BMC Regional Races / GAA Miler Meeting Open (Inc Scottish East District / West District / National Masters 5000m Championships) External Results
Scotstoun
27 Jul 18
1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:46.48   Sol Sweeney  U23MPerth Strathtay/Glasgow Uni3:42.773:42.77-5.4 
23:53.27   Grant Muir  SENMGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni3:48.993:48.63-4.9 
33:58.97   Scott MacAulay SBSENMGlasgow City/Kilbarchan3:57.763:57.23-1.6 
43:59.79   Lachlan Oates  SENMShettleston/Glasgow Uni3:58.903:55.27-4.4 
54:00.94   Matthew Turner  SENMShettleston3:58.083:54.34-1.9 
64:01.72   Finlay Murray  SENMEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness3:58.583:56.65-3.1 
74:03.98   Alistair Campbell  SENMGlasgow City/Cambuslang3:56.573:52.47-1.8 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:03.39   Joe Arnaud PBU20MInverness4:03.394:03.39-1.5 
24:05.05   Jamie Burns  U20MShettleston4:00.974:00.97-2.6 
34:05.12   Robert Sparks  U20MFife4:04.634:04.63-1.5 
44:05.20   Oskar Fraser-Krauss  U23MCity of York/Edinburgh Uni Hare & Hounds3:59.983:59.98-1.8 
54:05.92   Rory Muir SBSENMAberdeen/Aberdeen Uni4:05.923:52.50-0.9 
64:06.14   Ross Whitelaw PBU17MVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport4:06.144:05.01-2.4 
74:08.10   Adam Scott SBU20MFife4:08.103:51.443.3 
84:08.83   Max Milarvie  U20MGlasgow City/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:02.724:02.72-3.2 
94:09.40   James Adam SBU20MDundee Hawkhill4:09.404:07.38-1.5 
104:11.70   Steven Murray  U23MAberdeen/Aberdeen Uni4:06.764:06.76-1.1 
114:11.90   Callum Matthews  U23MKilbarchan/Glasgow Caledonian Uni4:04.803:57.17-1.3 
124:12.75   Morgan Mitchell  SENMFife/St. Andrews Uni4:06.184:06.18-1.4 
134:14.98   Adam Hay SBU20MInverclyde4:07.824:07.82-1.8 
144:15.55   Matthew Sutherland SBSENMCentral/Edinburgh Uni4:15.554:06.96-2.1 
154:19.95   Callum Hunter  U23MInverclyde/Glasgow Uni4:04.464:04.46-0.9 
164:25.54   Christopher McLew  U17MCambuslang4:11.234:04.22-0.9 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.36   Luke Davidson PBU17MInverness4:11.584:08.09-2.1 
24:16.17   Andrew Clark SBSENMGiffnock North/West of Scotland Uni4:15.124:06.86-0.4 
34:16.49   Aaron Odentz SBU20MAberdeen/Aberdeen Uni4:16.494:08.10-0.5 
44:17.10   Steven Bryce T20/F20  SENMVictoria Park City of Glasgow4:12.814:12.81-0.3 
54:17.45   Fabian Despinoy PBU17MEdinburgh AC4:17.454:17.45-1.8 
64:17.67   Ben Sandilands  U17MFife4:12.414:11.22-1.1 
74:18.24   Harry Hall SBU17MAberdeen4:18.244:16.50-2.0 
84:19.10   Nicholas Tierney  U20MAberdeen4:14.194:14.19-0.1 
94:20.98   Ethan Carolan  U17MGiffnock North4:15.704:15.70-0.5 
104:25.63   Euan Hood  U20MLasswade4:16.764:16.76-2.9 
114:26.46   Kobe Stevens  U23MMoorfoot4:18.084:05.880.6 
124:30.26   Murray Fotheringham SBU17MGiffnock North4:30.264:22.780.0 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.31   Hugh Morrow PBU17MEdinburgh AC4:13.264:13.26-0.8 
24:20.80   Michael Watt PBU17MAberdeen4:19.004:19.000.6 
34:21.45   Gregor Campbell  U15MShettleston4:20.624:20.62-0.4 
44:24.19   Alastair Marshall  U17MLivingston4:19.254:19.25-0.8 
54:25.17   Ben Nichol PBU17MInverclyde4:25.174:18.920.0 
64:25.18   Lewis Hannigan SBU17MKilbarchan4:25.184:19.550.0 
