BMC Regional Races External Results
Exeter
25 Apr 17
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.44   Nathan Brown  U20MErme Valley1:56.081:56.07-2.8 
22:01.67   Zack Nolan  U23MCoventry/Exeter Uni2:00.91:59.452.6 
32:03.92   Sam Gentry PBU17MNorth Somerset2:00.041:59.96-1.6 
42:04.62   Owen Coldwell SBU20MExeter2:04.062:03.336.3 
52:06.90   James Wright PBSENMNorth Devon2:05.902:05.903.7 
800m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.84   Liam Hallows  U20MErme Valley2:09.862:09.861.3 
22:16.70   Will Bond  U15MExeter2:05.852:03.87-0.9 
32:17.36   Fraser Moran  U15MExeter2:13.372:13.377.1 
42:17.75   Natasha Lewis PBSENWBristol & West2:17.242:17.248.8 
52:18.92   Mark Turner  V55MExeter2:17.262:11.957.8 
62:21.91   Oliver Woodmason  U15MTavistock2:17.412:14.072.2 
72:24.81   Louis Chamberlain  U15MExeter2:14.752:09.010.4 
82:34.94   Owen Barribal  U17MExeter2:33.432:33.4313.3 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.36   Jake Harker PBU17MTorbay/Newton Abbot2:20.882:20.889.6 
22:33.89   Morgan Alcock  U13MTorbay2:23.952:23.955.8 
32:34.65   Myles Begley PBU15MTorbay2:30.062:23.505.2 
42:45.24   Xavier Bly  U13MTorbay2:41.832:41.838.2 
53:03.88   Peter Howe  U13MExeter2:53.072:53.0718.5 
63:07.19   Billy Harker  U13MTorbay/Newton Abbot3:02.533:02.5318.6 
800m A (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.92   Katie Olding SBU23WThames Valley/Imperial College2:14.162:13.173.4 
22:19.00   Madeleine Roche SBU20WExeter2:16.462:16.468.0 
32:23.09   Annie Lewis PBU20WYate2:20.22:20.27.0 
42:23.52   Clare Hodgson  SENWExeter2:21.832:21.838.9 
52:24.66   Megan Hamilton-Strong  U15WExeter2:23.092:23.097.4 
62:24.85   Jenny Milburn  U17WTavistock/Armada2:15.912:15.916.3 
72:30.02   Megan Webber  U17WTorbay/Newton Abbot2:27.792:23.6413.5 
82:31.64   Maddy Herbert  U15WDorchester/Team Dorset2:21.482:21.484.4 
92:34.67   Olivia Travers  U15WErme Valley2:28.052:28.057.5 
800m B (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:33.21   Lily Bates PBU15WTorbay/Newton Abbot2:27.802:27.809.6 
22:37.83   Yasmin Wafai  U20WNorth Devon2:32.772:31.7411.0 
32:47.42   Stephanie Brooks  U15WNorth Somerset2:30.52:22.304.4 
42:47.82   Josie Ratcliff PBU15WTorbay2:40.762:40.7611.4 
52:50.89   Tallulah Watson  U13WTaunton2:45.292:28.986.2 
62:54.27   Emma Harrison  U13WTorbay2:43.772:32.087.4 
72:54.32   Ella Rogers  U13WTorbay2:44.062:37.658.4 
82:56.32   Estelle Roots  U13WTorbay/Newton Abbot2:49.472:49.4717.1 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.65   Finn Birnie PBU17MNewquay & Par/Truro School4:01.253:54.62-2.8 
24:11.94   Harris Mier PBU17MCornwall AC/Truro School4:03.603:58.78-2.6 
34:16.10   Ben Hawkins  U23MTaunton4:09.664:05.25-0.9 
44:16.48   Elliot Moran PBU17MExeter4:07.404:03.21-1.6 
54:16.90   Joe Gentry SBU20MNorth Somerset4:16.904:14.712.2 
64:16.93   Callum Choules SBU20MNorth Devon4:10.894:10.89-1.5 
