BMC Gold Standard Races External Results
Watford
18 May 16
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:49.06   George Mills PBU20MHarrogate1:48.361:48.36-3.8 
21:49.75   Canaan Solomon PBU20MWoodford Green Essex Ladies1:48.891:47.12-5.9 
31:50.25   Christian Von Eitzen  U20MSt. Mary's Uni/Germany1:49.271:46.880.1 
41:50.87   Sean Molloy SBU23MTonbridge/St. Mary's Uni1:49.051:47.76-5.3 
51:51.16   Nzimah Akpan PBU23MLiverpool H/St. Mary's Uni1:49.301:49.13-4.0 
61:51.75   Rory Graham-Watson SBSENMWindsor Slough Eton & Hounslow/Cambridge Uni1:48.511:47.29-3.9 
71:51.88   Daniel Eduardo Thomas Villalba SBSENMBrighton Phoenix/Mexico1:51.881:50.938.4 
81:52.08   Ben Rochford  U23MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni1:49.661:49.66-0.3 
91:53.12   Jermaine Mays SBSENMBasingstoke & Mid Hants1:53.121:49.172.8 
101:54.00   Mark Berridge  SENMBasingstoke & Mid Hants1:53.101:48.368.1 
111:54.80   Henry Tufnell  SENMRadley1:51.311:47.997.8 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.39   Omar Parsons PBU20MShaftesbury Barnet/Oaklands Col1:50.551:50.552.7 
21:54.43   Sebastian Anthony  U20MWest Suffolk/Loughborough Students1:51.821:51.30-3.7 
31:54.51   Ciaran Cooper  U20MSwindon1:53.181:51.841.7 
41:54.59   Sebastian Cheli  U23MCambridge Uni1:53.441:52.842.1 
51:55.17   Edward Dodd  U23MEastbourne/Portsmouth Uni/City of Portsmouth1:50.481:50.21-4.8 
61:55.53   Beck Grover  U20MHerts Phoenix1:54.801:53.97-3.3 
71:55.98   Caspar Eliot SBSENMBristol & West/Oxford Uni1:53.551:53.27-4.1 
81:57.64   Donald Carter SBSENMTonbridge/St. Mary's Uni1:57.641:52.594.3 
91:58.94   Timothy Cobden  U20MCambridge & Coleridge1:54.121:52.599.2 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.81   Montana Jones SBSENWAldershot, Farnham & District2:08.812:04.8812.5 
22:09.90   Khahisa Mhlanga  U17WChelmsford2:06.542:04.34-0.8 
32:12.19   Kelly Grant SBSENWCity of Norwich/Blackheath & Bromley2:11.862:10.217.4 
42:12.53   Megan Aitchison PBU23WAldershot, Farnham & District/Bournemouth Uni2:10.102:10.109.4 
52:15.51   Gemma Shepherd  U20WTeam Bath2:13.752:13.7510.2 
62:17.46   Michaela Mayor  SENWHillingdon/Thames Valley2:12.492:04.477.2 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:48.40   Doug Musson PBU23MNotts/Nottingham Trent Uni3:46.143:46.14-4.4 
23:48.76   Rowan Axe PBSENMCardiff/St. Mary's Uni3:44.993:38.12-4.6 
33:48.85   Adam Clarke  SENMAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni/Hastings AC3:47.003:38.35-4.1 
43:49.79   Luke Gunn SBSENMDerby3:47.73:42.11.2 
53:50.61   Danny Davis SBSENMLeeds City/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District3:50.613:49.597.5 
63:50.79   Owen Hind  SENMKent3:50.403:50.37-3.9 
73:53.30   Gus Cockle SBU20MAldershot, Farnham & District3:53.303:51.81-4.1 
83:54.44   Tom Bowerman  SENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni3:53.773:50.64-3.5 
93:58.18   Brendan O'Connor SBU23MBasingstoke & Mid Hants/St. Mary's Uni3:58.183:52.608.7 
104:03.68   Max Pickard  SENMBrighton Phoenix3:55.773:45.74-3.7 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:54.08   Ben Harding PBSENMKent/Brunel Uni London3:52.23:51.19-3.6 
23:55.85   Will Perkin PBU20MChiltern3:54.223:53.17-0.8 
33:56.99   Michael Harrison  U23MBedford & County/Bedfordshire Uni3:52.233:52.23-2.8 
43:57.05   Elliott Stones  U23MLincoln Wellington/Lincoln Uni3:56.533:55.61-2.1 
53:57.68   Billy Pinder  SENMSkipton/Cambridge Uni3:54.673:50.879.8 
63:57.98   Ben Bradley PBU23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni3:57.983:51.27-4.0 
74:01.91   James Straw PBU23MLincoln Wellington/Sheffield Hallam Uni3:59.393:59.39-3.6