South West Inter Counties External Results
Exeter
20 Aug 17
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.44   Will Crisp  U20MSwindon1:50.991:50.42-4.3 
22:00.30   Simon Dill  SENMSwindon/St. Mary's Uni1:56.931:55.4-2.3 
32:00.56   Nathan Brown  U20MErme Valley1:56.081:56.07-2.8 
42:01.04   Richard Scott  V40MExeter/South West Vets2:00.301:55.44-2.2 
52:01.47   Robert Howorth  U20MTeam Bath1:56.821:54.49-2.8 
62:02.30   Hayden Fey  U20MTorbay2:00.542:00.54-0.7 
72:03.14   Alexander McCartney PBU17MNewquay & Par/Truro School2:03.142:03.141.1 
82:03.45   TC Chulu PBU20MSouth West RR2:02.441:59.84-1.8 
92:04.04   Adam Wilson T20/F20  U23MYate/Westbury2:00.782:00.78-1.4 
102:05.14   Jacob Mcalhone  U17MCornwall AC2:03.102:03.100.3 
800 U15M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.34   Gregory Herring PBU15MBedford & County2:05.342:05.341.7 
22:06.08   Will Morris PBU15MLavington Athletics/Marlborough & District Junior2:06.082:06.080.2 
32:06.73   Will Bond  U15MExeter2:05.852:03.870.2 
42:07.33   Max Watson  U15MTaunton/King's College Taunton2:06.122:06.121.9 
52:09.15   Seth Lake PBU15MWimborne2:09.152:09.150.8 
62:10.36   Tom Mann PBU15MYate2:10.362:10.365.4 
72:11.58   Josh Smith  U15MPoole AC2:09.002:02.41-0.6 
82:13.19   Harry Cunningham  U15MSwindon2:11.212:04.340.0 
800 U13M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.55   Oliver Capps PBU13MExeter2:15.552:15.551.9 
22:16.43   William Rabjohns PBU13MPoole AC2:16.432:13.471.3 
32:22.24   Sam Mills  U13MExeter2:18.292:15.572.4 
42:27.45   Morgan Alcock  U13MTorbay/Newton Abbot2:23.952:23.956.3 
52:29.67   George Thomas  U13MNorth Devon2:27.022:23.853.1 
62:33.67   George Mitchell  U13MCornwall AC2:28.332:28.339.2 
72:39.81   Tommy Hummel  U13MMendip2:26.402:15.243.9 
800 SW
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.07   Emma Ryder  U20WTavistock2:17.572:14.922.4 
22:21.07   Grace Knapp SBU20WSwindon2:21.072:20.699.1 
32:21.91   Annie Lewis  U20WYate2:20.22:20.26.7 
42:23.70   Alex Mundell  U23WCity of Salisbury/Imperial/Thames Valley2:17.72:10.23.5 
52:23.82   Amelia Errington  U20WStroud2:23.042:20.846.0 
62:27.17   Clare Hodgson  SENWExeter2:21.832:21.838.7 
72:41.97   Emma Clarke SBU23WCity of Salisbury/Birmingham Uni2:41.972:36.08.9Click your Clock logo
800 U17W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.15   Sarah Wilson  U17WTeam Bath2:16.02:14.156.2 
22:21.30   Madeleine Johnson  U17WDorchester2:17.252:17.252.5 
32:22.58   Jenny Milburn  U17WTavistock/Armada2:15.912:15.916.1 
42:24.47   Jade Littlechild  U17WTeam Bath2:19.862:19.864.8 
52:35.06   Sophie Capel  U17WSwindon2:24.982:24.986.9 
800 U15W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.82   Eleanor Webster  U15WTeam Bath2:20.522:18.844.9 
22:23.61   Megan Hamilton-Strong  U15WExeter2:23.092:23.097.2 
32:25.64   Harriet Tuson  U15WYeovil/Wells City2:23.942:21.725.7 
42:26.56   Maddy Herbert  U15WDorchester/Team Dorset2:21.482:21.484.4 
42:26.56   Bathsheba Kayley  U15WCheltenham2:24.202:24.209.6 
62:26.58   Demi-Marie Goddard  U15WPoole AC2:22.432:22.436.8 
72:28.83   Katie Marriott  U15WExeter2:19.812:19.816.9 
82:33.76   Isabella Colwell  U15WYeovil2:28.122:25.39.9 
92:34.41   Stephanie Brooks  U15WNorth Somerset2:30.52:22.304.9Click your Clock logo
102:34.70   Rachel Oram  U15WSwindon2:26.882:26.886.4 
112:35.02   Lily Bates  U15WTorbay/Newton Abbot2:27.802:27.809.7 
800 U13W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.84   Harriet Hillman  U13WSwindon2:27.932:25.206.7 
22:32.15   Kelly-Marie Marsh  U13WSwindon2:30.42:24.46.0 
32:33.02   Grace Horswell  U13WYate2:29.752:29.758.2 
42:33.48   Kerrie Shanley  U13WNewquay & Par2:28.52:28.59.3 
52:33.93   Charli Dawson  U13WEast Cornwall/Newquay & Par2:32.672:32.6710.1 
62:38.79   Caitlin Keaney  U13WCornwall AC2:28.72:28.78.6 
72:53.26   Lara Chapman  U13WYeovil/Epsom & Ewell2:34.722:34.7212.6 
-DNF   Ruby Brook  U13WStroud2:30.42:20.304.4 
 
