BMC Regional Races (Inc Scottish East & West District 5000m Championships) External Results
Crownpoint
29 Jul 16
1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:50.55   Alastair Hay  SENMCentral3:48.223:38.9-4.1 
23:51.74   Dale Colley SBU23MCentral3:50.823:48.84-2.7 
33:52.26   Jonathan Glen PBU23MInverclyde/Glasgow City3:52.263:52.26-3.5 
43:52.50   Rory Muir PBU23MAberdeen3:52.503:52.50-0.7 
53:52.82   Jamie Crowe PBU23MCentral/Stirling Uni3:52.153:51.27-4.7 
63:52.96   Sol Sweeney PBU20MPerth Strathtay3:52.963:42.77-4.7 
73:55.45   Scott Stirling PBU23MFalkirk/Edinburgh Uni3:54.373:54.376.2 
83:55.77   Scott Greeves  U23MCity of Norwich/East Anglia Uni3:51.263:45.73-3.7 
93:56.39   Michael Deason SBSENMShettleston/Glasgow University Hares & Hounds/United States3:56.393:55.91-3.2 
103:56.88   Kamil Sieracki PBSENMShettleston/Poland3:56.883:56.8810.6 
113:57.31   Ben Potrykus  U23MPitreavie/Heriot-Watt Uni3:53.273:46.45-4.6 
123:57.67   Sam Davies SBSENMBirchfield H/Glasgow Uni/Kilbarchan3:57.673:56.5412.6 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:59.17   Michael Christoforou PBSENMEnfield & Haringey/Birmingham Uni3:59.173:59.17-4.2 
24:00.19   James Donald PBU20MDundee Hawkhill3:56.463:56.46-4.0 
34:00.44   Calum McKenzie SBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni3:59.133:57.0-4.4 
44:00.51   Mathew Smith PBU20MLasswade4:00.453:57.64-1.1 
54:01.46   Dominic O'Hare PBU20MEdinburgh AC4:01.464:01.4613.3 
64:01.70   Scott MacAulay  SENMGlasgow City/Kilbarchan3:59.813:57.23-0.2 
74:01.76   Callum Symmons PBU23MAberdeen/Edinburgh Uni4:01.764:01.761.3 
84:02.73   Joe Arthur SBU20MEdinburgh AC4:02.733:53.10-3.0 
94:03.11   Peter Cameron  U23MEdinburgh AC/Cambridge Uni4:01.863:55.83-2.8 
104:03.20   Owen Miller T20/F20 SBSENMFife4:03.203:56.72-2.4 
114:03.35   Jamie MacKinnon PBU20MVictoria Park City of Glasgow4:03.353:58.12-1.5 
124:05.60   Alistair Campbell  SENMGlasgow City/Cambuslang4:03.323:52.47-0.9 
134:09.09   Sam Brown PBU17MEdinburgh AC4:09.093:58.45-3.6 
144:09.23   Michael Wright  SENMCentral3:57.663:57.66-2.9 
1500m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:03.05   Euan Boyle PBU17MFife4:01.694:01.695.2 
24:04.86   Michael Cameron PBU23MEdinburgh AC/Durham/Durham Uni4:04.863:58.90-1.9 
34:05.10   Cameron Richardson PBU20MCumbernauld4:04.634:04.634.3 
44:05.81   Ross Gray PBU20MInverclyde4:05.814:05.81-1.4 
54:08.22   Eoghan MacNamara PBSENMInverness/Aberdeen Uni/Aberdeen4:08.224:08.220.9 
64:09.44   Liam Barnsby  U20MEast Sutherland/Inverness4:07.504:02.98-2.6 
74:09.68   Lewis Ross  U17MAyr Seaforth4:08.314:05.440.2 
84:11.10   Callum Hunter SBU23MInverclyde/Glasgow Uni4:11.104:04.460.6 
94:11.57   James Adam PBU17MPitreavie4:07.384:07.38-0.7 
104:13.63   Jamie Sturrock  U17MGiffnock North4:12.174:12.1711.7 
114:14.48   Paul Sorrie  V35MShettleston4:14.313:59.8-0.6 
124:15.11   Max Milarvie  U20MVictoria Park City of Glasgow4:11.734:02.72-3.3 
134:17.13   Ross Stephen PBU23MCambuslang4:17.134:17.1312.6 
144:18.73   Aaron Odentz SBU20MAberdeen4:14.614:08.10-0.7 
154:19.11   Lewis Pentecost  U17MFalkirk4:16.564:03.43-1.7 
164:21.08   Conor Thomson  U20MKilbarchan4:12.604:12.601.1 