74:26.70   Peter Scott  U17MFife4:18.024:18.02-0.2 
84:27.26   Iain McWhinnie  U17MFife4:17.424:17.42-0.7 
94:28.52   Kerry MacAngus SBU20WKilbarchan/Strathclyde Uni4:28.524:20.25-0.1 
104:28.69   Stephen Allen SBV50MMotherwell/Scottish Vets H4:26.254:09.090.9 
114:28.73   Hamish Anderson  U17MEast Kilbride4:24.114:17.020.7 
124:30.38   Harris Paterson  U15MGiffnock North4:24.744:15.62-0.5 
134:33.57   Harry Henriksen  U15MLasswade4:31.514:30.670.4 
144:36.18   Callum Byrne  U17MVictoria Park City of Glasgow4:33.024:33.023.2 
154:38.53   Andrew Robertson  U17MGiffnock North4:26.844:26.841.3 
164:39.39   Jenny Selman  SENWFife/Dundee Uni4:24.194:20.062.2 
174:46.73   Gavin McWhinnie  U17MFife4:19.614:19.610.5 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.05   Jack Trainer  U17MGarscube4:19.494:19.49-0.4 
24:22.28   Bruce Millar SBU23MFife4:22.283:56.3523.1 
34:24.98   Lewis Watt PBU15MAberdeen4:24.984:24.98-0.7 
44:28.80   Arlo Van de Peer PBU15MCambuslang4:28.804:28.802.7 
54:28.85   Kieran Killen  U20MGiffnock North4:27.664:27.660.7 
64:29.32   Ross Dewar PBU15MEdinburgh AC4:28.574:28.571.3 
74:30.17   Jim White  V40MMotherwell4:27.944:27.942.3 
84:30.28   David Houston PBSENMCumbernauld4:30.284:30.284.4 
94:34.35   Sam Griffin PBU15MAberdeen4:30.404:27.411.3 
104:34.97   Jenny Bannerman PBSENWInverness4:34.974:34.221.2 
114:38.31   Shannon McLellan  SENWShettleston4:38.024:36.305.1 
124:41.00   Hannah Cameron  U23WEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen4:32.384:32.380.8 
134:43.08   Rebecca Eggeling  U20WAberdeen4:33.024:31.295.0 
144:43.22   Lily-Jane Evans-Haggerty  U17WVictoria Park City of Glasgow4:38.844:32.494.4 
154:49.11   Lewis Blair  U17MPitreavie4:36.154:36.151.0 
1500m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.60   Akira O'Connor PBV35MFife4:32.604:32.601.8Click your Clock logo
24:39.77   Fraser Armstrong SBU23MRed Star/Bellahouston Harriers4:34.354:28.890.8 
34:40.08   Katie Johnson  U15WEdinburgh AC4:33.444:33.442.2 
44:40.15   Constance Nankivell PBU20WEast Sutherland4:40.154:40.153.3 
54:41.27   Anna Hedley SBU15WFife4:39.284:37.301.8 
64:43.63   Daisy Cumming  U17WDunfermline Track & Field4:38.944:38.943.2 
74:44.69   Lewis Roddis  U15MCambuslang4:43.314:43.311.6 
84:45.06   Victoria Lightbody PBU15WCity of Lisburn4:45.064:45.062.8 
94:46.31   Kai Crawford  U15MAberdeen4:43.344:28.821.3 
104:48.37   Hannah Anderson  U17WEast Kilbride4:43.434:43.433.9 
114:48.88   Emma Frew SBU17WAyr Seaforth4:48.884:46.275.1 
124:50.70   Zoe Flower  U15WGiffnock North4:44.584:44.494.0 
134:50.72   Cera Gemmell  U17WTeam East Lothian4:44.834:40.402.3 
145:01.64   Gary Mckendrick  V50MInverclyde4:40.964:36.884.0 
1500m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:40.76   Anya MacLean PBU15WGarscube4:40.764:40.764.4 
24:51.23   Owen Keddie  U17MFife4:30.634:30.634.8 
34:51.57   Rachel Muir PBU15WKilbarchan4:48.784:48.785.1 
44:52.36   Steph Lawrie SBSENWVictoria Park City of Glasgow/Vale of Aylesbury/Edinburgh Un4:49.984:47.655.1 
54:53.26   Ellie Hinks  U17WGarscube4:49.134:49.136.2 
64:53.34   Holly Thompson PBU20WKilbarchan4:51.754:51.755.2 
74:53.46   Louise Hastie  U15WKilbarchan4:45.354:40.283.8 
