BMC Regional Races External Results
Tipton
19 Jul 16
800 1500 5000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:51.1Adam Wright PBU23MRugby & Northampton/Loughborough Students1:51.11:49.89-5.0 
21:53.7Victor Nutakor  SENMNewham & Essex Beagles1:53.191:50.91-4.0 
31:56.9Lewis Ashmore PBU20MMansfield1:55.441:55.4416.9 
41:57.1Adnan Haq PBSENMRugby & Northampton1:57.11:57.12.2 
51:57.2Jack Bonser  U20MWolverhampton & Bilston1:56.481:55.97-3.1 
61:57.3Luke Duffy PBU17MMansfield1:57.31:49.56-5.2 
71:57.9Steve Beardwell PBU23MYate/Birmingham Uni1:57.91:57.915.0 
82:00.3James Hatton SBU23MBarrow Runners2:00.31:58.0819.5 
92:05.2Reis Brooke  U20MBirchfield H2:00.892:00.8910.6 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.4Travis Christie PBU20MWolverhampton & Bilston/Wolverhampton Uni2:01.41:59.516.1 
22:01.9David Ratcliffe SBSENMDudley & Stourbridge2:01.91:59.70.5 
32:02.2Conor Smith PBU20MBromsgrove & Redditch2:00.21:57.70-2.0 
42:03.7Peter Dear PBU20MHalesowen2:03.71:58.22-2.5 
52:05.0Samuel Barber PBU17MBRAT2:05.02:02.1813.8 
62:06.0Eddie Roberts PBU17MKidderminster & Stourport2:06.02:06.07.4 
72:07.3Jacob Tidridge  U17MOswestry2:03.871:58.52.6 
82:08.5Conall McGinness  U15MHuntingdonshire2:06.661:54.90-3.7 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:09.7Ben Prince PBU17MTipton2:09.71:59.747.5 
22:10.9Jamie Hickinbottom PBU15MWolverhampton & Bilston2:10.92:08.311.3 
32:12.0Conall Green PBU20MBirchfield H2:12.02:00.121.6 
42:12.6Nigel Haycock PBV45MCannock & Stafford2:12.62:12.61.1 
52:12.8Ryan Shields PBU15MBirchfield H2:12.81:54.86-2.3 
62:16.6Abayomi Adedimeji PBSENMBRAT2:16.62:10.550.1 
72:20.9Lynden Hunt PBU15MTipton2:20.92:04.423.5 
82:35.9Haydn Watson  U15MTipton2:33.72:28.411.9 
92:44.5Mark Judge PBV40MDudley Kingswinford2:44.52:44.54.7 
800m D (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
22:14.1Rochelle Harrison  SENWLincoln Wellington2:10.492:10.492.1 
32:16.0Stephanie Mitchell  SENWHerne Hill2:15.112:15.114.9 
42:16.3Amy Hillyard PBU23WBirchfield H/Wolverhampton Uni2:16.32:16.333.8 
52:21.0Ellie Leather SBU20WYate/Westbury2:17.62:07.37-0.5 
62:21.7May Roberts  U17WMansfield2:21.152:20.2911.3 
72:26.9Melissa Mann  U20WShrewsbury2:25.52:25.525.7 
82:37.7Katie Wright  U15WHuntingdonshire2:21.22:21.218.9 
800m E (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:24.2Grace Slater PBU15WDudley & Stourbridge2:24.22:24.28.5 
22:26.1Chelsea Wright PBU17WBromsgrove & Redditch2:26.12:23.7515.6 
32:27.6Rae Nicholls  U17WTipton2:26.82:24.988.6 
42:27.9Olivia Mann PBU20WShrewsbury2:27.92:27.916.7 
52:31.9Lily Higgins  U17WHalesowen2:30.32:28.03.7 
62:32.3Abigail Preston PBU15WWolverhampton & Bilston2:32.32:26.726.7 
72:32.9Courtney Spencer SBU15WMansfield2:32.92:29.630.7 
82:33.4Yasmin Nutt  U15WNotts2:32.62:24.645.0 
92:33.6Megan Davies  U13WWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:32.52:31.89.7 
103:20.1Abbie Judge  U15WTipton3:08.23:08.240.2 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:56.1Will Richardson  U20MBirchfield H3:55.073:48.54-4.5 
23:57.4Thomas Beasley PBSENMBirchfield H3:57.43:51.62-4.0 