1500m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:15.77   Jake Smith PBU20MExeter/Axe Valley4:07.344:07.34-4.0 
24:21.28   Francis Malone-Lee  V35MGuildford & Godalming/Cambridge Uni4:15.464:02.401.8 
34:22.05   James Alcock PBU17MTorbay4:15.164:11.19-1.2 
44:22.48   Hamish James PBU17MNorth Devon4:22.104:20.680.3 
54:22.57   Euan Kernahan SBU20MNorth Devon/Torrington4:22.574:20.866.2 
64:23.72   Alex Moyse PBU15MExeter4:17.534:17.531.8 
74:24.74   James Scarth SBV40MExeter4:24.743:52.99.1 
84:26.49   Jonathan Hall PBSENMExeter4:26.494:26.496.0 
94:28.28   Callum Smith PBU17MNorth Somerset4:20.014:19.630.3 
104:31.10   Alexander McCartney  U17MNewquay & Par/Truro School4:19.294:19.290.9 
114:34.13   John Cooper SBSENMPlymouth H4:34.134:28.93.5 
124:35.13   Johnny Livingstone PBU15MExeter4:24.154:17.80-1.0 
134:36.36   Molly Canham  U17WExeter4:32.044:32.041.9 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:29.32   TC Chulu PBU20MSouth West RR4:12.24:12.2-2.1 
24:31.48   Max Watson PBU15MTaunton/King's College Taunton4:28.634:28.631.4 
34:33.36   Oscar Lee PBU15MTaunton4:19.254:17.990.4 
44:33.62   Sam Ponter PBU15MTaunton4:25.274:18.420.3 
54:45.62   Howard Bailey SBSENMExeter4:34.174:31.202.2 
64:51.48   Grace Brock  U17WCornwall AC4:41.494:33.01.4 
74:53.45   Sam Mills  U13MExeter4:47.124:32.211.9 
84:54.35   Sid Baldaro  U15MNorth Devon4:52.504:47.227.3 
94:54.56   Benjy McCartney  U15MNewquay & Par4:35.54:35.52.5 
104:55.07   Tony Roper  V50MBristol & West/Midland Masters4:50.514:00.81.8 
1500m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:51.07   Adam Leworthy PBU15MNorth Devon4:47.544:31.611.7 
24:51.84   Alexander Bly PBU15MTorbay4:48.764:48.766.4 
34:57.48   Morgan Curry  U17MTaunton4:40.354:40.355.6 
45:06.23   Dylan Dayman  U15MNorth Devon4:55.644:49.133.9 
55:10.34   Isaac Murray PBU15MCornwall AC4:54.144:38.773.2 
65:11.75   Allan Herdman  V60MTavistock/South West Vets5:00.044:55.778.4 
75:36.01   George Thomas  U13MNorth Devon5:04.224:36.223.1 
86:17.45   Bob Chapman  V70MTavistock/South West Vets/Royal Navy6:03.524:41.716.1 
1500m A (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:46.75   Heidi Tregenza PBSENWBournemouth/Cornwall AC4:32.164:32.161.7 
24:49.53   Hannah Taunton T20/F20 PBSENWTaunton4:48.834:47.682.2 
34:50.63   Katie Hughes PBU20WCornwall AC4:43.564:40.602.9 
44:53.12   Caitlin Apps SBU17WExeter4:46.834:46.354.3 
54:57.61   Harriet Turner  U17WNorth Devon4:48.334:48.333.5 
64:58.98   Natasha Farrington  U17WTavistock4:58.54:58.55.6 
75:03.29   Jasmine Stone PBU15WExeter/Tiverton5:02.074:48.743.9 
85:07.67   Olivia Walklett PBU20WNewquay & Par5:07.675:07.6712.9 
95:12.71   Courtney Howard PBU17WExeter5:07.205:07.206.3 
105:20.25   Charlotte Brown SBU15WTaunton5:07.575:07.579.0 
115:23.71   Millie Ayres PBU15WNorth Devon5:10.825:06.716.8 
125:24.95   Scarlett Livingstone PBU13WExeter5:11.934:51.604.4 
135:40.01   Abbi Oscroft  U15WNorth Devon5:24.235:24.238.8