BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
5 Jun 17
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.82   Cameron Steven SBU20MLasswade3:56.823:55.27-3.5 
23:57.60   Josh Allen  U20MMiddlesbrough (Mandale)3:55.753:55.75-3.8 
34:01.65   Gregory Jayasuriya  SENMMiddlesbrough & Cleveland3:59.843:55.02-3.2 
44:03.04   Kieran Hedley  U20MMorpeth3:57.333:56.80-2.4 
54:10.63   Chris Thornton  SENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni4:02.674:02.670.7 
64:16.05   Max Pearson  U20MTynedale3:58.723:56.67-2.1 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:02.53   Dean Newton PBU23MNew Marske4:02.534:02.53-2.4 
24:03.65   Ethan Hussey PBU15MLeeds City4:00.203:45.85-4.5 
34:04.18   Taylor Jay Glover PBU17MMorpeth4:04.184:02.650.1 
44:04.95   Alex Wood PBU17MTynedale4:04.954:04.958.8 
54:06.83   Alex Brown PBU20MHoughton Harriers4:06.833:59.39-3.1 
64:07.46   Jordan Scott PBSENMMorpeth/Newcastle Uni4:07.464:07.46-0.4 
74:11.79   Scott Ellis  SENMNorth Shields Poly/Northumbria Uni4:09.44:09.2-0.9 
84:12.08   Ben Lambert PBU20MDarlington H4:10.534:10.535.9 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:07.30   Henry Johnson PBU15MHoughton Harriers4:06.73:57.73-3.7 
24:08.52   Joseph Ramshaw PBU17MMorpeth4:08.524:08.5210.0 
34:09.03   Daniel Payne PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:09.033:53.93-3.7 
44:11.37   Archie Lowe PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:11.373:59.37-2.8 
54:11.72   Stacey Smith SBSENWGateshead/Teesside Uni4:11.724:06.817.5 
1500m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:11.49   Mark Banks PBSENMHeaton4:11.494:11.498.5 
24:12.06   Harry Allan PBU20MNew Marske4:12.064:07.25-2.1 
34:13.88   Patrick Haycock PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:13.884:11.360.0 
44:14.66   Jonathan Langley PBU17MChester-le-Street/Gateshead4:14.664:08.75.3 
54:16.08   Daniel Pettitt PBU23MHorsham Joggers/Manchester Uni4:11.904:11.81-1.2 
64:17.57   Andy Graham SBSENMWallsend4:16.34:06.5-0.2 
74:21.93   Simon Lyon SBSENMWallsend4:20.724:13.50.8 
84:22.37   Cameron Thomas PBU17MDurham4:17.464:09.82-0.9 
1500m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.83   Lee Dover PBSENMHoughton Harriers4:17.424:17.42-1.0 
24:18.83   Samuel Shuttleworth SBU23MLincoln Wellington/Durham Uni4:18.834:11.783.4 
34:19.60   Will Bellamy PBU15MHoughton Harriers4:14.73:56.96-1.2 
44:20.55   Thomas Sursham PBU17MNorth Shields Poly4:16.644:12.634.2 
54:22.07   Ben Palmer PBU20MMiddlesbrough (Mandale)4:17.514:03.73-1.5 
64:25.43   Kevin Schenk SBSENMForres/Stirling Uni4:21.074:21.072.5 
74:27.89   Denver Stretesky PBU20MWallsend4:24.314:24.311.5 
84:32.93   Leodhais MacPherson  U17MCambuslang/Tyne Bridge4:26.254:26.257.2 
94:33.93   Samuel Gibson  U15MDurham4:24.54:07.46-0.5 
1500m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:26.04   Charlie McMillan PBU17MGateshead4:26.044:21.90-0.6 
24:26.49   Ethan McGlen PBU15MGateshead4:20.094:13.3-1.5 
34:26.60   Harvey Dunmore PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:26.604:26.605.2 
44:28.63   Douglas Tickner  SENMTyne Bridge4:26.844:19.36.2 
54:29.75   Georgia Rothwell PBU20WCity of York4:29.754:26.944.9 
64:31.76   Kenny MacPherson SBV45MCambuslang/Tyne Bridge4:31.764:22.19.2 
74:33.74   Lucy Robinson PBU23WWakefield/Leeds Uni4:29.944:24.713.4 
84:42.96   Hannah Addison SBU23WCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC4:31.144:31.142.9 
1500m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:37.29   Adam Middleton PBU20MHoughton Harriers4:34.174:29.22.7 
24:40.59   Joshua Blevins PBU13MNorth Shields Poly4:40.594:07.64-0.9 
34:41.98   David Race  U15MGateshead4:35.24:04.17-2.1 
44:43.61   India Pentland PBU17WDarlington H4:41.784:26.941.5 
54:45.21   Olivia Haveron PBU17WHarrogate4:45.214:34.922.3 
64:46.22   William Simpson PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:42.354:42.357.5 
74:47.67   Benjamin Johnson PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:41.244:25.01.8 
84:49.61   Holly Peck PBU15WMorpeth4:49.614:45.955.1 
94:50.57   Rachel Atherton SBSENWLeeds City/Leeds Beckett Uni4:50.574:45.64.6 
104:51.46   Izaak Taylor  U15MDurham4:46.24:38.623.5 
114:52.21   Elisha Tait PBU20WGateshead4:48.394:48.395.5 
1500m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:44.15   Liam Brittle PBU15MDarlington H4:34.694:23.541.3Click your Clock logo
24:51.16   Anna Mason PBU15WBorder4:51.164:38.523.6 
34:53.52   Rohan Teasdale PBU13MBillingham4:53.524:20.480.8 
44:54.62   Emily Chong PBU15WChester-le-Street4:51.814:43.054.1Click your Clock logo
54:54.69   Sophie Robson PBU17WJarrow & Hebburn4:54.694:54.699.0 
64:56.63   Steven Johnson SBV45MHoughton Harriers4:56.634:46.114.2 
74:57.63   William Fowler  U15MJarrow & Hebburn4:55.74:43.428.5 
85:00.01   Christopher Coulson PBU15MHoughton Harriers5:00.014:30.321.5 
95:02.42   Emma Hart  U15WDarlington H4:54.784:54.7812.6 
105:16.10   Rhiannon Hedley  U15WMorpeth5:04.14:53.375.0 
1500m I (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:57.93   Lydia James  U15WHoughton Harriers4:55.944:47.628.2 
24:59.76   Ellie Phillips PBU17WDarlington H4:59.764:49.229.7 
35:04.14   Nicole Phillips  U15WHoughton Harriers4:49.744:49.744.9 
45:04.59   Eva Hardie SBU17WHoughton Harriers5:04.594:48.764.6 
55:05.03   Betty Bergstrand PBU15WMiddlesbrough (Mandale)5:04.244:54.235.6 
65:06.17   Anna Pigford PBU15WHoughton Harriers4:59.74:57.615.3 
75:24.10   Katie Francis  U13WBirtley5:11.544:51.954.3 
1500m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:14.91   Lucy Scothern PBU13WChester-le-Street5:10.24:35.872.6 
25:18.84   Jack Seeney PBU15MHoughton Harriers5:18.844:51.859.1 
35:19.35   Lily Wallen PBU15WHarrogate5:19.355:19.3520.1 
45:21.20   Katie Lowe  U13WMiddlesbrough (Mandale)5:15.535:01.666.2 
55:24.31   Scarlett Newby  U15WBirtley5:13.515:03.086.9 
65:48.07   Sophie Bell  U17WBirtley5:42.885:22.520.9