174:21.49   Steven Murray  U20MAberdeen4:09.324:06.05-1.7 
1500m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:12.37   Nikolai Gajic PBU17MGiffnock North4:12.374:01.72-0.4 
24:13.14   Andrew MacAngus PBU17MKilbarchan4:11.504:03.23-1.8 
34:13.41   Kobe Stevens PBU20MMoorfoot4:05.884:05.882.0 
44:13.90   Jack Heathwood PBU20MBellahouston Harriers4:13.904:11.344.2 
54:15.08   Fearghas Thomson PBSENMAberdeen/Aberdeen Uni4:15.084:14.81.2 
64:16.50   Harry Hall PBU15MAberdeen4:16.504:16.50-1.2 
74:17.05   David McNair PBU15MKilbarchan4:17.054:15.982.3 
84:17.15   Ben Thomas PBU17MCarmarthen4:17.153:58.44-1.9 
94:18.15   Hamish Armitt PBU15MGiffnock North4:18.154:00.43-2.7 
104:18.87   Steven Bryce T20/F20  U23MVictoria Park City of Glasgow4:17.964:12.810.6 
114:20.31   Charlie Milarvie PBU17MVictoria Park City of Glasgow4:20.314:12.549.0 
124:20.88   Ryan Gray  U17MInverclyde4:20.504:10.270.5 
134:21.11   Alex Johnston  U17MPitreavie4:15.463:57.98-0.8 
144:21.39   Ciaran Kelly PBU20MVictoria Park City of Glasgow4:21.394:21.3914.0 
154:21.85   Euan Brownlie PBU20MCentral4:21.854:21.8512.9 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:16.21   Paul MacFarlane PBSENMVictoria Park City of Glasgow4:16.214:16.2131.4 
24:22.59   Adam Hay  U17MInverclyde4:21.973:59.91-2.3 
34:23.09   Lewis Raeburn PBU17MShettleston4:22.733:59.16-2.4 
44:23.50   Mhairi Hendry PBU23WVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni4:23.504:16.372.0 
54:23.54   Philippa Millage PBV35WVictoria Park City of Glasgow4:23.544:20.222.6 
64:24.51   Sam Fernando T20/F20 PBU20MFife4:19.884:17.26-1.3 
74:27.10   Nicholas Tierney  U17MAberdeen4:23.844:14.191.1 
84:27.27   Kane Elliott PBU15MFalkirk4:18.433:46.84-3.9 
94:27.94   Lewis Priest  U17MVictoria Park City of Glasgow4:22.354:20.619.0 
104:28.00   Cameron Watson  U17MInverclyde4:25.504:08.67-1.7 
114:28.21   Luke McCaffrey  U17MKirkintilloch4:19.234:06.096.4 
124:28.24   Aidan McCaffrey PBU20MKirkintilloch4:28.244:17.073.6 
134:28.88   Craig Kennedy SBU17MKilbarchan4:28.884:20.701.0 
144:29.26   Magnus Tait  U17MLasswade4:25.594:05.47-1.6 
154:33.00   Paul O'Hare PBV40MKirkintilloch4:33.004:32.208.2 
164:37.42   Kevin Schenk  SENMForres/Stirling Uni4:25.404:21.071.4 
1500m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.01   Shelby Morrison  U17WInverclyde4:32.704:32.7011.3 
24:34.11   Rebecca Eggeling  U17WAberdeen4:32.874:31.296.1 
34:37.09   Zoe Bates  U20WEdinburgh AC4:34.424:31.062.8 
44:39.74   Eloise Walker PBU17WEdinburgh AC4:39.744:23.171.9 
54:40.30   Lauren Dickson  U17WLasswade4:35.594:33.945.2 
64:44.24   Shannon McLellan  U23WShettleston4:36.364:36.306.6 
74:45.32   Kate Richardson PBU15WGiffnock North4:41.374:41.375.7 
84:47.54   Kerry MacAngus PBU20WKilbarchan4:45.184:20.250.5 
94:48.14   Constance Nankivell PBU17WEast Sutherland4:48.144:40.154.1 
104:52.55   Rhian Dawes  SENWVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni4:37.214:37.216.3 
1500m G (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:28.42   Ben Shaw PBU17MGiffnock North4:28.424:09.94-1.4 
24:29.12   Robert Lindsay PBV40MKilmarnock/Scottish Vets H4:29.124:29.121.8 
34:29.63   Luke Davidson PBU15MInverness4:29.634:03.67-2.5 
