BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
25 Jul 16
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.5   Rory Muir PBU23MAberdeen1:51.51:51.5-3.3 
21:53.1   Max Burgin PBU15MHalifax1:53.11:45.36-5.5 
31:53.5   Scott Beattie PBU20MMorpeth1:53.51:53.5-3.0 
41:53.7   Ossama Meslek  U20MLeeds City/Italy1:53.111:49.02-5.2 
51:53.7   Gregory Jayasuriya SBSENMMiddlesbrough & Cleveland1:53.71:53.6-3.2 
61:54.1   Adrian Bailes  U23MBirtley/Durham Uni1:53.271:52.94-3.7 
71:54.2   Joe Armstrong PBU20MMorpeth1:54.21:54.2-1.9 
81:55.8   Chris Parr  SENMGateshead1:53.51:51.53-4.7 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.0   Thomas Joyce PBU20MTynedale1:56.01:53.94-2.8 
21:56.7   Adam Gibbs SBU20MMorpeth1:56.71:54.315.8 
31:57.3   Peter Cameron PBU23MEdinburgh AC/Cambridge Uni1:57.171:56.20-3.4 
41:57.3   Kieran Hedley PBU17MMorpeth1:57.31:55.78-2.4 
51:57.4   Andrew Roen  SENMGateshead/Northumbria Uni1:56.91:53.182.5 
61:59.0   Dean Newton PBU23MNew Marske1:59.01:59.0-2.4 
72:00.1   James Martin PBU17MJarrow & Hebburn2:00.11:58.2-1.2 
82:01.0   Charlie Race  U20MMiddlesbrough (Mandale)1:59.51:59.516.4 
92:01.1   Chris Thornton SBSENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni2:01.11:57.060.7 
102:07.4   Sam Garratt  U20MNew Marske2:01.22:01.11.0 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.6   Cole Blaikie PBU17MKendal1:59.261:59.2616.3 
22:01.2   Joseph Ramshaw PBU17MGosforth2:01.21:59.6010.0 
32:01.3   Daniel Joyce PBU15MTynedale2:01.31:50.42-4.7 
42:01.4   Mark Banks PBSENMHeaton2:01.41:58.108.5 
52:01.9   Zack Wylie PBU23MGosforth/Northumbria Uni2:01.92:01.9-0.9 
62:02.8   Luke Bowen PBU17MKendal/Ambleside2:02.82:02.8-0.9 
72:02.8   Jordan Scott PBSENMMorpeth/Newcastle Uni2:01.92:00.5-0.4 
82:06.3   Robert Balmbra PBSENMMorpeth2:06.32:06.39.8 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.9   Joe Dowd PBU17MMorpeth2:01.92:01.311.5 
22:05.2   Kieran Reynolds  U17MBorder2:02.912:02.635.2 
32:06.3   Matthew Waterfield  U17MMorpeth2:04.822:00.510.3 
42:06.8   Ben Lambert  U20MDarlington H2:04.22:03.185.9 
52:06.9   Ethan Hussey PBU15MLeeds City2:06.91:49.78-4.5 
62:07.3   Jonny Evans  U23MJarrow & Hebburn/Northumbria Uni2:06.92:06.9-1.2 
72:07.6   Daniel Currie  U15MMiddlesbrough (Mandale)2:07.42:07.43.7 
82:11.9   Karl Taylor SBSENMMorpeth2:11.92:04.4-1.5 
800m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.8   Henry Johnson PBU15MHoughton Harriers2:04.81:52.19-3.7 
22:07.7   Daniel Payne PBU15MMiddlesbrough (Mandale)2:07.71:53.91-3.7 
32:08.8   Lee Dover PBSENMHoughton Harriers2:08.82:03.00-1.0 
42:09.1   Samantha Coleby  SENWDurham/Edinburgh AC2:07.842:07.846.4 
52:09.6   Ryan Watson  U17MDurham2:06.652:01.261.2 
800m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.7   Luke Pettit PBU17MMiddlesbrough (Mandale)2:08.72:08.74.9 
22:09.6   Leodhais MacPherson PBU17MCambuslang2:09.62:08.037.2 
32:10.0   Kenny MacPherson SBV45MCambuslang2:10.02:09.39.2 
