BMC Regional Races External Results
Birmingham
17 Apr 16
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.90   Greg Urwin SBSENMTynedale/Robert Gordon Uni1:52.211:51.297.1 
21:56.40   William Paulson  U23MStroud/Princeton Uni1:50.381:50.38-5.7 
31:57.34   Sam Harding SBU23MWells City/Yeovil1:53.631:52.12-2.1 
41:59.04   Tiarnan Crorken SBU20MPendle1:54.501:49.63-4.8 
52:00.98   Jack Simpson  U17MBurton1:58.651:55.793.8 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.60   Jack Bonser SBU20MWolverhampton & Bilston1:56.481:55.97-3.2 
22:01.81   Luke Jones  U23MTamworth/Birmingham Uni1:57.871:51.09-1.0 
32:03.71   Amittai Ben-Israel  U20MPeterborough/Coventry Uni2:00.921:59.99-2.0 
42:03.91   Reis Brooke PBU20MBirchfield H2:00.892:00.897.0 
52:05.72   Steve Beardwell  U23MYate/Birmingham Uni1:57.91:57.911.4 
62:05.90   Alastair Madondo  U23MBirchfield H2:03.02:01.58.8 
72:12.72   Conall Green  U20MBirchfield H2:12.02:00.12-1.0 
800m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:11.13   Millie Howard  U20WHarrogate2:06.222:06.220.9 
22:11.46   Emily Thompson SBU17WBanbury2:09.402:06.710.3 
32:14.54   Jack Reidy PBU17MCoventry2:12.72:12.715.6 
42:15.45   Bethan Griffiths SBSENWCardiff2:15.452:11.5419.9 
52:15.61   Katrina Simpson SBU17WHalesowen2:10.52:10.012.3 
62:16.19   Rachael Scott  U23WPreston/Central Lancashire Uni2:11.532:10.141.8 
72:20.37   Lily Winfield  U15WHeanor2:16.322:16.3220.1 
82:20.69   Lucy Jones  U20WCharnwood/Temple Uni2:17.892:12.294.3 
92:20.79   Tamsin McGraw  U17WAmber Valley & Erewash2:15.102:08.601.8 
102:21.55   Annie Testar  U15WStroud2:14.562:07.340.0 
112:22.03   Carianne Robertson  U17WSolihull & Small Heath2:19.782:13.2119.8 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:57.71   Cameron Field  U23MLiverpool H/Durham Uni3:47.833:46.75-0.9 
23:59.81   Aaron Phelps  SENMStroud/Cardiff Met Uni3:52.673:46.00-4.2 
34:04.32   Alex Burrows  U20MTelford AC/Birchfield H3:52.473:51.91-0.4 
44:07.18   Aaron Thorpe PBU20MSheffield & Dearne/Sheffield Hallam Uni4:02.324:02.329.1 
54:07.45   Joshua Lay PBU17MRugby & Northampton4:03.293:41.38-5.3 
64:08.07   Joseph Tuffin SBU20MRushcliffe4:05.783:52.03-3.5 
74:11.54   Adam Pratt  SENMTynedale4:04.84:02.23-2.4 
84:12.93   Jake Lonsdale  U20MPreston3:57.313:53.54-2.6 
94:14.04   John Howorth  U17MTeam Bath4:06.363:52.57-3.6 
104:15.04   Jack Stubbings SBU17MWarrington AC4:05.514:03.115.8 
114:17.63   Paul Morrison  U20MNorth Uist4:09.664:09.6610.5 
124:18.19   Callum Abberley  U17MBurton4:05.443:58.360.4 
134:18.80   Adam Wilson T20/F20  U20MYate/Westbury4:08.424:08.42-1.9 
144:30.45   Oliver Paulin  U23MCoventry/Oxford Uni4:05.423:59.81-2.1 
1500m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:24.96   Clark Roberts SBSENMCoventry/Edge Hill Uni4:24.964:08.09-1.5 
24:26.58   Thomas Bury PBU17MStroud4:26.584:19.814.1 
34:30.64   Shaun Barnsley SBSENMTipton/Central Lancashire Uni4:30.644:22.995.4 
44:30.95   Harry Sachs PBU17MBirchfield H4:27.724:27.7210.3 
54:34.20   Archie Parkinson PBU15MCorby4:30.53:55.62-3.2 
64:38.64   Noah Lambert  U17MStroud4:30.444:09.10-0.7 
74:39.53   Maatii Abebe PBU20MBirchfield H4:28.14:28.117.8 
84:40.21   Ryan Shields PBU15MBirchfield H4:30.093:55.12-3.7 
94:41.76   Tabatha Walford  U17WBedford & County4:37.974:36.985.5 
104:44.65   Ellie Wallace  U20WWestbury/Yate4:38.254:25.171.4 
114:46.21   David Bendle PBU15MStroud4:46.214:36.32-0.4 
124:47.36   Daniel Swain SBU15MBirchfield H4:47.364:12.94-1.1 
134:48.52   Nathan Casey PBU15MBirchfield H4:41.44:29.002.2 
144:48.60   Alex Stapleton PBU15MBirchfield H4:46.274:16.214.2 
155:09.95   Samuel Western  U15MBridgnorth5:01.54:23.55.2 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:58.87   Holly Bankes SBU17WStroud4:58.874:49.635.3 
25:02.52   Martin Cleaver  SENMBRAT4:56.44:56.48.1Click your Clock logo
35:07.47   Olivia Haveron  U17WHarrogate4:47.424:34.921.9 
45:07.89   Chloe Pettitt PBU15WBirchfield H4:56.294:56.298.9 
55:12.15   Ben Beaumont PBSENMBRAT5:12.155:12.153.6Click your Clock logo
65:14.95   James Sherriff  U15MTamworth4:40.74:38.610.9 
75:16.33   Robert Dowse  SENMBRAT4:58.94:52.385.4Click your Clock logo
85:21.63   Lynden Hunt  U15MTipton4:51.64:36.90.9 
95:22.08   Rhea Cooper  U17WSaffron AC5:17.955:10.198.3 
105:25.95   Merryn Hilton  U15WStroud5:05.664:59.27.5 
115:31.66   Megan Rowley  U17WSaffron AC5:19.525:02.720.6 
125:35.43   Charlotte Harries PBU15WCannock & Stafford5:24.45:24.425.1