Essex County & Eastern AA Championships External Results
Lee Valley
3-4 Feb 18
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800 SM (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.73Daniel Mees  U23MPeterborough/Kent Uni/Enfield & Haringey1:49.841:49.84-4.2 
21:57.10Christopher Thornley  SENMBedford & County1:51.701:51.70-1.0 
31:58.42Beck Grover  U23MHerts Phoenix1:54.561:53.973.9 
42:00.22Alex Richards  SENMIlford1:57.341:57.34-0.6 
52:03.43Josh White  SENMPeterborough2:00.181:57.412.3 
62:13.57Stephen Strange  SENMBasildon1:55.791:54.71-3.6 
800 SM h1 (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:58.16Stephen Strange SBSENMBasildon1:55.791:54.71-3.6 
21:58.85Daniel Mees  U23MPeterborough/Kent Uni/Enfield & Haringey1:49.841:49.84-4.2 
32:00.18Josh White SBSENMPeterborough2:00.181:57.412.3 
42:00.29Alex Richards  SENMIlford1:57.341:57.34-0.6 
52:06.85Finn Hutton  U23MHavering1:53.811:53.810.2 
62:19.68Andy Coleman SBV50MBillericay/Basildon/Eastern Masters2:18.112:07.726.3 
-DNFOtto Bolton  U23MNewham & Essex Beagles2:09.72:07.769.4 
800 SM h2 (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:59.49Christopher Thornley  SENMBedford & County1:51.701:51.70-1.0 
21:59.78Beck Grover  U23MHerts Phoenix1:54.561:53.973.9 
32:00.52Jed Hayes  U23MColchester & Tendring/Army1:56.411:54.582.4 
42:00.53Victor Nutakor  SENMNewham & Essex Beagles1:50.911:50.91-1.9 
52:09.84Joshua Iton SBU23MOrion2:09.842:01.4513.4 
62:43.49Andrew Stewart  V55MChelmsford/Enfield & Haringey/Chiltern/Eastern Masters2:37.72:30.79.2 
800 U20M (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:58.37Mitchel Cox SBU20MBasildon1:54.331:53.64-3.7 
22:01.67Oscar Dawson  U20MColchester H2:01.01:59.733.6 
32:01.82Lordie Bevan SBU20MPeterborough/Berkshire Schs2:01.821:58.5113.4 
42:06.51Owen Harknett PBU20MOrion2:06.512:06.5110.6 
52:08.15Kieran O'Hara T20/F20  U20MHavering2:01.92:01.40-1.2 
800 U17M (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.23Sidnie Ward PBU17MWoodford Green Essex Ladies1:56.731:56.730.8 
22:03.51Thomas Palmer  U17MColchester H1:59.501:57.920.8 
32:04.31Reece Harriott PBU17MHavering2:01.01:58.173.8 
42:06.18Jamie Putt  U17MHarlow AC2:02.241:58.5-1.6 
52:22.08Joseph Prince  U17MNene Valley2:02.882:02.888.7 
-DNSSamuel Shorter  U17MColchester H2:08.862:08.614.2 
800 U17M h1 (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.64Reece Harriott  U17MHavering2:01.01:58.173.8 
22:08.25Jamie Putt  U17MHarlow AC2:02.241:58.5-1.6 
32:08.38Joseph Prince  U17MNene Valley2:02.882:02.888.7 
42:08.86Samuel Shorter SBU17MColchester H2:08.862:08.614.2 
52:09.29Louis Berrett PBU17MHavering2:05.512:01.66-0.7 
800 U17M h2 (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.33Thomas Palmer  U17MColchester H1:59.501:57.920.8 
22:13.46Sidnie Ward  U17MWoodford Green Essex Ladies1:56.731:56.730.8 
32:16.27Oliver Ray PBU17MHavering2:06.882:06.889.3 
42:23.05James Chalklen  U17MFlitch Green2:21.852:21.859.7 
800 U15M (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.94Toby Linsell  U15MSouthend2:04.52:01.81.1 
22:14.73Matthew Blacklock PBU15MHavering2:09.472:06.281.7 
32:15.28Tom Gaunce PBU15MSt. Albans AC2:06.981:57.30-2.6 
800 U13M (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:20.69Jimmy Geller PBU13MWoodford Green Essex Ladies2:14.02:08.661.1 
22:30.81Nathan Wright PBU13MWoodford Green Essex Ladies2:30.812:21.642.9 
32:30.89Tom Wood PBU13MBraintree/Discovery Tri2:30.892:30.891.1 
42:37.39Tom Waterworth PBU13MRamsey2:25.932:12.22.6 
52:43.25Cooper Mills  U13MChelmsford2:26.22:26.213.5 
62:53.17Sebastian Alexandru  U13MEssex Schs2:39.982:29.210.3 
800 SW (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:15.16Alex Hill SBSENWHerts Phoenix/Bath Uni2:15.162:12.3513.7 
22:18.31Deborah Barrett-Willis SBSENWNotts/Warwick Uni/Hertford & Ware2:18.312:16.869.7 
32:22.52Charlotte Bishop  SENWBasildon2:18.482:18.484.7 
