BMC Regional Races External Results
Tipton
22 May 18
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:54.45Psalm Roberts-Nash  U20MWolverhampton & Bilston1:52.051:49.72-4.0 
21:55.90Chris Monk  SENMMansfield1:55.361:50.210.2 
31:56.23Cameron Field SBU23MLiverpool H/Durham Uni1:56.231:51.48-4.1 
41:57.31Aaron Cooper  U23MHerts Phoenix/Birmingham Uni1:55.001:53.311.4 
51:59.95Thomas Coe  U23MWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:55.401:53.31-0.6 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:54.80Jacob Pickering PBU23MCheltenham/Birmingham Uni1:54.801:54.80-2.6 
21:56.02Grant Anderson PBU23MStockport/Birmingham Uni1:52.621:51.95-3.6 
31:56.03Adam Saul-Braddock PBU17MWolverhampton & Bilston1:56.031:55.37-2.0 
41:56.84Harry Wells PBU20MGloucester1:54.131:53.95-1.3 
51:58.59Jack Bonser SBU23MWolverhampton & Bilston1:56.311:55.97-2.4 
61:58.82Mark Cottam PBU23MBristol & West/Birmingham Uni1:58.821:58.828.5 
71:58.83Stephen Garrett SBU23MManx/Birmingham Uni1:58.831:58.27-1.2 
81:59.33Daniel Carpenter PBU23MEnfield & Haringey/Birmingham Uni1:59.331:59.33-1.8 
92:00.54Alex Burrows SBU23MTelford AC2:00.541:53.54-3.0 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:58.48Joseph Martin PBU17MRoyal Sutton Coldfield1:58.21:55.001.1 
21:58.97Thomas Bury PBU20MStroud1:58.971:58.978.9 
31:59.38Henry Brocklehurst PBSENMBournville Harriers1:59.021:56.70-3.5 
41:59.51Jack Collins PBU23MHercules Wimbledon/Birmingham Uni1:59.081:59.088.5 
51:59.85Adnan Haq  SENMRugby & Northampton1:58.381:57.13.4 
62:01.04Dylan King PBU17MBirchfield H1:58.691:58.240.0 
72:01.33Jude Bush SBU17MDerby2:00.031:58.473.1 
82:03.91Jolyon Leavesley  U17MCorby2:01.751:59.59-1.7 
92:07.23Harrison Hardy-Smith  U17MCannock & Stafford2:00.132:00.023.8 
800m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.44Ben Prince  U20MBirchfield H1:59.741:59.749.0 
22:03.91Ben Smith PBU17MMansfield2:03.911:55.48-2.2 
32:05.05Ryan Ashforth SBU23MCannock & Stafford2:05.052:01.010.7 
42:05.34Marc Turner  V45MHalesowen/Midland Masters2:05.11:52.461.1 
52:05.64Daniel Ashley SBU23MBasildon/Birmingham Uni2:05.642:02.2010.6 
62:06.64Luke Richardson  U15MBromsgrove & Redditch2:03.481:54.21-2.8 
72:11.47Owen Jinks  U15MHalesowen2:08.212:07.35.5 
82:13.29Jasper Cole  U17MWolverhampton & Bilston2:09.82:09.810.8 
92:16.94Samuel Avis  U23MTonbridge/Birmingham Uni2:11.712:05.1914.6 
800m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.99James Drakeford  SENMBournville Harriers2:01.912:01.91-1.0 
22:08.60Sam mcFall PBU17MBirchfield H2:08.602:03.340.0 
32:10.08Max Price PBU15MHalesowen2:05.31:55.46-3.0 
42:10.27Silas Goshawk PBU20MBirchfield H2:09.122:09.124.6 
52:10.40Dylan Wootton PBU17MTipton2:05.912:05.724.7 
62:12.25Katrina Simpson  U20WHalesowen2:10.702:10.014.4 
