BMC Regional Races External Results
Exeter
28 Aug 18
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:50.11   Ben Rochford SBU23MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni1:50.111:49.66-4.2 
21:50.88   Phil Norman PBSENMWoodford Green Essex Ladies/North Devon1:50.881:50.88-3.4 
31:55.00   Dean Smith  SENMCity of Plymouth1:54.771:54.77-2.7 
41:58.67   Michael Proffitt  U23MBristol & West1:57.701:57.70-2.1 
51:58.95   Lukas Lacey-Hughes PBU20MCardiff Archers1:58.951:58.953.8 
62:01.41   Alex Price  U23MSwansea2:00.002:00.00-1.0 
72:03.34   Ellery Cole  U17MTeam Bath1:59.991:57.71-1.7 
Mens 800m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.23   Will Stockley  U20MTeam Bath/Wiltshire Schs1:57.531:55.73-3.3 
22:00.87   Alexander McCartney PBU20MNewquay & Par/Truro School2:00.872:00.87-0.8 
32:01.93   Angie Petty  SENWNew Zealand2:00.621:59.066.8 
42:02.90   Jim Davies  V35MSouthampton/Southampton Uni2:00.272:00.27-0.1 
52:03.89   Thomas Mason  U15MExeter2:03.011:57.78-0.9 
62:05.57   Khahisa Mhlanga  U20WHerts Phoenix2:04.342:04.340.5 
72:05.61   Michael Owen PBU17MNewport2:05.612:02.54-0.9 
82:07.23   Jordan Choules PBU17MNorth Devon2:07.232:07.2319.6 
92:08.02   Joe Gentry  U23MNorth Somerset2:03.72:00.463.9 
102:09.60   Callum Choules SBU20MNorth Devon2:09.602:04.69-0.8 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.73   Justin Davies PBU17MTeam Bath2:03.732:03.73-2.6 
22:09.55   Liam Hallows PBU20MErme Valley2:09.552:08.000.9 
32:10.47   Oliver Capps PBU15MExeter2:10.472:09.611.1 
42:11.20   Oliver Woodmason PBU15MCity of Plymouth2:11.202:04.96-0.6 
52:13.81   Benjy McCartney PBU17MNewquay & Par2:13.812:11.90.8 
62:14.84   Joe Dix PBU15MTavistock2:14.842:14.847.3 
72:18.33   William Russell PBU15MTavistock2:18.332:10.792.0 
82:18.58   Samuel Hart  U15MTorbay/Newton Abbot2:13.902:08.481.5 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.53   Isaac Murray PBU15MCornwall AC2:17.532:11.5-0.1 
22:21.35   Liam Gallantry PBSENMNewquay & Par2:21.352:20.263.1 
32:29.01   Callum Cole PBU15MChippenham H2:29.012:29.0110.3 
42:29.40   David Bedwell  V60MBristol & West/Midland Masters2:25.101:56.374.8 
52:30.10   Ray Ashford SBV60MSouth West Vets2:30.102:10.6321.5 
62:51.93   Tithecott Jack SBU13MNorth Devon2:51.932:34.1212.9 
72:52.31   William Harrison  U13MTorbay2:46.562:46.5615.4 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.13   Alanah Hill PBU15WCardiff Archers2:21.132:18.124.5 
22:21.98   Sarah Kearsey PBSENWExeter/Exeter Uni2:21.982:19.2310.3 
32:25.46   Heidi Taylor  U15WPoole AC2:20.312:20.314.5 
42:26.31   Maddy Herbert  U17WDorchester/Team Dorset2:22.662:21.487.3 
52:28.92   Harriet Turner  U17WNorth Devon2:17.922:17.7910.2 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.83   Megan Hamilton-Strong  U15WExeter2:25.822:23.037.3 
22:27.09   Keira Devereux  U13WNorth Somerset2:27.022:19.794.2 
32:27.11   Hannah Taunton T20/F20  SENWTaunton2:23.832:22.111.2 
42:27.39   Jessica Spry PBU15WNewquay & Par2:27.392:27.3910.3 
52:29.23   Alys Withers SBU20WNorth Somerset2:28.22:24.409.3 
62:36.29   Demi-Marie Goddard  U17WPoole AC2:29.142:22.4312.9 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:25.49   Jade Kinsey PBU20WTavistock2:25.492:25.4914.3 
22:31.37   Charlotte Brown PBU17WTaunton2:31.372:31.378.5 
32:32.09   Jess Courtney PBU15WExeter2:32.092:30.607.4 
42:36.66   Suzanne Harding  V40WGloucester/Midland Masters2:33.52:23.4210.2 
52:41.63   Lucy Acott  U13WMendip2:37.442:36.328.7 
