BMC Regional Races External Results
Tipton
27 Aug 16
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:50.4Rory Graham-Watson  SENMWindsor Slough Eton & Hounslow/Cambridge Uni1:48.511:47.296.8 
21:55.9Freddie Hessian  SENMNotts/Loughborough Students1:54.21:54.2-4.9 
31:56.4Richard de-Camps SBSENMCheltenham1:56.41:54.04-2.9 
41:56.8Jonathan Hiorns  SENMNotts1:55.001:53.51-2.0 
51:56.9Robert Warner  U23MBlackburn/Loughborough Students1:56.061:55.50-4.3 
61:59.1Andrew de-Camps  SENMGloucester/Swansea Uni1:55.901:50.290.2 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.8David Rutherford  SENMSheffield Uni2:03.012:03.011.7 
22:05.3Roger Mallard SBV35MHalesowen2:05.31:55.924.2 
32:08.6Joseph McLeod SBU23MCoventry2:08.61:58.79-2.2 
42:09.5Jolyon Leavesley  U15MCharnwood2:08.261:59.59-1.7 
52:17.0Alexander Johnson  U17MBromsgrove & Redditch2:15.52:15.215.6 
62:20.8Jack Harrison  U17MCoventry2:07.32:01.317.1 
72:22.5Jamie Hickinbottom  U15MWolverhampton & Bilston2:10.92:08.312.8 
82:23.8Harry Cunningham PBU13MSwindon2:20.972:00.08-0.2 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:58.3Yahye Dirir PBU20MBirchfield H/Netherlands1:58.31:55.804.0 
21:58.4Alex Jones  U23MTeam Bath/Sheffield Uni1:58.031:58.03-1.6 
31:58.7Oliver Johnson  U20MBrighton Phoenix1:58.151:54.14-2.4 
42:01.5Oliver Freer  U20MLeicester1:58.111:56.254.0 
52:10.4Khalid Moallin  U20MBirchfield H/Sweden2:04.552:04.5520.2 
800m D (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:11.2Bryony Gunn PBU20WBirchfield H2:11.22:10.490.0 
22:12.0Rochelle Harrison  SENWLincoln Wellington2:10.492:10.492.3 
32:15.2Ellie Welch SBU20WCorby/Loughborough Students/Rugby & Northampton2:15.22:12.822.9 
42:20.9Rebecca Pierce PBSENWTeam Bath/Walton2:20.92:20.96.0 
52:21.3Sophie Cowper  SENWLincoln Wellington/Notts2:19.322:18.652.1 
62:21.7Selina Scott PBU17WCorby2:21.72:15.058.4 
72:22.4Ruby Bell  U13WSale Harriers Manchester2:21.642:10.783.1 
82:25.9Chloe Pettitt  U15WBirchfield H2:23.72:23.310.2 
92:27.9Chelsea Wright  U17WBromsgrove & Redditch2:26.12:23.7517.1 
102:30.6Savannah Causer  U15WTipton2:27.22:23.7710.2 
800m E (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:02.5Frederic Tremblay  V35MRoyal Sutton Coldfield/France2:01.31:56.60.0 
22:02.7Archie Banks PBU17MCharnwood1:59.981:56.271.6 
32:03.1Harry Wells  U17MGloucester2:02.21:53.95-1.3 
42:03.3Marc Turner SBV40MHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters2:03.31:52.461.1 
52:04.0Amrik Gill  U20MLeicester2:02.772:02.774.9 
62:04.0Alastair Madondo  U23MBirchfield H2:03.02:01.513.7 
72:04.8Adam Wilson T20/F20  U20MYate/Westbury2:02.392:00.78-2.3 
82:05.6Jim Davies PBSENMSouthampton/Southampton Uni2:05.62:00.27-1.1 
92:06.0Jacob Tidridge  U17MOswestry2:03.871:58.54.1 
800m F (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:23.3Toby Close PBV40MBRAT2:23.32:23.35.4 
22:26.0Dave Powner PBV40MBournville Harriers2:26.02:26.012.8 
32:27.3Huw Jones PBV50MBRAT2:27.32:27.36.2 
42:28.6Maddie Hammond  U13WRoyal Sutton Coldfield2:26.22:26.219.8 
52:30.7Bethan Samuel SBU17WCheltenham2:30.72:27.0928.9 
62:32.9Emma Hollinshead PBV45WCannock & Stafford2:27.092:27.0912.0 
72:33.1Peter Eckersley  V55MBRAT2:32.852:32.858.5 
82:34.8Alidia Vaile  U17WGloucester2:33.52:26.830.3 
92:38.5Megan Davies  U13WWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:32.52:31.811.0 
102:39.5Rebecca Selvey  V40WBromsgrove & Redditch2:38.32:30.310.5 
112:51.9Izzie Jones  U15WAbingdon2:38.032:31.4018.1Click your Clock logo
