BMC Regional Races External Results
Exeter
27 Jun 17
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.05   Michael Wilsmore SBSENMBristol & West/Plymouth Uni/Tamar1:54.051:49.80-5.2 
21:54.98   Luke Jones  U23MTamworth/Birmingham Uni1:51.861:51.09-4.8 
31:55.62   Dean Smith SBSENMCity of Plymouth/UWE1:55.621:54.91-2.2 
41:55.78   Ben Hawkins SBU23MTaunton1:55.781:54.23-1.1 
51:57.16   Callum Jones  SENMCornwall AC/Bristol Uni/Newquay & Par1:57.071:55.78-3.7 
61:58.44   Joshua Moody  SENMBristol & West1:55.831:54.73-1.9 
72:02.98   Oliver Laband PBSENMAgrupaci√≥ Atl√®tica Catalunya2:02.982:02.983.3 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.14   Finley Richards PBU17MNewport1:59.141:59.142.2 
21:59.30   Finn Birnie  U17MNewquay & Par/Truro School1:57.81:57.8-2.8 
31:59.61   Colin Langan PBSENMNewport1:59.611:59.611.5 
42:00.37   Connor Richards PBU17MNewport1:59.571:59.57-0.2 
52:00.64   Themis Bower PBU20MTeam Bath1:58.941:58.940.9 
62:00.68   Hayden Fey PBU20MTorbay2:00.542:00.54-0.7 
72:01.21   Joseph Kelliher PBU20MWimborne2:01.212:01.21-1.0 
82:01.39   Sam Gentry  U17MNorth Somerset2:00.041:59.96-0.9 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.22   Ben Lloyd  U20MYeovil/Wells City2:02.22:01.8-0.8 
22:03.37   Jack Dutton PBU15MNorth Devon2:03.372:01.61-0.8 
32:03.38   Benjamin Reynolds PBU15MCardiff2:03.381:56.2-2.9 
42:04.14   Richard Bruce SBV45MNewton Abbot/South West Vets2:04.141:55.9-0.4 
52:04.62   James Scarth SBV40MExeter2:04.621:52.518.9 
62:05.84   Alexander McCartney  U17MNewquay & Par/Truro School2:03.142:03.141.1 
72:07.68   Will Bond  U15MExeter2:05.852:03.870.2 
82:08.88   Sam Cobb  U15MSomerset Schs/King's College Taunton2:05.902:05.902.6 
92:11.54   Owen Walpole SBSENMExeter/Edinburgh Uni2:11.541:52.353.8 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.75   Thomas Humphrey SBSENMPlymouth H2:05.752:05.01.9 
22:06.11   Callum Choules PBU20MNorth Devon2:06.112:06.11-1.3 
32:07.26   John Porter  V45MPlymouth H/Army/South West Vets2:06.931:59.750.7 
42:08.53   Alex Moyse PBU15MExeter2:08.532:08.532.0 
52:08.59   Oscar Lee PBU15MTaunton2:08.502:07.080.3 
62:09.35   Jacob Reynolds PBU15MCardiff2:09.352:01.0-0.6 
72:09.86   Liam Hallows PBU20MErme Valley2:09.862:09.861.6 
82:11.21   Harry Cunningham PBU15MSwindon2:11.212:04.340.0 
92:11.42   Lee Dart PBU17MExeter2:11.422:11.425.4 
102:18.88   Oliver Woodmason  U15MTavistock2:17.412:14.072.2 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.21   Elliot Mier PBU17MCornwall AC/Truro School2:13.212:13.2111.1 
22:14.75   Louis Chamberlain PBU15MExeter2:14.752:09.010.8 
32:16.95   Howard Bailey SBSENMExeter2:16.112:14.632.1 
42:17.60   Mark Turner SBV55MExeter2:17.262:11.957.8 
52:18.15   Adam Leworthy PBU15MNorth Devon2:18.152:16.02.2 
62:18.92   Sam Mills PBU13MExeter2:18.292:15.572.4 
72:19.11   Benjy McCartney PBU15MNewquay & Par2:19.112:19.112.8 
82:21.76   Cameron Bryson PBU15MExeter2:18.932:16.473.6 
