BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
6 Jun 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:49.8Markhim Lonsdale SBU20MCrook3:49.83:48.92-4.3 
23:50.1Cameron Field PBU23MLiverpool H/Durham Uni3:47.833:45.50-4.8 
33:54.7Ross Tennant PBU23MCambridge & Coleridge/Durham Uni/Woodford Green Essex Ladies3:53.903:50.0611.6 
43:56.1Joe Armstrong PBU20MMorpeth3:53.503:49.62-4.3 
53:56.3Dominic Shaw SBSENMNew Marske/Tees Valley Tigers3:56.33:53.63-3.5 
63:56.8Russell Best SBSENMNew Marske/Teeside Uni3:56.83:53.5413.7 
73:59.1David Rich SBSENMSale Harriers Manchester/Durham Uni3:59.13:57.80-0.2 
84:00.4Sparrow Morley PBSENMSunderland/Newcastle Uni3:59.823:59.82-1.5 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:00.4Nathan Baker SBU20MMiddlesbrough (Mandale)4:00.43:53.79-3.9 
24:01.8Mark Smith PBU20MSunderland4:01.84:01.85.8 
34:02.3Kieran Hedley PBU17MMorpeth4:00.603:56.80-2.9 
44:02.3Joshua Cowperthwaite PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:01.583:51.82-4.7 
54:03.1Anthony Addison PBU20MCorstorphine4:02.883:58.660.8 
64:04.8Adam Pratt PBSENMTynedale4:04.84:02.23-2.4 
74:05.6Kevin Calvert PBSENMMorpeth4:05.64:05.613.3 
84:07.0Josh Allen  U17MMiddlesbrough (Mandale)4:01.043:55.75-2.4 
94:08.3Jonathan Baines SBU23MSedgefield4:06.64:06.617.8 
1500m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:10.3Ross Floyd SBSENMMorpeth4:10.34:06.1-3.0 
24:10.4Alex Brown PBU20MHoughton Harriers4:10.43:56.14-4.8 
34:12.3Steve Rankin PBSENMSunderland/Unattached/South Shields4:12.34:12.3-2.1 
44:13.7Jamie Reed PBU17MJarrow & Hebburn4:13.74:12.813.9 
54:14.8Sam Garratt SBU20MNew Marske4:14.84:14.501.4 
64:15.4Steven McMahon PBV35MSunderland4:10.54:10.5-0.8 
74:17.6Robert Balmbra PBSENMMorpeth4:15.04:15.012.7 
1500m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:16.3Ben Lambert  U20MDarlington H4:12.24:10.538.6 
24:17.7Stephen Addison PBU17MCorstorphine4:17.73:56.96-3.0 
34:18.0Daniel Currie PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:18.04:18.0-0.1 
44:19.7Joshua Dickinson PBU15MCity of York4:19.73:49.69-4.8 
54:22.1Ethan Hussey PBU15MLeeds City4:16.73:42.05-5.5 
64:23.5Archie Lowe PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:23.53:59.37-3.1 
74:25.3Mark Banks PBSENMHeaton4:25.34:11.494.6 
1500m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:23.3Henry Johnson PBU15MHoughton Harriers4:21.23:49.72-5.2 
24:23.6Leon Foster SBSENMLeeds City4:23.64:14.27-0.9 
34:25.3Millie Howard PBU20WHarrogate4:21.204:16.810.1 
44:26.7Ben Bergstrand PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:26.74:26.7-2.7 
54:27.1Lee Dover PBSENMHoughton Harriers4:23.94:17.42-1.3 
64:29.0Kevin Schenk SBSENMForres/Stirling Uni4:25.404:21.072.1 
74:31.3Olivia Mason  U15WBorder4:26.404:20.571.1 