42:32.51Katie Margarson  SENWCambridge & Coleridge2:31.12:26.057.6 
52:42.21Chloe Pavey SBU23WNene Valley2:42.212:30.120.4 
62:42.45Dawn Jones SBV45WHarlow AC/Eastern Masters/Herts Phoenix2:41.122:39.7017.5 
-DNFAnna Clark  U23WWoodford Green Essex Ladies/Bath Uni2:09.562:08.460.9 
800 U20W (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:27.19Georgie Bowett  U20WCity of Norwich2:23.732:15.615.5 
800 U17W (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:14.42Beatrix Wraith PBU17WHertford & Ware2:12.712:11.252.0 
22:26.16Annalie Cole PBU17WOrion2:19.32:14.676.0 
32:36.31Katie Wright SBU17WHuntingdonshire2:36.22:21.218.4 
42:38.00Grace Malcolm PBU17WHarlow AC/Bishops Stortford2:38.002:36.511.5 
52:40.05Naryce Anderson SBU17WCity of Norwich2:40.052:32.515.2 
62:41.58Jessica Hoar SBU17WDacorum & Tring2:27.212:23.826.8 
800 U15W (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:28.04Sadie Frater-White SBU15WBraintree2:27.232:23.07.5 
22:34.07Sasha Whiley PBU15WChelmsford2:34.072:34.0718.0 
32:35.13Teegan Rayner  U15WBraintree2:27.62:21.304.2 
42:35.92Lauryn Wood PBU15WChelmsford2:35.922:35.926.8 
52:42.47Poppy Tunmore  U15WWest Norfolk2:36.62:36.616.4 
62:51.95Gracie Williamson  U15WWatford2:40.92:40.920.5 
72:52.93Isobel Jakes  U15WBedford & County2:44.32:44.320.2 
82:53.01Elizabeth Wood  U15WWest Norfolk2:46.32:43.616.4 
800 U13W (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:34.97Nneka Okoh  U13WChelmsford2:23.392:23.3911.0 
22:43.36Matilda Canty  U13WHavering2:37.022:26.116.1 
32:57.60Rosie Townley  U13WThurrock2:49.682:40.3010.3 
43:00.51Ruby Aylott  U13WBenfleet2:46.422:39.89.8 
53:02.02Emily McGill PBU13WColchester H3:02.023:02.0213.5 
63:02.04Talia Wynter PBU13WColchester H3:02.043:02.0426.6 
73:17.14Lauren Holmes  U13WBasildon3:00.53:00.519.0 
 
1500 SM (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:00.42Stephen Sawyer SBSENMDengie 1005:00.424:48.743.6 
1500 U20M (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:15.47Lewis Harknett  U20MOrion4:09.944:05.45-1.5 
24:16.99Isaac Brown  U20MBasildon4:04.114:04.11-2.7 
1500 U17M (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:21.36Jack Stanton-Stock PBU17MCambridge & Coleridge4:21.364:19.033.0 
24:31.93Alexander Friend  U17MHavering4:18.824:08.700.5 
34:38.12Innes Fullerton  U17MFlitch Green4:29.934:21.50-0.3 
1500 M35 (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:24.1Nick Shasha  V40MOrion/Eastern Masters4:19.744:08.910.0 
24:27.7Simon Fell SBV40MPeterborough/Nene Valley/Eastern Masters4:27.74:24.32-1.1 
34:39.8Declan Hamblin SBV45MOrion/London Heathside4:39.84:06.912.1 
44:52.7Ben Collison SBV35MWest Norfolk4:52.74:37.74.4 
54:55.6Andrew Cohen-Wray SBV40MBedford & County/Eastern Masters/Ireland4:55.64:41.1911.6 
64:58.6Paul Berrett  V55MHavering/Eastern Masters4:54.004:22.107.9 
75:00.4Steven Read SBV50MGrange Farm & Dunmow/Flitch Green5:00.44:37.757.2 
85:18.1John Greenhalgh PBV50MWest Norfolk5:18.15:18.110.2 
95:19.8Neil Watson  V45MWest Norfolk5:06.95:06.96.8 
105:52.3Andrew Stewart  V55MChelmsford/Enfield & Haringey/Chiltern/Eastern Masters5:30.485:14.869.2 
1500 SW (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:30.76Gemma Kersey SBSENWBasildon/Middlesex Uni4:27.144:13.54-0.8 
24:41.22Isobel Ives  U23WBasildon/Bath Uni4:26.124:18.340.0 
35:32.57Chloe Pavey SBU23WNene Valley5:32.575:10.6820.4 
1500 U20W (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:31.34Aoife Guyatt SBU20WEnfield & Haringey5:31.345:02.020.8 
25:45.10Katie Champion SBU20WHarlow AC5:45.105:26.7723.0 
1500 U17W (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:59.22Helena Dyce SBU17WCambridge & Coleridge4:59.224:45.09.1 
25:10.92Aoibheann Pearce PBU17WOrion5:10.924:59.638.7 
1500 W35 (4 Feb)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
16:35.91Maud Hodson  V45WEast London6:20.326:08.6214.1