Scottish East District Championships External Results
Grangemouth
12-13 May 17

To see full results click here
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.66   Cameron Steven  U20MLasswade1:51.071:51.07-3.5 
21:58.27   Kobe Stevens SBU23MMoorfoot1:57.921:57.454.5 
31:58.56   Peter Cameron SBSENMEdinburgh AC/Cambridge Uni1:56.201:56.20-3.4 
42:02.73   Mark MacDermot PBU23MEdinburgh AC2:02.732:02.730.1 
52:07.04   Matthew McKenna  SENMCambuslang/Stirling Uni/Whitemoss2:06.462:02.604.0 
62:32.44   Andrew Anderson PBV50MDunbar RC/Team East Lothian2:30.682:30.688.3 
800 U20M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.58   James Adam PBU20MPitreavie1:56.881:55.80-2.1 
22:00.12   Callum McCormack PBU20MDundee Hawkhill2:00.121:56.40-1.2 
32:00.21   Anthony Addison SBU20MCorstorphine1:57.011:57.012.5 
42:02.29   Michael Swinton PBU20MEdinburgh AC2:01.402:01.408.2 
52:04.72   Aaron Odentz SBU20MAberdeen2:01.801:59.96-1.7 
62:07.57   William Darling PBU20MLasswade/Northumberland Schs2:07.12:07.111.8 
72:09.12   Jack McCabe PBU20MKirkintilloch/Springburn2:07.852:03.846.2 
800 U17M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.00   Kane Elliott  U17MFalkirk1:58.11:52.08-4.5 
22:02.15   Harris Pentecost  U17MFalkirk1:56.911:56.910.0 
32:02.64   Harry Hall  U17MAberdeen2:01.011:58.04-0.5 
42:04.31   Lewis Pentecost SBU17MFalkirk1:58.811:58.81-0.9 
52:07.64   Fraser Blackie  U17MEdinburgh AC2:01.231:59.704.3 
62:10.19   Iain Hare  U17MEdinburgh AC2:03.582:00.366.0 
72:13.05   Joe Donnelly  U17MTeam East Lothian2:06.592:01.82-0.4 
-DNF   Alex Johnston  U17MPitreavie1:57.711:53.641.4 
800 U17M h1 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.64   Harris Pentecost  U17MFalkirk1:56.911:56.910.0 
22:07.11   Alex Johnston  U17MPitreavie1:57.711:53.641.4 
32:08.50   Fraser Blackie  U17MEdinburgh AC2:01.231:59.704.3 
42:13.00   Fraser Clyne  U17MTeviotdale2:10.422:09.183.0 
52:14.55   Liam Murray PBU17MPitreavie2:14.552:14.5517.8 
62:16.48   Coinneach Petrie  U17MEdinburgh AC2:11.392:10.5316.2 
72:19.75   Scott Tindle PBU17MTweed, Leader, Jed Track/Northumberland Schs2:17.462:17.4619.4 
800 U17M h2 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.93   Lewis Pentecost SBU17MFalkirk1:58.811:58.81-0.9 
22:09.06   Harry Hall  U17MAberdeen2:01.011:58.04-0.5 
32:09.12   Kane Elliott  U17MFalkirk1:58.11:52.08-4.5 
42:09.25   Iain Hare PBU17MEdinburgh AC2:03.582:00.366.0 
52:09.30   Joe Donnelly PBU17MTeam East Lothian2:06.592:01.82-0.4 
62:10.61   Conor Allan PBU17MPitreavie2:05.302:05.3011.0 
72:16.28   Archie Weetch PBU17MEdinburgh AC2:16.282:16.2819.4 
800 U15M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.90   Lewis Dow  U15MCentral2:01.322:00.52-1.0 
22:10.29   Fabian Despinoy PBU15MEdinburgh AC2:03.771:56.92-3.4 
32:11.12   Lewis Blair PBU15MPitreavie2:08.522:06.504.6 
42:11.21   Ruaraidh Elder PBU15MDunfermline Track & Field2:06.871:59.46-1.6 
52:22.64   Lewis Watt  U15MAberdeen2:08.972:00.83-1.9 
62:22.86   Fraser Morris  U15MLivingston2:14.551:58.26-2.3 
72:23.05   Ben Sutherland PBU15MFalkirk2:19.242:05.170.1 
82:32.56   Kyle Macfarlane  U15MPitreavie2:22.802:14.353.8 