42:12.3   Matthew Cleugh  U15MHoughton Harriers2:10.72:08.08.9 
52:13.7   Philippa Stone  U20WMiddlesbrough (Mandale)2:13.42:11.472.0 
62:18.2   Jack Brown  U17MJarrow & Hebburn2:11.62:11.6-0.8 
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:12.5   Becky Townsend  SENWLeeds City/Birmingham Uni2:11.202:11.2019.0 
22:13.6   Will Bellamy PBU15MHoughton Harriers2:13.61:55.95-1.2 
32:16.1   Adam Middleton  U17MHoughton Harriers2:14.22:09.742.7 
42:16.9   Rhian Purves  U17WGosforth2:15.22:15.24.1 
52:18.8   Kerry MacAngus  U20WKilbarchan2:14.592:10.770.8 
62:19.4   Olivia Haveron  U17WHarrogate2:15.52:12.752.3 
72:22.9   Josie Cram  SENWMorpeth2:15.202:15.2013.2 
800m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.4   Joseph Clancy PBU15MLeeds City2:13.262:04.950.8 
22:16.8   Ewan Waite T38/F38 PBU20MGateshead2:16.82:16.110.7 
32:17.3   Isabel Castelow PBU15WHalifax2:17.32:15.643.7 
42:18.0   Ethan McGlen  U13MGateshead2:16.31:59.48-1.5 
52:18.2   Lucy Robinson  V35WNorth Shields Poly2:17.142:15.620.4 
62:21.0   Josh Roelants PBU15MKendal/Helm Hill2:21.02:19.810.8 
72:22.4   Fraser Sproul SBU13MKendal2:22.42:21.4-0.4 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.8   John Moore  V45MHeaton/VAA North East2:19.21:53.33.4 
22:20.2   Isobel Chaudhry PBU17WGateshead2:20.22:17.113.8 
32:22.5   William Simpson PBU13MBillingham2:22.52:21.437.5 
42:23.0   Jessica Fox  U20WSunderland2:20.72:20.76.6 
52:28.0   Lydia James  U15WHoughton Harriers2:23.552:19.248.2 
62:33.9   Sophie Robson  U15WJarrow & Hebburn2:26.82:26.89.0 
800m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.0   Anna Mason PBU13WBorder2:22.02:15.33.6 
22:22.2   Jacob Smith PBU15MKendal2:22.22:14.61.0 
32:25.8   Rhiannon Hedley PBU13WMorpeth2:25.82:20.995.0 
42:26.0   Harry Bowen PBU13MKendal2:26.02:26.05.1 
52:27.6   Ines Curran PBU13WGateshead2:27.62:12.591.9 
62:28.1   Melissa Sproul  U15WKendal2:25.12:25.120.2 
72:28.2   Jessica Leslie  U17WGateshead2:26.02:26.019.9 
82:30.3   Nicole Phillips  U13WHoughton Harriers2:29.462:21.354.9 
92:31.9   Megan Noble  U15WDarlington H2:26.92:26.910.1 
102:33.3   Holly Matheson  U17WHeaton2:31.442:26.612.2 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.9   Samuel Gibson PBU15MDurham2:21.91:59.60-0.5 
22:26.6   James Bowen PBU13MKendal2:26.62:19.91.8 
32:31.8   Aimee Barlow  U15WSedgefield2:29.92:29.820.4 
42:33.6   Rebecca Wren  U15WGosforth2:30.62:25.37.4 
52:33.7   Abbie Allan  U15WHelm Hill2:33.52:33.524.9 
62:33.9   Jack Seeney PBU15MHoughton Harriers2:33.92:16.259.1 
72:34.7   Mia Senior SBU17WHelm Hill2:34.72:28.7630.7 
82:35.1   Lily Wallen  U15WHarrogate2:33.642:31.2520.1 
92:37.7   Chloe Wellings  U15WGateshead2:29.62:23.43.4 
800m L (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:36.8   Georgia Heath PBU13WKendal2:36.82:17.928.7 
22:38.0   Benjamin Smith PBU13MKendal2:38.02:13.22.4 
32:41.1   Grace Curtis  U17WBirtley2:39.12:39.125.3 
42:44.3   Chloe Fairclough PBU15WBirtley2:44.32:44.310.7