72:22.26Jessica Keene  U20WBlackheath & Bromley/Birmingham Uni2:16.492:12.443.0 
82:25.39Mark Fantom PBV45MTipton2:24.522:24.527.8 
800m F (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:18.45Ella Semple PBU17WWolverhampton & Bilston2:15.642:15.324.3 
22:19.19Issy Cotham  U23WWolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:17.672:09.131.2 
32:20.30Ruby Brook PBU15WStroud2:20.302:19.929.1 
42:21.25Molly Andrews PBU20WWolverhampton & Bilston2:20.302:19.106.8 
52:21.55Valentina Costa SBU15WDerby2:14.942:14.943.5 
62:22.11Charlotte Burrows SBU15WTelford AC2:19.672:17.344.7 
72:24.93Ruby Spencer  U15WMacclesfield2:20.42:20.411.8 
82:32.23Florence Fuller  U15WStroud2:27.22:26.458.6 
92:32.96Lucy Semple  U15WWolverhampton & Bilston2:27.502:23.967.8 
102:34.69Edith Charlesworth  U17WWenlock2:28.72:28.612.9 
800m G (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:26.93Izabella Thompson PBU20WSparkhill2:26.932:26.939.5 
22:28.41Bella Fantom PBU17WTipton2:28.412:26.076.3 
32:28.67Lucy Evans PBU20WWolverhampton & Bilston2:28.672:28.6717.3 
42:29.38Susannah Davies  SENWTipton2:25.652:23.810.1 
52:30.92Leah Spencer SBU17WBirchfield H2:29.92:24.618.0 
62:31.77Shana Stewardson  U15WBridgnorth/Kidderminster & Stourport2:23.012:19.487.7 
72:31.81Alex Westbury PBU15WTipton2:31.812:31.818.2 
82:34.46Emma Bendle SBU15WStroud2:31.72:29.7111.8 
92:39.41Jessie Walker SBU15WTipton2:39.412:26.376.5 
102:40.13Emily Pearce  U15WCannock & Stafford2:33.42:28.612.2 
800m H (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:22.58Benjamin Ferguson PBU15MTipton2:22.582:15.257.2 
22:25.09James Brazier PBU17MWolverhampton & Bilston2:25.092:25.0916.0 
32:29.08Michael Banks  U15MTipton2:27.042:02.9-0.4 
42:33.18Adam Crisp PBU17MWolverhampton & Bilston2:33.182:33.1820.8 
52:34.38Jack Cunningham PBU15MTipton2:33.082:21.919.6 
62:36.24Anaya Powis PBU17WStroud/Tri Team Gloucester2:31.62:31.616.3 
72:46.51Isobel Eagle SBU15WTipton2:39.92:30.5813.0 
82:52.49Katie Bevan  U17WTipton2:47.572:42.410.2 
92:55.01Hannah Tavner SBU15WStroud2:49.12:49.120.8 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:58.45Shaun Evans  U23MRoyal Sutton Coldfield3:53.263:53.06-3.7 
23:59.21Daniel Preston PBU20MLiverpool H3:54.523:50.70-2.2 
34:01.25Mike Tanner  SENMBirchfield H/Rotherham3:55.703:53.77-2.9 
44:03.30Liam Rawlings  U17MOswestry3:59.933:50.85-3.6 
54:03.63Ryan Shields PBU17MBirchfield H4:03.633:55.12-1.5 
64:03.66Ben Griffiths SBSENMBirchfield H4:01.94:01.181.2 
74:06.51Joshua Ward  U20MCannock & Stafford4:00.153:59.423.0 
84:07.31Ed Banks PBSENMBirchfield H4:07.314:04.07-3.5 
94:13.46Bill Chesters  U20MCannock & Stafford4:11.04:04.240.0 
104:16.80Max O'Sullivan  U23MOwls Leicester4:12.774:01.909.1 
114:20.22Peter Mumford  U23MNotts/Birmingham Uni4:17.674:14.610.3 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:14.64Callum O'Neill SBU23MNewbury/Birmingham Uni4:14.644:05.87-1.6 