44:31.54   Euan Hood  U17MLasswade4:25.074:14.53-2.9 
54:34.74   Alex P. Bates PBU17MEdinburgh AC4:34.744:34.7416.5 
64:35.82   Kevin Slaven PBV35MShettleston4:35.824:35.8214.0 
74:36.30   Brent Brodie PBV40MBellahouston Harriers4:36.304:36.164.0 
84:38.64   Dylan Elliott  U15MKirkintilloch4:36.654:29.280.5 
94:39.19   Sandy Holl  U17MCentral4:34.044:10.98-0.5 
104:39.96   Calum Little  U15MCumbernauld4:29.394:25.911.3 
114:40.50   Michael Miller  U17MClydesdale4:36.424:24.450.3Click your Clock logo
124:42.90   Calum Young  U17MGiffnock North4:38.174:10.691.1 
134:46.11   Ethan Carolan  U15MGiffnock North4:40.424:15.700.1 
144:46.95   Gary Mckendrick PBV50MInverclyde4:46.064:36.884.1 
1500m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.77   Murray Fotheringham PBU15MGiffnock North4:33.774:22.78-0.3Click your Clock logo
24:39.73   Iain Hare PBU15MEdinburgh AC4:39.734:25.373.4 
34:44.38   Emma Johnson  U13WEdinburgh AC/Team East Lothian4:44.324:39.449.8 
44:46.74   Lewis Hannigan  U15MKilbarchan4:33.644:19.55-0.3Click your Clock logo
54:48.30   Alexander Orderley  U15MNorth Ayrshire4:38.74:38.75.2 
64:48.40   Haiden May PBU13MBrighton & Hove4:48.404:48.4018.7 
74:51.00   Laura Ferguson  U15WGlasgow Sch of Sport4:49.424:49.4215.5 
84:53.92   Ryan Donald PBU15MDundee Hawkhill4:47.464:24.78-0.8 
94:55.09   Emily Crusher  U17WGiffnock North4:49.684:48.567.7 
104:56.11   Owen Keddie  U15MFife4:42.924:30.636.3 
114:57.56   Hannah Anderson PBU15WEast Kilbride4:57.564:43.434.1 
125:01.18   Louise McCullagh  U17WFife4:47.334:47.3310.3 
135:01.19   Sarah Tait  U17WLasswade4:48.894:38.083.1 
145:01.43   Carolyn Cameron SBU17WEdinburgh AC5:01.434:56.336.8 
1500m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:46.81   Lewis Blair SBU15MPitreavie4:46.814:36.152.2 
24:56.96   Lauren Blair PBU15WPitreavie4:56.964:56.969.3 
34:58.53   Lauren McCulloch PBU17WCentral/East Sutherland4:58.534:50.324.2 
45:00.45   Charlotte McKenna PBU17WGiffnock North5:00.455:00.455.5 
55:00.95   Jennifer Brydon PBU15WPitreavie5:00.955:00.9517.5 
65:01.42   Niamh Shaw  U20WLasswade5:01.144:59.057.6 
75:02.14   Robert Gray  U13MInverclyde4:57.734:57.739.5 
85:02.61   Chloe Simpson  U20WKilbarchan4:56.894:56.896.4 
95:04.21   Peter Scott PBU15MFife5:04.214:18.02-0.4 
105:04.64   Jennifer Lyne SBU17WInverclyde5:04.645:01.5417.7 
115:05.24   Katie Johnson  U13WEdinburgh AC/Team East Lothian4:58.604:33.441.9 
125:05.70   Valencia Wright PBU13WVictoria Park City of Glasgow5:04.164:40.554.5 
135:09.22   Sofia Kirkpatrick  U15WGiffnock North5:00.354:59.2316.3 
145:14.59   Jenny Gillanders  U15WPitreavie4:58.564:58.5616.9 
155:19.45   Russell Barnett  U13MVictoria Park City of Glasgow5:15.305:00.5011.4 
1500m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:01.94   Adrienne Murray PBU17WVictoria Park City of Glasgow5:01.945:01.948.2 
25:13.26   Donald Maclean  U15MGiffnock North5:06.274:52.974.9 
35:13.64   Hamish Anderson PBU15MEast Kilbride4:55.04:17.020.6 
45:14.82   Cameron Green PBU13MGiffnock North5:14.824:47.133.7 
55:15.37   Niamh Riggins  U13WCambuslang5:11.415:02.246.7 
65:15.67   Jack Mackinnon  U15MVictoria Park City of Glasgow5:12.914:39.744.2 