92:22.35   Joe Dix PBU15MTavistock2:21.782:20.225.5 
102:53.07   Peter Howe PBU13MExeter2:53.072:53.0718.4 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.72   Daisy Davies PBU17WYeovil/Wells City2:16.722:16.726.4 
22:17.38   Nia Clatworthy PBU15WCardiff2:17.382:17.383.3 
32:18.44   Emma Ryder PBU20WTavistock2:17.572:14.922.4 
42:19.39   Jenny Milburn  U17WTavistock/Armada2:15.912:15.916.1 
52:20.51   Madeleine Johnson PBU17WDorchester2:17.252:17.252.5 
62:21.19   Brooke Coldwell  U15WExeter2:20.042:20.048.4 
72:22.36   Maddy Herbert PBU15WDorchester/Team Dorset2:21.482:21.484.4 
82:22.73   Jade Littlechild  U17WTeam Bath2:19.862:19.864.8 
92:23.54   Demi-Marie Goddard PBU15WPoole AC2:22.432:22.436.8 
102:25.96   Clare Hodgson  SENWExeter2:21.832:21.838.7 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.93   Katie Marriott  U15WExeter2:19.812:19.816.9 
22:23.95   Morgan Alcock PBU13MTorbay/Newton Abbot2:23.952:23.956.3 
32:24.90   Alys Withers SBU20WNorth Somerset2:24.902:24.409.0 
42:25.63   Grace Brock PBU17WCornwall AC2:25.632:25.631.6 
52:25.97   Jasmine Stone PBU15WExeter/Tiverton2:25.972:20.104.7 
62:28.05   Olivia Travers PBU15WErme Valley2:28.052:28.057.5 
72:28.11   Lucy Crossman  U15WTaunton/King's College Taunton2:23.752:19.794.0 
82:29.79   Courtney Howard PBU17WExeter2:29.792:29.796.2 
92:30.40   Harriet Hillman  U13WSwindon2:27.932:25.206.7 
102:31.13   Izzy Steele  U15WExeter2:30.212:30.219.6 
112:32.46   Stephanie Brooks  U15WNorth Somerset2:30.52:22.304.9Click your Clock logo
122:33.09   Lily Bates  U15WTorbay/Newton Abbot2:27.802:27.809.7 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:30.30   Morgan Davy PBU20WTaunton2:30.302:30.3012.6 
22:33.20   Caitlin Keaney PBU13WCornwall AC2:28.72:28.78.6 
32:40.76   Josie Ratcliff PBU15WTorbay2:40.762:40.7611.8 
42:41.84   Olivia Lee  U15WWerrington2:40.212:40.2119.5 
52:42.93   Lucie Guy PBU15WUnattached2:42.932:37.2113.1 
62:43.77   Emma Harrison PBU13WTorbay/Newton Abbot2:43.772:32.088.0 
72:44.06   Ella Rogers PBU13WTorbay2:44.062:37.658.6 
82:50.39   Catherine Harman SBV45WExeter2:47.692:32.711.0 
92:57.60   Isabel Nichol-Garcia PBU15WTavistock2:57.602:57.6022.0 
102:58.60   Emma Luckham  U13WTavistock2:56.892:53.9813.4 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:55.73   Shaun Antell PBSENMBideford3:55.733:55.73-3.2 
23:58.88   William Battershill SBU20MErme Valley/Harvard Uni3:58.883:57.84-1.5 
34:00.93   Archie Walton  U20MTaunton/Loughborough Students3:50.933:50.46-1.3 
44:04.70   Phil Burden PBV35MTaunton4:04.704:04.70-2.9 
54:05.88   Harris Mier  U17MCornwall AC/Truro School4:03.603:58.78-2.4 
64:06.30   Nathan Brown PBU20MErme Valley4:06.304:06.30-2.8 
74:07.21   Aaron Richmond SBSENMBideford4:07.214:06.14-2.6 
84:10.73   Joe Connors PBU20MYate/Birmingham Uni/Westbury4:10.734:10.73-0.2Click your Clock logo
94:11.40   Adam Peacock SBSENMBromsgrove & Redditch/Royal Navy4:11.403:56.641.0 
