BMC Regional Races External Results
Scotstoun
2 Jun 17
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.13   Cameron Steven  U20MLasswade1:51.071:51.07-3.5 
21:52.60   Chris Watson SBSENMVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni1:52.601:49.7616.1 
31:53.55   Grant Muir  SENMGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:51.321:49.8-2.6 
41:53.78   Ben Potrykus SBU23MPitreavie/Heriot-Watt Uni1:52.661:51.06-3.1 
51:55.06   Donald MacLeod SBSENMGlasgow City/Stornoway1:54.651:51.049.6 
61:55.33   Callum Drummond SBU23MShettleston1:55.331:53.760.1 
71:57.42   Oliver Dustin  U17MBorder1:51.071:46.84-5.2 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.33   Euan Boyle PBU20MFife1:56.331:56.337.7 
21:56.84   Finlay Murray  U23MEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness1:55.601:53.06-3.1 
31:57.01   Anthony Addison PBU20MCorstorphine1:57.011:57.012.5 
41:57.27   Callum Hunter PBU23MInverclyde/Glasgow Uni1:56.541:56.543.1 
51:57.66   Peter Cameron SBSENMEdinburgh AC/Cambridge Uni1:56.201:56.20-3.4 
61:58.32   Kobe Stevens  U23MMoorfoot1:57.921:57.454.5 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.91   James Adam PBU20MPitreavie1:56.881:55.80-2.1 
21:58.17   Callum Matthews PBU23MKilbarchan/Glasgow Caledonian Uni1:58.171:58.171.1 
31:59.15   Kane Elliott PBU17MFalkirk1:58.11:52.08-4.5 
41:59.40   Harris Pentecost PBU17MFalkirk1:56.911:56.910.0 
52:00.19   Lewis Ross SBU20MAyr Seaforth2:00.191:58.07-2.7 
62:00.76   Ross Gray  U23MInverclyde2:00.421:58.46-0.6 
72:01.49   Harry Hall SBU17MAberdeen2:01.011:58.04-0.5 
82:03.43   Andrew Clark  U23MGiffnock North/West of Scotland Uni1:59.451:59.452.5 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.02   Christopher McLew PBU17MCambuslang1:56.621:55.68-0.9 
21:59.69   Murray Fotheringham PBU15MGiffnock North1:59.691:59.230.5Click your Clock logo
32:01.19   Ross Whitelaw PBU17MAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport1:59.731:54.94-1.1 
42:04.14   Conall McGinness  U17MHuntingdonshire2:03.221:55.31-3.1 
52:05.65   Jack Gillespie  U17MAberdeen1:59.451:59.453.5 
62:07.32   Jack Heathwood SBU20MBellahouston Harriers2:07.322:02.463.8 
72:08.47   Paul Sorrie  V35MShettleston2:06.81:54.9-0.7 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.11   Mhairi Hendry PBU23WVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni2:03.372:01.300.3 
22:06.62   Philippa Millage SBV35WVictoria Park City of Glasgow2:06.622:05.13-0.2 
32:07.65   Jemma Reekie  U20WKilbarchan2:04.252:01.45-2.1 
42:08.03   Jade MacLaren SBSENWAberdeen/Strathclyde Uni2:04.402:04.409.0 
52:09.03   Stephie Pennycook SBU23WFife/Edinburgh Uni/Edinburgh AC2:09.032:07.980.0 
62:09.66   Olivia Mason  U17WBorder2:08.892:08.890.9 
72:09.68   Megan Davies PBU23WSale Harriers Manchester/Birmingham Uni2:09.682:09.682.6 
82:11.74   Erin Wallace  U20WGiffnock North2:06.842:06.340.0 
800m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.91   Nicholas Tierney PBU17MAberdeen2:03.911:57.66-0.5 
22:04.35   Luke Davidson PBU17MInverness2:02.661:57.56-2.7 
32:05.12   Steven Bryce T20/F20 PBU23MVictoria Park City of Glasgow2:05.122:02.20-1.5 
42:05.78   Fabian Despinoy PBU15MEdinburgh AC2:03.771:56.92-3.4 
52:07.72   Ben Sandilands PBU15MFife2:06.221:55.70-3.0 
