m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:07.09   Lewis Hannigan PBU17MKilbarchan9:04.739:04.73-1.0 
29:10.44   Jack Trainer PBU17MGarscube9:10.449:10.440.9 
39:12.90   Ben MacMillan PBU17MCentral9:11.948:38.16-3.2 
49:15.02   Guy Bracken  V55MNorth Shields Poly/VAA North East9:13.018:52.38-0.6 
59:15.90   Moray Anderson SBV40MCorstorphine9:15.909:03.37-0.8 
69:16.94   Niall Fraser PBSENMGiffnock North9:16.949:16.940.7 
79:18.16   Ethan Carolan PBU17MGiffnock North9:15.289:15.28-0.8 
89:19.68   Ryan Donald PBU17MDundee Hawkhill9:19.689:11.20-1.2 
99:23.02   Chris Mooney PBV35MGreenock Glenpark9:23.029:23.021.3 
109:26.41   Sandy Holl PBU20MCentral9:26.419:26.41-0.7 
119:27.36   Malcolm Lang PBV40MLothian9:27.369:16.08-0.5 
129:27.53   Alan Blair SBSENMGarscube9:27.539:13.181.8 
139:30.80   Michael Watt PBU17MAberdeen9:30.809:30.801.0 
149:32.49   David Addison  U17MCorstorphine9:05.339:03.96-1.9 
159:33.98   Ben Sandilands SBU17MFife9:33.989:26.22-3.2 
169:35.31   Iain McWhinnie  U17MFife9:15.349:10.23-1.4 
179:40.28   Hugh Morrow PBU17MEdinburgh AC9:33.149:33.14-1.9 
189:42.20   Louis O'Hare  V40MCumbernauld/Scottish Vets H9:29.499:22.394.2 
199:47.35   Alastair Marshall PBU17MLivingston9:47.359:07.96-2.1 
2010:13.31   Gavin McWhinnie  U17MFife9:36.809:26.04-1.0 
3000m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:36.24   David Tamburini SBV40MInverclyde/Scottish Vets H9:25.459:25.45-0.4 
29:36.52   Jon Hammerman SBV35MInverclyde9:36.529:23.37-0.1 
39:39.49   Kevin Shenk SENMForress Harriers    
49:41.22   Drew Dutton  SENMCampbeltown9:27.459:27.451.5 
59:43.12   Craig Shields PBV35MGarscube9:43.129:43.121.2 
69:44.87   Stuart McGeachy SBV35MCampbeltown9:44.879:19.56-0.7 
79:45.79   Ewan Crawford PBSENMHunters Bog Trotters/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:45.799:45.79-2.1 
89:47.37   Finlay Finlay PBV35MGarscube9:47.379:47.370.8 
99:48.67   Colin Whitby  V35MIrvine9:48.399:36.91-0.9Click your Clock logo
109:50.20   Stephen Allan  V40MCumbernauld9:31.479:25.63-0.3 
119:51.32   James Connelly SBU17MGarscube9:51.329:36.532.6 
129:52.01   Bruce Carse  V35MBellahouston RR9:39.259:39.252.5 
139:53.42   Kieran Killen PBU20MGiffnock North9:53.429:53.423.3 
149:55.42   Martyn Glancy PBSENMCumbernauld9:55.429:55.422.1 
159:58.51   Stephen Brown SBV35MWest End RR/Scottish Vets H9:46.749:33.05-0.1Click your Clock logo
1610:00.13   Michael Houston SBSENMInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk10:00.138:46.28-3.4 
1710:02.47   Howard C Elliott  V50MCumbernauld9:50.249:41.683.3 
1810:12.71   Stephen Allen SBV50MMotherwell/Scottish Vets H10:12.719:10.94-0.3 
1910:13.42   Dylan Elliott  U17MCumbernauld10:08.019:57.992.4 
2010:37.80   Adam Cassidy  U17MCumbernauld10:14.4310:14.439.5 
2110:41.27   Lucas Cairns  U15MInverness10:00.89:21.57-0.7 
2210:48.24   Gary Mckendrick  V50MInverclyde9:58.299:54.555.9 
3000m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:32.06   Mhairi MacLennan PBSENWEdinburgh Uni Hare & Hounds9:17.069:17.06-0.7 