84:54.98   Aimee Anderson PBU17WAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport4:54.984:50.954.4 
94:59.77   Niamh Shaw SBU23WLasswade/Dundee Uni4:59.054:59.057.0 
105:00.89   Matthew Stewart  U15MCumbernauld/Glasgow Sch of Sport4:57.684:49.804.4 
115:01.93   Meredith Reid  U15WNorth Ayrshire4:56.794:52.814.6 
125:02.65   Kyle Macfarlane  U15MPitreavie4:46.684:46.684.6 
135:02.99   Charlie Frew  U15WWhitemoss4:58.554:58.556.2 
145:04.81   Aaron McGillivray PBU15MGiffnock North4:58.784:58.786.7 
155:07.81   Emma Chamberlain SBU17WGiffnock North5:07.815:04.427.2 
165:15.21   Caitlin Coffey  U15WCity of Lisburn5:08.335:06.597.0 
1500m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:58.93   Stephen Hanley PBSENMGreenock Glenpark4:58.934:58.933.2 
24:59.93   Emma Johnson SBU15WEdinburgh AC4:59.934:39.449.0 
35:03.88   Niamh Riggins PBU15WCambuslang5:02.245:02.246.2Click your Clock logo
45:04.81   Sophie Young PBU20WInverness5:04.815:04.818.5 
55:07.94   Abi Hammerman PBU15WInverclyde5:07.945:07.946.2 
65:08.57   Abby Thomson  U15WGiffnock North4:58.104:58.106.3 
75:08.85   Hannah Ryding  U15WGiffnock North5:05.415:05.415.8 
85:13.58   Kate Paul PBU15WGiffnock North5:13.585:12.986.2 
95:13.76   Millie Nicholl  U15WCambuslang5:09.965:09.968.3 
105:15.38   Kenzie Macintosh  U15WClydesdale5:14.585:14.588.0 
115:15.95   Anne Howie PBV55WAberdeen5:15.955:15.958.1 
125:20.53   Alicia Paton  U23WCumbernauld/Glasgow Uni5:04.125:03.686.8 
135:21.38   Sarah Forbes  U15WKilbarchan5:18.075:18.078.5 
145:34.97   Robin Mcauslan PBV55MGreenock Glenpark5:34.975:34.9710.3 
 
5000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:06.38   Kristian Jones  SENMSwansea/Dark Peak/Dundee Hawkhill13:45.2513:45.25-5.9 
214:12.03   Alastair Hay PBSENMCentral14:07.8114:07.81-4.5 
314:13.77   Jamie Crowe  SENMCentral/Lamar Uni/Woodford Green Essex Ladies14:06.6414:06.64-2.9 
414:30.76   William Mackay PBSENMBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen14:30.7614:30.76-3.4 
514:31.93   James Hoad  SENMThames Hare & Hounds/Aberdeen14:25.7214:25.72-4.1 
614:36.31   Aidan Thompson PBU23MCentral/Stirling Uni14:36.3114:36.31-3.4 
714:45.40   Sean Fontana SBSENMGlasgow City14:39.5214:06.27-3.4 
814:51.97   Tom Martyn  SENMHunters Bog Trotters/Corstorphine14:51.3614:51.36-2.6 
914:55.69   Euan Gillham SBU23MKilbarchan/Edinburgh Uni14:55.6914:53.59-3.6 
1015:04.34   Stuart Gibson  SENMCambuslang/Whitemoss14:55.1214:44.54-3.0 
1115:08.87   Michael Crawley SBSENMCorstorphine15:08.8714:48.59-3.8 
1215:20.92   Craig Ruddy SBSENMBelgrave15:20.9214:20.95-3.5 
1315:31.16   Calum McKenzie  SENMCorstorphine/Aberdeen Uni14:59.2914:44.08-4.1 
5000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:45.51   John Bell PBSENMInverclyde14:45.5114:45.51-3.1 
215:07.23   Gavin Smith PBU20MCambuslang15:07.2315:07.23-3.0 
315:07.73   Michael Wright PBSENMCentral15:07.7315:07.73-2.8 
415:08.58   Owen Miller T20/F20 PBSENMFife15:08.5815:08.58-1.9 
515:19.24   Darrell Hastie PBV35MGala15:19.2415:19.24-2.5 
615:20.12   Cameron Watson PBU20MInverclyde15:20.1215:20.12-2.5 
715:23.80   Cameron Young PBU23MInverness/Edinburgh Uni Hare & Hounds15:23.8015:23.80-1.9 
815:24.60   John Fergusson PBSENMEast Kilbride/Strathclyde Uni15:24.6015:24.60-2.1 