62:12.26   Paul O'Hare SBV40MKirkintilloch2:12.262:10.7110.7 
72:12.59   Bruce Carse PBV35MBellahouston RR2:12.592:12.153.0 
800m G (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.67   Jacob Luc PBU15MGiffnock North2:08.692:00.71-0.8 
22:11.25   Lewis Watt PBU15MAberdeen2:08.972:00.83-1.9 
32:12.52   Ben Nichol PBU17MInverclyde2:07.722:03.35-0.2 
42:12.99   Michael Miller  U17MClydesdale2:11.702:04.73-0.2 
52:13.18   Eoghan O'Donnell  U17MGiffnock North2:09.822:08.430.9 
62:13.63   Hamish Anderson PBU15MEast Kilbride2:10.942:04.92-0.6 
72:16.33   Lewis Mitchell PBU17MGiffnock North2:11.182:06.632.3 
82:17.53   Brian Scally SBV50MShettleston/Scottish Vets H2:15.622:12.512.2 
92:18.20   Alexander Thomson T20/F20  U17MWhitemoss2:10.042:09.396.2 
800m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.43   Julie Dobbin PBSENWVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Uni2:09.162:09.1612.8 
22:10.94   Olivia Vareille SBU17WFalkirk2:09.512:09.491.3 
32:11.44   Kerry MacAngus PBU20WKilbarchan2:11.342:10.770.8 
42:12.57   Hannah Cameron PBU23WEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:12.572:06.820.2 
52:14.00   Nuala McCheyne  U17WInverclyde2:13.752:13.757.1 
62:14.87   Sarah Eunson SBU20WGiffnock North2:14.872:10.2816.9 
72:15.69   Hannah Addison SBU23WCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC2:14.492:12.162.9 
82:16.38   Lucy Somerville SBU20WCumbernauld2:16.382:15.574.2 
92:18.86   Zoe Renfrew  U17WInverclyde2:15.922:15.927.7 
102:20.17   Carolyn Cameron SBU20WEdinburgh AC2:20.172:17.225.4 
112:20.86   Emma Johnson  U15WEdinburgh AC/Team East Lothian2:16.762:16.7611.4 
800m I (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.63   Amy Kirkpatrick  U15WVictoria Park City of Glasgow2:13.532:13.5310.7 
22:16.65   Hannah Anderson PBU15WEast Kilbride2:16.652:16.313.0 
32:17.44   Adrienne Murray PBU17WVictoria Park City of Glasgow2:16.102:16.1010.7 
42:19.49   Anna Mason PBU15WBorder2:19.492:15.33.6 
52:23.73   Lucy Muirhead SBU17WEast Kilbride2:23.732:19.9816.1 
62:24.90   Lydia Blythe SBU20WReading AC/Edinburgh Uni2:24.902:19.36.4 
72:26.76   Sophie Young  U17WInverness2:21.942:21.169.2 
82:29.25   Rosie Davidson  U15WAyr Seaforth2:26.692:26.696.3 
92:32.54   Jennifer Brydon  U15WPitreavie2:28.102:23.8820.0 
800m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.61   Robert Gray PBU13MInverclyde2:18.612:17.539.9 
22:22.05   Georgia Ledingham  U15WCorstorphine2:19.822:13.791.5 
32:22.76   Kai Crawford PBU13MAberdeen2:21.792:01.39-1.3 
42:24.85   Rachel Muir PBU15WKilbarchan2:21.002:15.388.9 
52:25.40   Katie Johnson  U13WEdinburgh AC/Team East Lothian2:20.242:09.631.1 
62:31.52   Valencia Wright  U13WVictoria Park City of Glasgow2:26.622:18.995.9 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.56   Keir Crawford PBU17MCambuslang2:18.662:18.6611.9 
22:26.47   Abbie Robb PBU15WFalkirk2:26.472:26.4716.3Click your Clock logo
32:27.15   Louise Hastie PBU15WKilbarchan2:26.242:16.943.3 
42:29.05   Rob McLennan SBV55MGarscube2:29.052:24.313.6 
52:29.51   Andrew Lind PBU15MGiffnock North2:29.512:29.5120.1 
62:29.67   Catriona McPheat SBU17WTeam East Lothian2:29.672:28.2220.4 
72:30.20   Hugh Shiels  U13MGiffnock North2:27.462:11.672.5 
