BMC Regional Races External Results
Tipton
18 Jul 17
800 Mile 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.1   Sam Brown PBU20MEdinburgh AC1:52.941:51.29-3.2 
21:53.2   Michael Parry PBU20MColwyn Bay1:51.471:51.12-3.6 
31:55.4   Tom Dodd  U20MBirchfield H1:54.731:54.73-4.1 
41:55.5   Oliver Carvell  U17MBridgnorth1:52.691:52.69-3.2 
51:55.8   Thomas Coe PBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:55.81:55.40-0.6 
61:56.3   Harry Baxter  U23MLincoln Wellington/Coventry Uni1:53.311:52.69-2.8 
71:57.1   Louis Wrigley  SENMCity of Stoke/Keele Uni1:55.381:55.380.3 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.2   Alex Burrows SBU23MTelford AC1:53.991:53.540.9 
21:56.2   Matthew Seddon SBU23MBracknell AC/Cardiff Met Uni1:56.21:54.19-1.0 
31:56.5   Alex Jones  U20MRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.261.6 
41:56.7   Joshua Moody  SENMBristol & West1:55.831:54.73-1.8 
51:57.1   Callum Jones  SENMCornwall AC/Bristol Uni/Newquay & Par1:57.071:54.28-3.2 
61:57.1   Will Richardson PBU20MBirchfield H1:57.11:57.1-4.5 
71:57.5   Sam Mitchell  SENMNotts/Royal Air Force/Worcester1:56.31:50.42-3.6 
81:57.8   Thomas Kearns  SENMShaftesbury Barnet/Cambridge Uni1:56.991:56.99-1.4 
91:57.9   Jonathan Hiorns  SENMNotts1:56.021:53.51-1.9 
101:58.9   Jack Bonser  U23MWolverhampton & Bilston1:57.91:56.31-2.4 
111:59.3   Archie Richardson  U17MLincoln Wellington1:56.191:53.74-1.9 
122:05.5   Matthew Paterson PBU20MCorby2:03.701:57.942.2 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.7   Steve Thompson SBU20MWolverhampton & Bilston1:58.71:58.695.0 
21:59.2   Matthew Sheen PBU23MVale Royal/Leeds Beckett Uni1:58.641:58.64-1.5 
31:59.6   Andrew Miles  SENMVale Royal/Central Lancashire Uni1:59.491:58.64-0.8 
41:59.8   Adnan Haq SBSENMRugby & Northampton1:57.71:57.1-1.0 
52:00.0   Sha Janally PBSENMCity of Stoke1:59.171:59.17-1.4 
62:00.1   Otis Mondir  U23MBristol & West/UWE1:59.381:59.382.4 
72:00.4   Elliot Richards  U23MCardiff/Birmingham Uni1:58.831:57.48-1.9 
82:00.5   Ben Griffiths  SENMBirchfield H1:58.771:56.4-0.8 
92:01.1   Amittai Ben-Israel SBU23MPeterborough/Coventry Uni2:01.12:00.92-0.8 
102:03.9   David Clark  U23MWycombe/Bournemouth Uni2:00.281:58.7-1.5 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.0   Korey Hallett-Blanch SBU23MCity of Stoke2:01.02:00.133.5 
22:01.7   Joseph McLeod PBU23MCoventry/Coventry Uni2:00.42:00.4-0.8 
32:02.3   Alastair Madondo  U23MBirchfield H/Newman College2:01.52:01.54.3 
42:02.8   Frederic Tremblay SBV35MRoyal Sutton Coldfield/France2:02.81:56.60.3 
52:03.6   William Bardsley SBU20MSouth London/Strathclyde Uni/Shettleston2:01.941:58.19-1.5 
62:03.8   Jolyon Leavesley  U15MCorby2:00.472:00.47-0.9 
72:04.1   Stephen Long SBV40MNotts2:04.11:56.8-0.5 
82:06.1   Archie Roberts  U20MKidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:00.74-0.9 
92:06.3   Oliver Paulin  U23MCoventry/Oxford Uni2:04.42:03.8-3.0 
102:08.1   Benjamin Reynolds  U15MCardiff2:03.381:55.73-2.2 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.9   Ryan Hodgkiss PBU20MWolverhampton & Bilston2:04.92:04.95.9 