915:24.83   Stuart Livingstone PBSENMCorstorphine15:24.8315:24.83-1.7 
1015:25.03   Fraser Stewart PBSENMCambuslang15:25.0315:25.03-3.1 
1115:26.12   James Taylor PBSENMMorpeth/Edinburgh Uni15:26.1215:26.120.9 
1215:26.30   Christian Graham PBU20MLasswade15:26.3015:26.30-1.3 
1315:39.58   Jonathan Crickmore  SENMBrighton & Hove/Heriot-Watt Uni/Hunters Bog Trotters15:39.1714:48.60-2.7 
1415:39.83   Jozsef Farkas  V35MStirling Uni/Scottish Vets H15:26.7615:24.14-1.2 
1515:40.17   Sam Fernando T20/F20 PBU23MFife15:40.1715:40.17-1.8 
1615:46.02   Thomas Berry PBU20MGarscube15:46.0215:46.02-1.2 
1715:50.50   Colin Reilly PBSENMCambuslang15:50.5015:50.50-1.6 
1815:53.35   Kerry-Liam Wilson  V45MCambuslang/Scottish Vets H15:51.7815:23.34-2.4 
1916:22.52   Ben Shaw PBU20MGiffnock North16:22.5216:22.52-1.6 
5000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:33.12   Tyler White PBU20MAberdeen15:33.1215:33.12-2.3 
215:34.33   Martin Lynas PBU23MEast Kilbride15:34.3315:34.33-0.8 
315:48.24   Lewis Raeburn PBU20MShettleston15:48.2415:48.24-2.7 
415:53.10   Jamie Clements PBSENMEast Kilbride15:51.8215:51.82-0.7 
515:54.35   Peter Tucker  V35MBlackheath & Bromley/Inverclyde/Scottish Vets H15:49.8914:50.81-2.3 
615:57.12   Grant Baillie PBV35MEast Kilbride/Fire Service15:57.1215:57.12-2.0 
716:03.42   Chris Mooney PBV35MGreenock Glenpark16:03.4216:03.42-1.2 
816:06.01   Alan Blair PBSENMGarscube16:06.0116:06.011.7 
916:06.21   Stuart Johnston SBV35MEdinburgh AC16:06.2115:33.68-1.0 
1016:07.86   Leon Johnson SBV40MEdinburgh AC16:07.8615:54.74-1.2 
1116:07.97   Andrew Love PBU20MGiffnock North/Aberdeen Uni16:07.9716:07.97-0.8 
1216:10.88   Chris Richardson PBSENMMetro Aberdeen16:10.8816:10.88-1.3 
1316:11.76   Richard Carr PBSENMCambuslang16:10.9716:10.97-1.5 
1416:12.72   Mhairi MacLennan  SENWEdinburgh Uni Hare & Hounds16:09.7616:09.76-1.3Click your Clock logo
1516:14.82   Guy Bracken  V55MNorth Shields Poly/VAA North East15:53.7815:26.3-0.8 
1616:18.78   Ben Ward PBSENMMetro Aberdeen16:18.7816:18.78-1.5 
1716:25.85   Darren Jubb  SENMPH Racing16:11.8716:11.87-0.9 
1816:26.56   Malcolm Lang PBV40MLothian16:26.5616:26.56-1.0 
1916:45.02   Ruaridh Mon-Williams PBU23MIlkley/Edinburgh Uni Hare & Hounds16:45.0216:45.022.5 
5000m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:02.62   Lucas Cheskin PBU23MShettleston15:58.8215:58.82-1.2 
216:15.16   Alistair Gudgin PBSENMFife16:15.1616:15.16-1.0 
316:22.57   Mark Doherty PBV35MMusselburgh16:22.5716:22.571.0 
416:23.48   Jon Hammerman PBV35MInverclyde16:23.4816:23.48-0.3 
516:25.68   David Tamburini PBV40MInverclyde/Scottish Vets H16:25.6816:25.68-0.6 
616:28.11   Fionnuala Ross PBSENWShettleston/Armagh/Ireland16:28.1116:28.11-0.3 
716:35.62   Iain Macdonald SBSENMEdinburgh AC16:35.6216:13.47-0.6 
816:37.40   Annabel Simpson SBU23WFife/Glasgow Uni16:37.4016:35.811.4 
916:43.72   Stephen Allan  V45MCumbernauld16:16.5016:16.50-1.1Click your Clock logo
1016:57.98   Telfer Gray PBU20MCentral16:57.9816:57.980.1 
1117:01.23   Daniel Doherty PBV35MGreenock Glenpark17:01.2317:01.231.4Click your Clock logo
1217:02.64   James Connelly PBU17MGarscube17:02.6417:02.641.4 
1317:03.93   Paul Kieran PBV40MPH Racing17:03.9317:03.930.5 
1417:06.56   Adam Rouse PBV40MEdinburgh AC17:06.5617:06.562.4 