82:32.45   Emma Gaston SBU15WGiffnock North2:32.452:31.7619.6 
92:33.36   Morven Hubbard  U15WAyr Seaforth2:31.522:31.017.4 
800m L (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:27.19   Aurelia Tiffoney PBU15WKilbarchan2:26.832:20.754.5 
22:28.72   Craig Little PBU13MCumbernauld2:28.722:28.7212.6 
32:29.79   Katherine MacLeod PBU15WCorstorphine2:29.792:28.349.6 
42:31.75   Joel McGinness  U13MHuntingdonshire2:28.152:27.3210.5 
52:32.94   Katie Christie PBU13WFalkirk2:31.72:20.184.1 
62:35.22   David Kirkpatrick  U13MVictoria Park City of Glasgow2:29.062:29.0612.9 
72:35.58   Anna Young SBU15WGiffnock North2:35.582:31.5017.5 
82:35.68   Isla Scott  U13WGiffnock North2:31.732:23.194.8 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:32.16   Charlie Tomkinson PBU15MGiffnock North2:32.162:32.166.0 
22:35.47   Cameron MacDonald  U15MEast Kilbride2:32.502:32.5010.1 
32:36.60   Mark Macinnes  U13MGiffnock North2:35.082:35.0814.9 
42:37.33   Cara Gilbride PBU13WEast Kilbride2:37.332:37.3316.9 
52:37.73   Andrew Anderson  V50MDunbar RC/Team East Lothian2:30.682:30.688.3 
62:37.99   Leah Muirhead PBU13WEast Kilbride2:37.992:32.809.8 
72:40.76   Nuala O'Donnell  U13WGiffnock North2:39.672:32.679.3 
800m N (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:37.38   Sam Hosie PBU13MEast Kilbride2:37.382:19.654.7 
22:42.83   Kenzie Macintosh SBU13WClydesdale2:42.832:29.897.7 
32:45.95   Islay Hubbard  U13WAyr Seaforth2:42.392:42.3912.5 
42:47.47   Kirsty Wylie PBU13WGiffnock North2:47.472:32.507.3 
52:48.01   Kate Paul PBU13WGiffnock North2:48.012:30.756.3 
62:50.71   Jack Anderson Donald PBU13MDundee Hawkhill2:50.712:45.284.8 
72:51.17   Bethany Drummond PBU13WGiffnock North2:51.172:51.1718.5 
82:51.39   Belle Mccormack PBU15WKilbarchan2:44.992:34.8110.6 
92:52.56   Lara Cassidy PBU15WGiffnock North2:49.502:47.7719.1 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:10.71   Kristian Jones  SENMSwansea/Dark Peak/Dundee Hawkhill8:07.658:07.65-5.4 
28:14.30   Alastair Hay  SENMCentral8:10.398:07.84-4.3 
38:22.20   Sol Sweeney PBU20MPerth Strathtay8:22.207:56.78-4.3 
48:26.04   Broc Drury PBU23MAberdeen/Aberdeen Uni8:26.048:26.048.7 
58:27.43   Michael Christoforou  SENMEnfield & Haringey/Birmingham Uni/Edinburgh AC8:24.788:24.78-4.2 
68:33.47   James Donald  U20MDundee Hawkhill8:33.368:23.43-4.2 
78:35.87   Peter Hodkinson SBSENMNotts/Hunters Bog Trotters8:35.878:26.36-1.0 
88:37.39   Jonathan Crickmore PBSENMBrighton & Hove/Heriot-Watt Uni/Hunters Bog Trotters8:37.398:37.39-0.6 
98:37.41   Stuart Gibson PBSENMCambuslang/Whitemoss8:37.418:37.41-3.2 
108:37.57   Joe Arthur  U20MEdinburgh AC8:30.708:23.84-3.6 
118:40.08   William Mackay SBSENMBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:40.088:39.47-3.5 
128:41.41   Craig Campbell PBSENMInverness/Edinburgh Uni8:41.418:41.41-0.9 
138:44.31   Alex Carcas SBU20MEdinburgh AC/Edinburgh Uni8:44.318:33.96-2.8 
148:45.00   Gavin Smith PBU20MCambuslang8:45.008:41.07-1.4 
158:49.23   Freddie Carcas PBU20MEdinburgh AC8:37.188:23.01-3.0 
168:52.33   Aidan Thompson SBU23MCentral/Stirling Uni8:52.338:16.47-1.2 
3000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:46.41   Jozsef Farkas PBV35MStirling Uni/Scottish Vets H8:46.418:46.411.1 