104:11.46   Elliot Moran PBU17MExeter4:07.404:03.21-0.9 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.96   Matthew Bradley SBSENMCity of Plymouth/Newquay & Par4:12.964:08.662.4 
24:15.46   Francis Malone-Lee SBV35MGuildford & Godalming/Cambridge Uni4:15.464:02.401.6 
34:16.73   Michael Biss PBU20MWells City/Yeovil4:15.44:15.41.2 
44:17.53   TC Chulu PBU20MSouth West RR4:12.24:12.2-1.8 
54:17.89   James Alcock  U17MTorbay4:15.164:11.190.1 
64:18.80   Lewis Cotterill PBU17MNewquay & Par4:18.804:18.80-2.5 
74:25.28   Johnny Livingstone PBU15MExeter4:24.154:17.80-1.0 
84:28.15   Flynn Jennings PBU15MBideford4:28.154:17.20-0.4 
94:31.61   Max Watson  U15MTaunton/King's College Taunton4:28.634:28.631.9 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:29.30   Alexander McCartney  U17MNewquay & Par/Truro School4:19.294:19.291.1 
24:30.26   Philip Roberts SBV40MTaunton4:30.264:28.493.3 
34:35.59   Stephen Burns SBV50MCity of Plymouth4:35.594:32.874.0 
44:38.28   James Benham PBV35MSouth West RR4:38.284:38.284.2 
54:47.44   Peter Heckles PBSENMTeignbridge4:44.884:44.882.4 
64:50.83   Tony Roper SBV50MBristol & West/Midland Masters4:50.514:00.81.8Click your Clock logo
74:51.49   William Rutland  U17MTorbay4:47.614:47.619.4 
84:52.50   Nick Daniels  V40MTaunton4:50.594:50.594.1 
94:58.98   Matt Prisk PBSENMExeter4:58.984:58.982.1 
104:59.16   James Reader  SENMNorth Devon4:53.304:53.305.8 
Mens 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:47.25   Pete Belcher PBV40MExmouth4:47.254:47.259.1 
24:49.83   Euan Botham PBU15MTavistock4:49.834:43.904.4 
34:58.32   David Wilkinson  V50MExeter4:53.954:11.14.9 
44:59.88   Tristan Scott-Lowe PBSENMNorth Devon4:59.884:59.8811.9 
55:02.18   Jake Harker PBU17MTorbay/Newton Abbot5:02.095:02.099.6 
65:04.22   George Thomas PBU13MNorth Devon5:04.224:36.223.1 
75:04.79   Dan Luckham PBU15MTavistock4:57.694:57.696.2 
85:05.26   Isaac Murray  U15MCornwall AC4:54.144:38.773.6 
95:19.08   Jamie Brew PBU15MTavistock5:19.084:59.106.8 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.16   Heidi Tregenza PBSENWCornwall AC4:32.164:32.161.7 
24:49.22   Caitlin Apps  U17WExeter4:46.834:46.354.4 
34:51.09   Eevee-May Banbury  U20WNorth Devon4:45.574:45.578.0 
44:58.17   Caitlin Carnegie SBU20WYeovil/Wells City4:58.174:56.6710.0 
54:59.16   Alexandra Cutts PBV35WSouth West RR/Exeter4:59.164:59.167.6 
65:00.87   Emily Whitaker  U15WWestbury/Yate4:58.424:58.428.4 
75:02.89   Alice Bridger-Morales PBU15WBristol & West5:02.34:58.805.9 
85:04.61   Darcy Dryden PBU13WYeovil5:03.565:03.5610.1 
95:10.82   Millie Ayres PBU15WNorth Devon5:10.825:06.717.1 
105:11.93   Scarlett Livingstone PBU13WExeter5:11.934:51.604.3 
115:17.85   Cath Stibbs SBV40WKent/South West Vets/North Devon5:17.855:04.359.4 
125:27.21   Charlotte Brown  U15WTaunton5:07.575:07.579.5 
135:32.37   Nicole Dunn PBU15WExeter5:32.375:32.3710.3 
146:06.87   Rosie Warren PBU15WTavistock6:06.876:06.8720.9