75:16.13   Morven Hubbard  U13WAyr Seaforth5:03.675:03.678.2 
85:18.30   Lauren Paterson PBU15WGiffnock North5:18.305:18.3013.5 
95:20.94   Ben Sutherland  U13MFalkirk5:08.24:56.951.7 
105:23.72   Craig Little  U13MCumbernauld5:13.65:13.615.9 
115:28.59   Jenna Little  U15WVictoria Park City of Glasgow5:27.055:27.056.8 
125:31.01   Zoe Joy Jamieson SBU17WGiffnock North5:31.015:28.1023.5 
135:37.01   Kian Mcconville SBU13MGiffnock North5:37.015:00.577.3 
1500m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:26.90   Aaron McGillivray  U13MGiffnock North5:19.734:58.788.1 
25:37.04   Allison Preece PBU15WGiffnock North5:37.045:23.5620.2 
35:37.89   Skye Birnie  U15WClydesdale5:33.255:33.2521.3 
45:48.70   Rhiannon Morris  U13WGiffnock North5:33.345:33.3425.9 
55:48.99   Niamh Mcwilliams PBU13WGiffnock North5:45.735:45.7317.1 
65:54.91   Caoilfhinn Mackenzie SBU13WGiffnock North5:54.915:52.2416.5 
75:56.79   Jack Anderson Donald  U11MDundee Hawkhill5:51.255:19.95.5 
85:57.90   Ella McGregor PBU13WGiffnock North5:57.905:21.759.0 
 
5000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:38.14   Michael Ferguson PBU23MAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven14:38.1414:30.06-4.1 
214:55.20   Niall Sheehan SBSENMNewham & Essex Beagles/Heriot-Watt Uni/Herne Hill/Ireland14:55.2014:48.640.7 
314:55.95   Dermot Cummins  SENMWest Waterford/Corstorphine/Ireland14:37.5414:32.32-0.4 
414:57.13   William Mackay SBSENMBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen14:51.0014:30.76-2.8 
514:58.75   Broc Drury PBU23MAberdeen/Aberdeen Uni14:43.1114:37.006.2 
615:01.46   Ryan Thomson SBU23MCambuslang/Strathclyde Uni15:01.4614:44.68-3.8 
715:14.88   Robert Bough PBU23MEdinburgh AC/Birmingham Uni15:14.8815:14.880.3 
815:18.54   Bryan Mackie PBV35MEdinburgh AC15:18.5415:18.54-1.0 
915:19.49   Neil Renault SBSENMEdinburgh AC15:19.4914:38.60-2.6Click your Clock logo
1015:23.34   Kerry-Liam Wilson PBV45MCambuslang15:23.3415:23.34-2.3 
1115:34.49   Donald Macaulay  SENMCorstorphine15:03.2115:03.213.1 
1215:41.59   Stuart Johnston SBV35MEdinburgh AC15:41.5915:33.68-1.4 
1315:44.12   Mark Haskett SBSENMThames Valley/Aberdeen15:40.7015:31.410.4 
1415:48.72   Bobby Bristow SBSENMCambuslang/Strathclyde Uni/Shetland15:48.7215:30.777.0 
1515:52.42   Darrell Hastie SBSENMGala15:52.4215:19.24-2.2 
1615:54.80   Kenny Campbell PBV40MCambuslang15:54.8015:54.80-1.1 
1715:56.26   Tom Cunningham PBSENMCorstorphine/Edinburgh Uni Hare & Hounds15:56.2615:56.26-1.3 
1815:58.08   Martin Lynas  U20MEast Kilbride15:55.2915:34.33-0.4 
1916:00.49   Iain Reid SBV35MCambuslang16:00.4915:14.65-2.0 
2016:08.20   Grant Baillie PBV35MEast Kilbride/Fire Service16:08.2015:57.12-2.3 
2116:15.33   Alan Blair SBSENMGarscube16:15.3316:06.012.5 
5000m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:01.31   Richard Mair PBV35MKilmarnock16:01.3116:01.31-2.7 
216:05.31   Derek Rae T46 PBSENMFife16:05.3115:46.04-2.8 
316:07.30   Garry Mathew PBV35MGarscube16:07.3016:07.300.2 
416:15.70   Iain Macdonald SBSENMEdinburgh AC16:15.7016:13.47-0.4 
516:19.96   Louis O'Hare PBV40MKirkintilloch/Scottish Vets H16:19.9616:19.962.3 
616:23.07   Cameron Young PBU20MInverness16:23.0715:23.80-0.9 
