BMC Regional Races External Results
Birmingham
23 Apr 17
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:54.42Adrian Lloyd-Davies SBU20MBridgnorth1:53.411:52.89-1.8 
21:55.84Jonathan Currie  U23MTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC1:53.711:52.775.9 
31:56.32Oliver Carvell  U17MBridgnorth1:52.691:48.91-2.7 
41:57.54Chris Monk  SENMMansfield1:55.641:50.210.6 
51:58.57Thomas Coe PBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:55.81:53.31-0.1 
61:58.77Jack Bonser  U23MWolverhampton & Bilston1:57.91:55.97-1.9 
72:04.12James Share  SENMPoole Runners/Guildford & Godalming2:02.871:58.44-3.2 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:59.81Conor Smith PBU20MBromsgrove & Redditch1:59.811:57.70-0.2 
22:01.64Archie Roberts PBU20MKidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:00.745.1 
32:02.06Jack Benstead  U20MCorby1:58.631:53.80-1.3 
42:03.35Reis Brooke  U20MBirchfield H2:02.42:00.8912.6 
52:04.03Conall McGinness PBU17MHuntingdonshire2:03.221:54.90-2.4 
62:04.18Steve Beardwell  U23MYate/Birmingham Uni2:02.231:57.917.0 
72:04.41Adam Barnes  SENMBirmingham Uni/Tipton2:01.551:59.26-1.1 
82:05.49Jolyon Leavesley  U15MCorby2:00.471:59.59-1.1 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.82Ben Prince PBU17MTipton2:03.31:59.749.5 
22:09.02Eddie Roberts  U20MKidderminster & Stourport2:08.72:06.08.9 
32:11.28Luca Mayes  U15MCorby2:05.01:58.91.6 
42:12.66Graham Dodd  SENMNorthbrook/Coventry2:10.532:10.5316.5 
52:15.05Harry Sachs  U20MBirchfield H2:13.522:07.915.8 
62:18.07Jordan Fisher Brindle  U15MBirchfield H2:10.82:10.818.5 
72:19.12Alexander Johnson  U20MBromsgrove & Redditch2:15.22:15.216.1 
800m D (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:10.26Ellie Baker  U20WShaftesbury Barnet2:04.671:59.54-1.1 
22:10.38Anna Smith PBU17WNewark AC2:06.402:06.4015.1 
32:10.45Samantha Coleby SBSENWDurham/Edinburgh AC2:08.352:07.8411.5 
42:11.24Molly Canham SBU17WExeter2:07.442:07.444.7 
52:13.65Katrina Simpson  U20WHalesowen2:10.012:10.014.9 
62:14.54Katie Allen SBSENWBirchfield H2:14.542:11.0213.2 
72:15.41Tamsin McGraw SBU20WAmber Valley & Erewash2:11.252:08.311.6 
82:22.20Karys Amory  U20WBirchfield H2:18.062:16.411.4 
92:30.10Lily Gregory  U17WCharnwood2:16.002:16.0016.0 
800m E (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:22.88Ailis MacFarlane SBU17WBurton2:20.322:20.3216.4 
22:23.08Imogen Sheppard  U17WStratford-upon-Avon2:17.12:15.586.3 
32:23.82Rosie Whitehead  U17WBristol & West2:19.802:18.4020.8 
42:25.63Tania-Cyrena Cyrus  SENWEnfield & Haringey/East London U2:22.472:16.144.6 
52:27.55Selina Scott  U17WCorby/Rugby & Northampton2:19.632:15.058.9 
62:31.66Katie Wright  U17WHuntingdonshire2:22.982:21.220.9 
72:32.95Lucy Evans PBU17WWolverhampton & Bilston2:32.22:28.6717.2 
82:37.50Emma Gascoigne  U17WSaffron AC2:33.102:28.4225.9 
92:39.63Poppy Jones PBU15WBirchfield H2:32.62:32.623.0 
102:40.19Erin Treacy PBU15WCorby2:36.572:26.77.2 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:52.75Lascelles Hussey PBU23MHerne Hill/Birmingham Uni3:47.853:47.854.8 
23:56.90Thomas Beasley PBSENMBirchfield H3:53.873:51.62-2.9 
33:57.63Shaun Evans PBU23MRoyal Sutton Coldfield3:54.343:53.06-3.4 
43:58.81Matthew Seddon  U23MBracknell AC/Cardiff Met Uni3:54.053:51.04-3.2 