1500 U13X
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:51.99   Lukas Bailey PBU13MCity of Salisbury4:51.994:39.03.8 
24:53.77   Zak Clemens PBU13MCornwall AC4:53.774:46.414.8 
34:55.58   Maisy Luke  U13WCornwall AC4:48.24:48.24.6 
45:08.35   Freya Buglass  U13WAvon Valley/Run 4 Fitness5:04.174:52.365.5 
55:14.34   Abigail Jose  U13WCornwall AC5:04.15:03.386.6 
65:15.16   Scarlett Livingstone  U13WExeter5:11.934:51.604.3 
75:22.11   Hannah Blundy  U13WWells City5:15.975:01.096.5 
85:41.23   Jade Griscti  U13WIndependent Intelligent Fitness5:25.865:25.869.4 
96:35.05   Isabella Peyton-Jones  U13WExeter5:20.465:20.469.2 
1500 SX
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:08.85   Harry Wells  U20MGloucester4:02.74:02.7-2.4 
24:10.63   John Howorth  U20MTeam Bath4:02.03:55.36-3.5 
34:12.75   Andrew Smith  U23MPoole Runners/Loughborough Students4:06.04:06.00.7 
44:14.44   Simon Dill  SENMSwindon/St. Mary's Uni4:02.594:02.59-2.3 
54:18.28   TC Chulu  U20MSouth West RR4:12.24:12.2-1.8 
64:23.23   Callum Choules  U20MNorth Devon4:10.894:10.89-1.3 
74:47.81   Natalie Griffiths  SENWBristol & West4:46.24:34.662.0 
85:03.33   Katie Hughes  U20WCornwall AC4:43.564:40.603.0 
95:11.88   Emma Ryder  U20WTavistock4:56.584:56.582.4 
1500 U17M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:18.85   James Alcock  U17MTorbay4:15.164:11.190.1 
24:20.13   Noah Lambert  U17MStroud4:14.84:09.100.3 
34:27.46   Oliver Smart  U15MTavistock4:17.124:08.73-1.2 
44:31.57   James Gordon PBU15MTeam Bath4:31.574:31.572.5 
54:35.34   Sam Ponter  U15MTaunton4:25.274:18.421.2 
64:35.71   Benjy McCartney  U15MNewquay & Par4:35.54:35.52.8 
1500 U17W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:57.33   Harriet Turner  U17WNorth Devon4:48.334:48.334.2 
25:01.13   Caitlin Apps  U17WExeter4:46.834:46.354.4 
35:10.40   Jasmine Stone  U15WExeter/Tiverton5:02.074:48.744.7 
45:15.88   Lavinia Rai  U15WSwindon5:08.75:04.57.7 
55:16.51   Grace Davidson  U15WEast Cornwall/Newquay & Par5:07.95:07.97.3 
65:19.30   Alice Bridger-Morales  U15WBristol & West5:02.34:58.805.9 
75:37.90   Charlotte Brown  U15WTaunton5:07.575:07.579.5 
 
3000 U17M
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:28.42   Johnny Livingstone PBU15MExeter9:28.429:00.49-1.0 
29:29.49   Kristof Klimek  U17MCornwall AC9:21.49:21.4-0.3 
39:37.32   Sam Goodchild PBU17MCornwall AC9:37.329:21.42-0.8 
49:41.97   Otto Copping PBU17MTeam Bath9:41.979:41.971.7 
59:49.01   Ollie Lock PBU15MNorth Somerset9:49.019:49.012.1 
611:41.64   James Pickford PBU15MAvon Valley11:41.6411:41.648.5 
3000 U17W
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:34.23   Madeleine Johnson  U17WDorchester10:30.5710:30.572.5 
210:55.41   Holly Nixon PBU15WWimborne10:55.4110:55.417.5 
311:01.76   Grace Tavner PBU15WStroud11:01.7611:01.766.9 
411:02.94   Fern Kimber  U15WPoole Runners10:58.610:40.985.0 
511:06.90   Eva Porter PBU15WTeam Bath/Wiltshire Schs11:06.9011:06.909.6 
611:09.78   Natasha Farrington  U17WTavistock11:00.2310:52.386.0 
711:15.54   Phoebe Clark  U15WExeter10:55.7710:55.776.8 
811:22.43   Jessica Spry PBU15WNewquay & Par11:22.4311:22.439.3 
911:29.41   Rhiannon Paton PBU15WWestbury/Yate11:29.4111:10.555.8 
1011:45.27   India Ibbotson PBU15WTeam Bath11:45.2711:45.276.9 
1111:59.15   Lauren Webster  U15WNewquay & Par11:37.111:37.19.1 
1212:15.37   Courtney Howard  U17WExeter11:09.2011:04.756.2 
1312:36.76   Catherine Groves  U15WCornwall AC11:38.9311:38.938.6 
 
5000 SX
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:47.12   Michael Towler PBSENMAvon Valley15:47.1215:47.12-1.9 
215:55.57   Joe Connors PBU20MYate/Birmingham Uni/Westbury15:55.5715:55.57-0.2 
315:57.08   Callum Crawford PBSENMExeter/Loughborough Students15:57.0815:57.08-1.3 
416:14.44   Richard James Ayling  SENMAvon Valley15:55.415:55.42.0 
516:15.90   Thomas Davies PBSENMTeam Bath16:15.9016:15.901.0 
616:18.15   Peter Woodward PBSENMForest of Dean16:18.1516:18.150.4 
716:45.38   Oliver Caute PBU20MExeter/Axe Valley16:45.3816:45.380.6 
817:01.41   Emma Stepto SBV45WCornwall AC17:01.4116:13.01.8 
918:49.62   Samantha Lake PBV35WTavistock18:49.6218:49.625.3 
1019:01.36   Liam Hallows PBU20MErme Valley19:01.3619:01.361.6