24:15.13Harry Dyall PBU20MWolverhampton & Bilston4:11.964:01.08-2.2 
34:15.73James Wardle PBU15MRushcliffe4:14.183:59.34-3.1 
44:17.74Joshua Robins PBU15MBirchfield H4:17.744:06.18-2.5 
54:18.19Alex Stapleton PBU17MBirchfield H4:16.214:16.212.6 
64:18.41Sam Mannings PBU15MHalesowen4:18.414:04.30-2.2 
74:19.66Jordan Boam PBU23MMansfield/Derby Uni4:19.664:19.661.2 
84:20.84Jenson Connell PBU17MMansfield4:19.924:12.95-2.2 
94:22.99Shaun Barnsley PBSENMTipton/Central Lancashire Uni4:22.994:22.999.2 
104:23.34Archie Roberts PBU23MTipton/Birmingham Uni4:23.344:23.344.6 
114:25.58Noah Bennett  U15MRugby & Northampton4:16.73:55.97-3.1 
124:26.93Jake Martin  U17MDerby4:26.224:19.227.8 
134:27.16Abayomi Adedimeji PBSENMBRAT4:27.164:24.00.6 
144:27.79Frank Morgan PBU15MCarmarthen/Dyfed Schs4:25.113:56.15-3.1 
154:34.12James Vaughan PBU15MBirchfield H4:28.483:59.55-3.3 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:34.30Nathan Warren PBV35MBRAT4:34.304:34.304.5Click your Clock logo
24:38.09Lynden Hunt  U17MTipton4:36.94:36.94.9 
34:43.17Jensen Peak PBU15MBirchfield H4:43.174:43.1715.1 
44:47.34Ed Parry  U15MRushcliffe4:42.974:27.804.5 
54:47.47Paul Jolliffe  SENMKings Heath4:30.974:30.971.7 
64:52.39Andrew Prole  U17MTipton4:51.34:40.17.3 
74:54.62Sofie Kent  SENWAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni4:42.284:40.085.4 
84:55.12Lily Saxon  U15WSolihull & Small Heath4:44.874:41.115.6 
94:56.01Allegra Soutar  U20WCannock & Stafford/Edinburgh Uni4:53.34:53.38.4 
104:56.93Abigail Saker SBU20WHalesowen4:56.934:46.617.7 
114:58.72Beth Rawlinson  U15WWenlock4:52.844:52.844.8 
125:03.17Lizzy Edge  U15WRushcliffe4:58.724:50.173.0 
135:11.03Amy Harland  U15WBirchfield H4:44.424:39.505.0 
1500m D (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:54.77Zoe Brickley SBU20WWolverhampton & Bilston4:47.604:47.185.0 
24:56.68Natalie Hatfield PBU15WBromsgrove & Redditch4:49.914:49.914.9 
34:56.72Cameron-Ellie Mander PBU17WWrekin College Triathlon Club4:56.724:56.727.2 
44:57.53Olivia Martin SBU15WAbingdon4:50.544:39.622.9 
55:02.92Lexie Bull PBU15WStroud4:47.204:47.203.0 
65:03.87Bethan Dyall PBU15WWolverhampton & Bilston4:57.334:54.527.7 
75:05.76Ruby Richards  U15WWolverhampton & Bilston5:04.55:04.57.5 
85:09.37Emilie Bullock SBU15WWolverhampton & Bilston5:00.245:00.2412.9 
95:09.66Grace Tavner SBU17WStroud5:09.665:01.0612.3 
105:15.70Freya Batkin SBU15WKettering5:15.705:10.088.1 
115:23.00Hayley Winters  V35WGloucester5:03.515:03.443.8 
1500m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:27.99Phoebe Clark PBU15WTipton5:23.635:23.6318.6 
25:30.32Andrew Lewis PBV60MShrewsbury5:30.325:30.3211.9 
35:31.40Gaia Bowerman SBU15WStroud5:31.405:18.39.1 
45:33.84Cameron Lomax PBU15MTipton5:33.844:27.591.1 