54:00.21Tom Mortimer PBU20MStroud4:00.213:39.22-6.0 
64:01.46Alex Rieley  U20MMansfield/Birmingham Uni3:52.423:49.751.6 
74:01.66Callum Abberley PBU17MBurton4:00.03:58.36-1.6 
84:02.23Kieron Sexton SBSENMThames Valley/Crusaders/Ireland4:02.233:52.94-2.3 
94:04.63Jack Simpson  U20MBurton4:00.54:00.59.3 
104:06.13Aaron Cooper PBU23MHerts Phoenix/Birmingham Uni4:06.133:58.141.9 
114:06.66Stephen Garrett PBU23MManx/Birmingham Uni4:00.333:59.82-0.7 
124:06.89Chris Thornton  SENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni4:02.674:02.670.5 
134:10.36Oli Lum PBU23MMarshall Milton Keynes/Cardiff Met Uni4:10.364:05.51-2.0 
144:12.41Adam Wilson T20/F20  U23MYate/Westbury4:09.224:07.25-1.8 
154:15.56Lewis Sternkopf  U20MWorcester4:04.643:59.902.1 
1500m B ((Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:07.81Alistair Rutherford PBU23MBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill4:06.53:54.22-3.2 
24:14.43Bill Chesters  U17MCannock & Stafford4:10.104:04.240.0 
34:15.60Joseph McLeod PBU23MCoventry/Coventry Uni4:10.44:03.20-1.7 
44:16.67Clark Roberts SBSENMCoventry/Edge Hill Uni4:16.674:08.09-0.5 
54:18.33Craig Pearson  V35MCannock & Stafford4:16.663:55.181.1 
64:18.87Ben McLaughlin PBU17MLeigh4:18.874:18.874.1 
74:18.91Richard Bayliss  V35MBournville Harriers4:11.84:11.80.4 
84:19.81Thomas Bury PBU20MStroud4:19.814:19.819.4 
94:21.28Samuel Bagley PBU20MCannock & Stafford4:21.284:21.2812.9 
104:21.89Julia Cooke  SENWBirchfield H/Birmingham Uni/Run Fast4:21.064:12.493.5 
114:28.00Matty Adcock  V40MHermitage/Midland Masters4:26.914:26.912.3 
124:29.82Mari Smith  U23WBirchfield H/Birmingham Uni4:20.664:19.630.5 
134:30.05Ben Smith  U15MNewark AC4:20.374:07.94-2.1 
144:34.14Nigel Haycock  V45MCannock & Stafford4:26.24:26.22.0 
154:41.88Joshua Robins PBU15MBromsgrove & Redditch4:30.864:06.18-1.9 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:22.71Anna Burt PBU20WTeam Bath4:21.944:21.944.5 
24:28.41Callum Davis PBU17MStroud4:28.414:28.4112.4 
34:28.98Catrina Thomas PBU23WTrafford/Birmingham Uni4:25.04:25.013.6 
44:34.66Daniel Swain PBU17MBirchfield H4:32.44:09.17-1.4 
54:34.72Katie Ingle PBU23WRoyal Sutton Coldfield4:30.624:30.6211.2 
64:36.32David Bendle PBU17MStroud4:36.324:36.324.9 
74:36.49Emily Thompson PBU20WBanbury4:28.84:17.050.4 
84:36.99Mia O'Connell SBU23WCheltenham/Birmingham Uni4:36.994:27.2117.3 
94:40.91Aine Cunningham  U20WSale Harriers Manchester4:39.414:36.166.9 
104:45.08Maatii Abebe SBU20MBirchfield H4:45.084:28.123.3 
114:48.70Abigail Nolan PBU20WCoventry4:40.294:39.267.7 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:49.52Silas Goshawk  U17MBirchfield H4:40.84:32.515.1 
24:51.44Eloise Coombs  U17WCorby4:50.34:47.7514.2 
34:52.46Rebecca Pierce SBSENWTeam Bath/Walton4:48.694:48.695.5 
44:55.07Nick Seagrave PBSENMBRAT4:53.074:53.077.9 
54:56.51Rebecca Brown PBU20WCannock & Stafford4:56.514:56.517.6 
64:58.37Robert Dowse  SENMBRAT4:52.384:52.3810.7 
75:01.04Sophie Tothill SBU20WWorcester5:01.044:44.3623.2 
85:07.15Grace Knapp  U20WStroud4:57.004:48.647.3 
95:09.47Amelia Errington PBU20WStroud5:09.475:09.4718.2 
105:19.52Allegra Soutar  U17WCannock & Stafford/Edinburgh Uni4:59.784:53.37.3 
115:43.93Megan Rowley  U20WSaffron AC/Lincoln Uni5:38.075:02.724.4