28:48.59   Kieron Rafferty PBU23MVictoria Park City of Glasgow8:48.598:48.596.0 
38:57.61   Callum Symmons SBU23MAberdeen/Edinburgh Uni8:57.618:36.153.8 
49:06.56   Gordon Robertson  V35MCambuslang9:02.638:53.400.8 
59:08.37   Owen Miller T20/F20  SENMFife8:57.338:36.90-3.2 
69:16.14   Paul Sorrie SBV35MShettleston9:16.148:41.0-0.7 
79:19.98   Derek Rae T46 SBSENMFife9:19.989:01.25-3.2 
89:20.93   Shaun Lyon SBSENMGreenock Glenpark9:20.939:10.15-1.1 
99:33.07   Alan Blair SBSENMGarscube9:33.079:13.182.2 
109:37.67   Jamie Clements  SENMEast Kilbride9:15.879:02.95-0.3 
119:39.42   Conor Thomson  U20MKilbarchan9:30.799:20.141.6 
3000m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:01.56   Jamie Burns PBU17MShettleston9:01.568:51.28-3.1 
29:04.34   Drew Pollock PBU17MCambuslang9:04.349:00.62-1.2 
39:05.00   Ryan Gray PBU20MInverclyde9:05.009:05.003.0 
49:10.40   Sam Fernando T20/F20 PBU20MFife9:10.409:03.40-1.2 
59:11.08   Lewis Raeburn PBU17MShettleston8:58.878:24.63-3.6 
69:12.47   Andrew MacAngus  U17MKilbarchan8:58.858:58.48-2.6 
79:16.89   Stephen Addison PBU17MCorstorphine9:10.969:04.99-1.1 
89:17.88   Alistair Gudgin SBU23MPerth RR9:17.889:09.00-1.9 
99:19.27   Cameron Watson PBU17MInverclyde9:04.618:34.21-3.0 
109:20.65   Craig Kennedy PBU17MKilbarchan9:20.659:07.78-0.2 
119:24.36   Lewis Hannigan  U15MKilbarchan9:23.349:04.73-1.1 
129:24.53   Sean Gaffney PBSENMInverclyde9:24.539:24.530.0 
139:24.73   Fraser Cruickshank PBU20MAberdeen9:23.279:23.273.9 
149:25.34   Euan Webster PBSENMAberdeen/Ayr Seaforth9:25.349:25.34-0.2 
159:27.45   Iain McWhinnie  U17MFife9:26.99:10.23-1.1 
169:30.20   Jack Patton PBU15MKilbarchan9:30.208:41.13-3.0 
179:33.11   Luke McCaffrey SBU17MKirkintilloch9:33.118:55.528.9 
189:46.08   Douglas Tickner SBSENMTyne Bridge9:46.089:27.26.2 
1910:02.88   Gavin McWhinnie  U17MFife9:58.29:26.04-0.7 
3000m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:26.40   Andrew Ferguson PBSENMAberdeen/Banchory Stonehaven9:24.369:24.364.5 
29:26.96   Ethan Carolan PBU15MGiffnock North9:26.969:15.28-0.6 
39:27.32   David Mackintosh PBSENMBellahouston Harriers9:27.329:27.321.8 
49:27.85   Aidan McCaffrey PBU20MKirkintilloch9:27.859:27.856.1 
59:30.94   Graeme Hyett SBSENMInverclyde/Belgrave9:30.948:51.74.3 
69:31.76   Anna Tait PBU23WVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Caledonian Uni9:31.769:31.764.9 
79:35.47   David Tamburini PBV40MInverclyde/Scottish Vets H9:35.479:25.450.0 
89:41.87   Annabel Simpson SBU23WFife/Glasgow Uni9:36.319:26.510.4 
99:44.03   David Addison PBU15MCorstorphine9:44.039:03.96-1.7 
109:44.63   Andrew Robertson PBU17MGiffnock North9:44.639:44.630.4Click your Clock logo
119:45.63   Naomi Lang  U20WAberdeen9:39.659:34.031.1 
129:47.26   Greig Glendinning PBV45MBellahouston RR9:47.269:47.264.9 
139:49.69   Sandy Holl SBU17MCentral9:49.699:26.41-0.4 
149:50.51   Rebecca Eggeling PBU20WAberdeen9:50.519:50.518.6 
159:51.17   Michael Healy  V35MUnattached9:32.699:32.690.2 
169:51.70   Kirstin Oakley SBU20WAyr Seaforth/Bradley Uni9:51.709:48.236.2 
179:52.67   Stephen Brown PBV35MUnattached9:52.679:33.05-0.1Click your Clock logo
189:53.09   Gillian Black SBU20WVictoria Park City of Glasgow9:53.099:51.0213.5 
199:54.16   Stephen Allan SBV40MKirkintilloch9:54.169:25.630.1 
