BMC Regional Races External Results
Sheffield
13 Jul 16
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:01.6   Mike Tanner  SENMSheffield RC/Rotherham3:57.813:53.77-3.6 
24:02.5   Elliott Stones  U23MLincoln Wellington/Lincoln Uni3:56.533:55.61-2.0 
34:05.4   Thomas Marper SBSENMGateshead/St. Mary's Uni4:05.44:00.902.5 
44:05.7   Robert Smith  SENMNotts/Nottingham Uni4:04.903:59.30-1.6 
54:06.0   Lewis Jagger PBU20MLincoln Wellington4:06.03:54.03-4.3 
64:07.4   Stephen Long SBV35MNotts4:07.04:02.071.1 
74:10.2   Phil Williams  SENMRochdale H/Teeside Uni/Sheffield RC4:05.233:56.980.2 
84:11.4   William Mycroft  SENMEnfield & Haringey/Sheffield Uni4:05.524:01.52-3.9 
94:32.9   Abraham Afeworki PBSENMWigan & District4:32.94:32.98.6 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:06.4   Joseph Tuffin SBU20MRushcliffe4:05.783:52.03-3.7 
24:12.1   Campbell Menzies  U23MChesterfield/Bath Uni4:09.84:07.82-1.1 
34:12.5   Oliver Rouse SBU17MCharnwood4:10.294:02.82-2.2 
44:13.0   Alex Ediker PBU17MChesterfield4:13.03:57.22-2.3 
54:13.3   Scott West SBV40MOwls Leicester/Midland Masters4:13.33:48.04.7 
64:16.1   Ben Rouse PBU17MCharnwood4:16.14:03.752.2 
74:16.2   Finn Miskin-Young  U20MWreake & Soar Valley4:13.34:13.39.0 
84:18.4   Runner Unknown SENM     
94:18.7   Timmy Davies PBSENMLeeds City4:18.74:15.78-0.6 
104:19.3   Jack Douglas PBU17MCharnwood4:17.464:12.99-1.5 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.8   David Lewis  U17MHallamshire4:21.534:18.320.0 
24:23.2   Luke Ingram PBSENMOwls Leicester4:23.24:14.880.3 
34:23.5   Matthew Barnes PBU15MNotts4:23.54:08.18-1.6 
44:28.5   Samuel Roberts  U15MSheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs4:23.374:14.81-0.7 
54:36.6   Ethan McGlen PBU13MGateshead4:36.64:20.090.7 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:37.1   Benjamin Mahoney PBSENMSheffield RC4:37.14:37.11.0 
24:38.3   Lori Handbury PBSENWNotts/Nottingham Uni/Team CDAV4:35.694:27.500.7 
34:38.6   Katie Palfreeman PBU17WHallamshire4:38.64:38.612.1 
44:39.8   Natasha Hatswell PBU23WRotherham/Sheffield Hallam Uni4:39.84:34.771.4 
54:42.5   Alice Moore  U17WBarnsley AC/Holmfirth4:41.304:40.72.3 
64:43.4   Ben Jones SBSENMSteel City4:43.44:35.830.8 
74:44.7   David Millns SBSENMTotley4:44.74:39.631.2 
84:45.6   Imani Wilson PBU20WHallamshire4:45.64:39.936.2 
94:46.3   Oliver Jones SBSENMNorthbrook4:46.34:31.974.9 
104:48.6   Anne-Laure Larriviere PBSENWNotts/France4:42.174:42.1712.8 
114:49.6   Stephanie Burns  SENWRotherham4:48.34:38.92.5 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:38.7   Logan Hargreaves-Madhas PBU15MWharfedale4:38.74:38.72.1 
24:40.1   James Wardle PBU13MRushcliffe4:38.054:15.73-0.6 
34:55.3   Dylan Stevens PBU13MHallamshire4:55.34:42.263.3 
44:57.7   Lydia Wilcock  U17WChorley ATC4:56.334:51.09.1 
54:58.5   Jodie Hill  U15WHallamshire4:55.54:37.743.2 
65:06.0   Katie Parker  U13WWreake & Soar Valley5:03.544:50.714.7 
75:07.2   Lucy Griffiths  U15WSale Harriers Manchester/Cheshire Schs5:05.25:05.211.2 
85:11.3   Olivia Leigh PBU13WChorley ATC5:11.34:51.813.4