22:05.4   Samuel Barber  U20MBRAT2:02.182:02.185.8 
32:05.4   Conall McGinness  U17MHuntingdonshire2:03.222:00.29-0.6 
42:06.3   Ryan Shields PBU15MBirchfield H2:03.501:57.67-1.7 
52:07.8   Peter Finn  U20MWycombe/Cambridge Uni2:07.052:07.052.7 
62:11.4   Graham Dodd  SENMCoventry/Coventry2:10.532:10.538.2 
72:13.2   Jacob Reynolds  U15MCardiff2:09.352:01.0-0.3 
82:20.9   Jake Martin  U17MDerby2:07.462:06.852.6 
Mens 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.7   Owen Jinks PBU15MHalesowen2:11.72:08.211.5 
22:12.1   Jamie Hickinbottom  U17MWolverhampton & Bilston2:08.32:08.33.4 
32:12.2   James Lewis  V40MWolverhampton & Bilston/Midland Masters2:09.632:08.655.5 
42:13.8   Sam Mannings PBU15MHalesowen2:13.82:04.290.9 
52:14.1   Harry Cunningham  U15MSwindon2:11.212:04.340.6 
62:14.9   Josh Turner  U15MHalesowen2:11.12:11.18.7 
72:15.1   Alfie Lowe  U20MLeicester2:12.602:12.609.6 
82:15.7   Alex Stapleton  U15MBirchfield H2:15.12:05.761.3 
92:15.8   John Mason  U17MTelford AC2:15.02:09.201.6 
Mens 800m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.8   Paul Bradley PBSENMHalesowen2:12.82:12.86.3 
22:14.7   Daniel Steventon-Box PBU15MWolverhampton & Bilston2:14.72:05.40.5 
32:15.1   Max Price  U15MHalesowen2:14.362:05.30.1 
42:17.8   Adam Walmsley PBU20MCoventry2:15.732:15.732.6 
52:18.3   Daniel Swain  U17MBirchfield H2:15.992:06.691.2 
62:19.6   Lynden Hunt PBU15MTipton2:19.62:12.32.3 
72:20.0   Lloyd Jones  U15MCardiff2:18.102:12.822.1 
82:22.4   Lucca Watson-Quilter PBU15MWreake & Soar Valley2:22.42:15.203.4 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.5   Sarah McDonald  SENWBirchfield H/Birmingham Uni2:01.22:00.88-1.8 
22:08.4   Mari Smith  U23WBirchfield H/Birmingham Uni2:04.192:02.64-0.4 
32:12.8   Lucy James  SENWBedford & County/Loughborough Students2:08.392:06.429.7 
42:13.2   Katrina Simpson  U20WHalesowen2:10.012:10.012.8 
52:15.6   Rochelle Harrison  SENWLincoln Wellington2:11.272:10.492.4 
62:18.4   Zoe Doyle  V35WBelgrave/Veterans2:14.482:14.482.2 
72:20.7   Susan McManus  SENWBirchfield H/Ireland2:17.822:14.473.1 
82:22.2   Megan Taylor  U17WBirchfield H2:21.622:20.510.4 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.1   Charlotte Burrows  U15WTelford AC2:18.72:18.74.9 
22:25.4   Lucy Stevens  U17WRugby & Northampton2:23.412:22.95.6 
32:26.1   Katie Lord  U20WCannock & Stafford2:21.632:17.494.7 
42:27.6   Shana Stewardson PBU15WBridgnorth/Kidderminster & Stourport2:25.482:23.015.3 
52:28.6   Leah Spencer  U17WBirchfield H2:24.62:24.68.5 
62:30.1   Rae Nicholls  U17WBirchfield H2:25.12:25.19.4 
72:31.1   Anya Lennon  U15WCardiff Archers2:26.562:26.568.4 
82:31.4   Charlotte Gilbody  U15WBridgnorth2:31.02:21.495.9 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:35.3   Maria Calleia PBU15WWolverhampton & Bilston2:34.52:24.596.5 
22:35.6   Edith Charlesworth  U15WWenlock2:28.62:28.67.4 
32:38.5   Maddie Hammond  U15WRoyal Sutton Coldfield2:33.02:26.216.5 