209:54.59   Stacie Taylor  U23WKilmarnock/Tulsa Uni9:47.209:36.099.8 
3000m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:49.49   Lily-Jane Evans-Haggerty PBU15WVictoria Park City of Glasgow9:49.499:49.497.2 
29:50.69   Heather Barnes PBU17WGiffnock North9:50.699:50.698.2 
39:54.05   Mhairi MacLennan  U23WInverness/Morpeth9:37.599:17.06-0.5 
49:58.40   Esme Davies PBU17WEden Runners9:58.409:58.405.1 
510:02.60   Cera Gemmell  U17WTeam East Lothian9:52.909:32.761.1 
610:08.77   Constance Nankivell PBU20WEast Sutherland10:08.7710:08.775.7 
710:09.13   Emily Andrew PBU17WInverness10:09.1310:09.134.9 
810:15.60   Micaela Brown PBU23WPitreavie10:15.6010:15.6014.7 
910:23.62   Jessica Christie PBU17WFalkirk10:23.6210:23.626.4 
1010:26.05   Halina Rees SBSENWFife/Strathclyde Uni10:26.0510:10.795.0 
1110:31.79   Ailsa Cruickshanks PBU20WAnster Haddies/Napier Uni/Fife10:31.7910:31.795.1 
1210:32.95   Heather Addison PBU20WEast Kilbride/Glasgow Uni10:32.9510:32.9512.2Click your Clock logo
1310:54.23   Rhian Dawes  SENWVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni10:23.3010:02.076.8 
1411:00.43   Laura Ferguson  U17WGlasgow Sch of Sport10:36.3610:36.3618.0 
1511:01.27   Rosie Eckersley  U17WCentral10:43.3110:43.3111.2 
1611:09.29   Emma Frew  U17WAyr Seaforth11:08.5910:47.317.7 
3000m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:43.33   Lucas Cairns SBU15MInverness9:43.339:21.57-0.7 
29:46.74   Gordon Reid PBV45MKilmarnock9:46.749:46.749.9 
39:53.21   Jason Kane  SENMInverclyde9:53.029:53.023.0 
49:55.23   Michael Watt PBU17MAberdeen9:55.239:30.801.4 
59:55.60   Gary Mckendrick  V50MInverclyde9:54.559:54.556.5 
69:57.99   Dylan Elliott PBU15MKirkintilloch9:57.999:57.992.9 
79:58.18   Scott Sprang SBU17MAyr Seaforth9:58.189:42.133.3 
89:58.34   Calum Little SBU15MCumbernauld9:58.349:30.74-0.5 
99:58.93   David Hogg  V45MKirkintilloch9:52.139:52.132.4 
1010:10.44   Chris Upson  V50MCambuslang10:02.719:51.923.0 
1110:14.07   Robert McCulloch PBV50MKilbarchan10:14.0710:14.072.9 
1210:15.50   Ryan Donald  U17MDundee Hawkhill9:48.559:11.20-1.2 
1310:20.66   Lesley Bell SBV40WGarscube10:20.6610:05.474.3 
1410:36.52   Kevin Slaven SBV35MShettleston10:36.5210:01.6116.5 
3000m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:16.66   Callum Byrne PBU15MVictoria Park City of Glasgow10:16.6610:02.082.2 
210:21.35   Sam Griffin PBU15MAberdeen10:21.359:24.400.3 
310:27.22   David Eckersley  V50MCentral10:24.6610:16.174.4 
410:30.04   Jim White SBV40MMotherwell10:30.0410:09.784.4 
510:34.93   Aimee Anderson PBU15WAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport10:34.9310:34.935.6 
610:35.13   Sharon Muir PBV40WInverclyde10:35.1310:35.1315.8 
710:56.47   Blayne Wright SBU15MVictoria Park City of Glasgow10:56.479:58.450.7 
810:56.94   Claire Thompson  V40WVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:53.3610:53.366.9 
910:58.09   Niamh Riggins PBU15WCambuslang10:58.0910:49.277.7 
1011:05.63   Helen Chong PBU15WGiffnock North11:05.6310:30.717.4 
1111:38.05   Susan Ridley SBV50WEdinburgh AC/Scottish Vets H11:38.0510:06.808.2 
1211:38.91   Miriam Gilbride SBU15WGiffnock North11:38.9111:05.657.1 
1312:24.80   Eva Chong SBU13WGiffnock North12:24.8011:45.547.3