55:39.17Abbie Fryer-Winder PBU15WBuxton5:39.175:39.1717.4 
65:49.75Sydney Williams SBU15WWolverhampton & Bilston5:49.755:19.712.4 
 
3000m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:38.21Jonathan Goringe SBSENMBirchfield H/Kettering8:38.218:32.71-3.0 
28:40.09Ben Robinson PBSENMBristol & West8:40.098:40.09-4.2 
38:41.43Stuart Hawkes PBV40MTipton/Kidderminster & Stourport8:41.438:41.433.7 
48:45.20Richard de-Camps  SENMCheltenham8:38.978:38.97-2.9 
58:47.21Fynn Batkin PBU20MKettering8:34.978:29.80-1.4 
68:51.27Omar Ahmed  U23MBirchfield H/Ethiopia8:27.998:17.81-6.4 
78:53.53Philip Wilson SBSENMTipton/Lancaster Uni/Cornwall AC8:53.538:31.74.0 
88:56.64William Bryan PBU23MSouthampton/Birmingham Uni8:43.438:33.45-4.9 
109:10.60Milan Campion  U20MNotts8:57.258:41.11-2.9 
99:10.60Daniel Robinson  V35MBRAT9:05.878:55.27-2.2 
119:10.82Ian Williams  SENMTipton/Taf Running & Orienteering (TROTS)9:05.38:47.93-1.9 
129:28.11Joe Connors  U23MYate/Birmingham Uni/Westbury9:04.758:54.96-2.1 
139:30.65James Jefferson  SENMTipton9:27.769:20.408.1 
149:37.73Scott Carpenter SBU23MGloucester9:37.739:07.8217.0 
3000m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:12.79Matthew Chronicle PBU20MRugby & Northampton9:12.799:10.17-1.5Click your Clock logo
29:14.01Joel Dungworth PBU20MLeicester9:14.019:03.43-0.2 
39:15.22Stephen Corbishley PBSENMTipton9:15.229:15.22-1.1 
49:20.24Richard White PBV35MTipton9:20.249:19.48-0.5 
59:27.11Xavi Salcedo PBU17MWreake & Soar Valley/4Life Tri9:27.119:20.364.9 
69:30.00Dean Bate SBSENMTipton9:30.009:13.112.6 
79:36.38Aidan Daniel PBU23MBirmingham Uni9:36.389:36.38-2.1 
89:38.76Jack Rushby  U20MLincoln Wellington9:38.729:38.7211.6 
99:39.90Andy McQue SBV35MVale Royal9:39.909:37.85-0.3Click your Clock logo
109:48.89Ben Carrington PBV35MTipton9:48.899:33.63-0.2 
119:57.45Matthew Wilkinson PBU20MHalesowen9:57.459:57.457.8 
1210:07.21Thomas Bentley PBU15MTipton9:56.298:40.2-2.2 
1310:11.43Daniel Brazier SBV35MWolverhampton & Bilston10:11.439:34.72.8 
3000m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
110:11.29Amie Williams PBSENWTipton10:07.810:07.84.6 
210:12.15Louisa Whittingham PBU20WMacclesfield/Birmingham Uni10:12.1510:01.772.2 
310:20.72Clark Woodhall PBV40MTipton10:20.7210:20.7211.6 
410:37.96Jade Littlechild SBU20WTeam Bath10:37.9610:37.889.8 
510:38.84Jess Humphreys  U17WWolverhampton & Bilston10:12.6210:02.767.2 
610:43.45Robert Dowse PBSENMBRAT10:43.4510:43.4510.2 
710:50.49Jordan Waine  U20WSaffron AC10:41.2310:41.2315.2 
811:02.16Lydia Attwell  U17WStroud10:47.010:47.07.8 
911:03.44Charlotte Bush PBU20WTamworth11:03.4411:03.448.6 
1011:13.15Nick Seagrave  V35MBRAT10:55.1510:45.868.1 
1111:16.80Bethany Walker SBU20WTipton11:16.8011:12.95.9 
1211:20.44Peter Eckersley PBV60MBRAT11:20.4411:20.448.5