42:39.8   Eve Mulvaney  U17WTipton2:33.72:33.713.0 
52:45.8   Sophie Domingo  U20WHarborough2:38.62:26.2917.7 
Mixed 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:28.5   Izabella Thompson PBU17WSparkhill2:28.52:26.937.4 
22:29.6   Lili Jones PBU15WCardiff2:29.62:29.67.4 
32:30.3   Bella Fantom PBU15WTipton2:30.32:28.417.6 
42:31.5   Abigail Preston PBU15WWolverhampton & Bilston2:31.52:31.512.6 
52:37.2   Jack Cunningham  U15MTipton2:35.92:33.088.7 
62:39.0   Grace Slater SBU17WDudley & Stourbridge2:39.02:24.27.7 
 
Mens Mile A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:19.8   Rory Grant PBSENMBirchfield H4:19.84:19.8-0.9 
24:21.7   Thomas Gostelow PBU20MCharnwood4:21.74:21.7-1.6 
34:21.9   Shaun Evans PBU23MRoyal Sutton Coldfield4:21.94:21.9-3.2 
44:24.3   Callum Abberley PBU17MBurton4:24.34:24.3-1.5 
54:24.6   Gareth Griffiths PBU23MTipton/Cardiff Met Uni/Cardiff4:24.64:24.6-0.7 
64:25.9   Dean Richardson SBV40MCity of Stoke/Midland Masters4:25.94:22.82-1.9 
74:26.6   Joe Smith PBSENMTipton4:26.64:26.6-2.6 
84:27.3   Ed Banks PBSENMBirchfield H4:27.34:27.21-2.6 
94:27.7   Chris Fance PBU23MWarrington AC4:27.74:27.70.1 
104:28.9   Felix Schuhböck PBU20MAustria4:28.94:28.95.9 
114:41.2   Thomas Chew PBSENMRoyal Sutton Coldfield4:41.24:41.28.0 
124:42.0   Fraser Logan SBSENMBelgrave/Central4:42.04:32.090.1 
134:42.7   Robert Meredith PBSENMDudley & Stourbridge4:42.74:42.70.2 
144:48.2   Ben McIntyre SBU17MSwindon4:48.24:43.6-0.4 
154:52.9   Senay Mkiale Guzai PBU17MDerby4:52.94:52.9-1.2 
Mens Mile B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:49.8   Owen Knox PBU17MBanbury4:49.84:49.82.5 
24:51.8   Richard Clancy SBV40MTrafford/Northern Masters4:51.84:48.891.6 
34:53.7   Carl Platt SBV35MTrentham/Midland Masters4:53.74:42.990.5 
45:00.8   Alfie Oliver PBU15MWolverhampton & Bilston5:00.85:00.88.0 
55:03.6   Phil Clamp PBV40MTipton/Birmingham Uni5:03.65:03.61.2 
65:05.8   Leon Haffie-Hobday PBU17MWolverhampton & Bilston5:05.85:05.87.3 
75:08.0   Ed Parry SBU15MRushcliffe5:08.05:03.63.3 
85:09.4   Blaine Carpenter PBU17MBanbury5:09.45:09.411.6 
95:09.8   Thomas Bentley PBU15MTipton5:09.85:09.82.5 
105:10.7   Colin Bailey PBSENMBRAT5:10.75:10.72.6 
115:13.4   Matt Whitehouse PBV40MTipton5:13.45:13.47.3 
125:14.6   Haydn Watson PBU15MTipton5:14.65:14.66.8 
135:15.3   Nick Seagrave PBSENMBRAT5:15.35:15.36.6 
145:17.6   Clark Woodhall PBV40MTipton5:17.65:17.63.6 
155:34.0   Andrew Prole SBU17MTipton5:34.05:29.12.5 
165:37.0   Mark Fantom SBV45MTipton5:37.05:36.57.1 
175:40.1   Robert Dowse SBSENMBRAT5:40.15:22.525.6 
Womens Mile A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:53.6   Katie Ingle PBU23WRoyal Sutton Coldfield4:53.64:53.61.9 
24:59.1   Catrina Thomas PBU23WTrafford/Birmingham Uni4:59.14:59.15.0 
35:07.6   Abigail Nolan PBU20WCoventry5:07.65:07.64.6 
45:17.9   Alex Scrivener  U15WBanbury/Gloucestershire Schs5:15.85:15.85.6 
55:25.5   Lily Higgins PBU20WHalesowen5:25.55:25.55.2 
65:32.9   Savannah Causer PBU17WBirchfield H5:32.95:32.98.4 