800 U15M h1 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.24   Lewis Dow  U15MCentral2:01.322:00.52-1.0 
22:14.43   Lewis Blair PBU15MPitreavie2:08.522:06.504.6 
32:14.70   Lewis Watt  U15MAberdeen2:08.972:00.83-1.9 
42:27.10   Jay Stewart  U15MEdinburgh AC2:26.492:26.497.2 
52:30.40   Thomas Woods  U15MCentral2:25.932:25.9315.2 
62:34.39   Malcolm Mclure PBU15MDunfermline Track & Field2:34.392:13.731.6 
72:37.72   Angus McDonald  U15MLivingston2:28.922:22.149.0 
83:12.02   Sam Campbell PBU15MFalkirk3:12.023:12.0229.6 
800 U15M h2 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.95   Fabian Despinoy  U15MEdinburgh AC2:03.771:56.92-3.4 
22:14.42   Ruaraidh Elder  U15MDunfermline Track & Field2:06.871:59.46-1.6 
32:15.93   Fraser Morris PBU15MLivingston2:14.551:58.26-2.3 
42:20.67   Ben Sutherland PBU15MFalkirk2:19.242:05.170.1 
52:23.67   Kyle Macfarlane PBU15MPitreavie2:22.802:14.353.8 
62:34.77   Thomas Macaaskill PBU15MTeviotdale2:32.072:32.0720.7 
72:39.46   James Grant PBU15MStrathearn2:39.462:13.501.3 
800 U13M (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.20   Finlay Ross  U13MHarmeny2:18.562:09.251.1 
22:23.53   Kai Crawford PBU13MAberdeen2:21.792:01.39-1.3 
32:25.90   Ruaridh Woodland-Broome PBU13MEdinburgh AC2:23.772:20.917.0 
42:27.07   Ewan Christie PBU13MGala2:27.072:16.263.6 
52:28.42   Ross Dewar PBU13MEdinburgh AC2:28.422:07.87-0.1 
62:29.13   Aiden Bradley  U13MEdinburgh AC2:25.452:23.511.9 
72:34.53   Josh Taylor PBU13MDundee Hawkhill2:28.882:28.8818.1 
82:39.06   Daniel Ross PBU13MChirnside2:39.062:34.8919.7 
92:39.22   James Clare PBU13MMoorfoot2:32.62:28.3118.6 
102:42.52   James Vivian  U13MLivingston2:34.412:34.4112.5 
-DNF   Dominic Drylie  U13MDunfermline Track & Field3:17.533:07.8619.2 
800 SW (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.84   Hannah Addison  U23WCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC2:14.492:12.162.9 
22:35.54   Alison Broadhurst SBU23WEdinburgh AC/Glasgow Uni2:27.692:21.5111.8 
800 U20W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:20.20   Ailsa Innes  U20WLasswade2:16.062:13.846.3 
22:22.44   Carolyn Cameron  U20WEdinburgh AC2:20.172:17.225.4 
32:23.18   Lauren McCulloch SBU20WCentral/East Sutherland2:23.182:20.094.0 
800 U17W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.27   Sarah Calvert PBU17WLivingston2:11.802:05.68-0.5 
22:19.52   Jessica Christie SBU17WFalkirk2:19.522:15.996.4 
32:19.72   Charlotte Clare PBU17WMoorfoot2:17.442:10.252.2 
42:20.42   Laura McNeill PBU17WAberdeen2:20.422:20.4216.2 
52:25.28   Cera Gemmell PBU17WTeam East Lothian2:25.282:22.161.1 
62:26.04   Skye Henderson SBU17WCentral2:26.042:23.2917.6 
72:26.80   Annabel Innes  U17WEdinburgh AC2:25.922:25.9217.6 
82:27.69   Katie Craig PBU17WLivingston2:26.452:19.093.3 
92:28.15   Jessica MacLeod SBU17WCorstorphine2:28.152:27.427.0 
102:28.74   Anna Bennett  U17WDundee Hawkhill2:26.512:26.5115.4 
800 U15W (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.97   Sarah Coutts  U15WPitreavie2:14.332:09.121.0 
22:20.33   Daisy Cumming  U15WDunfermline Track & Field2:18.822:15.593.9 
32:20.89   Hannah Little PBU15WEdinburgh AC2:20.692:19.474.2 
42:24.71   Anna Dalglish SBU15WFife2:19.952:17.653.7 
52:26.46   Adele Gillespie PBU15WAberdeen2:26.462:26.4616.6 