34:01.2Archie Rayner  U20MMansfield3:49.733:48.2611.6 
44:01.6Gareth Griffiths  U20MTipton/Cardiff Met Uni4:00.23:58.395.1 
54:04.6Chris Monk SBSENMMansfield4:04.63:56.08-0.9 
64:06.5Oliver Paulin PBU23MCoventry/Oxford Uni4:05.423:59.81-2.7 
74:07.0Stephen Long SBV35MNotts4:07.04:02.07-0.4 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:12.7Chris Gillespie SBSENMTipton/Abingdon4:12.73:57.5517.7 
24:16.9Bill Chesters PBU17MCannock & Stafford4:16.94:04.24-1.0 
34:20.4Joseph McLeod PBU23MCoventry4:20.44:03.20-2.6 
44:21.0Euan Wilson  U20MCharnwood4:19.364:03.62-1.5 
54:21.5Richard Bayliss SBV35MBournville Harriers4:21.54:11.8-0.4 
64:24.8Jordan Boam PBU23MMansfield4:24.84:19.661.1Click your Clock logo
74:39.5Alexander Johnson  U17MBromsgrove & Redditch4:39.14:39.114.1 
84:51.5Toby Close SBV40MBRAT4:51.54:51.25.0 
94:53.2Andrew Prole PBU15MTipton4:53.24:40.15.8 
105:04.85Robert Dowse SBSENMBRAT4:58.94:52.388.8 
115:13.9Nick Seagrave SBSENMBRAT5:10.74:53.077.1 
1500m C (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:25.4Bryony Gunn PBU20WBirchfield H4:25.44:23.970.7 
24:32.9Ellie Stevens-Meany SBSENWBirchfield H4:32.94:21.001.5 
34:35.0Danielle Hodgkinson SBSENWBirchfield H/Army4:34.264:18.71-0.3 
44:39.2Imogen Wolsey SBSENWTeam Bath/Surrey Uni4:39.24:38.7919.5 
54:44.6Sophie Tothill  U20WWorcester4:44.364:44.3621.2 
64:50.7Grace Whelan  U17WMoray4:48.534:43.035.4 
74:51.7Zoe Brickley PBU17WWolverhampton & Bilston4:51.74:47.184.8 
84:56.7Caitlin Wosika  U17WTeam Bath4:45.374:34.553.0 
95:02.7Beth Sykes PBU15WBromsgrove & Redditch5:02.74:44.13.0 
105:03.5Amy Mijovic-Couldwell  U17WBromsgrove & Redditch4:49.994:49.9915.5 
115:06.3Maddie Hammond PBU13WRoyal Sutton Coldfield5:06.35:06.318.3 
125:27.9Rebecca Selvey PBV40WBromsgrove & Redditch5:20.25:15.89.1 
135:29.8Ruth Gameson PBU20WBromsgrove & Redditch5:29.85:29.827.5 
 
5000m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
115:21.9Ed Banks SBSENMBRAT15:21.914:59.96-3.7 
215:23.7Joe Smith  SENMTipton15:20.4614:55.47-3.1 
315:24.3Robert Keal  V40MNotts15:19.5715:04.811.3 
415:36.4Chris Jordan PBV35MLeicester/McCarkiss Endurance Project15:36.415:35.51-0.8 
515:38.7Daniel Bodman PBSENMAberdare Valley15:38.715:38.7-2.0 
615:39.4Tom Doe SBSENMLincoln Wellington15:39.414:13.9311.4 
715:45.5Jonathan Carter PBSENMTipton15:45.514:54.52-2.4 
816:01.8Mark Ince SBV40MBRAT16:01.815:30.36-1.8 
916:23.0Harvey Maguire SBSENMTipton/Sheffield Hallam Uni16:23.015:13.22-2.2 
116:33.3James Tuttle PBSENMMarshall Milton Keynes16:08.2614:55.33-2.5 
1016:38.6Luke Montgomery  SENMCorby16:12.315:47.9-0.4 
5000m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
216:50.8Richard Powell SBSENMTipton16:50.816:42.28.9 
317:00.0Iain Lewis PBSENMTipton17:00.017:00.010.8 
417:02.9Chloe Richardson  SENWBirchfield H/Loughborough Students/Royal Air Force16:59.1516:56.540.6 
517:08.3Gary Whitehouse SBV40MTipton17:08.316:27.38-0.3 
618:10.9Abayomi Adedimeji PBSENMBRAT18:10.916:26.630.1 
718:11.9Matthew Nutt SBV45MFormula One Circuit Crew18:11.918:04.024.5 
818:17.0Laurence Heathcock SBV45MTipton18:17.018:09.04.9