62:46.63   Shireen Balouch  U20WNewport2:41.342:41.3412.5 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:55.20   Callum Jones  SENMNewquay & Par/Bristol Uni3:51.293:48.51-3.8 
23:57.53   Harry Wells PBU20MGloucester3:57.533:57.53-3.0 
33:57.66   Jackson Mountford PBU20MNewport3:57.663:57.66-2.5 
43:58.20   Jake Hughes PBSENMCity of Plymouth/Windsor Slough Eton & Hounslow3:58.203:58.202.2 
53:58.56   Matt Coffey PBV35MSouthampton3:58.563:58.56-1.2Click your Clock logo
64:02.62   Remi Adebiyi  U20MNewport3:58.233:54.46-2.9 
74:04.57   Matthew Bradley PBSENMCity of Plymouth/Newquay & Par4:04.574:04.570.7 
84:08.76   William Bardsley SBU23MSouth London/Strathclyde Uni/Shettleston4:08.764:02.41-0.8 
94:11.02   Phil Burden  V40MTaunton/South West Vets4:05.664:04.70-1.3 
104:11.53   Lewis Cotterill PBU20MNewquay & Par4:11.534:11.53-2.9 
114:21.97   Joachim Tranvag  SENMExeter Uni/Norway4:08.884:08.1-0.7 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:13.85   Hamish James PBU17MNorth Devon4:13.854:13.85-0.4 
24:15.31   Ollie Lock PBU17MNorth Somerset4:15.314:09.68-0.5 
34:17.16   Neil Kennedy PBSENMBristol & West4:17.164:15.92-0.2 
44:18.28   Peter Grist SBSENMFrome4:18.283:58.18-0.4 
54:25.11   Frank Morgan PBU15MCarmarthen/Dyfed Schs4:25.114:10.38-0.9 
64:26.97   Seamus Robinson  U15MWestbury/Yate4:26.94:19.940.7 
74:27.60   Sam Mills PBU15MExeter4:27.604:21.15-0.4 
84:34.57   Adam Leworthy  U15MNorth Devon4:31.614:19.950.2 
94:36.85   Howard Bailey  SENMExeter4:31.204:31.203.2 
104:43.01   Caden Goodwin PBU15MExeter4:43.014:43.010.5 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:35.87   Charlie Hague PBU13MExeter4:35.874:31.971.2 
24:38.83   Kyle Darragh PBU20MNorth Devon4:38.834:38.831.2 
34:38.89   James McKibbin  U23MNorth Devon4:36.914:29.61-0.3 
44:41.61   George Thomas  U15MNorth Devon4:36.224:32.550.9 
54:47.37   William Pengelly  U13MNorth Devon4:45.704:32.872.4 
64:48.14   Simon Tithecott  V45MTorrington/North Devon4:45.784:44.273.9 
74:50.88   Samuel Jackson  U20MParc Bryn Bach4:49.714:33.021.9 
84:57.02   Cameron Bryson  U15MExeter4:40.864:31.642.0 
94:58.76   Dylan Dayman  U15MNorth Devon4:49.134:33.742.2 
105:02.68   Louie Brunsdon  U15MNorth Somerset5:01.624:44.13.4 
115:04.07   Myles Begley  U15MTorbay/Newton Abbot4:57.304:41.922.8 
125:09.25   Henry Dawes PBU13MNewport5:09.254:47.972.9 
135:40.60   Nathan Kitchen SBV40MCornwall AC/South West Vets5:40.604:49.97.7 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:44.67   Grace Roberts PBU15WVale Royal4:44.674:44.674.2 
24:48.97   Lauren Cooper PBSENWParc Bryn Bach/Aberdare Valley/Cardiff Uni4:48.974:38.581.2 
34:52.30   Emma Ryder PBU20WTavistock4:52.304:43.043.1 
44:53.71   Sally Judd  V40WHerts Phoenix4:51.814:51.303.7 
55:00.93   Hannah Blundy PBU15WWells City/Yeovil5:00.934:52.604.4 
65:11.08   Iona Farquharson  U13WTorbay5:01.565:01.566.3 
75:16.62   Bethany Wells  SENWGloucester5:15.15:02.410.5 
Womens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:04.27   Alexandra Carter  V40WSouth West RR/Exeter/South West Vets5:01.794:59.169.9 
25:11.10   Lily Hart  U15WNewport5:09.85:09.89.8 
35:17.83   Ella Rogers PBU13WTorbay5:17.835:12.379.4 
45:18.08   Verity Tank PBU13WCity of Plymouth5:18.085:18.089.4 
55:24.03   Emma Harrison PBU15WTorbay/Newton Abbot5:24.035:10.015.0 
65:28.29   Holly Leman-Liberal PBU15WTorbay5:28.295:22.257.2 
75:34.68   Olivia Travers SBU15WErme Valley5:34.685:27.939.2 
85:35.30   Lily Bates SBU17WTorbay/Newton Abbot5:35.305:22.2515.1 
95:47.85   Lucie Guy  U15WYeovil/Dorset Schs5:34.65:34.611.2