62:27.55   Abbie Robb PBU15WFalkirk2:26.472:26.4716.3 
72:31.84   Maddie Wilson PBU15WEdinburgh AC2:26.872:25.7811.0 
82:34.38   Hannah Hamilton-Meikle PBU15WChirnside2:34.382:34.3822.4 
92:35.58   Kerry Robertson  U15WFalkirk2:33.272:33.2716.5 
102:45.97   Naomi Howlieson PBU15WCentral2:35.22:34.8512.7 
112:53.76   Chloe Petrie SBU15WEdinburgh AC2:51.792:44.8017.7 
800 U13W h1 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:39.80   Caitlyn Christie PBU13WFalkirk2:33.342:23.05.3 
22:47.69   Anna Mackinnon PBU13WCentral2:47.692:47.6910.5 
32:48.20   Brogan Mcmillan PBU13WCentral2:48.202:39.7110.8 
42:49.30   Grace Barrie PBU13WDunfermline Track & Field2:45.382:45.3818.3 
52:51.14   Ellie Ross PBU13WCentral2:46.92:46.920.3 
63:00.79   Eva Duke PBU13WDundee Hawkhill3:00.792:48.388.6 
800 U13W h2 (13 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:29.88   Katie Johnson  U13WEdinburgh AC/Team East Lothian2:20.242:09.631.1 
22:35.23   Katie Christie  U13WFalkirk2:31.72:20.184.1 
32:36.24   Erin MacFarlane PBU13WPitreavie2:30.942:23.524.7 
42:37.79   Jessica Lorimer  U13WEdinburgh AC2:31.072:27.418.8 
52:40.31   Amy Cully PBU13WCentral2:32.02:25.46.2 
62:45.89   Naomi Blue PBU15WEdinburgh AC2:45.892:45.8926.2 
 
1500 SM (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:03.29   Aidan Thompson  U23MCentral/Stirling Uni3:54.213:54.21-1.2 
24:04.21   Ben Potrykus  U23MPitreavie/Heriot-Watt Uni3:50.433:46.45-3.1 
34:14.50   Matthew Sutherland  SENMCentral/Edinburgh Uni4:12.784:06.96-2.4 
44:18.32   Steven Murray  U23MAberdeen/Aberdeen Uni4:07.284:00.06-2.7 
55:06.77   Grant Noble  V55MDunbar RC4:43.474:30.814.6 
1500 U20M (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:04.37   James Donald SBU20MDundee Hawkhill3:58.103:50.57-4.2 
24:05.23   Anthony Addison  U20MCorstorphine3:58.663:58.662.5 
34:06.25   Joe Arthur SBU20MEdinburgh AC4:06.253:53.10-3.6 
44:09.14   Alex Carcas SBU20MEdinburgh AC/Edinburgh Uni4:09.144:04.43-2.8 
54:13.19   Freddie Carcas PBU20MEdinburgh AC4:13.193:53.35-3.0 
64:17.60   Aaron Odentz SBU20MAberdeen4:08.104:05.93-1.7 
74:20.92   Faisal Khursheed PBU20MGala4:09.624:09.626.0 
84:21.62   Sam Fernando T20/F20  U20MFife4:17.264:17.26-1.2 
94:39.63   Andrew Mcnair  U20MPitreavie4:33.664:33.6613.9 
1500 U17M (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.96   Joe Ewing PBU17MEdinburgh AC4:12.963:50.96-3.6 
24:12.98   Alex Johnston PBU17MPitreavie4:09.503:57.981.4 
34:20.06   Christian Graham  U17MLasswade4:06.704:06.70-1.9 
44:21.25   Robert Sparks  U17MFife4:18.94:04.63-1.7 
54:21.40   Nicholas Tierney PBU17MAberdeen4:16.304:14.19-0.5 
64:24.44   Magnus Tait  U17MLasswade4:15.053:58.51-2.3 
74:29.72   Lewis Pentecost  U17MFalkirk4:04.624:03.43-0.9 
84:33.68   Jack Gillespie  U17MAberdeen4:19.804:12.123.5 
94:38.65   Harry Hall  U17MAberdeen4:23.464:16.50-0.5 
104:44.60   Joe Donnelly  U17MTeam East Lothian4:24.954:24.95-0.4 
1500 U17M h1 (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:26.36   Lewis Pentecost  U17MFalkirk4:04.624:03.43-0.9 
24:26.60   Joe Ewing  U17MEdinburgh AC4:12.963:50.96-3.6 
34:26.68   Magnus Tait  U17MLasswade4:15.053:58.51-2.3 