29:34.03   Naomi Lang PBU20WAberdeen/Edinburgh Uni9:34.039:34.030.8 
39:37.21   Ella McNiven SBU17WLiverpool H9:37.219:24.506.1 
49:40.93   Anna Tait SBU23WVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Caledonian Uni9:40.939:31.764.3 
59:45.47   Eloise Walker PBU20WEdinburgh AC9:28.509:21.960.0 
69:50.50   Annabel Simpson  U23WFife/Glasgow Uni9:30.969:26.510.3 
79:54.32   Cera Gemmell SBU17WTeam East Lothian9:54.329:32.761.0 
89:59.07   Anna MacFadyen  U20WForres/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:52.449:52.444.6 
910:06.25   Sarah Potter  SENWVictoria Park City of Glasgow/Sheffield Uni9:43.089:43.081.1 
1010:17.94   Katy Tan PBSENWFife10:17.9410:17.949.9 
1110:39.66   runner Unknown SENW     
3000m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:48.95   John Sharp PBV40MInverclyde9:48.959:48.95-0.6 
29:51.34   Anna Hedley PBU15WFife9:51.349:45.501.3 
39:51.59   Hamish Anderson PBU17MEast Kilbride9:51.599:40.61-0.8 
49:59.23   Craig Morris PBU20MFife9:59.239:29.33-0.2 
510:00.44   Angus Wright PBU15MTeam East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington RC10:00.449:38.850.5 
610:15.90   Jason Kane  SENMInverclyde10:06.989:53.022.8 
710:17.05   Louis O'Hare PBU17MKirkintilloch/Cumbernauld10:17.0510:17.053.3 
810:19.44   Michelle Sandison SBV35WSpringburn10:19.4410:10.731.6 
910:28.26   Hannah Anderson PBU17WEast Kilbride10:28.2610:03.832.9 
1010:29.17   Ted Gourley SBV55MGiffnock North10:29.1710:08.43.8 
1110:32.22   Mark King  V45MCambuslang10:32.0410:32.041.9 
1210:34.88   Denis Williams  V55MShettleston10:19.449:58.54.1 
1310:37.43   Rosie Davidson  U17WAyr Seaforth10:27.6210:27.625.8 
1410:45.15   Anya MacLean  U15WGarscube10:16.3010:16.306.5 
1510:46.13   Constance Nankivell  U20WEast Sutherland10:24.6110:08.775.1 
1610:51.99   Grant Matheson  V55MFalkirk/Scottish Vets H10:40.2310:40.234.2Click your Clock logo
1711:17.39   Jessica MacLeod  U20WCorstorphine10:35.8710:15.436.5 
3000m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:24.38   Mark Alexander SBV35MKilmarnock10:24.3810:07.748.3 
210:30.02   Sean Casey PBV50MCumbernauld10:26.0810:22.793.7 
310:35.32   Hannah Ryding PBU15WGiffnock North10:35.3210:35.323.8 
410:37.11   Fiona Matheson  V55WFalkirk/Scottish Vets H10:18.879:56.393.2 
510:51.49   Heather Addison SBU23WEast Kilbride/Glasgow Uni10:51.4910:32.9511.5 
611:02.87   Isla Scott-Pearce SBSENWEdinburgh AC/Aberdeen Uni/Aberdeen10:56.4310:27.464.1 
711:07.04   Jennifer Martin  SENWCampbeltown11:02.3210:50.586.4 
811:09.37   Claire Thompson  V40WVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:59.4510:53.366.6 
911:09.98   Alexander Chisholm SBV60MGarscube11:09.9810:56.415.4 
1011:16.78   Susie McLaughlin  U17WCambuslang11:00.0511:00.057.0 
1111:17.02   Millie Nicholl  U15WCambuslang10:52.7810:52.7811.6 
1211:17.24   Katherine MacLeod PBU15WCorstorphine11:17.2411:17.249.7 
1311:48.88   Eva Chong PBU15WGiffnock North11:45.5411:45.546.9 
1412:18.07   Helen Chong  U17WGiffnock North10:34.6510:30.716.8 
1513:24.71   Lara Cassidy PBU17WGiffnock North13:24.7113:24.7118.5