1500m F (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:24.4Daniel Payne PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:24.43:53.93-1.2 
24:29.1Leodhais MacPherson PBU17MCambuslang4:29.14:26.2510.1 
34:29.3Kenny MacPherson SBV45MCambuslang4:29.34:22.111.9 
44:29.6James Somers PBU17MMiddlesbrough (Mandale)4:29.64:26.514.0 
54:31.0Adam Ord PBU15MDurham4:31.04:10.741.3 
64:33.4Will Bellamy PBU15MHoughton Harriers4:29.93:55.52-4.8 
74:33.4Philippa Stone PBU20WMiddlesbrough (Mandale)4:29.964:19.44-0.1 
84:37.0Ryan Clark PBU20MHoughton Harriers4:36.64:36.621.9 
94:44.3Matthew Cleugh  U15MHoughton Harriers4:34.14:34.112.0 
1500m G (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:40.3Ethan McGlen PBU13MGateshead4:36.64:13.3-1.9 
24:43.9Ellie Mahon SBU20WGateshead4:43.94:42.923.0 
34:45.3Izaak Taylor PBU15MDurham4:45.34:38.622.4 
44:47.1Rhian Purves SBU17WGosforth4:42.144:36.22.9 
54:48.3Dillon Openshaw  U15MBirtley4:45.74:45.721.2 
64:51.4Christopher Perkins  U13MBirtley4:47.83:54.59-4.0 
74:52.3Lucy-Erin Hunter PBU17WDarlington H4:52.34:30.772.8 
84:52.7Samuel Gibson  U15MDurham4:45.54:07.460.0 
94:53.1Olivia Haveron PBU17WHarrogate4:47.424:34.925.1 
104:59.7Josh Roelants PBU15MKendal/Helm Hill4:59.74:47.513.8 
1500m H (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:42.4Adam Middleton PBU17MHoughton Harriers4:42.24:29.23.8 
24:53.1Shaun Kerry PBV40MHoughton Harriers4:53.14:53.14.2 
34:53.3Isobel Chaudhry  U17WGateshead4:52.744:52.7416.9 
44:54.8Elisha Tait PBU17WGateshead4:54.84:39.561.2 
55:05.6Emily Strathdee SBU23WEdinburgh AC/Durham Uni5:05.64:36.572.7 
65:12.9Grace Varley  U15WGateshead5:03.884:58.925.7 
1500m I (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:59.8Holly Peck PBU15WMorpeth4:52.174:45.957.3 
25:02.8Lydia James  U15WHoughton Harriers4:59.64:47.6210.4 
35:03.1Anna Mason SBU13WBorder5:03.14:31.381.7 
45:03.3Sophie Robson PBU15WJarrow & Hebburn5:02.54:54.6911.6 
55:05.2Benjamin Johnson PBU13MMiddlesbrough (Mandale)5:00.44:25.04.7 
65:05.4Eva Hardie SBU15WHoughton Harriers5:05.44:37.582.3 
75:10.3Rhiannon Hedley  U13WMorpeth4:57.84:53.377.8 
85:14.3Nicole Phillips  U13WHoughton Harriers5:05.14:49.747.7 
95:14.6Oliver Douglass  U13MGateshead5:10.14:15.28-1.0 
1500m J (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:04.2Erin Keeler-Clarke PBU13WDurham5:04.25:02.45.3 
25:06.7Anna Pigford PBU15WHoughton Harriers5:06.74:49.023.7 
35:07.2Emily Chong PBU13WChester-le-Street5:07.24:43.053.1Click your Clock logo
45:09.7Lily Hardie PBU15WHoughton Harriers5:09.75:09.723.1 
55:13.0Ines Curran PBU13WGateshead5:01.84:30.452.3 
65:19.3William Fowler PBU13MGateshead5:19.34:43.4210.0 
75:24.3Betty Bergstrand PBU15WMiddlesbrough (Mandale)5:14.74:54.234.8 
85:27.2Scarlett Newby PBU13WBirtley5:23.05:03.088.8 
95:31.2Chloe Fairclough PBU15WBirtley5:31.25:27.412.0 
105:36.1Lucy Scothern  U13WChester-le-Street5:35.974:35.871.2