44:27.12   Fraser Kelly  U17MTeam East Lothian4:21.694:18.412.1 
54:29.98   Yousuf Khursheed  U17MGala4:17.94:17.99.8 
64:31.05   Iain McWhinnie  U17MFife4:23.784:13.36-1.1 
74:33.64   Gavin McWhinnie  U17MFife4:30.84:19.61-0.7 
84:34.65   Michael Watt PBU17MAberdeen4:29.274:19.001.4 
94:42.45   Ryan Donald  U17MDundee Hawkhill4:32.964:19.65-1.2 
104:48.56   Duthac Mardon  U17MStrathearn/Perth Strathtay4:39.224:39.2211.4 
1500 U17M h2 (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:22.43   Alex Johnston  U17MPitreavie4:09.503:57.981.4 
24:22.58   Jack Gillespie  U17MAberdeen4:19.804:12.123.5 
34:22.81   Robert Sparks  U17MFife4:18.94:04.63-1.7 
44:23.11   Christian Graham  U17MLasswade4:06.704:06.70-1.9 
54:23.46   Harry Hall SBU17MAberdeen4:23.464:16.50-0.5 
64:24.95   Joe Donnelly PBU17MTeam East Lothian4:24.954:24.95-0.4 
74:25.27   Nicholas Tierney  U17MAberdeen4:16.304:14.19-0.5 
84:28.54   Max Rintoul PBU17MFalkirk4:26.174:26.1712.3 
94:47.68   Craig Angus  U17MMoorfoot4:43.254:43.259.8 
104:56.93   Ben MacDermid PBU17MDundee Hawkhill4:56.934:56.938.1 
1500 U15M (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:24.52   Ethan Elder PBU15MMoorfoot4:23.964:23.9612.2 
24:25.31   Ben Sandilands  U15MFife4:16.744:08.54-3.0 
34:30.58   Alastair Marshall PBU15MLivingston4:30.014:05.75-1.9 
44:34.77   David Addison  U15MCorstorphine4:18.334:04.57-1.7 
54:39.16   Harry Henriksen  U15MLasswade4:34.914:27.20-0.4 
64:44.42   Owen Keddie SBU15MFife4:44.424:30.638.8 
74:45.72   Finlay Balloch PBU15MEdinburgh AC4:42.084:42.085.6 
84:47.53   Aidan Simpson  U15MDundee Hawkhill4:43.014:32.414.8 
94:48.07   Peter Scott PBU15MFife4:43.074:18.020.8 
104:52.29   Calvin Ramsay PBU15MScottish Schs4:52.294:52.297.5 
115:02.83   Sam Griffin  U15MAberdeen4:51.254:21.700.3 
1500 U13M 1 (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:27.56   Robert Newman  U13MEdinburgh AC5:13.064:59.57.6 
25:28.78   Angus Carlyle  U13MMoorfoot5:27.225:27.2218.0 
35:34.35   Ben Allan PBU13MMoorfoot5:34.355:22.517.3 
45:34.45   Alexander Skinner  U13MStrathearn5:08.15:08.119.8 
55:35.36   Kieran Simpson PBU13MDundee Hawkhill5:35.365:35.3615.2 
65:37.58   Adam Wetton SBU13MCorstorphine5:37.584:55.537.3 
75:37.78   Jack Anderson Donald PBU13MDundee Hawkhill5:29.315:19.394.8 
1500 U13M 2 (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:52.61   Angus Wright PBU13MTeam East Lothian/Hunters Bog Trotters4:52.614:31.600.4 
24:53.65   Elliot Frame PBU13MLivingston4:53.654:52.258.6 
35:03.86   Caleb Mcleod  U13MPitreavie4:57.214:43.632.0 
45:04.05   Alex Douglas  U13MPerth Strathtay4:56.604:44.928.7 
55:10.39   Ben Struthers  U13MCorstorphine4:58.584:42.984.8 
65:17.86   Thomas Fulton PBU13MFalkirk5:09.75:04.7811.4 
75:21.35   Cameron Chambers  U13MLasswade5:15.05:15.012.8 
85:25.95   Louis Christie  U13MPitreavie5:16.965:02.76.2 
95:40.48   Cameron Johnston  U13MPitreavie5:27.985:12.928.7 
-DNF   Evan Russell  U13MDunfermline Track & Field5:24.085:16.214.5 
1500 SW (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:42.85   Annabel Simpson SBU23WFife/Glasgow Uni4:42.854:30.740.4 
24:45.85   Micaela Brown PBU23WPitreavie4:45.854:45.8514.7 
34:52.66   Hannah Addison  U23WCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC4:31.144:31.142.9 