75:36.9   Susannah Davies PBSENWTipton5:36.95:36.97.0 
85:53.0   Sue Street-Hall PBV35WTipton5:53.05:53.013.2 
95:57.4   Katie Pamphlett PBU15WBanbury5:57.45:57.410.9 
106:13.2   Naomi Dibb PBU17WBanbury6:13.26:13.216.3 
 
Mens 3000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:28.2   Ben Dijkstra  U20MLeicester/Beacon Hill8:27.568:21.010.8 
28:30.3   Alastair Watson SBV35MNotts/Hermitage8:30.38:21.18-3.9 
38:42.4   Dominic Smith PBU20MSwansea8:42.48:42.4-2.4 
48:45.1   Stuart King  SENMNotts/Leeds Beckett Uni8:44.148:23.34-2.5 
58:45.3   Ellis Garamszegi PBU23MWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni8:45.38:45.34.8 
68:46.3   Joseph Tuffin PBU20MRushcliffe8:46.38:46.3-3.3 
78:49.9   Daniel Hallam SBSENMOwls Leicester8:49.98:36.53-3.5 
88:54.2   Alex Rieley PBU20MMansfield/Birmingham Uni8:54.28:54.2-3.3 
98:59.3   Milan Campion PBU17MNotts8:50.298:50.29-1.3 
108:59.5   Tom Mahon SBSENMOwls Leicester/Nottingham Uni Cross Country &8:59.58:40.01-2.4 
119:06.2   Gregor Kelling PBU20MBanbury9:06.29:06.20.4 
129:07.1   Daniel Robinson SBV35MBRAT9:07.19:04.8-2.7 
139:11.2   Robert Keal  V40MNotts9:01.08:49.03.5 
Mixed 3000m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:11.6   Rhys James PBU17MRugby & Northampton9:08.449:08.443.0 
29:14.3   Mark Ince SBV40MBRAT/Midland Masters9:14.39:07.1-0.7 
39:17.8   Scott Hudspith  SENMTamworth/UW Aberystwyth9:13.269:05.57-1.3 
49:24.1   Steven Dunsby PBSENMBRAT9:22.299:19.53-0.2 
59:24.4   Hannah Nuttall PBU23WCharnwood/Loughborough Students9:15.129:11.463.4 
69:30.8   George Beardmore  U17MWorcester9:16.319:16.31-2.5 
79:34.0   James Dickinson  U17MNotts9:23.539:07.32.2 
89:35.2   Alfie Meade SBU20MCoventry9:35.29:29.2-1.2 
99:37.9   Bill Chesters PBU17MCannock & Stafford9:37.99:37.9-1.1 
109:43.0   Tom Hughes  U17MLeicester9:37.79:21.132.4 
1110:32.1   Paul Rogers PBV50MTipton/Midland Masters10:32.110:32.13.0 
Mixed 3000m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:38.8   Grant Cummings PBSENMWolverhampton & Bilston/Derby Uni9:38.89:38.81.0 
29:54.7   Jack Pegler PBSENMCoventry9:54.79:54.76.7 
39:55.7   Ismael Serrablo-Torrejon PBSENMCoventry/Loughborough Students/Charnwood/Spain9:55.79:55.79.0 
49:58.1   Jason Corns PBV45MWolverhampton & Bilston9:58.19:58.15.2 
59:58.5   Ben Carrington PBSENMTipton9:58.59:48.890.8 
69:58.9   Stephen Pearson PBV35MTipton9:58.99:58.96.5 
79:59.6   Zabie Hassan SBSENMTipton9:59.69:52.56.0 
89:59.7   Veleska Wills PBU23WDerby9:59.79:59.72.9 
910:00.0   Jasmine Cooper  U17WDerby9:54.209:53.973.9 
1010:06.2   Connor Mills  U17MCannock & Stafford9:52.559:37.111.0 
1110:12.0   Molly Browne  SENWBRAT10:09.09:56.992.0 
1210:12.8   Grace Brock  U17WCornwall AC10:03.409:39.350.2 
1310:39.5   Ed Wilson SBV35MTrentham10:39.510:24.533.3 
1410:47.8   Jade Littlechild  U17WTeam Bath10:37.8810:37.885.6 
1511:11.7   Zoe Brickley PBU17WWolverhampton & Bilston11:11.711:11.74.8 
1611:13.0   Eloise Lee SBSENWBRAT/Mercia Fell11:13.011:03.777.1 
1711:34.2   Bethany Walker  U17WTipton11:14.911:14.96.6