123:15.6Barrie Roberts  V70MBournville Harriers/Welsh Masters3:06.642:47.0921.5 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:55.1Edward Dudgeon  SENMEdinburgh AC/Loughborough Students3:50.633:50.6317.7 
23:56.1Will Richardson  U20MBirchfield H3:55.073:48.54-5.3 
33:57.7Adam Wright SBU23MRugby & Northampton/Loughborough Students3:54.33:49.18-4.0 
44:00.2Gareth Griffiths PBU20MTipton/Cardiff Met Uni4:00.23:58.396.4 
54:00.9Callum Jones  U23MCornwall AC/Bristol Uni/Newquay & Par3:55.313:46.12-4.3 
64:01.2Sam Harding PBU23MWells City/Yeovil4:01.23:58.41-0.4 
74:02.1Robert Needham SBU23MNotts/Nottingham Trent Uni4:02.13:48.057.2 
84:04.8Jack Bonser SBU20MWolverhampton & Bilston4:04.83:58.5-2.4 
94:06.2Matthew Missen SBSENMBirchfield H4:06.24:01.840.6 
104:07.1Ellis Garamszegi  U20MWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni4:05.943:59.57-1.8 
114:07.5Oliver Newton  U23MKingston upon Hull4:01.423:57.93-3.0 
124:07.5Shaun Evans  U20MRoyal Sutton Coldfield4:00.73:53.06-3.7 
134:23.5Brodie Denholm SBU20MBrighton & Hove4:23.54:03.51-1.3 
1500m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:00.8Clark Woodhall SBV40MWest Bromwich5:00.84:47.2911.6 
25:09.2Rachel Vines PBSENWCLC Striders5:09.24:59.97.9 
35:10.7Nick Seagrave PBSENMBRAT5:10.74:53.078.1 
45:20.3Natalie Hatfield  U13WBromsgrove & Redditch5:08.64:49.914.9 
55:21.1Suzy Street-Hall  V35WTipton5:16.15:15.011.3 
65:26.8Libby Dunne SBU17WCannock & Stafford5:26.85:08.424.3 
75:47.0Ruth Gameson  U20WBromsgrove & Redditch5:29.85:29.829.0 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:28.0Christopher Hicks PBSENMBirmingham Uni4:28.04:28.03.7 
24:33.8Ben Prince SBU17MTipton4:33.84:19.99.0 
34:36.3Ryan Shields  U15MBirchfield H4:30.093:55.12-1.5 
44:42.2Jodie Judd  U20WChelmsford4:26.904:21.500.9 
54:46.8Sophie Cowper  SENWLincoln Wellington/Notts4:35.824:32.292.1 
64:49.3Sofie Kent  SENWAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni4:40.084:40.085.4 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:49.9Thomas Bentley PBU13MTipton4:49.94:08.09-2.2Click your Clock logo
24:50.5Sophie Tothill  U20WWorcester4:44.364:44.3622.7 
34:52.4Connor Mills  U17MCannock & Stafford4:46.24:31.73.4 
44:54.2Karys Amory  U20WBirchfield H4:47.54:40.3710.9 
54:58.3Lynden Hunt  U15MTipton4:51.64:36.94.9 
65:05.0Robert Dowse  SENMBRAT4:58.94:52.3810.2Click your Clock logo
75:06.8Martyn Cole  V55MWorcester5:02.84:56.736.8 
85:11.1Kate Pugh  U15WOswestry5:02.15:02.114.6 
95:12.1Holly Love  U15WWorcester5:00.245:00.246.8 
105:12.7Hollie Gamble  U15WWreake & Soar Valley5:00.644:58.2016.5 
115:17.6Rae Nicholls  U17WTipton5:15.825:03.647.7 
125:17.8Hayley Winters  SENWGloucester5:11.635:03.443.8 
1500m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:02.4Tom Mortimer PBU20MStroud4:02.43:39.22-5.9 
24:10.7Conor Smith  U20MBromsgrove & Redditch4:07.53:55.52-0.7 
34:11.9Dean Richardson  V40MCity of Stoke/Midland Masters4:04.124:01.91-0.7 
44:14.1Aaron Brown  V35MTipton4:06.903:59.553.7 
54:14.7Stephen Long  V35MNotts4:07.04:02.070.1 
64:15.0Elliot Richards SBU23MCardiff/Birmingham Uni4:15.03:56.86-2.5 
74:16.9Milan Campion  U17MNotts4:14.204:03.96-2.9Click your Clock logo
84:18.7Alec Vessey  U23MAbingdon/Swansea Uni4:14.924:14.926.6 
94:19.2Jessica Judd  U23WChelmsford/Loughborough Students4:12.454:03.73-2.7 
104:21.7James Chantler-Mayne  U17MCheltenham4:21.54:21.58.4 
114:23.7Alex Chantler-Mayne  U20MCheltenham4:18.84:18.811.6 
124:24.3Steve Beardwell PBU23MYate/Birmingham Uni4:24.34:24.316.5 
134:24.5James Hatton SBU23MBarrow Runners4:24.54:11.9721.0 
144:47.9James Russell  U20MCannock & Stafford/Bath Uni4:18.674:14.9814.5