1500 U20W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.52   Naomi Lang PBU20WAberdeen4:32.524:20.921.1 
24:36.14   Zoe Bates  U20WEdinburgh AC/Aberdeen Uni4:31.944:31.062.8 
34:39.58   Caitlin Arnott PBU20WCorstorphine4:39.584:39.583.6 
44:41.50   Lauren Dickson  U20WLasswade4:33.944:33.944.4 
54:48.38   Clare Stewart  U20WBanchory Stonehaven/Aberdeen4:47.414:47.417.1 
65:03.84   Lydia Blythe SBU20WReading AC/Edinburgh Uni5:03.844:40.416.4 
75:04.75   Lauren McCulloch SBU20WCentral/East Sutherland4:51.654:41.214.0 
85:16.48   Niamh Shaw  U20WLasswade/Dundee Uni4:59.124:59.059.8 
95:50.02   Danielle MacDermid SBU20WDundee Hawkhill5:50.025:17.3814.9 
1500 U17W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:43.88   Sarah Calvert  U17WLivingston4:35.434:25.95-0.5 
24:48.22   Cera Gemmell  U17WTeam East Lothian4:40.404:31.951.1 
34:48.94   Jessica Christie SBU17WFalkirk4:48.944:46.436.4 
44:50.93   Jessica MacLeod SBU17WCorstorphine4:50.934:50.727.0 
54:54.90   Sarah Tait SBU17WLasswade4:51.454:36.643.1 
65:03.78   Bea Winkler  U17WEdinburgh AC5:01.55:01.57.7 
75:04.38   Rosie Eckersley  U17WCentral4:59.194:59.1911.2 
85:09.75   Emma Jenkins  U17WPerth Strathtay5:02.015:01.3210.6 
95:21.55   Jemma Jamieson  U17WPitreavie5:06.884:56.8311.1 
1500 U15W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:43.92   Isla Calvert  U15WLivingston4:34.424:31.10-0.3 
24:45.51   Emma Johnson SBU15WEdinburgh AC/Team East Lothian4:39.444:39.4411.4 
34:56.63   Pippa Carcas  U15WEdinburgh AC4:47.704:37.314.1 
44:59.08   Katherine MacLeod PBU15WCorstorphine4:59.084:59.089.6 
55:02.96   Caitlin Purcell PBU15WAberdeen4:56.144:51.684.5 
65:04.21   Emma Swanson PBU15WBanchory Stonehaven4:57.014:57.017.2 
75:04.94   Kirsty Purcell PBU15WAberdeen5:04.34:46.983.1 
85:05.05   Mia Linklater PBU15WCorstorphine5:02.675:02.6720.2 
95:14.80   Charlie Nolan PBU15WLivingston5:08.45:08.412.2 
105:16.95   Phoebe Friend PBU15WEdinburgh AC5:16.955:16.9516.5 
115:19.34   Charlotte Morrison PBU15WLasswade5:12.65:12.616.1 
125:21.68   Rose Ryan PBU15WPerth Strathtay5:21.685:20.908.2 
135:22.11   Rose Newman PBU15WEdinburgh AC5:08.595:01.087.3 
145:22.54   Mia Crickmar PBU15WFife5:22.545:19.2416.8 
156:05.32   Isla Taylor SBU15WChirnside6:05.326:00.8329.0 
1500 U13W (12 May)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:05.91   Phoebe Armstrong SBU13WAberdeen5:05.914:51.804.9 
25:10.50   Megan Kyle PBU13WDunfermline Track & Field5:10.505:10.5012.7 
35:13.22   Olivia Clarke  U13WCorstorphine5:07.44:56.985.2 
45:14.70   Bridget Harley PBU13WTeam East Lothian5:13.125:01.316.4 
55:27.07   Maya Millar PBU13WPitreavie5:27.075:13.548.8 
65:30.25   Molli Robb  U13WFalkirk5:25.895:25.8921.1 
75:33.65   Abbie Cross PBU13WFalkirk5:33.655:33.6518.3 
85:40.21   Esme Minto PBU13WMoorfoot5:38.855:38.8515.9 
95:47.81   Olivia Meikle PBU13WLasswade5:46.515:02.566.7 
105:53.29   Erin Hendry SBU13WFalkirk5:53.295:22.478.7 
115:53.73   Katie Bennie PBU13WFalkirk5:53.735:53.7324.7 
125:57.40   Ruby Grierson PBU13WHarmeny5:52.05:52.023.1 
136:01.19   Kayleigh Roy  U13WPitreavie5:43.405:43.4016.4 
146:09.34   Ruby McNair PBU13WPitreavie6:09.346:07.018.7