716:24.02   Stuart McGeachy PBV35MCampbeltown RC16:24.0216:24.02-0.6 
816:26.95   Euan Webster PBU23MAberdeen/Aberdeen Uni/Ayr Seaforth16:26.9516:13.58-0.5 
916:32.22   Andrew King PBSENMLothian16:32.2216:32.2213.9 
1016:34.74   Stephen Allan PBV40MKirkintilloch16:34.7416:16.50-0.6Click your Clock logo
1116:35.81   Annabel Simpson PBU20WFife/Glasgow Uni16:35.8116:35.810.9 
1216:45.59   Sean Gaffney SBSENMInverclyde16:45.5916:34.431.8 
1316:47.90   Iain Burns PBV35MBellahouston RR16:47.9016:47.900.4 
1416:48.46   Douglas Tickner SBSENMTyne Bridge16:48.4616:44.74.0 
1516:55.91   Freya Ross SBSENWEdinburgh AC16:55.9115:26.52.3 
1617:38.54   Craig Mattocks PBV40MGala/Carnethy17:38.5417:38.544.6 
1717:40.29   Kate Gallagher PBU17WCentral17:40.2917:40.298.7 
1817:48.55   Chris Graham PBSENMTyne Bridge/Shettleston17:48.5517:48.5514.1 
5000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
116:44.95   Graeme Paterson PBV40MBellahouston RR16:44.9516:44.953.2Click your Clock logo
216:50.46   Darren McQuade SBSENMBellahouston Harriers16:50.4616:40.54-0.8 
316:57.55   Keith Dunlop PBSENMEdinburgh AC/Giffnock North16:57.5516:57.554.9 
417:09.31   Russell Whittington SBV45MBellahouston RR/Scottish Vets H17:09.3117:06.495.2 
517:10.97   Justin Carter PBV40MCambuslang17:10.9717:10.97-0.2 
617:14.58   Howard C Elliott PBV45MKirkintilloch17:14.5817:14.581.8 
717:25.12   Robert McCulloch PBV50MKilbarchan17:25.1217:25.123.1 
817:30.18   Connell Drummond SBV40MKilmarnock17:30.1817:30.11.8Click your Clock logo
917:38.11   Avril Mason PBV40WShettleston17:38.1117:38.110.7 
1017:39.85   Kirstin Oakley SBU20WAyr Seaforth17:39.8517:15.454.0 
1117:41.68   Keir Carolan PBU20MGiffnock North17:41.6817:41.6817.9 
1217:43.10   Luke Chamberlain SBV40MGiffnock North17:43.1017:27.401.8 
1317:45.82   Gillian Black PBU20WVictoria Park City of Glasgow17:45.8217:45.8211.0 
1417:47.29   Ruth Joss PBSENWShettleston/Glasgow Uni17:47.2917:47.293.3 
1517:50.30   Michelle Sandison  V35WSpringburn17:45.9317:16.381.6 
1617:51.54   Michael Healy PBV35MUnattached17:51.5417:51.54-0.4 
1717:55.81   Denis Williams SBV50MShettleston17:55.8116:33.033.5 
1817:57.15   Duncan Ryan SBV45MPerth RR17:57.1517:24.650.6 
1918:01.32   Martyn Glancy SBSENMKirkintilloch18:01.3217:37.161.3 
2018:08.63   Jessica Brydon SBSENWShettleston18:08.6317:50.9816.5 
2118:21.82   Colin Feechan SBV55MCambuslang/Scottish Vets H18:21.8217:28.745.3 
5000m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
118:07.68   Scott Bradley PBV35MKirkintilloch18:07.6818:07.6811.9 
218:37.10   Kirstin Maxwell SBSENWGala/Edinburgh Uni Hare & Hounds18:37.1018:25.034.2 
318:43.08   Alastair Dunlop SBV60MStornoway/Scottish Vets H18:43.0817:01.8911.2 
419:04.50   Peter Laing PBV55MAyr Seaforth/Scottish Vets H19:04.5019:04.5010.8 
519:11.23   Lynn Mckenna PBU17WGiffnock North19:11.2319:11.236.6 
620:14.67   Gavin McLennan PBV35MMetro Aberdeen20:14.6720:14.677.1 
720:21.66   Kate Jenkins PBV40WGala20:21.6620:21.668.9 
820:48.63   Ray Aiken PBV60MKeith/Scottish Vets H20:48.6320:48.6313.7 
924:01.75   Sandy Eaglesham SBV60MCambuslang24:01.7519:35.3110.3 
1026:44.91   Russell Couper SBV50MCalderglen26:44.9126:27.0715.4