1517:07.16   Jo Williams PBSENWLothian17:07.1617:07.161.3 
1617:07.38   Greig Glendinning PBV45MCumbernauld17:07.3817:07.381.6 
1717:10.03   Stephen Brown  V35MWest End RR/Scottish Vets H16:53.0416:53.040.4Click your Clock logo
1817:12.95   Anna MacFadyen PBU20WForres/Edinburgh Uni Hare & Hounds17:12.9517:12.951.5 
1917:17.78   Scott Partyka PBSENMSpringburn17:17.7817:17.782.6 
2017:19.38   Louis O'Hare SBV45MCumbernauld/Scottish Vets H17:19.3816:19.961.1 
2117:28.79   Stuart Scott PBSENMHelensburgh17:28.7917:28.791.5 
2217:58.58   Stacie Taylor SBSENWBirchfield H/Kilmarnock17:58.5816:47.895.8 
5000m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:50.41   Ian Johnston SBV50MVeterans/Scottish Vets H16:44.4715:26.91.0 
217:01.00   Craig Morris PBU20MFife17:01.0017:01.000.4 
317:03.26   Colin Whitby PBV35MIrvine17:03.2617:03.261.6Click your Clock logo
417:10.42   John Paul Murphy PBV40MCambuslang17:10.4217:10.422.1Click your Clock logo
517:15.59   Daniel Monaghan PBSENMPH Racing17:15.5917:15.590.9 
617:24.65   Duncan Ryan PBV45MPerth RR17:24.6517:24.650.0 
717:40.16   Nicholas Gemmell PBV45MInverclyde17:40.1617:40.161.1 
817:45.11   John Brogan PBV40MAirdrie Harriers17:45.1117:45.112.4 
917:46.64   Howard C Elliott SBV50MCumbernauld17:46.6417:14.581.5 
1017:52.98   Owen Williams PBSENMLothian17:52.9817:52.982.5 
1117:55.31   Robert McCulloch SBV50MKilbarchan17:55.3117:25.123.6 
1217:57.16   Amy Frankland PBU23WLasswade/Edinburgh Uni Hare & Hounds17:57.1617:57.162.5 
1318:00.33   Mark King  V45MCambuslang17:46.9017:46.901.8 
1418:03.92   Brian Hughes PBV60MCambuslang18:03.9218:03.923.5 
1518:12.94   Sean Casey PBV50MCumbernauld17:45.9217:45.923.6 
1618:15.33   Paul Mcmonagle PBV45MCumbernauld18:15.3318:15.332.9Click your Clock logo
1718:24.78   David Thomson SBSENMEast Kilbride18:24.7818:02.543.3Click your Clock logo
1818:56.29   Kirstin Maxwell SBSENWGala/Edinburgh Uni Hare & Hounds18:56.2918:25.034.2 
1919:18.42   Iain Craven SBV35MEdinburgh AC19:18.4217:37.941.9 
5000m F(Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
117:47.61   Paul Friend PBV35MMusselburgh17:47.6117:47.614.1Click your Clock logo
218:18.33   David Eckersley PBV55MCentral18:18.3318:18.333.7 
318:19.81   Ted Gourley  V55MGiffnock North18:02.0317:43.473.4 
418:21.93   Fiona Matheson SBV55WFalkirk/Scottish Vets H18:21.9316:55.083.3 
518:24.07   Mark Gallacher PBV45MMotherwell18:24.0718:24.073.2 
618:42.20   Jennifer Cruickshanks PBSENWFife/Anster Haddies18:42.2018:42.204.4 
718:46.52   Grant Matheson PBV55MFalkirk/Scottish Vets H18:26.2918:26.293.7 
819:00.01   Ruth Fraser-Moodie PBV40WSpringburn19:00.0119:00.015.0 
919:17.81   Kristin Lownie PBV35WPH Racing19:17.8119:17.813.5 
1019:33.05   Andrew Law SBV60MVictoria Park City of Glasgow19:33.0518:22.685.5 
1119:40.34   William Jarvie SBV60MPortobello19:40.3418:08.524.0 
1220:36.50   Karen Dobbie SBV50WEdinburgh AC20:36.5020:27.748.5 
1320:46.43   Cath Ferry SBV45WEdinburgh AC20:46.4318:14.518.9 
1421:31.20   Sandy Eaglesham SBV65MCambuslang21:31.2019:35.319.7 
1522:36.38   Alan Hill SBV65MSpringburn22:36.3821:25.1813.8 
1623:50.11   Barbara Knox PBV55WSpringburn/Scottish Vets H23:50.1123:50.1112.6 
1724:21.12   Phyllis Hands  V60WMotherwell/Scottish Vets H23:24.5323:24.5313.5