Cambridge Distance Evening External Results
Cambridge
9 Jun 17
3000 5000 1500 800 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
BMC 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:12.2   Phillip Crout  U23MShaftesbury Barnet/Cambridge Uni8:11.798:00.49-4.8 
28:18.7   Ben Alcock PBSENMBedford & County/San Francisco Uni8:12.458:12.45-3.9 
38:25.1   Dane Blomquist PBU23MAldershot, Farnham & District8:20.198:12.08-3.7 
48:27.6   Benjamin Davies SBU20MBedford & County8:27.68:15.97-4.5 
58:27.9   William Ryle-Hodges  SENMShaftesbury Barnet/Oxford Uni8:24.268:24.26-3.9 
68:33.6   John Eves  SENMBedford & County/Dundrum South Dublin/Herts Phoenix/Ireland8:27.038:23.79-4.0 
78:39.7   James Coxon PBU23MCambridge Uni8:30.448:27.70-3.7 
88:42.1   Macgregor Cox PBU23MAldershot, Farnham & District/Cambridge Uni8:29.688:29.68-1.2 
98:44.3   Jack Douglas  U23MBedford & County/Coventry Uni8:23.028:23.024.3 
108:52.3   Norman Shreeve  SENMCambridge Uni Hare & Hounds8:43.358:26.17-4.0 
118:55.8   Bijan Mazaheri PBSENMCambridge & Coleridge/Cambridge Uni/United States8:55.88:55.87.9 
128:56.1   Eoghan Totten SBSENMOxford Uni/Newcastle & District/Ireland8:44.258:43.36-4.0 
138:57.4   Nicolas Harhalakis PBU17MCambridge & Coleridge8:57.48:30.6-2.9 
149:05.3   Per Wangel PBSENMCambridge Uni/Sweden9:05.39:05.310.3 
159:07.5   Andrew Headley  U23MBedford & County/Kent Uni9:06.48:52.64-1.6 
169:09.0   Miles Chandler SBU23MBristol & West/Oxford Uni9:09.09:05.81-0.3 
179:13.3   Richard Gregory  V35MRanelagh/Hercules Wimbledon8:51.758:51.754.4 
189:15.7   Paul Mizon SBSENMRedway Runners/Ampthill & Flitwick9:15.78:48.26-2.9 
199:18.1   William Mullins  U20MBedford & County9:09.08:53.701.0 
209:18.9   David Buglass  U23MCambridge Uni9:09.319:09.31-1.0 
 
5000m Race 2
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:03.00   Eoghan Totten SBSENMOxford Uni/Newcastle & District/Ireland15:03.0014:50.66-4.0 
5000m Race 1
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:13.5   David Wilson SBSENMThames Hare & Hounds/Cambridge Uni/United States14:48.2714:39.86-1.7 
215:34.2   Paul Aste SBU23MCambridge & Coleridge/Cambridge Uni/United States15:34.214:37.88-2.6 
315:55.7   Jeevanesh Soundararajah  SENMLoughborough Students/Singapore15:20.2515:20.2510.8 
415:59.2   Graham Jones PBSENMMarshall Milton Keynes15:59.215:39.16-1.6 
516:26.7   Arnav Kapur PBU23MCambridge Uni16:26.716:26.712.6 
616:36.0   Oliver Garner SBSENMStragglers16:36.016:11.93-0.1 
716:58.0   Victoria Knight PBV40WCambridge & Coleridge16:58.016:58.00.9 
817:06.3   Dominique Connan PBSENWCambridge Uni/France17:06.317:06.314.9 
917:16.5   Christopher Pell PBSENMCambridge & Coleridge17:16.517:16.52.6 
1017:35.6   Edmund Gazeley PBSENMCambridge Uni Hare & Hounds17:35.617:35.68.0 
1117:53.3   Ahmed Maiter PBSENMCambridge Uni17:53.317:53.314.0 
1218:35.6   Ruby Woolfe PBSENWThames Hare & Hounds/Cambridge Uni18:07.718:07.710.5 
1319:36.2   Nicola Mcbride PBV50WCambridge & Coleridge19:36.219:36.210.1 
1419:48.3   Jessica Cocker PBSENWCambridge & Coleridge19:48.319:48.36.9 
1519:55.7   Ian Richardson PBV50MCambridge & Coleridge19:55.719:55.79.1 
Open 3000m
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:15.2   Paul Pruzina PBU23MBallydrain/Cambridge Uni/Ireland9:15.29:15.23.5 
29:29.1   Tim Calliafas  U23MLewes/Cambridge Uni9:19.189:19.185.0 
39:59.9   Jose Gray  U20MCambridge Uni9:36.28:47.25-1.8 
410:26.7   Tim Bridger SENM     
510:30.1   James Down PBSENMRedway Runners/Ampthill & Flitwick10:30.110:30.14.5 
610:42.4   Jacob Eisler SENMCambridge Uni    
711:22.8   Belinda Down SENWCambridge and coleridge     
812:43.6   Ben Chamberlain SBV35MCambridge & Coleridge12:43.612:11.49.0 
 
1500m Race 1
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:01.1   Alex Gruen  U20MOxford Uni/Australia3:49.343:47.48-0.8 
24:01.8   Thomas Kearns PBSENMShaftesbury Barnet/Cambridge Uni3:58.343:58.340.6 
34:15.9   Oliver Park SBSENMCambridge & Coleridge4:15.94:00.01-2.8 
44:19.1   Jeremy Taylor PBU20MCambridge Uni4:19.14:19.14.3 
54:40.6   Peter Finn  U20MWycombe/Cambridge Uni4:19.124:19.123.2 
1500m Race 2
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:26.0   Arno Dieckmann SENMOxford Uni    
24:27.3   Marcus Widdess PBU23MCambridge Uni4:27.34:27.30.6 
34:43.5   Elizabeth Apsley PBU23WStockport/Cambridge Uni4:43.54:43.55.0 
44:53.0   Ellie Thorpe PBSENWLincoln Wellington4:50.34:49.2910.7 
55:00.7   Matilda Taylor PBU15WCambridge & Coleridge4:55.274:54.105.7 
65:10.0   Ruby Woolfe  SENWThames Hare & Hounds/Cambridge Uni5:01.305:01.3010.5 
75:36.8   Charlie Ritchie  V60MCambridge & Coleridge5:36.75:29.238.2 
 
800m Race 1
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.9   Josh Carr PBSENMThames Hare & Hounds/Cambridge Uni1:52.91:51.41-5.0 
22:02.1   Liam Emmett SBU23MJarrow & Hebburn/Cambridge Uni1:59.421:59.424.9 
32:04.9   AN Other         
42:05.4   James Meiklejohn PBU23MCambridge Uni Hare & Hounds2:04.852:01.13-1.3 
52:07.6   Christopher Westcott  V40MStevenage & North Herts/Eastern Masters2:04.832:04.770.4 
62:13.9   Callum Nicholson  U17MBedford & County/Riverside2:07.02:06.64.0 
800m Race 2
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.6   Annie Quantrill  U20WCambridge & Coleridge2:16.172:16.1714.8 
22:21.2   Ewan Macaulay PBSENMCambridge Uni2:21.22:21.213.0 
32:23.4   Felicity Williamson-Sarll  U20WCardiff/Cambridge Uni2:20.152:18.508.1 
42:42.6   Carrie Bedingfield  V35WCambridge & Coleridge2:36.642:29.8715.8 
52:51.0   Ryan Mingay  U13MBedford & County2:37.02:37.017.6 
62:53.0   Richard Lyle SBV50MCambridge & Coleridge2:53.02:48.612.5