BMC Gold Standard Races External Results
Watford
24 Aug 16
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:49.53   Rory Graham-Watson SBSENMWindsor Slough Eton & Hounslow/Cambridge Uni1:48.511:47.292.2 
21:50.84   Tuomo Salonen SBSENMFinland1:50.841:49.82-0.6 
31:50.97   Hayden Carter  SENMBasingstoke & Mid Hants/Royal Air Force1:50.441:50.2012.6 
41:51.37   Hugo Fleming PBU23MWalton/Oxford Uni1:51.371:51.37-2.6 
51:51.46   Adam Wright  U23MRugby & Northampton/Loughborough Students1:51.11:50.53-4.1 
61:52.19   Massi Dendani PBU23MBedford & County/Bedfordshire Uni1:52.191:52.199.8 
71:52.63   James McCarthy  U23MChiltern/Warwick Uni1:50.961:49.09-4.5 
81:53.42   David Proctor  SENMSale Harriers Manchester/Rochdale H1:50.941:48.32-4.2 
91:54.94   Jeremy Barnes  U20MCoventry1:52.831:51.423.0 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.13   Andrew Walshe SBU23MThames Valley/St. Mary's Uni1:53.131:51.877.5 
21:53.43   Nick Armstrong PBU23MBexley1:53.431:51.47-3.8 
31:53.85   Jonathan Currie  U23MTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC1:53.071:52.774.9 
41:54.27   Victor Nutakor  SENMNewham & Essex Beagles1:53.191:50.91-3.7 
51:55.43   Andrew Smith PBU20MPoole Runners1:55.431:55.43-2.3 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.03   Jessica Judd  U23WChelmsford/Loughborough Students2:04.861:59.77-2.4 
22:08.07   Isobel Ives  U20WBasildon2:07.702:04.460.0 
32:08.49   Gemma Dawkins  SENWJersey/Sheffield Hallam Uni2:07.882:07.8812.5 
42:09.19   Ellie Baker SBU20WShaftesbury Barnet2:09.192:02.02-1.1 
52:11.59   Izzy Parry-Jones  U20WCwmbran/Swansea2:10.972:09.703.8 
62:12.23   Bethany Williams  U20WMansfield2:11.012:10.138.9 
72:16.93   Jodie Judd  U20WChelmsford2:11.092:10.480.2 
82:17.01   Stephanie Mitchell  SENWHerne Hill2:15.112:15.1110.3 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:48.76   Dominic Brown SBU23MTonbridge/Sheffield Uni3:48.763:43.36-5.0 
23:48.92   George Duggan  U23MTonbridge3:47.933:44.88-2.7 
33:49.72   Alexander Teuten PBSENMCity of Portsmouth/Southampton Uni3:49.723:46.35-5.2 
43:50.00   Ricky Harvie PBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow3:50.003:42.32-5.1 
53:50.55   Matthew White  SENMDerby/Dundee Uni/Dundee Hawkhill3:48.423:48.426.6 
63:50.63   Edward Dudgeon PBSENMEdinburgh AC/Loughborough Students3:50.633:50.6313.2 
73:51.01   Conor Healy SBSENMClonliffe/Ireland3:51.013:49.5614.9 
83:52.71   John Sanderson  SENMGuildford & Godalming/York Uni3:48.363:43.64-5.0 
93:56.86   Eoin Pierce  SENMEnfield & Haringey/Clonliffe/Ireland3:52.623:42.87-4.3 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:56.13   Abdishakur Abdulle PBSENMHillingdon/Somalia3:56.133:54.07-5.1 
23:56.24   Mike Cummings SBSENMHerne Hill/Hardley3:56.243:53.81-3.7 
33:56.67   Callum Jones  U23MCornwall AC/Bristol Uni/Newquay & Par3:55.313:48.51-3.8 
43:56.79   Thomas MacSwayne  U20MCity of Portsmouth/Cardiff Uni3:56.723:56.727.9 
53:57.55   Tom Bowerman  SENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni3:53.773:50.64-0.3 
63:58.08   Adam Moore PBU20MWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.083:43.28-4.1 
74:02.10   Matthew Arnold  U23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni3:54.203:52.34-2.0 
84:03.10   Mohamed Hashi  SENMEaling Southall & Middx/Greenwich University4:01.643:55.16-3.3 
94:05.83   Matthew Loveridge  SENMGuernsey4:04.404:04.1914.5 
104:14.80   Khalid Ali Ahmed  U20MShaftesbury Barnet4:05.154:02.5913.2 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:17.05   Revee Walcott-Nolan PBU23WLuton/St. Mary's Uni/Newham & Essex Beagles4:17.054:15.02-1.4 
24:20.12   Karin Storbacka PBSENWFinland4:20.124:20.1218.0 
34:23.73   Rachel McClay  SENWBracknell AC/Newham & Essex Beagles4:20.774:15.390.2