BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
9 Jul 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:51.36James Young  U23MMorpeth/Lancaster Uni3:47.603:37.72-6.0 
23:54.73Adrian Bailes  SENMBirtley/Durham Uni3:53.113:50.84-2.8 
33:55.02Gregory Jayasuriya PBSENMMiddlesbrough & Cleveland3:55.023:55.02-4.6 
43:55.82Joe Ewing PBU17MEdinburgh AC3:55.823:44.43-5.4 
53:58.09Joe Arthur PBU20MEdinburgh AC/Loughborough Students3:58.093:53.10-4.6 
63:59.13Peter Cameron SBSENMEdinburgh AC/Cambridge Uni3:59.133:52.61-4.4 
74:05.77Sam Brown  U20MEdinburgh AC4:03.293:54.05-4.9 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:56.57Gavin Smith PBU20MCambuslang3:56.573:48.02-4.2 
23:56.92Freddie Carcas PBU20MEdinburgh AC/Loughborough Students3:56.923:48.20-4.9 
33:56.96Will Bellamy PBU17MHoughton Harriers3:56.963:55.52-4.8Click your Clock logo
43:59.87Andrew Clarke  SENMHerne Hill3:57.173:57.17-0.6 
54:00.09Kieran Reay PBSENMBirtley/Leeds Beckett Uni4:00.093:56.96-3.0 
64:01.39David Rich SBSENMSale Harriers Manchester/Durham Uni4:01.003:57.80-0.2 
74:03.65Taylor Glover  U20MMorpeth4:02.654:02.65-2.6 
1500m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:03.54Alex Brown PBU23MHoughton Harriers4:03.543:56.14-4.8 
24:05.47Jordan Middlemist PBSENMWallsend/Army4:04.733:59.14-0.5 
34:07.14Ben Palmer PBU20MMiddlesbrough (Mandale)4:07.144:03.730.0 
44:07.62Kieran Walker PBU23MSedgefield4:07.624:04.11-3.7 
54:09.89Ryan Watson PBU20MDurham4:09.894:09.893.0 
64:14.82Tom Balsdon PBU17MMorpeth4:14.824:14.820.6 
74:15.74Jonathan Langley  U20MChester-le-Street4:08.74:08.78.3 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:11.04Samuel Gibson PBU17MHoughton Harriers4:11.044:07.460.0 
24:11.71Rhys Gibson PBU20MDoncaster4:11.714:11.718.0 
34:14.20Thomas Sursham  U17MNorth Shields Poly4:12.634:12.633.8 
44:15.11Archie Lawson PBU17MCity of York4:15.114:13.450.0 
54:19.43Daniel Melling PBU17MMorpeth4:19.434:05.74-2.4Click your Clock logo
64:22.75Kate Avery  SENWShildon4:15.424:15.42-1.2 
74:29.04Jonathan Wilkinson D  SENMDurham/St. Mary's Uni4:19.504:07.073.7 
1500m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:17.66Simon Lyon SBV35MWallsend4:17.664:13.51.4 
24:19.34Danielle Hodgkinson PBSENWWallsend/Army4:19.344:18.71-0.3 
34:21.56Jonny Evans SBU23MJarrow & Hebburn/Northumbria Uni4:21.564:17.35-1.1 
44:22.07Michael Dawson SBV35MNorth Shields Poly4:20.614:07.57.7 
54:23.17Guy Bracken  V55MNorth Shields Poly/VAA North East4:20.574:11.87-0.8 
64:23.54Liam Brittle PBU17MDarlington H/Gateshead4:23.544:23.543.5 
74:26.61David Race  U15MGateshead4:24.43:47.26-4.7 
84:28.15Paul Lowe  V45MNorth York Moors4:25.073:51.12.9 
94:30.40Jennifer Walsh SBSENWWakefield/Durham Uni/Kirklees4:30.404:12.96-0.6 
104:40.74Josephine Moultrie  SENWVictoria Park City of Glasgow4:26.924:10.438.7 
1500m F (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:30.59Max Creasey PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:30.594:13.7-3.2 
24:35.88Finlay Ross  U13MHarmeny4:27.724:18.30-1.1 
34:36.43Matthew Somers  U17MMiddlesbrough (Mandale)4:32.74:32.76.1 
44:36.45Oliver Douglass PBU15MNorth Shields Poly4:36.454:15.28-1.0 
54:36.46Dylan Gooding PBU15MMorpeth4:36.464:17.070.6 
64:37.57Dillon Thomas Revell  U15MSunderland4:35.894:31.970.7 
74:38.60Chloe Price  SENWBirtley/Durham Uni4:37.524:30.55.6 
84:46.05Rhian Purves  U20WGosforth/Gateshead4:40.164:36.22.9 
1500m G (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:39.08Izaak Taylor PBU17MHoughton Harriers4:38.624:38.622.4 
24:40.59Christopher Coulson PBU15MHoughton Harriers4:40.594:30.32-0.2 
34:46.34Ben Walker PBU15MMorpeth4:46.344:34.853.8 
44:49.07Holly Peck PBU17WMorpeth4:46.934:45.957.3 
54:51.85Jack Seeney PBU17MHoughton Harriers4:51.854:34.083.8 
64:52.87Dylan Davies  U15MMorpeth4:48.104:36.930.3 
74:55.49Lydia James  U17WHoughton Harriers4:47.624:47.6210.4 
85:23.92Sophie Robson  U17WJarrow & Hebburn5:00.34:54.6911.6 
1500m H (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:56.22Lucy Scothern  U15WChester-le-Street4:52.54:35.871.2 
24:56.95Jessica Fox  U23WSunderland/McNeese State Uni4:52.614:50.85.1 
34:57.61Anna Pigford PBU17WHoughton Harriers4:57.614:49.023.7 
44:58.36Holly Waugh  U15WNorth Shields Poly4:53.974:44.833.1 
55:01.56Eve Quinn SBU20WSunderland5:01.564:56.911.2 
65:03.09Alastair McCall SBV50MDurham5:03.094:55.58.3 
75:04.67Nicole Phillips  U15WHoughton Harriers5:00.54:49.747.7 
85:16.74Scarlett Newby  U15WBirtley5:03.085:03.088.8 
1500m I (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:03.50Emma McNeill PBU13WMiddlesbrough (Mandale)5:03.505:03.508.5 
25:04.23Lois Creasey PBU15WMiddlesbrough (Mandale)5:04.235:02.51.6 
35:06.69Zoe Hill  U13WMiddlesbrough (Mandale)5:06.204:56.44.8 
45:10.70Isabel Herbert  U13WMiddlesbrough (Mandale)5:09.605:03.95.8 
55:11.34Gemma Harcombe-Moore SBSENWHartlepool5:11.345:07.24.7 
65:13.80Freya Clarkson  U13WChester-le-Street5:12.994:43.683.0 
75:15.61Katie Lowe  U15WMiddlesbrough (Mandale)5:11.55:01.667.3 
85:20.16Katie Joslyn  U13WNorth Shields Poly/Northumberland Schs5:11.845:03.604.5 
95:33.71Jessica Ord  U15WGateshead5:19.95:19.4310.3